Průvan na Spartě udivil i Hlinku. Změn je možná až moc, říká. Myšlenky na konec rozehnal

Daniel Poláček Daniel Poláček
24. 7. 2017 19:31
Hokejová Sparta nemůže rozpočtem konkurovat té fotbalové, ale pokud jde o obměnu kádru, měla podobně hektické léto. Dala vale deseti hráčům a nově nepočítá s dalšími dvěma. Posil přivedla osm, z toho tři cizince. "Na můj vkus je změn možná trošku moc," hlásí lídr mužstva Jaroslav Hlinka.
Jaroslav Hlinka
Jaroslav Hlinka | Foto: ČTK

Praha - První oficiální trénink Pražanů před nadcházející sezonou dal 40letému útočníkovi zabrat. "Cítím se hodně špatně. I kdybych se přes léto nějak strašně hlídal, nepomohlo by mi to," soukal ze sebe.

Patří k nejstarším extraligovým hokejistům. Když před pár měsíci zažil nečekaně rychlé čtvrtfinálové vyřazení od Komety, hlavou mu probleskla myšlenka na konec kariéry.  Nakonec však couvl a poslední rok kontraktu dodrží.

"První týden po sezoně je nepříjemný. V jednu chvíli jsem si říkal, že těžko budu pokračovat, ale věděl jsem, že rány se zahojí a pak bude moje rozhodnutí jiné," vypráví.

Ke spokojenému odchodu mu pořád něco chybí. I když se Spartou získal čtyři tituly, touží po pátém. Pražané čekají na mistrovské oslavy víc jak dekádu. "Vidina týmového úspěchu mě u hokeje drží," tvrdí Hlinka. "Tady vždycky máme dobrý tým a hrajeme o nejvyšší příčky, což mě baví. Kdybychom se plácali někde dole, motivace by byla daleko menší."

Hlinka: Na můj vkus je změn možná trošku moc

Historicky nejproduktivnější sparťan stále má co nabídnout. V minulém ročníku odehrál 44 zápasů a nastřádal 36 bodů (11+25). Je platný také v šatně, jeho slovo má váhu.

"Velká osobnost a styčný bod mezi trenéry a kabinou," popisuje Hlinku asistent trenéra Jaroslav Nedvěd. "Jakýkoliv problém s ním určitě konzultujeme."

Nyní má ale kreativní centr dost starostí sám se sebou, mentorování ostatních jde stranou. "Na začátku přípravy nevnímám, jestli mladým něco předávám. Momentálně jsou rychlostně někde jinde, ještě v nejbližších dnech to tak bude," vykládá Hlinka.

Za Spartu, kde odstartoval profesionální kariéru, odehraje šestou sezonu za sebou. Oproti loňsku vidí v šatně hodně nových tváří. Vedení přivedlo osm posil, ve třech případech sáhlo po cizincích. Přišel Fin Sami Aittokallio, Nor Alexander Reichenberg a Američan Vinny Saponari.

"S komunikací problém nebude. V dnešní době každý mluví anglicky, někdo hůř, někdo líp," říká Hlinka. Větší starosti mu dělá celkový počet změn: "Na můj vkus jich je možná trošku moc. Jsem zastáncem toho, aby se dělalo co nejméně zásahů. Je ale věc vedení, jaký tým sestavilo. Myslím, že bude dobrý."

Zámorský: Všichni víme, proč mě Sparta brala

Odvážný řez zasáhl především brankoviště, kde zavládnou Aittokallio a David Honzík.

Relativně novou tvář má rovněž obrana, kterou vedení chtělo okysličit beky s ofenzivními schopnostmi. Nahradit dřívější hvězdy Adama Poláška či Michala Čajkovského by mohli Tomáš Dvořák, Tomáš Pavelka a hlavně Petr Zámorský. Byť do vysněné NHL nepronikl, ve Švédsku podával dobré výkony. Uplynulou sezonu zakončil s 16 body (6+10) z 46 duelů.

Změny v kádru

Přišli: Robert Říčka, Alexander Reichenberg, David Honzík, Tomáš Dvořák, Sami Aittokallio, Vinny Saponari, Tomáš Pavelka, Petr Zámorský

Odešli: Vladimír Eminger, Brian Ihnacak, André Deveaux, Lukáš Cingel, Tomáš Pöpperle, Filip Novotný, Jan Buchtele, Michal Řepík, Tomáš Netík, Martin Procházka, Michal Barinka, Martin Gernát

"Všichni víme, proč mě Sparta brala," hlásí Zámorský. "Mám rád ofenzivní hru. Ve 24 letech se asi měnit nebudu."

"Slibujeme si, že bude odstřelovat bránu a přidá na modré čáře víc kreativity a pohybu," říká k posile ze švédského Örebra sportovní manažer Pražanů Michal Broš.

První trénink mužstva v holešovické Sportovní hale vedl společně s Nedvědem, hlavní kouč Jiří Kalous chyběl kvůli zákroku u zubaře.

Do sparťanské přípravy se nahrnulo takřka čtyřicet hokejistů. Někteří mají pozici v hlavním týmu jistou, jiní o ni musejí bojovat. Ze hry jsou zadáci Michal Barinka a Martin Gernát, kteří hledají nové angažmá. "Rozpočet není bezedný a v obraně není místo pro všechny," komentuje jejich odchod Broš.

Už v pátek čeká Pražany první příprava, vyjedou do Liberce. Zkraje srpna pak v rámci Mountfield Cupu nastoupí proti Jižní Koreji, která nedávno vylétla do elitní úrovně mistrovství světa.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský parlament schválil obchodování se zemědělskou půdou

Ukrajinští zákonodárci schválili zrušení zákazu obchodování se zemědělskou půdou. Rozhodnutí zrušit zákaz, který byl v platnosti skoro 20 let, je součástí opatření, které vyžaduje Mezinárodní měnový fond (MMF) pro uvolnění úvěru ve výši osmi miliard dolarů (asi 198 miliard Kč). Informovala o tom agentura Reuters.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve vyzval zákonodárce, aby zákaz zrušili. V opačném případě, by podle něj mohl Ukrajině v důsledku koronavirové krize hrozit krach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy