Liberec má další rekord a Prezidentský pohár, výhru Litvínova řídil mladý Reichel

Aktualizováno 28. 2. 2016 20:20
V 50. kole hokejové extraligy překonal Liberec v zápase se Zlínem bodový rekord Pardubic a také si po výhře 8:4 zajistil Prezidentský pohár. Sparta doma zničila Pardubice 6:1. Třinec doma zdolal Plzeň po nájezdech 3:2. Vítkovice si doma poradily s Olomoucí 4:1. Litvínov na domácím ledě vyhrál s Karlovými Vary 3:1. Kometa porazila Chomutov po nájezdech.
Bílí Tygři Liberec si dnes zajistili Prezidentský pohár.
Bílí Tygři Liberec si dnes zajistili Prezidentský pohár. | Foto: ČTK

Praha - Hokejisté pražské Sparty přivítali v 50. kole extraligové sezony na svém ledě Pardubice. Domácí zápas ovládli 6:1 a Dynamo dnes definitivně přišlo i o teoretickou šanci na postup do předkola play off. Lukáš Pech vyhnal v polovině zápasu Brandona Maxwella na střídačku svou druhou brankou v zápase.

Oceláři na svém ledě poměřili síly s Plzní. Diváci v Třinci se jméno vítěze, podobně jako v pátek, po šedesáti minutách nedozvěděli. A protože nerozhodla ani následná pětiminutová nadstavba, zápas rozhodly samostatné nájezdy. Veledůležitý druhý bod nakonec domácím vystřelil Jiří Polanský. Třinec zdolal Plzeň 3:2 po nájezdech.

Vítkovice doma proti Olomouci ukázaly, jak se bojuje o play off. Důležité utkání zvládli Ostravané skvěle a po vítězství 4:1 ještě více zdramatizovali koncovku základní části extraligy. Vítěznou branku dal Lukáš Kucsera.

Litvínov hrál doma s Karlovými Vary, se kterými se domácí budou potkávat v play out. Výborné utkání odehrál domácí junior Kristian Reichel, jenž se dvakrát prosadil a výraznou měrou přispěl k vítězství úřadujícího mistra nad Energií 3:1.

Také utkání v Brně mezi domácí Kometou a Mladou Boleslaví vítěze po šedesáti minutách nepřineslo. V prodloužení byli blízko k vítězství hosté, když Jakub Klepiš nastřelil tyč, ale nakonec musely o vítězi rozhodnout až samostatné nájezdy. Obránce Jozef Kováčik nakonec zajistil domácím důležitý bod navíc. Kometa zvládla nájezdy poprvé v sezoně.

Bílí Tygři Liberec v zápase proti Zlínu zvítězili 8:4, čímž překonali třináct let starý rekord Pardubic v počtu bodů v jedné sezoně. Dnešní výhrou si také Tygři zajistili Prezidentský pohár pro vítěze základní části extraligy. Na osmi brankách Liberce se podílelo osm střelců.

Šedesát minut o vítězi nerozhodlo ani v Hradci Králové, kde přijel Chomutov. Hosté, jenž stále ještě bojují o elitní šestici v zápase vedli o dvě branky, ale Hradec srovnal a vynutil si prodloužení. Pět minut navíc nerozhodlo. V samostatných nájezdech zajistil druhý bod po vítězství 3:2 Chomutovu Roman Červenka.

Sparta byla v sezoně proti Pardubicím stoprocentní

Spartě se skvěle povedl nástup do utkání, když potrestala nedůraz hostů a po rozebrání pardubické sestavy se tak trochu jako obvykle prosadil proti svému bývalému týmu útočník Buchtele.

Buchtele pak bekhendem rozezvučel horní tyč Maxwellovy branky. Pražany to dlouho mrzet nemuselo, neboť ve 14. minutě zvýšil na 2:0 Pech poté, co před něho Maxwell vyrazil nepříliš povedenou ránu bráněného Kumstáta.

Když ve 26. minutě Emingerovo nahození propadlo k Hlinkovi, jenž se dokázal skvěle zorientovat a poslal puk bekhendem pod horní tyč, bylo zřejmé, že Sparta si zbytek zápasu s přehledem užije a hosté ve své situaci budou jen sotva myslet na obrat. To vše navíc umocnil již po chvilce Pech, když zvýšil na 4:0 poté, co ho výtečně našel Forman.

To už bylo příliš na Maxwella a mezi tyčemi jej nahradil Kopřiva. V posledních vteřinách před druhou přestávkou mohl přidat diváky žádanou pátou trefu Hlinka, jenže Kopřiva byl proti.

Ve 46. minutě se dostal Havlík tváří v tvář Pöpperlemu, ten byl však úspěšnější. Čisté konto mu ale nakonec přece jen sebral v signalizované početní výhodě Kaut. Fakt, že jeho tým čeká po osmi letech pouze skupina o udržení mezi celky na 11. až 14. místě, z níž nejhorší dvě mužstva budou muset hájit příslušnost k elitě v baráži, tím však odvrátit nemohl.

Přečíslení dvou na jednoho pak navíc ještě přetavil po Buchteleho přihrávce v pátou trefu domácích Polášek a šestý gól přidal hostům v přesilovce na cestu ještě i sám Buchtele.

Vítkovice stále živí naději na play off

Ještě před třemi týdny je strašila baráž, dnes mají Vítkovice na dosah předkolo play off a to pro ně byla ve čtvrtém severomoravském derby sezony nejlepší motivace. Z domácích sálala touha po vítězství a už v osmé minutě je k němu nasměroval Kolouch, který z první nebezpečné situace před Konrádem zavěsil přesnou dorážkou.

Ještě lépe nastoupily Vítkovic do prostřední části. Kucsera nádherným dalekonosným pokusem zpoza obránce Houdka znehybnil Konráda trefou pod břevno a zdvojnásobil domácí náskok.

Olomoucký kouč Venera zkusil otočit vývoj ještě rozházením útoků, ale rychlý třetí gól zkraje třetí části, který po Oleszově vyhraném vhazování dorážkou zblízka docílil Hlinka, přiřkl vítězství s konečnou platností Vítkovicím.

Němec ještě podruhé v utkání zazvonil na tyč, ale pak si Balán krásným blafákem Konráda vychutnal počtvrté. Idylu nedělního večera Vítkovickým pokazil až v závěru Kucharczyk, od jehož nohy se do sítě dostala Eberleho střela a připravil tak tři minuty před koncem Bartošáka o první nulu v extralize.

Třinec ještě nemá nic jisté

Oceláři ztratili v domácím prostředí s Plzní bod naposledy před více než třemi lety a ve stejném trendu chtěli očividně pokračovat dále. Ve svižné úvodní třetině si vypracovali pět gólových šancí, z nichž ale využili jen jedinou, když se prosadil Irgl.

Hosté ale brzy vyrovnali. Johnson se od zadního mantinelu drzou kličkou prosmýkl do třineckého brankoviště a na třetí pokus protlačil pod Hamerlíkovými betony puk do branky.

Podobný obrázek nabídla i prostřední část. Po pasu Polanského Rufer netrefil prázdnou branku a hosté vzápětí trestali. V první přesilové hře Plzně napřáhl z hranice pravého kruhu Kadlec a trefil se přesně pod horní tyč.

Oceláři znervózněli, z hlediště se při následné nevydařené početní převaze domácích začal ozývat pískot a po chybě Polanského je podržel při šanci Kubalíka gólman Hamerlík. Z křeče vytrhl domácí v polovině utkání parádní individuální akcí Matuš. Člen čtvrté formace se z pravé strany protáhl před Machovského a rychlou forhendovou kličkou zasunul puk do prázdné branky.

