Motor je znovu nastartovaný na postup. Tentokrát kabina musí klapat, ví Turek

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
24. 1. 2019 7:16
Šestým rokem chybí České Budějovice v hokejové extralize, ale neúnavně usilují o návrat. V minulé sezoně se hvězdné mužstvo nedostalo ani do baráže, letos sází Motor na energického trenéra Václava Prospala. Klubový prezident a bývalý vynikající brankář Roman Turek věří, že je tým schopný zvládnout i nejtěžší krok.
Bývalý brankář a dnes klubový prezident Roman Turek usiluje o postup Motoru zpět do extraligy.
Bývalý brankář a dnes klubový prezident Roman Turek usiluje o postup Motoru zpět do extraligy. | Foto: ČTK

Na rozdíl od loňského roku se před finišem základní části držíte v závětří za nejlepšími týmy. Mohlo by být výhodou vstupovat do rozhodujících bojů z druhé vlny?

Spíše jsme měli vždycky představu pohybovat se v nejvyšších patrech tabulky, na prvním nebo druhém místě. Takové umístění jsme brali před zápasy play off jako výhodu. Letos se držíme na čtvrté pozici, ale ještě máme před sebou několik utkání základní části a může se stát cokoliv. Já bych rád pohyboval pořád na prvním nebo druhém místě.

Před rokem skončila cesta Českých Budějovic už v semifinále proti Kladnu. Zdá se vám letošní mužstvo zarputilejší a bojovnější?

Mužstvo se hodně obměnilo, ať už mezi hráči, nebo trenéry. Je vidět, že tým má natrénováno více, než měl v předchozích letech. Nemělo by se stát to, co se nám v posledních letech stávalo, že nám v závěru došly síly. Letos by měla být dobrá připravenost naší výhodou.

Ale věřili jste, že vrchol v podobě postupu do extraligy zdoláte už v minulé sezoně. Jména jako Václav Nedorost, Petr Vampola či Filip Novák slibovala velkou šanci. Jak moc předčasné vyřazení bolelo?

Bylo to obrovské zklamání. Mysleli jsme, že máme mužstvo poskládané parádně. Víme, jaký hokej jsou zmínění kluci schopni produkovat. Ale bohužel se odehrály určité věci a tým na ledě nefungoval, nepředváděl dobré výkony. Proto to dopadlo, jak to dopadlo.

Čím to bylo? Nesedly se velké osobnosti mezi sebou?

Je to možné. Po sezoně se o tom povídalo, hledaly se příčiny. Dostalo se k nám něco ve smyslu, že kabina nefungovala. Potom to samozřejmě nejde na ledě. Co konkrétně to bylo, nevím, v kabině nejsem. Musí to vědět hráči, kteří tam spolu byli celou sezonu. Doufám, že už se to nikdy nebude opakovat, protože jsem sám spoustu let hrál a vím, jak důležité je, aby to v kabině klapalo.

Jak nastavení týmu změnil nový trenér Václav Prospal?

Změnil spoustu věcí a po této stránce jsme spokojení. Změnil se režim hráčů, tréninkový řád. Venca je přísný, nekompromisní, udržuje si před hráči respekt. Kolikrát se stane, že na ledě soupeře tolik nepřehráváme, ale nemyslím si, že by tím pádem naše mužstvo nefungovalo dobře. Rok od roku se naše soutěž zlepšuje, což je dobře pro český hokej. Musíme se s tím vypořádat a být připraveni. Být silnější než ostatní mužstva.

Když hráči vidí, kolik emocí a energie Prospal do práce vkládá, asi si nedovolí nic vypustit. Je to tak?

Určitě. Hráči ho berou jako trenéra, ale všichni si ho vybavíme ještě jako hráče, který makal naplno na tréninku i v zápase. Jel vždycky nadoraz a teď to vyžaduje po těch klucích. Je nekompromisní a chce od každého hráče maximum.

Úsměvnou situací bylo, když po domácí porážce s Porubou svolal tiskovou konferenci netradičně přímo do kabiny týmu. Co jste tomu říkal?

V Česku jsem to zažil poprvé. V NHL je to normální jev, kde mají novináři po určité době přístup do kabiny a mohou se jakéhokoliv hráče zeptat na cokoliv. U nás to funguje jinak, ale bylo to Vencovo rozhodnutí. Nedělali jsme tady žádné závěry, jestli to bylo dobře, nebo špatně. Chtěl přenést zodpovědnost na celé mužstvo, ale novináři byli stejně tolik překvapení, že nakonec mluvili jen trenéři a kapitán týmu.

První ligu hrají České Budějovice už šestým rokem a pořád si drží nejvyšší návštěvnost, v průměru skoro šest tisíc diváků na zápas. Bál jste se po loňském neúspěchu, že to spíše ustane?

Báli jsme se hodně, to se přiznám. Věděli jsme, že to byl opravdu průser, vůbec jsme si nepřipouštěli, že nebudeme hrát ani baráž. Čekali jsme, jak se to bude vyvíjet, a byli jsme mile překvapeni, že i po velmi špatné sezoně nás fanoušci podpořili. Tlačí nás, chodí na hokej, a to je pro nás nejdůležitější. I ve slabších chvilkách jsou schopní přijít na poslední Ústí nad Labem. Prohrajeme a oni přijdou na další zápas. Je to fantastické a každou sezonu doufáme, že jim to konečně vrátíme.

Nejen z hlediska fanoušků, ale také sponzorů a partnerů klubu je potřeba postupu do extraligy každý rok naléhavější, že?

Je to tak. Ze začátku jsme se seznamovali s tím, co všechno obnáší vést hokejový klub. Jako hráč si to člověk užívá úplně jinak. Odpracuje si to na ledě, zatímco člověk ve vedení má zodpovědnost za mnohem více věcí. Každý rok máme stejný cíl, děláme pro postup maximum, ale udělat poslední krok je strašně těžký.

Je klub na případný postup dobře připraven?

Klub, město, fanoušci, všichni jsou připravení. Všechno se ale odehrává na ledě a tam je těžké udělat poslední krok. Některá mužstva, která teď hrají v extralize, měla stejný problém, někomu se to dokonce po sportovní stránce nepovedlo. Brno se pokoušelo o postup dlouhou dobu a nakonec koupili extraligu od Znojma. Začali to budovat a vidíme, v jakém stádiu jsou dnes.

Dá se určitým způsobem poučit z předchozích nezdarů v semifinále první ligy nebo v baráži? Anebo je to pokaždé tolik specifické?

Snažíme se najít chyby a v další sezoně se jich vyvarovat. Ale pořád se učíme a pořád přicházejí pozitivní i negativní věci. Snažíme se s tím pracovat, jsme připravení udělat poslední krok a uděláme maximum.

S Jihlavou a Kladnem se drží v popředí i Vsetín, rýsuje se hezký retro souboj o extraligu. Co říkáte na to, že se někdejší vládce nejvyšší soutěže zase hlásí do boje o postup?

Pro mě je to parádní mužstvo. Když jsem chytal extraligu za Budějovice, hráli jsme pokaždé se Vsetínem skvělé zápasy a na jeho ledě se mi dobře chytalo. Jsem rád, že hrají naši soutěž. Daří se jim, mají výbornou diváckou kulisu jako my. Zápasy, které jsme proti sobě v této sezoně odehráli, byly na úrovni.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy