Trápící se Sparta inkasovala doma osm gólů od lídra z Třince

23. 12. 2021 20:00
Hokejisté Třince vyhráli ve 34. kole extraligy na ledě Sparty 8:5 a přehráli Pražany i potřetí v sezoně. Sparta dokázala ve druhé třetině smazat tříbrankové manko, ale nakonec si připsala třetí prohru v řadě. Doma neuspěla potřetí za sebou. K bodovému zisku Pražanům nepomohly ani dva góly a asistence Vladimíra Sobotky a Michala Řepíka.
Sparta po prohře s lídrem je až osmá
Sparta po prohře s lídrem je až osmá | Foto: ČTK

"Stáhneme výsledek a pak dostaneme zase zbytečný gól. Nedokážu si to vysvětlit. Přijde mi, že nebráníme, že si všichni chtějí dát gól. Takhle zápasy prostě neuhrajeme. Pořád si opakujeme, že musíme hrát více do obrany. Dostáváme strašně moc gólů. Sice branky dáme, ale moc jich dostaneme. Pokud si to každý nepřebere sám v hlavě, tak nebudeme vyhrávat," zlobil se Sobotka po zápase.

Do první slibné šance utkání se dostal domácí Chlapík, který ale ve čtvrté minutě trefil jen tyč. Do vedení tak šli hosté. Chybu Machovského v rozehrávce využil Hrehorčák a v šesté minutě otevřel skóre.

Následně Sparta hned několikrát chybovala v rozehrávce, Oceláři nabídnuté šance k zvýšení náskoku nevyužili. I díky tomu mohl ve 13. minutě vyrovnat Sobotka, jehož střela propadla Mazancovi za záda. Oceláři ale ještě v první části získali vedení zpět - střelou z otočky překvapil gólmana Pražanů Nestrašil.

Na začátku druhé třetiny Sparta zvýšila aktivitu, snažila se více střílet, prosazovali se ale hosté. Ve 25. minutě prostřelil Machovského obránce Marinčin, poté se dostal do samostatného nájezdu Dravecký, neuspěl ale stejně jako vzápětí Doudera. Akci třineckého beka však dokončil pohotovou dorážkou Vrána a Machovský odjel naštvaně na střídačku.

Sparta se ale dokázala z těžkého úderu oklepat. Nejprve se kombinačně prosadil Řepík, poté Chlapík elegantně objel Marinčina a snížil a ve 35. minutě už bylo vyrovnáno, když Řepíkovu střelu pohotově dorazil Sobotka. To už byl v brance Ocelářů Kacetl, jenž po třetím gólu nahradil Mazance.

Ve 37. minutě mohl vrátit vedení na stranu Třince Růžička, Salák byl ale připraven. Sparta vzápětí nevyužila krátkou přesilovku čtyři na tři a při hře čtyři na čtyři jedenáct sekund před koncem druhé třetiny inkasovala. Prosadil se Kurovský, který si tak připsal první gól v sezoně. "Udělal jsem blbý faul, Sparta šla do přesilovky, pak udělala blbý faul ona, já jsem pak dostal pěknou nahrávku a padlo to tam," řekl Daniel Kurovský.

Na začátku závěrečné dvacetiminutovky Slezané rychle využili hned první přesilovou hru v zápase a když se poté po akci Chmielewského prosadil Růžička, měli hosté tříbrankové vedení zpět. V 55. minutě snížil v přesilovce Řepík, poslední slovo měl ale při power play Hrehorčák. Sparta se tak s extraligou v kalendářním roce 2021 rozloučila porážkou. V závěru roku Pražané startují na Spenglerově poháru.

"Dnes jsme nasekali strašně moc chyb.Ve druhé třetině jsme se dokázali zvednout ze stavu 1:4 a vyrovnat na 4:4. Pak jsme měli dvě gólové šance, přesilovku čtyři na tři, ale dostali jsme hloupý gól jedenáct vteřin před koncem (druhé třetiny). Ten nás hodně potopil," řekl trenér Sparty Josef Jandač, jenž vedl tým sám. Jeho kolega Miloslav Hořava je totiž zdravotně indisponovaný.

Bleskový úder Krejčího

Hokejisté Olomouce zvítězili v utkání 34. extraligového kola na ledě Českých Budějovic 3:1. Hanáci se tak dočkali prvního plného zisku po čtyřech zápasech, v nichž získali jen dva body. Motor nedokázal navázat na předchozí dvě tříbodové výhry. Ve 28. minutě rozhodl za vyrovnaného stavu 1:1 útočník Silvester Kusko.

Už po pouhých 41 sekundách od úvodního buly se trestuhodně rozevřela domácí obrana a před brankovištěm najednou operovala osamocená olomoucká dvojice Krejčí, Tomeček. Brankář Hrachovina neměl naději zasáhnout proti rychlé výměně kotouče a Krejčí s ledovým klidem skóroval kolem pravé tyčky.

Hosté od začátku aktivně forčekovali a důsledně bránili, zatímco Jihočechům se nedařilo, jejich sporé střelecké pokusy s jistotou likvidoval navrátilec do olomoucké sestavy Konrád. Velkou šanci měl Řezníček, který se ocitl sám před Hrachovinou, skórovat zblízka mohl i Bambula. V závěru třetiny se ocitl blízko vyrovnání Karabáček a také Novotný, jehož příležitost ve vlastním oslabení v posledním okamžiku zmařil Konrád.

Před koncem trestu Gulaše na začátku druhého dějství netrefil Krejčí odkrytou českobudějovickou branku. Po faulu Rutara na pronikajícího Valského získali domácí výhodu trestného střílení, ale kapitán Gulaš provedl svůj úkol špatně.

Při vyloučení Koloucha vyrovnal Abdul ranou bez přípravy z pravého kruhu, jenže za necelou minutu chybovala defenziva Motoru, hosté jeli dva na jednoho a Kusko vrátil Hanákům vedení. Z brejku nedokázal vyrovnat Karabáček a nevedlo se ani Pechovi s Vondrkou, kteří nedotáhli přečíslení ve vlastním oslabení.

Do třetí části vstoupili aktivněji domácí, bez efektu však zůstaly dva po sobě jdoucí pokusy Gulaše i Vráblíkova rána od modré čáry. Hosté sázeli na brejky a v jednom z nich mohl z ideální pozice zvýšit Strapáč, poslední slovo však měl Hrachovina.

Ze snahy Jihočechů v závěru pramenil střelecký pokus Pecha a také Beránkovo sólo, z něhož se však neprosadil proti pozornému Konrádovi. Při dvouminutové power play nevyšla teč Bindulise, na druhé straně Káňa pečetil výhru do prázdné branky.

HC Sparta Praha - HC Oceláři Třinec 5:8 (1:2, 3:3, 1:3)

Branky a nahrávky: 13. Sobotka (Chlapík, T. Dvořák), 27. Řepík (Horák, Sobotka), 30. Chlapík (Polášek, D. Voženílek), 35. Sobotka (Řepík, Horák), 55. Řepík (Horák, Chlapík) - 6. Hrehorčák, 18. Nestrašil (Adámek), 25. Marinčin (M. Doudera, O. Kovařčík), 26. P. Vrána (M. Doudera, Chmielewski), 40. Kurovský (Marinčin), 45. Marcinko (Hrňa), 50. M. Růžička (Chmielewski), 60. Jaroměřský. Rozhodčí: Jeřábek, Lacina - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 1000 (omezený počet).

Sparta: Machovský (26. Salák) - M. Jandus, T. Dvořák, Mikliš, T. Pavelka, Tomov, Polášek, T. Tomek - Chlapík, Sobotka, Buchtele - Řepík, Horák, E. Thorell - Dvořáček, Vitouch, Strnad - M. Forman, D. Voženílek, Prymula. Trenér: Jandač.

Třinec: Mazanec (30. Kacetl) - Marinčin, M. Doudera, Kundrátek, Zahradníček , Adámek, Jaroměřský - M. Růžička, P. Vrána, Chmielewski - O. Kovařčík, Nestrašil, O. Šedivý - Hrňa, Marcinko, Kurovský - Dravecký, M. Roman, Hrehorčák - Kofroň. Trenér: Varaďa.

Motor České Budějovice - HC Olomouc 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 27. Abdul (Štencel, Doležal) - 1. Krejčí (V. Tomeček), 28. Kusko (J. Knotek), 60. J. Káňa II (Klimek). Rozhodčí: Šír, Gebauer - Sýkora, Hlavatý. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 1000 (omezený počet).

České Budějovice: Hrachovina - Piskáček, Šenkeřík, Bučko, Bindulis, Vráblík, Štencel - Gulaš, Pech, Holec - Doležal, J. Novotný, Abdul - Valský, J. Ondráček, Vondrka - Karabáček, M. Hanzl, M. Beránek. Trenér: Modrý.

Olomouc: Konrád - T. Černý, Hlaváč, A. Rutar, Švrček, Mareš, Řezníček - V. Tomeček, Krejčí, J. Káňa II - Klimek, J. Knotek, Kusko - Bambula, Kolouch, Strapáč - Kunc, Nahodil, V. Burian. Trenéři: Moták a J. Tomajko.

HC Škoda Plzeň - BK Mladá Boleslav 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 19. F. Suchý (Kodýtek, Schleiss), 64. Budík (Mertl) - 12. Kantner (P. Kousal). Rozhodčí: Hradil, R. Svoboda - Brejcha, Votrubec. Vyloučení: 2:7. Využití: 1:0. Diváci: 1000 (omezený počet).

Plzeň: Miroslav Svoboda - Čerešňák, L. Kaňák, Budík, Graňák, J. Kindl, Kvasnička, Kremláček - Dufek, Mertl, Dzierkals - Schleiss, Bulíř, F. Suchý - G. Thorell, Kodýtek, Blomstrand - F. Přikryl, M. Lang. Trenéři: Baďouček a M. Říha ml.

Mladá Boleslav: J. Růžička - Ševc, Pýcha, Pláněk, Bernad, Lintuniemi, Jánošík, Šidlík - D. Šťastný, Fořt, Kelemen - P. Kousal, O. Najman, Kantner - Pospíšil, Claireaux, Kotala - J. Stránský, Bičevskis, Lunter. Trenéři: R. Rulík a Patera.

HC Vítkovice Ridera - PSG Berani Zlín 1:2 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 55. J. Hruška (Marosz) - 29. Kubiš (Mallet, Ferenc), 65. Gazda (Mamčics). Rozhodčí: Obadal, Pražák - Gerát, Zíka. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 1000 (omezený počet).

Vítkovice: Stezka - R. Polák, Solovjov, J. Stehlík, Gewiese, L. Kovář, Koch, Plášil - Lakatoš, J. Hruška, L. Krenželok - M. Kalus, Lindberg, R. Bondra - Roberts Bukarts, Marosz, Dej - Fridrich, Flick, Chlán. Trenér: Holaň.

Zlín: Kašík - Gazda, Mamčics, O. Němec, Suhrada, Ferenc, Žižka, M. Novotný - Mallet, Honejsek, Kubiš - Michasjonok, R. Veselý, Zabusovs - Vopelka, P. Sedláček, Frömel - Fryšara, Karafiát, Flynn. Trenér: Jenáček.

Bílí Tygři Liberec - Rytíři Kladno 3:2 (1:0, 2:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 5. P. Jelínek (Birner, Gríger), 23. Birner (Rosandič, Klepiš), 24. Klapka (P. Jelínek) - 41. Kehar (Plekanec, Kubík), 59. Wood (Dotchin). Rozhodčí: Pešina, Horák - Lučan, Kis. Vyloučení: 3:6, navíc Dotchin (Kladno) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 1000 (omezený počet).

Liberec: Kváča - Štibingr, Vitásek, M. Ivan, Rosandič, Kolmann, Derner, Aubrecht - Zachar, Klepiš, Birner - Faško-Rudáš, Gríger, Ordoš - Klapka, P. Jelínek, J. Vlach - J. Šír, A. Najman, Rychlovský. Trenér: P. Augusta.

Kladno: Bow - Dotchin, Kehar, Baránek, Wood, Veber, J. Suchánek, Zajíc - Hlava, Plekanec, Zikmund - M. Beran, Kubík, Račuk - M. Indrák, Melka, Kristo - Pytlík, M. Filip, M. Kadlec. Trenér: D. Čermák.

1. Třinec 33 22 2 4 5 107:64 74
2. Hradec Králové 32 17 6 2 7 106:71 65
3. Pardubice 32 15 7 3 7 106:81 62
4. Plzeň 33 16 3 5 9 105:89 59
5. Mladá Boleslav 32 14 3 3 12 73:76 51
6. Brno 32 12 6 2 12 92:88 50