V prodloužení měli i díky přesilové hře domácí tlak, ale rozhodnutí přinesly až nájezdy. Irgl v první sérii proměnil nájezd bekhendovým blafákem a za hosty vyrovnal po kličce Kratěna v situaci, kdy musel dát. Vyrovnaný duel rozhodl až v páté sérii přesnou střelou Polanský.

Kometa letos poprvé zvládla nájezdy

Ve čtvrté minutě po ztrátě kotouče na útočné modré čáře se dostal do protiútoku osmnáctiletý Ďurač a vstřelil svou první extraligovou branku. Za pouhých 93 sekund už Brňané prohrávali 0:2. Brankář Čiliak neudržel pod sebou kotouč, který dotlačil za jeho záda Lenc.

Ze šoku se domácí hokejisté jen pomalu vzpamatovávali. V jejich výkonu převládala křečovitost, kterou doprovázely hrubé chyby. Přesto se v 11. minutě podařilo Špirkovi prostřelit brankáře Ritticha a zaznamenat kontaktní branku, která částečně probrala Brňany z útlumu.

Od druhé třetiny se dění na ledě zcela otočilo. Brankář Rittich se dostal pod ostrou palbu, které dlouho odolával. Překonal jej až ve 33. minutě po úspěšném blafáku Němec.

Také ve třetí třetině pokračovali Brňané v tlaku, po kterém se podařilo ve 47. minutě Kováčikovi tvrdou střelou otočit výsledek. Mladá Boleslav přidala na důrazu, několikrát nebezpečně zaútočila a tři minuty před koncem vyrovnal Pacovský.

V prodloužení trefil hostující Klepiš tyčku a Mladá Boleslav nevyužila ani přesilovku po Kováčikově vyloučení. Na samostatné nájezdy se v brněnské brance objevil Falter, který chytil střely Pabišky, Klepiše i Klimenty. Za domácí se prosadil Kováčik a Káňu neúspěch mrzet nemusel.

Vítězství Litvínova řídil mladý Reichel

Domácí z první vážnější příležitosti v utkání v páté minutě hned udeřili. Dudovu přihrávku na Reichla sice zablokoval exlitvínovský obránce Baránek, ale puk se nakonec dostal k talentovanému útočníkovi, který po zakončení do odkryté branky zaznamenal svou druhou extraligovou trefu a první na domácím ledě.

Ve 37. minutě opět přišla chvilka pro syna olympijského vítěze z Nagana a trojnásobného mistra světa Roberta Reichla. Počkal si před brankou na správný okamžik a pohotově bekhendem poslal puk do branky.

Již po 52 vteřinách závěrečné třetiny zmrazil domácí Vachovec, který skrytou střelou zaskočil Petráska a snížil. Vyrovnat mohl v 50. minutě Marosz, který dostal příliš prostoru na pravém křídle, ovšem tak dlouho váhal se střelou, až puk skončil vedle branky. Poté si už Severočeši náskok pohlídali a navíc v 59. minutě krásnou střelou do šibenice zvýšil Pavlík na 3:1 a stvrdil tak litvínovské vítězství.

Liberec zažívá nejpovedenější sezonu v historii

Bílí Tygři začali utkání velmi aktivně a svého soupeře nepouštěli téměř k ničemu. Nápor jim vynesl přesilovku a s ní i vedení. Kombinaci v útočné třetině zakončil bekhendem Valský, jehož před brankou ideálně našel Radivojevič.

I v dalších minutách byli domácí lepší. V 10. minutě na modré čáře napřáhl obránce Derner a jeho střela prošla za záda brankáře Zavadila, který nahradil zlínskou jedničku Kašíka a poprvé v kariéře nastoupil od začátku do extraligového utkání.

Debut to nebyl vůbec jednoduchý. Valil se na něj jeden útok za druhým. Ve 14. minutě zabojoval za zlínskou brankou aktivní Derner a jeho přihrávku před branku zužitkoval Plodek. Hosté mohli snížit v poslední minutě prvního dějství, ale nájezd Ondráčka zneškodnil Schwarz.

Úvod druhé třetiny patřil hostům, kteří byli aktivnější, rychlejší a důraznější v soubojích. Nevyužili ale veliké šance, góly měli na hokejkách Bukarts a Holík. Ke změně zavelel v polovině utkání Bulíř, když získal puk a protáhl se před Zavadila. Zastavil ho až Urbanec na hranici pravidel. Co se nepovedlo Bulířovi, to už ve 32 minutě vyšlo Řepíkovi, když zužitkoval Vampolovu přihrávku zpoza branky.

O minutu později předvedl sólo Stránský a nádhernou střelou z pravého kruhu zvýšil na 5:0. Branku Zlína opustil Zavadil a nahradil ho devatenáctiletý Haloda, který ale prožil debut jako ze zlého snu. Ještě si ani nesáhl na puk a už ho lovil ze sítě. Střelou z mezikruží ho překonal v 35. minutě Bakoš. A za dalších 15 vteřin se situace opakovala. Řepík přihrával přes útočné pásmo na Vampolu a jeho střela skončila za bezmocným Halodou.

Úvod třetí třetiny začali domácí v přesilovce pěti proti třem. Sehráli ji ale velmi špatně, protože Petr Holík dokázal sebral Schwarzovi čistý štít. Branka domácí rozhodila, výsledkem byl další gól ve Schwarzově síti. Ve 44. minutě se trefil Štumpf z mezikruží, když předtím odvedl velmi dobrou práci na brankovišti Roman Vlach.

V 52. minutě už Jaroslav Vlach uspěl, když mu puk před branku přesně naservíroval Ordoš.  V 57. minutě zkorigovali hosté stav, když přečíslení dva na jednoho využil Veselý. O minutu později využili hosté přesilovku a Roman Vlach snížil na 4:8.

Chomutov prohání šestou Olomouc

V 15. minutě se prosadil obránce Tejnor, jehož rána od modré čáry se nakonec obloukem dostala za Kacetlova záda. Branka domácí vyburcovala, jejich snaha však nevyústila ve vyrovnání, protože útočník Mertl trefil pouze tyč.

Druhá část začala velkou příležitostí, již měl hostující Tomica, kterého však zastavil domácí Kacetl. Hradec mohl vyrovnat při přesilovce, jenže Honejsek neuspěl. Hosté hráli ze zabezpečené obrany, pokoušeli se o brejky. Tato taktika se jim vyplatila ve 29. minutě, kdy se dostal po protiútoku do samostatného nájezdu Chrpa a perfektním manévrem ošálil Kacetla. Puk mu poslal mezi nohy a Chomutov vedl o dva góly.

Další inkasovaná branka domácí rozproudila. Začali být mnohem aktivnější, dohrávali souboje, přidali na tvrdosti. Ke snížení, jež se událo čtyři minuty po druhém zásahu Pirátů, jim pomohla náhoda. Červený dojel puk, který sám nastřelil na zadní mantinel, zadovkou ho chtěl poslat před bránu a od jednoho z chomutovských obránců se kotouč odrazil za gólmana Strmeně.

Ve 42. minutě Ihnacak doplácl puk ze vzduchu těsně za brankovou čáru a srovnal. Rozhodčí požádali o konečný verdikt kolegu u videa, a ten rozhodl o platnosti trefy.

Zápas se proto prodlužoval, v nastaveném čase měli možnosti hradečtí Mertl, Ihnacak i Červený, ale na všechny vyzrál Strmeň. Hosté mohli rozhodnout po Bednářově vyloučení za nebezpečnou hru vysokou holí, jenže přesilovku nezvládli.

