Třinec slavil s větším pohárem. Jména už nebylo kam vyrývat, vysvětluje Řezníček

Sport Sport
3. 5. 2021 14:01
Hokejisté Třince jako první měli možnost slavit s upravenou podobou Masarykova poháru, který patří k nejpřísněji střeženým sportovním trofejím v Česku. Kvůli jejich druhému triumfu v extralize za sebou muselo vedení soutěže nechat pohár rozšířit o další prstenec, aby se na něj vešla jména všech vítězů. Na původní verzi z roku 2013 se dvěma prstenci totiž už nebylo místo.
Den Masarykova poháru při předání hokejistům Třince. | Video: Sport Invest

Pohár pojmenovaný po prvním československém prezidentovi Tomáši Garrigue Masarykovi má svůj domov v Síni slávy Českého hokeje. Pokud má jít do akce, vyzvedává si ho bezpečnostní agentura a jeho strážci ho nespouští z očí ani na okamžik. Takto ho dopravil i do Třince na rozhodující finále extraligy, kde ho přivezl automobilem až na ledovou plochu.

"Pohár má stanovená pevná pravidla v písemné formě. Jakoukoli manipulaci s pohárem zařizuje bezpečnostní agentura a celou dobu se o něj pozorně stará. Agenti ho mohou opustit jen do určité vzdálenosti a pořád na něj dohlížejí. Po akci ho zabalí a dovezou zpět do našeho sídla," popisuje šéf extraligy Josef Řezníček.

S pohárem se tak mohli hráči Třince mazlit jen na ledové ploše bezprostředně po utkání. "V momentě, kdy hráči odešli do kabiny po úvodní spontánní oslavě na ledě, lidé z agentury jim originální pohár odebrali a předali jim věrnou kopii," uvedl Řezníček.

Kopie se však od originálu v jednom případě zásadně liší. Nově má totiž originál o jeden prstenec více. Pohár vyrobený v roce 2013 velký 74 centimetrů a vážící 15 kilogramů měl totiž prostor jen pro šest sezon na vyrytí jmen všech hráčů ve vítězných týmech. Tím posledním byl v roce 2019 Třinec.

"Loni se pohár neuděloval, ale letos už nebylo kam jména vyrývat. Originální verze poháru se tak zvětšila o nové patro, už je to takový dortík. Kluby dostávají kopii, která je v původní verzi se dvěma prstenci. Originál má tři, abychom tam mohli nadále vyrývat nové a nové šampiony," popsal Řezníček.

Nyní je na poháru prostor pro dalších osm sezon. Jestli se pak přidá další patro, to zatím není jasno. "Nevím, jestli to budeme dále rozšiřovat, nebo pak to nějak přerývat, to ještě nemáme vyřešené. Rozšiřovat to o další patro by ale už bylo váhově dost těžké na zvedání a běžnou manipulaci u oslav," řekl šéf ligy.

Sám s tím má osobní zkušenost, když jako hráč Karlových Varů zvedal v roce 2009 nad hlavu předchozí verzi poháru pro šampiony extraligy, který měl téměř dvojnásobnou váhu oproti Masarykově poháru.

"Při zadávání výroby současného poháru jsme chtěli, aby byl pohár unesitelný. Starý pohár měl metr a půl na výšku a vážil snad 27 kilo, takže zvedat ho na hlavu bylo po celém utkání opravdu vyčerpávající. V euforii sice zvednete všechno, ale není úplně jednoduché to tahat delší dobu," vzpomínal Řezníček.

Právě to mělo vedení soutěže na paměti, když pohár nově rozšiřovalo o další patro. "Proto jsme teď ten třetí prstenec nechali udělat bez dna, aby tam vznikl úchop, za který se bude hráčům dobře držet, aby jim to nevyklouzlo a nespadlo, když mají zpocené ruce. Původně tam bylo hladké dno a špatně se to drželo. Teď jsou na obou stranách hrany, za které se dá chytnout. Je to daleko komfortnější na manipulaci," dodal Řezníček.

To hráči Třince jistě ocenili, když nyní poprvé zvětšený pohár zvedali nad hlavu.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

V Ženevě skončily rozhovory mezi Bidenem a Putinem

V Ženevě skončilo jednání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira Putina, jehož se účastnily rozšířené delegace obou stran, Oznámil to Bílý dům, podle něhož jde zároveň o konec dnešního americko-ruského summitu. Nyní se čekají tiskové konference, oba státníci by měli předstoupit před novináře každý zvlášť. Putin po skončení summitu oznámil, že se s Bidenem dohodl na návratu ruského velvyslance do Washingtonu a amerického ambasadora do Moskvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy