Kometa vyhrála v Praze, Liberec v souboji o čelo přehrál Třinec. Tři body má i Plzeň

(Zleva) Martin Dočekal, Jan Štencel a Dalimil Mikyska oslavují gól Brna.
V předehrávce 38. kola extraligy se v Praze střetly Sparta s Kometou. Tomáš Dvořák čelil při rozehrávce napadání Leoše Čermáka.
Tomáš Plekanec protáhl své čekání na první gól po návratu do extraligy. Právě proti Spartě v prosinci v rámci letošní sezony debutoval.
Karel Plášek mladší a sparťan Richard Jarůšek bojují o puk.
Martin Dočekal (vlevo) otevřel skóre po přihrávce Jana Štencla a také v závěru druhé třetiny šla Kometa po spolupráci těchto hráčů do vedení 2:1.
Aktualizováno 22. 1. 2019 21:12
Kometa přerušila sérii tří porážek a uspěla na ledě Sparty 4:1. Třinec dotáhl v Liberci ztrátu tří branek, ale přesto Bílým Tygrům podlehl 3:4. Indiáni doma udolali Chomutov v poměru 3:2.

Hokejisté Brna vyhráli na ledě Sparty 4:1, ukončili sérii tří porážek a upevnili si šesté místo v tabulce. Dvěma góly se na výhře Komety podílel Martin Dočekal, tři body za gól a nahrávku si připsal bek Jan Štencel.

Úvod zápasu se lépe vydařil hostům. Po chybné rozehrávce Sparty a Štenclově přihrávce zpoza branky otevřel skóre v šesté minutě Dočekal.

Pražané se v domácím prostředí v sezoně trápí a první třetině to názorně předvedli. Po individuálních chybách a ztrátách musel gólman Machovský řešit hned několik nepříjemných situací. Do jediné šance se Sparta dostala při Malletově vyloučení, zakončení však překombinovala.

Ve druhé třetině domácí zlepšili hru v útočném pásmu a byli výrazně střelecky aktivnější než soupeř. Rouskovu šanci ale zastavil Vejmelka, který si poté poradil i s akcí Vrány, jenž zakončoval po objetí branky.

Vyrovnat se Spartě podařilo ve 34. minutě, kdy Vejmelku prostřelil po rychlém protiútoku Pech. Z vydřeného vyrovnání se však domácí radovali jen tři minuty, než Machovského podruhé překonal pohotově dorážející Dočekal.

Již o 43 sekund později mohl Pech opět srovnat skóre, trestné střílení nařízené za sevření puku rukou v podání obránce Bartejse v brankovišti Komety ale neproměnil.

Pech hrál důležitou roli i na začátku třetí části, kdy byl vyloučen a úřadující mistr první celou přesilovou hru v zápase využil: Machovského prostřelil od modré čáry Štencel a připsal si třetí bod v zápase.

Sparta mohla duel zdramatizoval v 47 vteřin dlouhé přesilovce pět na tři, kouč Krupp si před jejím začátkem vzal oddechový čas a následně ještě odvolal brankáře. Místo snížení však Kometa zásluhou Erata přidala čtvrtý gól. Sparta tak poprvé v sezoně s Brnem prohrála, doma si připsala už desátou porážku. Horší bilanci mají jen Pardubice a Chomutov.

Velká stíhací jízda Ocelářů přišla vniveč

Hokejisté Liberce porazili vedoucí Třinec 4:3. Bílí Tygři tak dokázali navázat na vítězství z Brna a bodově se dotáhli na dnešního soupeře. Třinec prohrál podruhé za sebou, díky lepšímu skóre se však udržel v čele tabulky. Domácí v utkání vedli po dvou třetinách již 3:0, Oceláři však dokázali třemi slepenými góly vyrovnat. O liberecké radosti ale rozhodl v 59. minutě gólem v přesilovce Libor Hudáček. Dva góly vítězů dal Tomáš Filippi.

Duel dvou nejlepších týmů soutěže začal velmi opatrně. První větší příležitost měli hosté, Růžičkovu střelu bez přípravy ale Will vyrazil. Liberec zahrozil Ordošem, také Hrubec byl na místě. V polovině první třetiny se až před Willa proháčkoval Michal Kovařčík, s bekhendovým blafákem však neuspěl.

První přesilovku si zahráli v 11. minutě Bílí Tygři, k ohrožení Hrubcovy branky se ale nedostali. Příliš mrzet je to nemuselo. Krátce po skončení početní výhody otevřel skóre jemnou tečí Hanouskovy střely Kvapil. Druhý gól domácích mohla přidat dvojice Ordoš, Krenželok, proti byl však Hrubec se svým betonem.

Po 40 vteřinách druhé části už se mohli Severočeši znovu radovat. Filippi rychle obkroužil Hrubcovu branku a chytře zasunul kotouč až za čáru. Ve 27. minutě pak putovali současně na trestnou lavici Dravecký a Cienciala. Liberec měl k dispozici dlouhou přesilovku pět na tři, kterou využil. Po nezištné příhře Birnera pálil do odkryté branky Filippi - 3:0.

Trenér Ocelářů Varaďa se poté snažil dát mužstvu nový impulz, a tak sáhl ke změně brankáře. Místo Hrubce putoval do třinecké branky Daneček. Ten se hned uvedl parádním zákrokem proti gólové šanci Ordoše. Poté se do úniku dostal rychlík Zachar, jeho zakončení ale těsně minulo tři tyče. Až poté zahrozil i Třinec. V početní výhodě nejprve protáhl Willa Bukarts, liberecký brankář si následně poradil s pokusem Růžičky. V závěru dostali Oceláři možnost další přesilové hry, kterou ještě znásobili odvoláním brankáře. Ani tento tah však Slezanům ke kontaktnímu gólu nepomohl.

Zpět do hry je tak dostal až ve 46. minutě v další přesilové hře Bukarts, který dokázal se štěstím protlačit kotouč až za Willova záda. Vstřelený gól hosty nakopl a po další trefě Hrni prohrávali již pouze 2:3. Výbornou pasáž hry ze strany hostů pak korunoval vyrovnávací brankou v početní výhodě Růžička.

Oceláři mohli jít dokonce do vedení, Ondřeji Kovařčíkovi ale sebral téměř jistý gól skvělým zákrokem Will. Na druhé straně se dostal do brejku Zachar a po faulu Hrni bylo nařízeno trestné střílení. Proti Hrubcovi, který na trestné střílení opět nahradil Danečka, se rozjel Filippi, jeho střela ale orazítkovala pouze pravou tyč.

Na druhé straně najížděl na Willa osamocený Adamský, liberecký brankář svůj tým podržel. Tři minuty před koncem třetí části fauloval Krajíček a Liberečtí nabídnutou možnost využili. V čase 58:07 rozhodl o plném bodovém zisku pro Bílé Tygry Hudáček, na další vyrovnání už hosté nedosáhli.

Plzeň v zápase s Piráty dvakrát dotahovala

Hokejisté Plzně porazili Chomutov 3:2 a připsali si čtvrtou výhru za sebou. Piráti sice v zápase dvakrát vedli, ale domácí dokázali zásluhou dvou branek nejlepšího střelce Vojtěcha Němce vyrovnat a v úvodu třetí třetiny rozhodl o výhře Indiánů gólem z přesilovky Petr Kodýtek. Severočeši nenavázali na čtyři venkovní výhry za sebou a prohráli již osmý z posledních deseti zápasů proti Plzni.

Domácí vstoupili do utkání lehkovážně a bojovnější hráči Chomutova úspěšně narušovali jejich rozehrávku. Navíc ve třetí minutě zahrozil únikem po pravé straně plzeňský odchovanec Stránský, který táhlou střelou trefil levou tyč. V šesté minutě našel Vantuch dlouhou přihrávkou Dudu a ten rychlou střelou z levého kruhu překvapil gólmana Frodla.

Indiáni se neprobrali ani během přesilovek. V 11. minutě nezužitkovali dokonce 37 vteřin dlouhou dvojnásobnou početní výhodu. Až po jejím skončení poprvé vážněji prověřil Peterse dorážející Indrák. Poté znovu převzali iniciativu pohyblivější hosté, krátce před první sirénou jen s obtížemi zastavil Frodl na brankové čáře Sklenářův pokus.

Do prostřední části vstoupili domácí o poznání aktivněji a již po 80 vteřinách dokázal Němec opakovanou střelou vyrovnat na 1:1. Za chvíli našel Indrák ideálně před odkrytou brankou Preisingera, jehož střelu dokázal pohotově vyrazit Peters. V 26. minutě však plzeňští hráči v útočném pásmu propadli a po rychlém přečíslení skóroval přesnou střelou zápěstím z mezikruží Svoboda.

Poté znovu ovládli hru probuzení domácí. Jejich dlouhému náporu po polovině utkání Piráti neodolali a Němec tečovanou střelou o chomutovského kapitána Tomicu srovnal na 2:2. Indiáni další střelecké příležitosti nevyužili a po Kvasničkově vyloučení naopak museli ubránit čtyřminutovou přesilovou hru soupeře.

Na začátku závěrečné dvacetiminutovky po technickém přestupku při střídání Pirátů nejprve Kodýtek ještě mířil jen do levé tyčky, ale vzápětí už po přesné křížné přihrávce Jana Kováře drobný útočník dostal svůj tým během přesilovky poprvé v zápase do vedení 3:2.

Po Kovářově další chytré přihrávce Kaňák z prostoru mezi kruhy neprostřelil vyjetého Peterse a naopak na druhé straně pohotově vyrazil táhlý pokus Stránského z otočky Frodl. Další gólovou šanci si již hosté nevypracovali, domácí je aktivní hrou pustili jen ke krátké neúspěšné závěrečné power play.

Předehrávka 38. kola hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Kometa Brno 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 34. Pech (Rousek) - 6. Dočekal (Štencel), 38. Dočekal (L. Čermák, Štencel), 44. Štencel (M. Erat, Plekanec), 47. M. Erat. Rozhodčí: Pražák, Hradil - D. Jelínek, Brejcha. Vyloučení: 2:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 13.413.

Sestavy:

Sparta: Machovský - Blain, Kalina, Delisle, Piskáček, Košťálek, Tomáš Dvořák, De la Rose - Forman, Klimek, Buchtele - A. Kudrna, P. Vrána, Kevin Klíma - Rousek, Pech, Jarůšek - M. Beran, Sill, Smejkal. Trenéři: Krupp a J. Nedvěd.

Brno: Vejmelka - O. Němec, Baranka, Štencel, Gulaši, Bartejs, Barinka, D. Mikyska - Mueller, P. Holík, Zaťovič - M. Erat, Plekanec, Plášek - Mallet, J. Hruška, Orsava - Köhler, L. Čermák, Dočekal. Trenéři: L. Zábranský, Pokorný, Oslizlo a Horáček.

Dohrávka 30. kola hokejové extraligy:

Bílí Tygři Liberec - HC Oceláři Třinec 4:3 (1:0, 2:0, 1:3)

Branky a nahrávky: 14. M. Kvapil (Hanousek, Ševc), 21. Filippi (Šmíd), 29. Filippi (Birner, L. Hudáček), 59. L. Hudáček (P. Jelínek, L. Krenželok) - 46. Roberts Bukarts (Polanský, Roth), 47. Hrňa (M. Kovařčík), 49. Martin Růžička (Hrňa, Krajíček). Rozhodčí: Pešina, R. Svoboda - Pešek, Ganger. Vyloučení: 6:5, navíc Cienciala (Třinec) 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 6146.

Sestavy:

Liberec: Will - Stříteský, Derner, Hanousek, Šmíd, Doherty, Ševc - Lenc, L. Hudáček, Birner - Valský, Filippi, M. Kvapil - Ordoš, P. Jelínek, L. Krenželok - M. Zachar, Redenbach, J. Vlach. Trenéři: Pešán a P. Augusta.

Třinec: Hrubec (29. Daneček, na TS v čase 49:24 Hrubec) - Krajíček, M. Doudera, D. Musil, Roth, Galvinš, Matyáš - Hrňa, Marcinko, Roberts Bukarts - Martin Růžička, Cienciala, Dravecký - Svačina, Polanský, Adamský - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski. Trenéři: Varaďa, M. Zadina a Raszka.

Dohrávka 18. kola hokejové extraligy:

HC Škoda Plzeň - Piráti Chomutov 3:2 (0:1, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 22. V. Němec (Kodýtek), 32. V. Němec (Kvasnička), 42. Kodýtek (Jan Kovář, Gulaš) - 7. Duda (Vantuch), 26. T. Svoboda (V. Růžička ml., Buchtela). Rozhodčí: Jeřábek, Kika - Lučan, Špringl. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Diváci: 4554.

Sestavy:

Plzeň: D. Frodl - Čerešňák, Pulpán, N. Jones, Allen, Kaňák, Vráblík, Kvasnička - Gulaš, Jan Kovář, Pour - Eberle, Kodýtek, P. Straka - Kratěna, Kracík, V. Němec - Indrák, Preisinger, Kantner. Trenéři: Čihák, Jiří Hanzlík a Pejchar.

Chomutov: Peters - Knot, Trefný, L. Kovář, Valach, Jank, Buchtela, Dietz - Duda, Vantuch, Tomica - T. Svoboda, V. Růžička ml., Marjamäki - J. Stránský, J. Sklenář, Raška - J. Havel, Huml, Koblasa. Trenéři: V. Růžička st., Martínek a J. Šťastný.