Ostuda v Olomouci kvůli díře v ledu. Třinec začal obhajobu titulu vydřenou výhrou

Aktualizováno 8. 3. 2023 23:13
Úvodní zápas předkola play off hokejové extraligy mezi Olomoucí a Karlovými Vary rozhodčí předčasně ukončili kvůli nezpůsobilé hrací ploše. Z utkání se odehrála pouze první třetina, po níž vedli domácí po brankách Silvestra Kuska a Pavla Musila 2:0.
Oprava ledu v Olomouci
Oprava ledu v Olomouci | Foto: ČTK

O dalším postupu rozhodne Asociace profesionálních klubů (APK), která soutěž řídí, ve spolupráci s oběma kluby do čtvrtečních 11 hodin.

Po úpravě kluziště rolbou během přestávky zůstala na ledě rýha. Podle všeho rolbař zastavil, aby počkal, než dojezdí na ploše předváděcí vozidlo. Ze stroje v té době vytekla horká voda, proto vznikla v ledu díra.

Začátek druhé části sudí několikrát odložili. Po více než dvouhodinové prodlevě od skončení úvodního dějství byl zápas přes snahu o nápravu a vyhlazení ledu nakonec předčasně ukončen.

Ve čtvrtek jsou na programu druhé zápasy sérií. Na Hané se mělo stejně jako dnes začít v 18 hodin. Třetí duely jsou pak naplánované na sobotu. Nelze tak vyloučit, že pokud by se zbytek utkání dohrával, Olomouc se s Karlovými Vary utká včetně dnešní první třetiny - i podle vývoje série - nejméně ve čtyřech dnech po sobě.

Hanákům skvěle vyšel vstup do utkání a otevřeli skóre hned po 50 sekundách, kdy před Lukešem zůstal osamocený Kusko a nadvakrát dostal puk za brankáře. Karlovarští mohli srovnat během přesilové hry, ale strážce domácího brankoviště Lukáš se proti Koblasově střele z první přesunul včas.

Poté chyboval hostující brankář Lukeš a Kusko mohl po Bambulově přihrávce vstřelit svůj druhý gól, ale gólman Energie zaváhání napravil. Olomouc však využila první přesilovku a díky úspěšné dorážce Orsavovy vyražené střely zvýšil na rozdíl dvou branek Musil.

Více gólů už diváci na olomouckém zimním stadionu neviděli. Hlavní rozhodčí Tomáš Veselý a Jakub Šindel postupně čtyřikrát odsunuli začátek druhé třetiny s nadějí, že vzniklá rýha v ledu u střídačky hostů zamrzne dostatečně na to, aby bylo bezpečné pokračovat ve hře.

Opakování problémů

Při poslední konzultaci se z hlediště zdálo, že hře už jsou nakloněni domácí i rozhodčí, ale hosté s pokračováním nesouhlasili. Sudí pak strávili s oběma kapitány na ledě velké množství času. Konečné rozhodnutí padlo od kapitána karlovarského mužstva Jiřího Černocha a z důvodu ohrožené bezpečnosti hráčů se ve hře nepokračovalo.

"Čekalo se na opravu a všichni se snažili udělat maximum, aby se dál hrálo. Ani po té dlouhé době nebyla plocha způsobilá k tomu, aby se mohl zápas bezpečně odehrát. Jelikož šlo především o zdraví hráčů, tak jsme se rozhodli utkání ukončit," uvedl sudí Šindel.

Paradoxní na celé situaci je, že hned úvodní souboj obou celků v sezoně provázely podobné potíže. V neděli 25. září ale zápas 4. kola mezi domácími Karlovými Vary a Olomoucí kvůli potížím s rolbou a nezpůsobilé hrací ploše vůbec nezačal.

Rolba tehdy zůstala před začátkem utkání dlouho nehybně na ledě KV Areny uprostřed kluziště kvůli poruše a bylo posunuto úvodní buly. Rolbu pak sice pořadatelé z ledové plochy odtlačili, jenže ani po takřka hodině a půl se jim nepodařilo za pomoci náhradní rolby připravit led, na němž zůstala velká rýha, ke hře.

Litvínov Ocelářům dlouho vzdoroval

Třinečtí hokejisté vykročili za obhajobou titulu domácí výhrou 3:1 nad Litvínovem. Oceláři vedli od 26. minuty zásluhou gólu Vladimíra Draveckého, hosté vyrovnali v závěru druhé třetiny po trefě Andreje Kudrny.

Zápas rozhodl Daniel Kurovský v čase 46:40. Poté, co Kudrna orazítkoval v 58. minutě za stavu 2:1 pro Třinec tyč, pojistil vítězství domácích Martin Růžička při hře mužstva Vervy bez gólmana. Série pokračuje na stejném místě ve čtvrtek, druhý zápas začne v 17 hodin.