V samostatných nájezdech zazářil domácí veterán Kudrna, který pokořil Strmeně nečekanou fintou, když střílel s hokejkou prostrčenou mezi nohama. Za hosty však v poslední chvíli srovnal Račuk. Po něm byl úspěšný také Červenka, jehož gól rozhodl.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

Zdroj: Sport

50. kolo hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Dynamo Pardubice 6:1 (2:0, 2:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 1. Buchtele (Eminger, J. Hlinka), 14. Pech (Kumstát, Forman), 26. J. Hlinka (Eminger, Přibyl), 28. Pech (Forman), 55. Polášek (Buchtele), 57. Buchtele (Hlaváč, Polášek) - 52. Kaut (M. Beran). Rozhodčí: Hodek, Fraňo - Frodl, Bláha. Vyloučení: 4:7, navíc Čajkovský (Sparta) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 9082.

Sparta: Pöpperle - Eminger, Polášek, Čajkovský, Švrček, Hrbas, J. Mikuš, Kalina - Přibyl, J. Hlinka, Buchtele - Hamilton, Klimek, Hlaváč - Forman, Pech, Kumstát - Netík, Dragoun, A. Kudrna - od 21. navíc Černoch. Trenéři: Jandač a Moták.

Pardubice: Maxwell (28. M. Kopřiva) - Štajnoch, Čáslava, Ščotka, Gregorc, Bokroš, J. Zdráhal, od 30. navíc L. Havlík - P. Sýkora, Nahodil, Marcinko - Moňa, Redenbach, Orsava - Rapáč, Tomášek, Poulíček - Voženílek, Kaut, M. Beran. Trenéři: Draisaitl a Potajčuk.

HC Oceláři Třinec - HC Škoda Plzeň 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 4. Irgl (Kopecký, M. Doudera), 30. Matuš (Kopecký, Hrabal), rozhodující sam. nájezd Polanský - 8. Johnson (Kratěna), 26. Kadlec (T. Svoboda, Kratěna). Rozhodčí: Čech, Hribik - Gebaurer, Lederer. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. Diváci: 4722.

Třinec: Hamerlík - M. Doudera, Galvas, Nosek, Jank, Slovák, Hrabal - Irgl, Kopecký, Tybor - Dravecký, Plíhal, Svačina - Rufer, Polanský, Adamský - Matuš, M. Kovařčík, Marek Růžička. Trenéři: Dopita a Mucha.

Plzeň: Machovský - Jeřábek, Kvasnička, Kadlec, D. Sklenička, Kubka, Pulpán - Indrák, Kracík, D. Kubalík - Kratěna, Bližňák, Johnson - Hrňa, Lev, T. Svoboda - Hollweg, Preisinger, Poletín. Trenéři: Michal Straka a Čihák.

HC Vítkovice Steel - HC Olomouc 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 8. Kolouch (Kucsera), 21. Kucsera (Kolouch, Štencel), 43. M. Hlinka (Olesz), 55. Balán (Klok, Sloboda) - 57. Kucharczyk (Eberle). Rozhodčí: Polák, Šindler - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 7823.

Vítkovice: Bartošák - Čerešňák, Kovář, Štencel, Philipp, Sloboda, Klok - Olesz, M. Hlinka, P. Kafka - Vandas, Kolouch, Kucsera - P. Zdráhal, Balán, Hovorka - Szturc, Burger, E. Němec. Trenéři: Svozil a Petr.

Olomouc: Konrád - Skrbek, Vyrůbalík, Houdek, Staněk, Jaroměřský, Ondrušek - Rác, Herman, Buc - Eberle, Řípa, Holec - Skladaný, Húževka, T. Mikúš - Pekr, Kucharczyk, Vodný. Trenéři: Venera a Tomajko.

HC Verva Litvínov - HC Energie Karlovy Vary 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 5. K. Reichel (Kubát), 37. K. Reichel (Duda, M. Hořava), 59. F. Pavlík (Kubát, M. Hořava) - 41. Vachovec (J. Svoboda, Benák). Rozhodčí: Šír, Hrubý - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:0. Diváci: 4176.

Litvínov: Petrásek - Kubát, Chaloupka, F. Pavlík, T. Pavelka, Gula, Frolo - Jánský, Hübl, Gerhát - Martynek, R. Hanzl, Trávníček - Duda, K. Reichel, M. Hořava - Jurčík, Válek, Piroš. Trenéři: Rulík a Šlégr.

Karlovy Vary: Závorka - T. Dvořák, Bičánek, Benák, J. Tomeček, Redlihs, M. Rohan, Baránek - Huna, Haščák, Vachovec - J. Svoboda, Marosz, T. Rachůnek - Bartek, Kůs, Koblasa - V. Tomeček, Osmík, Gorčík. Trenéři: Mlejnek a Antonik.

HC Kometa Brno - BK Mladá Boleslav 4:3 po sam. nájezdech (1:2, 1:0, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 11. Špirko (J. Káňa II), 33. V. Němec (J. Káňa II), 47. Kováčik (J. Káňa II, V. Němec), rozhodující sam. nájezd Kováčik - 4. Ďurač (Stříteský, Kučný), 5. Lenc, 57. Pacovský (Jarůšek, D. Výborný). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 7543.

Brno: Čiliak (na nájezdy Falter) - Kuboš, T. Kaberle, Kováčik, Hanzlík, Trška, Malec, Kozák - Vondráček, L. Čermák, Dočekal - Špirko, V. Němec, J. Káňa II - Ton, J. Hruška, Ostřížek - R. Zohorna, H. Zohorna, Burian - F. Dvořák. Trenéři: Zábranský, Pešout a Pokorný.

Mladá Boleslav: Rittich - Stříteský, Voráček, Robar, Holub, Rýgl, Kučný - Jarůšek, D. Výborný, Pacovský - Klimenta, Klepiš, Lenc - Hyka, Musil, Bárta - Ďurač, R. Hruška, L. Pabiška. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Bílí Tygři Liberec - PSG Zlín 8:4 (3:0, 4:0, 1:4)

Branky a nahrávky: 7. Valský (Radivojevič, Bulíř), 10. Derner (Bakoš, Mojžíš), 14. Plodek (Derner), 32. Řepík (Vampola, Mojžíš), 33. Stránský (Valský), 35. Bakoš, 35. Vampola (Řepík, Birner), 52. J. Vlach (Ordoš, Šimek) - 41. P. Holík, 44. Štumpf (Roman Vlach, O. Veselý), 57. O. Veselý (Urbanec), 58. Roman Vlach (Čachotský). Rozhodčí: Pavlovič, Hejduk - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 1:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 680.

Liberec: Schwarz - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk, Plutnar - Řepík, Vampola, Birner - Bakoš, Bulíř, Radivojevič - Valský, Plodek, Krenželok - Ordoš, Stránský, J. Vlach. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

Zlín: Zavadil (33. Haloda) - Řezníček, Kotvan, Matějíček, Urbanec, O. Horák, Stuchlík - Bukarts, P. Holík, Říčka - Štumpf, Roman Vlach, O. Veselý - Ondráček, Cibák, Maruna - Čachotský, D. Šťastný, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach a Jurík a Hrazdira.

Mountfield Hradec Králové - Piráti Chomutov 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 3. Červený, 42. Ihnacak (Frühauf) - 15. Tejnor, 29. Chrpa (J. Mrázek, Chlouba), rozhodující sam. nájezd Červenka. Rozhodčí: Pešina, Horák - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. Diváci: 5096.

Hradec Králové: Kacetl - Pláněk, Vydarený, K. Pilař, Frühauf, Pavlas, Dietz - Köhler, Bednář, Dej - Honejsek, Ihnacak, Červený - Kudrna, Mertl, Šimánek - T. Knotek, Vantuch, Courchaine. Trenéři: Kýhos, T. Martinec, Tvrdík a V. Sýkora.

Chomutov: Strmeň - Rutta, Skinner, Valach, J. Mrázek, Šidlík, Tejnor, Harant - Račuk, Červenka, Tomica - D. Květoň, Kämpf, Hřebejk - Ölvecký, Dušek, Sklenář - Chlouba, D. Kaše, Chrpa. Trenéři: V. Růžička st., B. Kopřiva a J. Šťastný.