Olomoučtí v předkole už slavili výhru, nakonec se po trenérské výzvě radují Vítkovice

11. 3. 2022 20:43
Olomouc v prvním předkole play off extraligy vyrovnala zásluhou Ondruška v poslední minutě na 3:3 a v prodloužení se dokonce radovala z otočení na 4:3, první výhru v sérii nezapsala. Po trenérské výzvě videorozhodčí dal za pravdu Vítkovicím, jejichž vítěznou branku vstřelil v Kalus.
Radost plzeňských hokejistů v zápase extraligy.
Radost plzeňských hokejistů v zápase extraligy. | Foto: Daniel Klement / HC Olomouc

Hokejisté Vítkovic vstoupili do série předkola play off proti Olomouci vítězstvím 4:3 v prodloužení. Rozhodující gól vstřelil v 73. minutě Marek Kalus. Už v základní době měli domácí k výhře i díky dvěma gólům Jana Hrušky blízko, hosté však srovnali v power play zásluhou Jiřího Ondruška. Druhé utkání se bude hrát v sobotu opět v Ostravě od 17 hodin.

Lépe do utkání vstoupili hosté a už ve druhé minutě jejich přečíslení zavánělo gólem, který však po Klimkově ráně odvrátil Stezkův zákrok. Olomoučtí měli vzápětí zhruba minutovou přesilovku pět na tři, Tomeček se na brankovišti dostal k odraženému puku, ale jeho střelu před brankovou čárou zablokoval jeden z vítkovických obránců.

Vítkovice strávily úvodní desetiminutovku v mírné defenzívě, ale pak se probudily a závěr první části patřil jim. Zvýšenou domácí aktivitu přetavil v 17. minutě ve vedoucí branku Hruška, který z úhlu doklepl do sítě Kovářovu odraženou ránu od zadního mantinelu.

Olomouci v průběhu první části vypadl ze hry zraněný Olesz a ve druhé části dlouho tahala za kratší konec. Přečkala velkou šanci Kaluse, ale v 35. minutě po Polákově pokusu od modré čáry jemnou tečí před Konrádem skóroval v přesilovce vítkovický Lindberg.

Hanákům se však dvoubrankovou ztrátu povedlo během tří minut smazat a špatně rozehraný zápas vrátili do rovnovážně polohy. Nejprve se prosadil po nenápadné akci Kolouch, jehož švih zpoza obránce propadl Stezkovi za záda. A v čase 39:50 zaúřadoval Krejčí, když na brankovišti tečoval pod horní tyčku Škůrkovo nahození.

V třetí části se utkání podobalo šachové partii, zato závěrečné tři minuty řádné doby stály za to. Bambulovu gólovou ránu lapil Stezka, načež hosté propadli a brejk po ideálním pasu Lakatoše zakončil v čase 58:39 Hruška.

Jenže domácí vyhráno ještě neměli. Za vyhození puku do hlediště vzápětí putoval za katr Krenželok a olomouckou přesilovku už po pěti sekundách zužitkoval bombou od modré čáry Ondrušek. Do konce v tu chvíli chybělo jen 45 sekund.

Dramatickým momentům však nebyl konec. V 65. minutě se prosadil parádní ranou Bambula a hosté už slavili, jenže po trenérské výzvě a dlouhém přezkoumávání u videa rozhodčí gól kvůli postavení Krejčího v brankovišti neuznali.

Rozhodnutí padlo v 73. minutě: Lindbergovo nahození tečoval do sítě z brankoviště Kalus.

Plzeň dvakrát dotáhla Boleslav

Hokejisté Plzně porazili v úvodním utkání předkola play off extraligy Mladou Boleslav 3:2 v prodloužení. Hosté sice na západě Čech dvakrát vedli, ale domácí dokázali pokaždé srovnat a v 70. minutě pak rozhodl obránce Peter Čerešňák. Série hraná na tři vítězství pokračuje v sobotu dalším zápasem v Plzni, hrát se bude už od 15 hodin.

Domácí vstoupili do utkání vlažně a nebezpečnější hosté zahrozili již ve druhé minutě nepřesnou střelou Najmana po přečíslení dvou na jednoho. Za chvíli po zaváhání Kaňáka zastavil gólman Pavlát šanci explzeňského Kantnera. V 10. minutě při vyloučení Dzierkalse už skóroval po opakované střele z bezprostřední blízkosti Stránský.

Indiáni se poté probrali a rychle mohl odpovědět Graňák, který ale při přečíslení neprostřelil z dobré pozice Krošelje a slovinský gólman si vzápětí poradil i s táhlou střelou nekrytého Suchého z levého kruhu. Bruslaři následně sice dokázali ubránit oslabení, přesto ještě do přestávky inkasovali. V 18. minutě totiž šťastnou trefou z pravého rohu překvapil Krošelje Lang.

Od začátku prostřední části se hrálo ve vyšším tempu a na pokus hostujícího Fořta po objetí branky reagoval z protiútoku průnikem do šance Suchý. Až ve 27. minutě Pavlát vyrazil střelu Luntera jen k pohodlně dorážejícímu Kelemenovi. O pouhých 28 sekund později však Graňák ranou bez přípravy od modré čáry srovnal na 2:2.

Povzbuzení domácí následně promarnili početní výhodu, když po jejím skončení v největší příležitosti Thorell nepřehodil ležícího Krošelje. Závěr druhé třetiny patřil Bruslařům, svižnou střelu Luntera z mezikruží ale Pavlát vytěsnil mimo. Ve 39. minutě rozhodil Kaňák faulem unikajícího Šťastného a ten pálil těsně vedle.

Třetí třetina se odehrála oboustranně opatrně s důrazem na defenzívu. Vzruch přineslo ve 49. minutě jen vyloučení explzeňského Eberleho, při kterém Bulíř v dobré pozici minul branku a Blomstrandovu ránu z levého kruhu zastavila horní tyčka. Aktivnější domácí si už vážnější příležitost nevypracovali a muselo se prodlužovat.

Na začátku prodloužení kryl Pavlát pokus unikajícího Najmana, poté se hosté spíše bránili. K ohrožení branky domácích jim pomohl až nedovolený zákrok Mertla v 67. minutě, kdy Stránský z prostoru mezi kruhy bez přípravy trefil jen připraveného Pavláta. Udeřilo až na druhé straně, když v 70. minutě po vybídnutí Přikryla od zadního hrazení najíždějící Čerešňák zblízka rozhodl.

Pardubice první zápas zvládly

Hráči Pardubic vyhráli nad Karlovými Vary 3:2. Dynamo vedlo o dva góly, ale Energie v polovině utkání dokázala vyrovnat. Pak rychle reagoval útočník David Cienciala, který ve 34. minutě vstřelil vítězný gól prvního duelu série. Druhé utkání se odehraje v sobotu znovu na východě Čech, začne v 19 hodin.

Liberec porazil Kometu

Vítězně vstoupili do předkola i hokejisté Liberce, když doma porazili Brno 4:3. Kometa sice dokázala ve druhé třetině otočit stav zápasu z 0:2 na 3:2, domácí ale vyrovnali a v 38. minutě rozhodl o jejich výhře v přesilové hře Adam Najman. Liberec tak porazil doma Kometu poprvé v sezoně. Série hraná na tři výhry pokračuje v sobotu opět na severu Čech. Zápas začne v 17 hodin.

Předkolo play off hokejové extraligy - 1. zápas:

HC Vítkovice Ridera - HC Olomouc 4:3 (1:0, 1:2, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 17. J. Hruška (L. Kovář, Koch), 35. Lindberg (R. Polák, Pedan), 59. J. Hruška (Lakatoš, L. Krenželok), 73. M. Kalus (Lindberg) - 38. Kolouch (Ondrušek, V. Burian), 40. Krejčí (Škůrek), 60. Ondrušek (Krejčí, J. Knotek). Rozhodčí: Hejduk, Micka - Brejcha, Ondráček. Vyloučení: 5:3, navíc Lakatoš 5 min. - Klimek 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 6005. Stav série: 1:0.

