Padesát let čeká Kometa na titul. Letos to zkusí s megahvězdami

Lukáš Caha Lukáš Caha
8. 9. 2016 14:44
Erat, Kvapil, Zaťovič, Gulaši a další zkušené borce přivedla do svého kádru přes léto hokejová Kometa. Budou ostřílená jména stačit, a dopluje Brno po padesáti letech ke svému dvanáctému titulu?
Kometa touží po dvanáctém titulu. Přivedla pět posil z Ruska.
Kometa touží po dvanáctém titulu. Přivedla pět posil z Ruska. | Foto: Lukáš Caha

Brno – "Halou temně bubny duní, stoupá píseň houpavá. Cesta zpátky na výsluní, bývá často zdlouhavá," zpívá se v hymně brněnské Komety. A jako by to její autoři tušili, neboť jihomoravská metropole čeká na mistrovský titul již dlouhých padesát let!

Útok na ty nejvyšší příčky vyhlašuje klub každoročně. Od roku 2009, kdy odkoupil licenci na extraligu od Znojma, se ve finále objevil dvakrát. Jednou jej o pohár obraly Pardubice, podruhé Zlín. Předloni pověsila Kometa na krk bronzové medaile, loni se přitom nedostala ani do play off.

Brňanům se tato sezóna vůbec nevydařila, a to přivedli na lavičku bývalého reprezentačního kouče Aloise Hadamczika či zkušeného obránce Tomáše Kaberleho. Tento tah však nevyšel. Hadamczik na začátku února po sedmi prohrách z osmi zápasů na svůj post rezignoval a vystřídal jej majitel klubu Libor Zábranský.

Erat, Kvapil, Němec… úlovky z KHL

Ten zůstal v pozici hlavního kouče i pro novou sezónu. Ač krátce po vyřazení z předkola play off avizoval, že je třeba snížit věkový průměr mužstva a dávat více prostoru brněnským odchovancům, realita je nakonec trochu jiná.

Věkový průměr se prakticky nezměnil. Nadále se pohybuje okolo šestadvaceti let. Do Komety zamířilo hned pět hokejistů z ruské KHL: Martin Erat, Marek Kvapil, Martin Zaťovič, Tomáš Vincour a Ondřej Němec. Další posily v čele s Michalem Gulaši lovilo vedení klubu v tuzemsku.

A oni zmiňovaní odchovanci? Třicetiletý útočník Jan Hruška je již brněnská stálice, devatenáctiletý Roman Dymáček pendluje sestavou sem a tam, a obránce Filip Koch v posledních přípravných zápasech už ani nehrál. Nejzářivější mladou hvězdičkou je teprve sedmnáctiletý útočník Martin Nečas. Ten však přišel do Brna ze Žďáru nad Sázavou teprve před rokem a půl.

Svůj um ukázal především v úterní generálce na extraligu se Znojmem. Vicemistru mezinárodní EBEL ligy vstřelil hned tři branky. "Je to výborný hokejista. Poslouchá a chce se zlepšovat, což bývá u těchto sedmnáctiletých kluků někdy velký problém. Má hrozně moc předností, ale ten seniorský hokej se ještě musí naučit hrát," popsal nadějného hokejistu Martin Erat.

Tahouni zůstali

V brankovišti se Kometa může spoléhat na služby šestadvacetiletého Marka Čiliaka, který umí mužstvo v těžkých chvílích podržet. Dvojkou bude o šest let mladší Karel Vejmelka. V kádru nadále zůstal i nejproduktivnější bek týmu v loňské sezóně Jozef Kováčik, a ani ofenzíva nepřišla o ty největší lídry. Trio Vojtěch Němec – Jan Hruška – Jan Káňa bude moci své kvality ukázat i letos. Kapitánem týmu zůstává Leoš Čermák.

"Přišli zkušení hráči, kteří byli ve svých klubech lídry. Máme sílu v útoku i v zakončení. Měla by být vyšší než v minulých letech," přemýšlí osmatřicetiletý Čermák, který do Brna přišel před pěti lety. "Je tu dravé mládí, ale i zkušená jména. Poslední zápasy ukázaly, že by to mohlo být dobré."

Rozporuplná příprava

Z jedenácti přípravných duelů vyhrál tým od řeky Svratky pětkrát. "Pro nás jsou důležitá ta poslední utkání. Směrem k soutěži se nám podařilo vyhrát. Ukázalo se, že mužstvo si sedá a sehrává se," řekl asistent trenéra Kamil Pokorný.

Ač mnozí bookmakeři Kometu s takhle našlapaným kádrem favorizují, z klubu znějí opatrná slova. "Do sezóny jdeme s respektem a pokorou. Nechceme vydávat velkohubá prohlášení. Chceme dobře pracovat, hokejem bavit sebe a především diváky," dodává Pokorný.

Hnacím motorem Brna bude samozřejmě i pověstné, ač někdy velmi náročné, publikum. Vždyť jen na přípravná utkání chodilo okolo pěti tisíc fanoušků. Během sezóny si jich cestu do arény najde pravidelně ještě o dva a půl tisíce více a atmosféra je mnohdy až elektrizující.

Jak si jedenáctinásobný mistr Československa nakonec povede? Dosáhne po padesáti letech na vysněný dvanáctý titul a vyrovná se tak nejúspěšnějšímu hokejovému klubu v zemi, kterým je Dukla Jihlava? Nebo nedopluje favorizovaná posádka v čele s majitelem klubu Liborem Zábranským na trenérské lavičce ani do finále? Každopádně "Má to smysl!" hlásá slogan Komety před novou sezónou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy