V jedné čtvrtině více gólů než za základní část. Rozhořel se ohýnek, říká Kovařčík

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
21. 10. 2019 8:39
Třinečtí hokejisté porazili v extraligové finálové repríze Liberec 5:2 a vrátili se na první místo neúplné tabulky, ve které mají více odehraných zápasů než ostatní týmy. Dvěma góly režíroval výhru Michal Kovařčík, mladší z bratrského dua, a už po 13 zápasech si vytvořil nové střelecké maximum v základní části extraligy.
Michal Kovařčík si vybudoval pevné místo v sestavě Třince a rozstřílel se.
Michal Kovařčík si vybudoval pevné místo v sestavě Třince a rozstřílel se. | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Zápas proti Liberci nabídl útočný hokej. Jak vás bavil?

Určitě to bylo výborné utkání. Liberec má spoustu šikovných hráčů, hokej je pak takový techničtější. V tom to byl jiný zápas než třeba v pátek v Pardubicích.

Ve druhé třetině jste zápas rozhodli dvěma rychlými brankami na 2:1 a 3:1. Byli jste zdravě naštvaní po faulu na Petra Vránu?

Asi i po tom gólu na 1:1, který jsme v druhé třetině brzy dostali. Byl takový nešťastný, ale naštěstí jsme se otřepali, rychlé dvě branky nás dostaly na koně a udrželi jsme to do konce zápasu.

Vstřelil jste dva góly, oba z prostoru blízko kolem branky. Chtějí po vás trenéři zvýšený důraz před brankářem soupeře?

Řekl bych, že při prvním gólu mi to Stráňas (Matěj Stránský) výborně hodil, byl jsem sám před gólmanem. Měl jsem myšlenku, že půjdu do bekhendu, ale nakonec jsem si puk stáhl a se štěstím jsem ho procpal do branky. Při druhém gólu to měl už Ondra (bratr) do prázdné, ale gólman mu to chytil a puk se odrazil za branku. Já jsem doufal, že se brankář nestihne přesunout, zasunul jsem to tam, vyšlo to.

Po 13 zápasech máte bilanci pět gólů a sedm nahrávek. Co se ve vaší hře změnilo, že jste v této sezoně tak produktivní?

Já sám nevím. Jsem rád, že mi to tam padá a že můžu týmu pomoct těmi body. Hlavně doufám, že to tak půjde dál.

Více si teď věříte?

Ano, sebevědomí tímhle naroste. Nechci říkat, že si i víc dovolím, ale cítím, že mám teď hodně bodů, a hraje se mi lépe.

Pět gólů jste dosud v extralize nikdy nedal ani za celou základní část. Opravdu je ta střelecká forma tak velká?

Uvědomuju si to (úsměv). Ale nechci se na to nějak moc soustředit. Aby pak nepřišel nějaký utrum. Jsem za to rád, kluci mi říkají, že mám u sebe ohýnek, že držím šňůru. Nejsou to jen moje góly, rozhoduje souhra celé pětky na ledě.

V sestavě jste si vybudoval pevnou pozici, zatím jste v sezoně odehrál všechny zápasy. Pomáhá to?

Je to možné. Povýšili jsme s klukama na třetí lajnu, snažíme se tu šanci chytit za pačesy. Když budeme hrát pořád stejně, věřím, že se tam udržíme.

V útoku s vámi a vaším bratrem teď nastupuje Patrik Hrehorčák, který se před sezonou vrátil z Kanady. Oživili jste společnou souhru ze zlaté třinecké juniorky v roce 2016?

Je to tak, i když na druhou stranu jsme v té juniorce spolu tolik nehráli. On měl svou lajnu, bylo to tehdy docela pevně dané. Ale známe se, na ledě si vyhovíme a myslím, že se nám hraje bez problémů.

V této sezoně jste hráli poprvé proti Liberci, finálovému soupeři z minulého ročníku. Vybavily se vám vzpomínky na titul?

Určitě. Odehráli jsme s Libercem ve finále šest zápasů, jejich tým dobře známe. Byl to zase parádní zápas, náš gólman byl lepší než jejich, dali jsme rychlé góly, a to rozhodlo.

Místy se zdálo, že přetrvávají určité provokace a nevyřízené účty z finále. Připadalo vám to tak?

Je to možné. Ale spíš byli ke konci zápasu naštvaní po gólu Patrika Hrehorčáka na 5:2, při kterém měli trochu smůlu. Možná byli z toho trochu frustrovaní, chtěli tady urvat body. Ale pohlídali jsme si to.

Přebolelo vás zklamání z vyřazení z Ligy mistrů v Lausanne?

Snad ano. Myslím, že jsme tam neodehráli špatný zápas, dostali jsme sporný gól. Bohužel, to je hokej. V Pardubicích jsme hráli dobře, i když jsme prohráli, proti Liberci jsme to ještě vylepšili. Teď to jen udržet.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Hokejovou sbornou povede Valerij Bragin

Novým trenérem ruské hokejové reprezentace byl jmenován Valerij Bragin. U sborné nahradil Alexeje Kudašova, který u mužstva působil teprve od léta 2019, ale pod jeho vedením patří Rusům poslední místo v nedohrané Euro Hockey Tour. Braginovými asistenty budou Alexej Žamnov, Andrej Kozyrev, Alexandr Bojkov a Rašit Davydov.

Čtyřiašedesátiletý Bragin dosud vedl ruský výběr do dvaceti let. Od roku 2014 s juniory vybojoval na mistrovství světa tři stříbrné medaile a dvě bronzové. Při předchozím angažmá získal Bragin s dvacítkou v roce 2010 titul a rok nato stříbro, načež rezignoval.

U současné dvacítky byl dnes jeho nástupcem oficiálně jmenován bývalý slavný útočník Igor Larionov, olympijský výběr povede Oleg Brataš.

před 24 minutami

Sněmovna se distancovala od Filipových výroků o legionářích, omlouvat se však nemusí

Sněmovna se distancovala od nedávných výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích. Podle poslanců nejsou postojem sněmovny. Shodli se na tom dnes na návrh STAN všechny frakce s výjimkou komunistů. Filip již dříve jakékoli pochybení odmítl.

Sněmovna také na podnět Romana Kubíčka (ANO) vyzvala Filipa, aby jako ústavní činitel důstojně reprezentoval Českou republiku a tradice její státnosti. ODS neúspěšně požadovala, aby sněmovna vyzvala Filipa k omluvě. Občanští demokraté uspěli naopak s výzvou, aby se Ruská federace v souladu se vzájemnou smlouvou lépe starala o hroby legionářů. Dolní komora rovněž deklarovala, že legionáři se zásadním způsobem zasloužili o vznik samostatného svobodného a demokratického Československa, což podpořili i komunisté.

Filip v polovině května v rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky. Současně kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské politiky nařkl z neofašismu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy