Plzeň v šoku. Favorita zaskočila Olomouc, Irgl jí hattrickem zařídil úvodní výhru ve čtvrtfinále

15. 3. 2018 22:20
Nejlepší tým základní části překvapivě podlehl v prvním duelu na vlastním ledě Hanákům.
Zbyněk Irgl překonává v nájezdech plzeňského brankáře Miroslava Svobodu, čímž rozhodl o výhře Olomouce | Foto: ČTK

Plzeň - Vítězové základní části extraligy hokejisté Plzně vstoupili do čtvrtfinále prohrou s Olomoucí 2:3 po samostatných nájezdech. Hanáci, kteří mají za sebou čtyřzápasovou sérii předkola se Zlínem, uspěli díky hattricku útočníka Zbyňka Irgla. Druhé utkání se hraje v pátek od 17:30 opět v Plzni.

"Je to pěkné, ale pořád je to jen první krůček. Ta série je pořád ještě dlouhá. Musíme jít dál," řekl po utkání sedmatřicetiletý Irgl, který dosáhl na čtvrtý hattrick v extraligové kariéře.

Západočeši nastoupili i s uzdraveným nejproduktivnějším hráčem základní části Milanem Gulašem, který kvůli zranění kolena přišel o start na únorových olympijských hrách v Pchjongčchangu a byl téměř měsíc mimo hru.

Jako první zahrozili ve čtvrté minutě domácí, ale Indrákovu střelu Konrád vyrazil a Stach s dorážkou neuspěl. Hosté se ubránili i při vyloučení kapitána Vyrůbalíka. V polovině úvodní části se dostali poprvé do šance také hosté a Svoboda kryl Eberleho pokus.

Ve 12. minutě se už Hanáci dočkali vedení. Irgl objel branku a z levého kruhu přes obránce Čerešňáka překonal Svobodu střelou pod vyrážečku. Pak se ještě ocitl v dobré pozici Jaroměřský, ale minul. Na druhé straně se snažil po otočce zakončit Denis Kindl, ale Konrád zasáhl.

Do druhé části nastoupili hosté bez útočníka Strapáče, který v první třetině po souboji nepříjemně upadl na led. Blízko vyrovnání byl ve 23. minutě Gulaš, který se po pravé strany natlačil před branku, ale blafák do bekhendu i kvůli Vyrůbalíkově faulu nedotáhl.

Potom opět Gulaše fauloval ve středním pásmu Jaroměřský, ale Indiáni 70 sekund trvající přesilovku pěti proti třem nevyužili. Stav se neměnil ani při zkrácených výhodách po špatném střídaní na obou stranách. Ve 29. minutě se vítěz základní části dočkal vyrovnání. Po střele Denise Kindla se trefil bekhendem z dorážky Schleiss.

Otočit stav po Stachově akci mohl Indrák, vzápětí ohrozili na druhé straně Svobodu Eberle a Laš. Pak se vyznamenal Konrád, který pravým betonem kryl možnost osamoceného Schleisse, jehož ideálně uvolnil Kadlec. Do vedení se vrátila ve 36. minutě Olomouc. Jones nezachytil Vyrůbalíkovo nahození, srazil puk jen ke Knotkovi, který zadovkou uvolnil Irgla a ten překonal Svobodu nad lapačku.

V úvodu třetí třetiny se Plzeň ubránila při vyloučení Gulaše, který se pak ve 48. minutě podílel na vyrovnání. Zpoza branky nabil mezi kruhy Jakubu Kindlovi, který trefil přesně levý horní roh Svobodovy branky. Plzeň se snažila rozhodnout, ale narážela na pevnou defenzivu soupeře a neprosadila se ani při trestu Jaroměřského.

V nastavení kryl Svoboda střelu Skladaného. Na druhé straně minul Mertl, který pak v 68. minutě po individuální akci ještě trefil horní tyč. Konrád si poradil i s pokusy Moravčíka, Gulaše a znovu Mertla. Olomouc se ubránila také v oslabení po špatném střídání.

V rozstřelu rozhodl v šesté sérii Irgl, který proměnil oba své pokusy. Za hosty byl vedle něj úspěšný i Knotek, za Plzeň se prosadili jen Stach a Kratěna.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 1. zápas:

HC Škoda Plzeň - HC Olomouc 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 29. Schleiss (D. Kindl), 48. J. Kindl (Gulaš, Kratěna) - 12. Irgl (Strapáč, J. Galvas), 36. Irgl (J. Knotek), rozhodující sam. nájezd Irgl. Rozhodčí: Pavlovič, Šír - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 2:6. Bez využití. Diváci: 6111. Stav série: 0:1.

Plzeň: M. Svoboda - Kadlec, Moravčík, Čerešňák, J. Kindl, Jones, D. Sklenička, Pulpán - Gulaš, Mertl, Kantner - Indrák, Kratěna, Stach - D. Kindl, Kracík, Schleiss - Hollweg, Preisinger, Kodýtek. Trenéři: Martin Straka, Čihák, Jiří Hanzlík a Vlasák.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, Jaroměřský, Staněk, J. Galvas, L. Galvas, Houdek - Eberle, J. Knotek, Laš - Irgl, Strapáč, Burian - Skladaný, Ostřížek, J. Káňa II - Jergl, Herman, Holec. Trenéři: Venera, Tomajko a Moták.