Oceláři si s Plzní znovu nevěděli rady, Kometa další prodloužení zvládla

Aktualizováno 4. 4. 2019 22:17
Hokejisté Třince nezvládli ani druhý domácí duel v semifinále play off extraligy. Oceláři podlehli Plzni 2:3 a Západočeši vedou v sérii 2:0 na zápasy. Autorem vítězného gólu byl ve 47. minutě Miroslav Indrák, dvě asistence si připsal Jan Kovář. Plzeň vyhrála na ledě Ocelářú i čtvrtý zápas v sezoně a třetí duel série bude hostit v neděli doma. Série mezi Libercem a Kometou je naopak vyrovnaná, čtvrteční duel vyhráli Brňané v prodloužení 3:2. Rozhodující branku vstřelil Peter Mueller.
Plzeňští se ujali v sérii s Třincem vedení 2:0
Plzeňští se ujali v sérii s Třincem vedení 2:0 | Foto: Dalibor Sosna

Třinec znovu nenašel recept na Plzeň

Třinec ve druhém utkání sáhl k drobným změnám v sestavě; útočník Dravecký se při dlouhodobější absenci beků Krajíčka a Gernáta vrátil k alternaci v obraně, ale události znovu rychle nabíraly středeční spád.

S chutí hrající Plzeň bez milosti trestala každou chybu a pobídku k přečíslení. Během krátké přesilovky v deváté minutě Kovář naservíroval jako na zlatém podnosu puk před bránu Gulašovi, který pouze správně nastavil hůl.

Plzeňští byli v ofenzivě znovu velmi nebezpeční, výborně bruslili a jednoduchou hrou ve svém pásmu nepouštěli Třinec do souvislého tlaku. Až v 15. minutě Adamský vypíchl puk v oslabení, ale ze sólového nájezdu bekhendem Frodla nepřekonal a nepovedlo se to ani dorážejícímu Vránovi.

A 64 sekund před koncem první třetiny přišla další plzeňská sprcha - hosté opět v početní výhodě rozebrali třineckou obranu a Kindl měl podobně jako Gulaš po perfektním pasu Němce snadný úkol zacílit odkrytou branku. "Nebyl to žádný zvláštní vzor. Dobře jsme to rozehráli, Jones to s Mírou Indrákem krásně prokombinovali a já jsem zkoušel jet za jejich beky a Něma (Vojtěch Němec) mě tam pak krásně našel. Vyplynulo to ze situace," líčil Denis Kindl.

Hosté i ve druhé části aktivním výkonem drásali třinecké nervy a nedotáhli několik situací, které mohly přinést i třígólový náskok. V 32. minutě se ale Indiáni nechali unést ofenzivou i ve vlastním oslabení a Oceláři otevřenou obranu okamžitě využili. Michal Kovařčík milimetrově přesným švihem zavěsil do horního růžku.

"Největší šance měl Třinec v první třetině. Ve druhé byly pasáže, kdy jsem si dlouho nesáhl na puk, ale pak zničehonic dali gól, to je trochu vrátilo. Měli tam nebezpečné střely, protože jsem je neviděl, nebo ze závaru, než aby si vypracovali vyložené šance. Máme těch šancí daleko více než Třinec," řekl plzeňský gólman Dominik Frodl.

Po vyrovnání Třinec sahal v úvodu třetí části - v přesilovce ale puk před prázdnou bránou netrefil Cienciala. A sotva se hosté vrátili do pěti, podnikli rychlý výpad, který dorážkou z úhlu pod horní tyč dokončil Indrák.

"Plzeň nám ukázala, jak se hrají přesilovky. Ani se k tomu nepostavili a už jsme tam měli dva góly. My měli přesilovek strašně moc a proměnili jsme jednu? To je základ. Pokud nedáme gól z přesilovky, nemůžeme vyhrát," uvedl třinecký útočník Erik Hrňa.

Domácí v 51. minutě vrátil do hry pohotovým příklepem Růžička, jehož trefu mohl vzápětí znegovat Gulaš, ale sám před Hrubcem zaváhal. Výborně bruslící hosté ale v závěru takřka nic víc soupeři nedovolili. I když Třinec necelé dvě minuty před koncem sáhl k power play, žádnou šanci si nevytvořil a naopak hosté několikrát minuli prázdnou klec.

"Stojí proti nám velice silné mužstvo. My se s tím snažíme porvat, děláme pro to všechno. Bohužel teď dva zápasy fakt nevyšly. Půjdeme do toho jako ty dvě třetiny a věřím, že to urveme," dodal Hrňa.

Kometa tentokrát prodloužení zvládla

I ve druhém zápase série mezi Libercem a Kometou došlo na prodloužení, ale v čtvrtek se z výhry radovali hosté. Utkání rozhodl v 70. minutě americký útočník Peter Mueller.

"Od půlky zápasu jsme byli lepším celkem. Nešly nám ale přesilovky. Mohli jsme rozhodnout dříve. Myslím si ale, že jsme vyhráli po zásluze a stav 1:1 po dvou zápasech je vzhledem k výkonům obou mužstev spravedlivý," řekl trenér hostů Kamil Pokorný.

Druhé utkání začalo oproti středě mnohem opatrněji. Do první šance se dostal v 6. minutě Mueller, brankář Will byl ale připravený. Oba týmy pak hrozily v přesilových hrách, Kometa hrála 34 sekund dokonce v pěti proti třem, Erat ale trefil jen tyč.

V polovině první třetiny mohl otevřít skóre Kvapil z trestného střílení, Čiliak ale jeho pokus vyrazil. Při Gulašiho vyloučení se do brejku dostali osamocení Čermák s Dočekalem, vůbec ale nezakončili. Při Holíkově vyloučení měl gól na hokejce Lenc, Čiliak však předvedl skvělý zákrok.

Hned po 17 sekundách druhé části jej ale překonal Krenželok, jenž využil přesnou přihrávku Zachara z otočky. "Viděl jsem očkem, jak tam jede, takže jsem mu to naslepo zkusil dávat. A byl tam," řekl Marek Zachar.

Kometa ale postupně převzala iniciativu a nakonec se hostům podařilo i vyrovnat. Will sice několikrát svůj tým podržel, na Dočekalovu teč ale zareagovat nestihl.

Chyba Baranky pomohla Tygrům zpět do vedení. Krenželok vystihl jeho rozehrávku a se Zacharem zvládli přečíslení dva na jednoho ukázkově.

Kometa se musela opět tlačit do útoku. Obětavě hrající Severočeši přežili čtyřminutový trest Vlacha a v 50. minutě mohli opět udeřit. Osamocený Hudáček ale Čiliaka nepřekonal a o minutu později toho litoval ještě víc. Pohotově dorážející Orsava totiž vyrovnal.

V závěru normální hrací doby mohli domácí rozhodnout v početní výhodě, Bartejsovo vyloučení ale ani přes velký tlak nevyužili. V čase 59:41 na trestnou lavici putoval Jelínek, v prodloužení k němu navíc usedl Ševc, jenž faulem zabránil Zaťovičovi ve skórování. Domácí se ale ubránili ve třech a poté i ve čtyřech.

Úřadující mistr se přesto nakonec výhry dočkal. V 70. minutě prostřelil Willa Mueller. "Měl jsem dnes dost šancí a jsem rád, že jsem to nakonec trefil. Při přesilovce pět na tři jsem zkoušel vystřelit stejně, ale nedopadlo to dobře. Ale kluci říkali, že si mám věřit a zkoušet to dál," radoval se Mueller.

Semifinále play off hokejové extraligy - 2. zápasy:

HC Oceláři Třinec - HC Škoda Plzeň 2:3 (0:2, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 33. M. Kovařčík (Svačina, Dravecký), 51. Martin Růžička (P. Vrána, Chmielewski) - 9. Gulaš (Jan Kovář, V. Nedorost), 19. D. Kindl (V. Němec, N. Jones), 47. Indrák (Kracík, Jan Kovář). Rozhodčí: Pešina, Pražák - Hynek, Zíka. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:2. Diváci: 5091. Stav série: 0:2.

Sestavy:

Třinec: Hrubec - Roth, M. Doudera, D. Musil, Galvinš, Matyáš, Dravecký, Adámek - Martin Růžička, P. Vrána, Svačina - Hrňa, Werek, Chmielewski - Š. Novotný, Polanský, Adamský - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Cienciala. Trenéři: Varaďa, M. Zadina a Raszka.

Plzeň: D. Frodl - N. Jones, Moravčík, Čerešňák, Pulpán, Vráblík, Allen - Gulaš, Jan Kovář, Pour - Indrák, Kracík, V. Němec - D. Kindl, V. Nedorost, Kantner - Eberle, Kodýtek, P. Straka. Trenéři: Čihák, Jiří Hanzlík a Pejchar.

Bílí Tygři Liberec - HC Kometa Brno 2:3 v prodl. (0:0, 2:1, 0:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 21. L. Krenželok (Zachar, P. Jelínek), 38. Zachar (L. Krenželok) - 35. Dočekal (Malec), 51. Orsava, 70. Mueller (P. Holík). Rozhodčí: Hradil, Jeřábek - Brejcha, D. Jelínek. Vyloučení: 7:4. Bez využití. Diváci: 7500 (vyprodáno). Stav série: 1:1.

Sestavy:

Liberec: Will - Kolmann, Derner, Hanousek, Šmíd, Havlín, Ševc, Doherty - Zachar, P. Jelínek, L. Krenželok - Ordoš, L. Hudáček, Birner - Lenc, Filippi, M. Kvapil - Lakatoš, Redenbach, J. Vlach. Trenéři: Pešán a Augusta.

Brno: Čiliak - O. Němec, Baranka, Štencel, Gulaši, Z. Michálek, Bartejs, Malec - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Orsava, M. Erat, Plášek - Vondráček, L. Čermák, Dočekal - Köhler, Kusko, Mallet. Trenéři: L. Zábranský, Horáček a Pokorný