Vítkovice: Stezka - R. Polák, Solovjov, Gewiese, Pedan, L. Kovář, Koch - Illéš, Bitten, Dej - Lakatoš, J. Hruška, L. Krenželok - M. Kalus, Lindberg. R. Bondra - Fridrich, Chlán, Guman. Trenér: Holaň.

Olomouc: Konrád - T. Černý, Ondrušek, Dujsík, Švrček, Škůrek, Řezníček - Nahodil, Krejčí, J. Káňa II - Bambula, J. Knotek, Klimek - Navrátil, Kolouch, Olesz (21. V. Burian) - V. Tomeček, Kusko, Kunc. Trenéři: Tomajko a Moták.

HC Škoda Plzeň - BK Mladá Boleslav 3:2 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 18. M. Lang (Dzierkals), 27. Graňák (Schleiss), 70. Čerešňák (F. Přikryl, L. Kaňák) - 10. J. Stránský (O. Najman, Pláněk), 27. Kelemen (Lunter). Rozhodčí: Šír, Lacina - Zíka, Šimánek. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. Diváci: 3379. Stav série: 1:0.

Plzeň: Pavlát - Čerešňák, L. Kaňák, Graňák, Kremláček, Budík, Kvasnička - Dzierkals, Mertl, M. Lang - F. Přikryl, Bulíř, Blomstrand - Schleiss, Kodýtek, F. Suchý - Adamec, G. Thorell, Malát. Trenéři: Baďouček a M. Říha ml.

Mladá Boleslav: Krošelj - Ševc, D. Moravec, Pláněk, Jánošík, Fillman, Lintuniemi - J. Stránský, Bičevskis, Eberle - D. Šťastný, Kotala, Kantner - P. Kousal, O. Najman, Flynn - Kelemen, Fořt, Lunter. Trenér: R. Rulík.

HC Dynamo Pardubice - HC Energie Karlovy Vary 3:2 (1:0, 2:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 8. O. Rohlík (Koffer, Anděl), 27. Anděl (Košťálek, O. Rohlík), 34. Cienciala (Košťálek, Říčka) - 30. O. Beránek (Vondráček, Kulich), 33. Černoch. Rozhodčí: Jeřábek, Pražák - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 7658. Stav série: 1:0.

Pardubice: Frodl - J. Zdráhal, J. Mikuš, Košťálek, Vála, Hrádek, J. Kolář, Petgrave - A. Musil, Poulíček, Camara - Cienciala, R. Kousal, Říčka - O. Rohlík, Anděl, Koffer - Matýs, T. Urban, Paulovič. Trenér: R. Král.

Karlovy Vary: Š. Lukeš - Plutnar, M. Rohan, Parkkonen, T. Havlín, Pulpán, Weinhold - Flek, Hladonik, T. Rachůnek - Vondráček, Kulich, O. Beránek - Kohout, Černoch, Koblasa - Průžek, Jiskra, Osmík. Trenér: Pešout.

Bílí Tygři Liberec - HC Kometa Brno 4:3 (2:0, 2:3, 0:0)

Branky a nahrávky: 6. Kolmann (J. Vlach, P. Jelínek), 15. Rosandič (Klepiš, Melancon), 31. P. Jelínek (Šmíd, Melancon), 38. A. Najman (Rosandič, Šmíd) - 24. Mueller (Kollár), 26. Horký, 29. P. Holík (Mueller, A. Zbořil). Rozhodčí: Mrkva, Obadal - Hynek, Klouček. Vyloučení: 2:6. Využití: 1:1. V oslabení: 1:1, Diváci: 4199. Stav série: 1:0.

Liberec: Kváča - Ivan, Šmíd, Melancon, Rosandič, Kolmann, Derner - Klapka, P. Jelínek, J. Vlach - Faško-Rudáš, Gríger, Birner - Zachar, Klepiš, Ordoš - A. Najman, Šír, Rychlovský. Trenér: Augusta.

Brno: Čiliak - Ďaloga, Bartejs, Holland, Kučeřík, L. Doudera, Tansey - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Horký, Krištof, Vincour - Šoustal, A. Zbořil, Šik - Rákos, Kollár, Dočekal. Trenéři: Zábranský a Kalous.