Liberec na svém ledě zdolal Plzeň 4:1. Bílí Tygři položili základ přesvědčivému vítězství hned na začátku první třetiny - v čase 6:16 vedli už 2:0. V pohodě hrající domácí pak přidali další dvě branky, hosté dokázali ve třetí třetině pouze snížit zásluhou Aleksiho Rekonena.

Na straně vítězů se dvěma góly blýskl mladý útočník Jakub Rychlovský. Severočeši se tak v sérii hrané na tří vítězství ujali vedení 1:0 na zápasy. Ve čtvrtek se odehraje pod Ještědem od 19 hodin druhý duel série.

Kometa Brno zdolala Mladou Boleslav 4:2. Domácí otočili vývoj duelu ze stavu 0:1 na 3:1 mezi 32. a 40. minutou i díky dvěma využitým přesilovkám a porazila svého neoblíbeného soupeře vůbec poprvé v sezoně. Vítězný gól obránce Tomáš Kundrátek. Druhý zápas se odehraje ve čtvrtek opět v Brně a začne v 18 hodin.

Předkolo play off hokejové extraligy - 1. zápas:

HC Oceláři Třinec - HC Verva Litvínov 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 26. Dravecký, 47. Kurovský (Miloš Roman, Marian Adámek), 60. M. Růžička (Marcinko) - 39. Kudrna (M. Sukeľ). Rozhodčí: Jaroš, Jeřábek - Klouček, J. Svoboda. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 4089.

Třinec: Mazanec - Marinčin, Smith, Kaňák, J. Jeřábek, Marian Adámek, M. Doudera - M. Růžička, Marcinko, Daňo - D. Voženílek, L. Hudáček, Nestrašil - Dravecký, Vrána, Chmielewski - Kurovský, Miloš Roman, Buček - Hrňa. Trenér: Moták.

Litvínov: M. Tomek - Strejček, Zile, D. Zeman, Freibergs, Jaks, Demel, Šalda - Abdul, M. Sukeľ, Kudrna - P. Zdráhal, Estephan, Š. Stránský - Hlava, Gut, P. Straka - Zygmunt, Jurčík, Havelka. Trenér: Mlejnek.

Bílí Tygři Liberec - HC Škoda Plzeň 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 2. Rychlovský (Kolmann, M. Ivan), 7. Filippi (Melancon, Bulíř), 25. Rychlovský (P. Jelínek), 50. A. Najman (J. Vlach, Balinskis) - 53. Rekonen (Holešinský). Rozhodčí: Hejduk, Pilný - Kajínek, J. Ondráček II. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. Diváci: 4392.

Liberec: Kváča - Nedomlel, Balinskis, Melancon, Derner, Kolmann, M. Ivan, Štibingr - Bulíř, Filippi, Birner - Flynn, A. Najman, Frolík - Rychlovský, P. Jelínek, Ordoš - A. Dlouhý, J. Šír, J. Vlach. Trenér: P. Augusta.

Plzeň: Pavlát - Zámorský, Houdek, Budík, Baránek, Piskáček, Skok, Jaroměřský - Rekonen, Holešinský, Schleiss - Blomstrand, Mertl, Suchý - Hrabík, Honejsek, M. Beránek - Pour, Bitten, A. Dvořák. Trenér: Kořínek.

HC Olomouc - HC Energie Karlovy Vary nedohráno

HC Kometa Brno - BK Mladá Boleslav 4:2 (0:0, 3:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 32. Holík (Horký), 38. Pospíšil (A. Zbořil), 40. Kundrátek (Holík, Strömberg), 45. Flek (Strömberg, Pospíšil) - 31. Šťastný (R. Jeřábek, Lantoši), 44. Lunter (Fořt). Rozhodčí: Hradil, Kika - Hlavatý, Rožánek. Vyloučení: 8:8, navíc Ščotka (Brno) - Kelly Klíma (Boleslav) oba 5 min. Využití: 2:1. Diváci: 6142.

Brno: D.­ Furch - Kundrátek, Ďaloga, Holland, Kučeřík, Ščotka, Hrbas - Horký, Holík, Zaťovič - Pospíšil, Kollár, Flek - Šalé, Strömberg, A. Zbořil - Koblížek, Zembol, Vincour. Trenér: P. Martinec.

Mladá Boleslav: Krošelj - Lintuniemi, Pýcha, Pláněk, Jánošík, Bernad, R. Jeřábek, Štich - Lantoši, O. Roman, Malát - Šťastný, Fořt, Söderlund - Kelly Klíma, O. Najman, Lunter - J. Stránský, Bičevskis, Dvořáček. Trenér: Kalous.