Sparta nezalepila všechny díry, propásla největší šanci na titul? Její blamáž musí mrzet i extraligu

Daniel Poláček Daniel Poláček
20. 3. 2017 13:20
Prvním odpadlíkem z extraligového čtvrtfinále je překvapivě Sparta. Hokejovou bitvu s brněnskou Kometou nezvládla psychicky a neměla tak kvalitní kádr jako loni.
Kapitán Sparty Jaroslav Hlinka, prodlouží kariéru ještě o rok?
Kapitán Sparty Jaroslav Hlinka, prodlouží kariéru ještě o rok? | Foto: ČTK

Komentář - "Úsměvné, tragikomické, nenormální." Kapitán Sparty Jaroslav Hlinka byl po třetím čtvrtfinále proti Kometě hodně naštvaný. Stěží chápal hrubky svého mužstva a velkému obratu nejspíš věřil jen v koutku duše. Trpké vyřazení z extraligového play-off přišlo o den později.

Ačkoliv Pražané rozhodně nehráli žalostně, jejich sezona zkrátka končí blamáží. Jasné skóre 0:4 na zápasy proti úhlavnímu rivalovi naštvalo fanoušky. Účast v okleštěné Lize mistrů, kam lze nově proniknout pouze sportovní cestou, je ta tam. Nad pokračováním trenéra Jiřího Kalouse i kapitána Hlinky visí otazník.

Až bude vedení klubu v ponuré atmosféře řešit budoucnost, jistě neopomene dumat nad tím, proč letos nastal tak nečekaně rychlý konec.

První důvod mohli spatřit i méně pozorní diváci. Sparta odstartovala jako favorit. Během úvodních pěti minut klání číslo jedna nasázela dva góly nikoliv zásluhou štěstěny, nýbrž díky očividné převaze. Ovšem místo toho, aby náskok pojistila, tak pálila šance, znervózněla a začala trousit chyby. Brno je efektivně využilo, rozjelo obrat a - což je nejdůležitější - dokonale nahlodalo sebevědomí protivníka.

Druhý duel přinesl takřka totožný scénář. Všechno opět mohla změnit jedna povedená sparťanská akce, jeden šťastný odraz, jeden kiks soupeřova brankáře, jenže nic z toho nepřišlo. Tak se shodou okolností, mezi nimiž je třeba zmínit velmi účelnou a soustředěnou hru Komety, zrodil psychický blok. Zní to neuvěřitelně, ale všech osm čtvrtfinálových gólů nastřílela Sparta v prvních třetinách. Pak mlčela.

Dva nejlepší beky nikdo nenahradil

Že dělala nesmyslné hrubky a v pravý čas nenašla lídry, však nelze přičítat jen pokřivené psychice. Další příčina tkví na soupisce, která oproti té předchozí neměla dostatečnou sílu.

Ano, tým prošel do finále Ligy mistrů a v extralize, o niž jde především, zažil nanejvýš dva zápasy bez bodu za sebou. Oproti ostatním favoritům - včetně Brna - neměl vážnější krizi. Když ale v play-off přišla, nebyl s to adekvátně zareagovat. Neměl patřičnou sílu.

Těžko z toho vinit brankářskou stálici Tomáše Pöpperleho, byť nevybočil z lepšího průměru. Víc potíží nadělalo zemětřesení v poli po loňské cestě do finále. Odešli útočníci Daniel Přibyl, Jan Buchtele, Curtis Hamilton a Robert Sabolič. Nepříjemné ztráty, avšak Petr Vrána s Brianem Ihnacakem a později Michal Řepík s navrátilcem Buchtelem díry jakžtakž zalepili. Obraně podobné záplaty chyběly, nejlepší beky Adama Poláška a Michala Čajkovského adekvátně nenahradil nikdo.

A nejde pouze o defenzivu. Šest z osmi zadáků nepodpořilo útočná snažení proti Kometě žádným bodem. Richard Nedomlel - kromě Martina Gernáta jediná posila do obrany - navíc v prvním klání nepochopitelně fauloval a v sérii de facto dohrál.

Promeškaná šance?

I kvůli selhání Nedomlela jsou mnozí fanoušci po republice rádi, že Pražané končí. Extraligu ale předčasný konec aspiranta na titul v jistém ohledu bolí. Během dvou domácích duelů přilákala Sparta do ochozů skoro 25 tisíc lidí. Při loňské jízdě dosáhla na bezkonkurenční průměr 12 664. Je jisté, že tohle obdivuhodné číslo nikdo nepřekoná, O2 arena je jen jedna.

Fanoušci Sparty v O2 areně.
Fanoušci Sparty v O2 areně. | Foto: Zlata Vostrá

Sparťané budou lákat davy zase příště, na titul tou dobou budou čekat už 11 let. Otázkou je, zda největší šanci nepropásli. Ačkoliv nový majitel klubu Petr Bříza si počíná obratně (generální partner Billa, smlouva s O2 TV od přespříštího ročníku), stabilní a zároveň vysoce nadstandardní zázemí jako předchozí vlastník s jistotou garantovat nemůže.

Během let 2012-2016, kdy kase vládl miliardář Petr Speychal, slavila Sparta jeden triumf v základní části, ale v klíčové fázi sezony marně stoupala k nebi (čtvrtfinále, semifinále, semifinále, finále). Letos se ani nepřiblížila. Jak velké ambice bude mít příště, odhalí léto.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
Další zprávy