Hokejisté Olomouce i Hradce Králové mají v play off první vítězství

Aktualizováno 9. 3. 2020 21:32
Hokejisté Olomouce porazili v úvodním utkání předkola play off extraligy Zlín 5:1. Hráči Hradce Králové zdolali Karlovy Vary 3:1.
Vilém Burian z Olomouce se raduje ze vstřeleného gólu ze zápasu předkola play off extraligy se Zlínem | Foto: ČTK

Hanákům se povedl vstup do zápasu, když v čase 8:19 vedli už 2:0. Berani sice záhy odpověděli, ale to bylo z jejich strany všechno. Vítězný gól dal Rostislav Olesz. Druhé utkání série se hraje v úterý opět v Olomouci.

Mountfield vedl díky brankám Jordanna Perreta, Radka Pilaře a Aleše Jergla ve 26. minutě už 3:0. Za Energii jen snížil na začátku závěrečného dějství Tomáš Rachůnek. Druhý duel série na tři vítězné se hraje v úterý od 19 hodin opět v Hradci Králové.

Hanáci měli výborný začátek

V úvodních sekundách musel hostující gólman Kašík vyrážet dobrou střelu Škůrka od modré čáry. Na druhé straně se do úniku dostal Honejsek, který pálil vedle. Škůrek pak sice nemířil přesně při dalším pokusu od modré čáry, k puku se ale dostal Kolouch, nadvakrát ho prostrčil před branku Skladanému a ten uklidil puk za Kašíkova záda.

V deváté minutě přidali Olomoučtí další zásah: Ostřížek nahrál do útoku Knotkovi, který kotouč podržel, přihrál před brankoviště Oleszovi, jenž objel Kašíka a zakončil do odkryté branky. Bleskově na tento gól odpověděl Žižka. K tomu jen o 34 sekund později propadl puk v domácím obranném pásmu a jeho rána, při níž Konrádovi clonil Honejsek, znamenala snížení.

Po Káňově chybě za brankou mohl srovnat skóre Kubiš, Konrád byl ale proti. Jako první si v početní výhodě zahrál Zlín. Během ní domácí gólman natřikrát zasahoval, ale úspěšně vyrazil střely Dufka i Honejska. Škůrkovu ránu pak na druhé straně tečoval Nahodil jen vedle tyče.

Freibergs při přesilovce ve druhé třetině nastřelil tyč domácí branky. Po tlaku Zlína se v útočném pásmu usadili domácí a Kašík musel několikrát zasahovat. Nápor Hanáků vyústil v přesilovku, kterou nevyužili.

Ve 35. minutě dostal Musil od Nahodila puk do útočného pásma, jel za branku, Kašík mu skočil do směru jízdy, ale Musil zvládl puk nahrát před branku přímo Burianovi, který neměl problém ho poslat do prázdné branky.

Ve třetí části předložil Nahodil puk Klimkovi, který však trefil pouze hostujícího brankáře. Freibergsovu střelu pokryl Konrád. Pak v ponechané výhodě tvrdě pálil Švrček, ale trefil Kašíka do ramena, navíc hosté faulovali znovu a musela tak na dvě minuty pouze do tří. Hanáci touto nabídkou nepohrdli a už po 23 sekundách skóroval Knotek. Skóre pak uzavřel v polovině 58. minuty Nahodil.

Východočeši náskok uhájili

Do první velké šance se na východě Čech dostal v páté minutě individuálně hostující Černoch, ale Mazanec zasáhl. Hned vzápětí se na druhé straně prohnal po levé straně před Novotného Perret a bekhendovým zakončením otevřel skóre.

V sedmé minutě se radovala také Energie, jenže předčasně. Polák nabil Černochovi, který překonal Mazance, ale po trenérské výzvě gól neplatil, protože Kohout v brankovišti nedovoleně atakoval hradeckého gólmana.

Ve 14. minutě měl Mountfield už dvoubrankový náskok. Eklund z rohu našel na levém kruhu Pilaře, který trefil protější horní roh branky Novotného. Domácí pak mohli ještě zvýšit náskok při 109 sekund trvající výhodě pěti proti třem, ale hostům pomohla po střelách Eklunda i Smoleňáka shodně tyč.

Západočeši nedokázali odpovědět na přelomu první a druhé třetiny při vyloučení Filipa Pavlíka. Ve 25. minutě vytěsnil střelu Fleka po průniku Mazanec a o chvíli později zvýšil Mountfield. Perretovu přihrávku zužitkoval střelou z levého kruhu Jergl.

Čtvrtý gól mohl ve 32. minutě po dalším Perretově pasu přidat Klíma, ale Novotný vytěsnil puk na tyč. Za hosty zahrozil Flek a na druhé straně měl v přesilovce dvě šance Smoleňák.

Karlovarští se dočkali snížení ve 43. minutě, když překonal po Flekově přihrávce Mazance z pravého kruhu Rachůnek, který měl o chvíli později ještě i další šanci. Hradecký gólman si pak poradil s tečovaným pokusem Stříteského. V 52. minutě odolal Mazanec při závaru po Osmíkově dorážce. Na druhé straně z úniku nepřekonal Novotného Perret. Výhru už si pak domácí s přehledem pohlídali.

Předkolo play off hokejové extraligy - 1. zápasy:

HC Olomouc - PSG Berani Zlín 5:1 (2:1, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 4. Skladaný (Kolouch, Škůrek), 9. Olesz (J. Knotek, Ostřížek), 35. Burian (P. Musil, Nahodil), 55. J. Knotek (P. Musil, Škůrek), 58. Nahodil (Klimek, Dujsík) - 9. Žižka. Rozhodčí: Pešina, Lacina - Frodl, Lučan. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. Diváci: 4285. Stav série: 1:0.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Ondrušek, Dujsík, Švrček, Jaroměřský, Vyrůbalík - P. Musil, Nahodil, Klimek - Irgl, Káňa, Burian - Olesz, J. Knotek, Ostřížek - Skladaný, Kolouch, Tomeček. Trenér: Moták.

Zlín: Kašík - Nosek, Žižka, Ferenc, Řezníček, Buchta, Freibergs, Gazda - Ondráček, Fořt, Köhler - Šlahař, Honejsek, Okál - Dufek, Claireaux, Herman - Popelka, P. Sedláček, Kubiš. Trenér: R. Svoboda.

Mountfield Hradec Králové - HC Energie Karlovy Vary 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Perret (Jergl, Kevin Klíma), 14. R. Pilař (Eklund), 26. Jergl (Perret) - 43. T. Rachůnek (Flek). Rozhodčí: Hodek, Micka - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 3668. Stav série: 1:0.

Hradec Králové: Mazanec - Nedomlel, Eklund, Cibulskis, Čáp, F. Pavlík, Šidlík, Šalda - Smoleňák, Koukal, Dragoun - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Orsava, Cingel, R. Pavlík - M. Chalupa, Lev, R. Pilař. Trenéři: V. Růžička a T. Martinec.

Karlovy Vary: F. Novotný - Stříteský, Šenkeřík, Plutnar, Graňák, Eminger, D. Mikyska, M. Rohan, Šafář - Flek, Gríger, T. Rachůnek - O. Beránek, T. Mikúš, Koblasa - Kohout, Černoch, V. Polák - Vondráček, Osmík. Trenér: Pešout.