Ocelářům vypomohl s prvním tréninkem na ledě Bonk. Pravidelně ale z Kanady létat nebude

Radek Bonk získal s Oceláři jediný titul v klubové historii a nyní přiletěl na krátkou trenérskou výpomoc z Kanady.
Na ledě se objevila i třinecká hokejová ikona, kapitán extraligových mistrů z roku 2011. Zde vidíme Radka Bonka na snímku s kustodem Pavlem Smelíkem.
Jednačtyřicetiletý Bonk přijal pozvání do Třince od hlavního trenéra a bývalého spoluhráče Václava Varadi. Od pondělí do středy pomůže Ocelářům s tréninkem,...
... ale poté se s rodinou vrátí zase do Ottawy, kde se usadil. Za místní Senators odehrál deset sezon, vedle toho působil v NHL ještě v Montrealu a Nashvillu.
V Třinci rozdával Bonk úsměvy na všechny strany a podílel se na pohodové atmosféře tréninku. S přístupem hráčů a tempem úvodní tréninkové jednotky byl spokojen.
Foto: Lukáš Filipec
Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
24. 7. 2017 16:04
Oceláři vyjeli týden před koncem července k první tréninkové jednotce na ledové ploše a spolu s trenéry Varaďou a Zadinou ji vedl také Radek Bonk, někdejší kapitán třineckého mužstva a dlouholetý útočník Ottawy. "Jestli mi bude Třinec proplácet cestu z Kanady, klidně budu dojíždět," smál se Bonk. Pak ale uvedl vše na pravou míru s tím, že bude s Oceláři jen na pár dní. O dojmy se podělili i hlavní trenér Václav Varaďa a posila Tomáš Marcinko, který je z čínského dobrodružství zpět v extralize.

Třinec - Oceláři vyjeli k prvnímu tréninku na ledě více než šest týdnů před startem hokejové extraligy, s přípravnými zápasy však začínají už zkraje srpna a v osmém měsíci rozehrají také hokejovou Ligu mistrů. "Kluci se těšili na led, teď je před námi spousta práce a musíme se co nejlépe připravit. Chtěl bych posílit tým ještě o jednoho obránce," řekl hlavní trenér Václav Varaďa. Toho potěšilo, že pozvání do Třince přijal aspoň na pár dní bývalý útočník Ocelářů Radek Bonk.

Bonk přijal pozvání na výpomoc

První trénink na ledě absolvovalo kompletní mužstvo Ocelářů s navrátilci Jiřím Polanským, Vladimírem Svačinou i novou posilou Tomášem Marcinkem. Bonk pak doplnil trenérskou dvojici ve složení Varaďa, Zadina. "Dostal jsem pozvání od Venci, jestli bych nechtěl přijet pomoct, a já jsem to rád přijal. S Třincem jsem pevně spjatý," řekl mistr světa z roku 1996. Po skončení kariéry v roce 2014 se ale s rodinou usadil v Kanadě.

"Jsem v Třinci jen na pár dní, je to pouze krátkodobá spolupráce. Ale pokud mi budou proplácet cestu, budu létat z Ottawy pravidelně," zasmál se Bonk. Na tréninku dostal na starosti některá cvičení, ale návrhy svých bývalých spoluhráčů, kteří ještě působí v kádru Třince, aby se také zapojil, s úsměvem odmítal. "Trénink vypadal výborně, mělo to jiskru a elán. To je nejdůležitější. Vypadá to, že Venca udělal skvělou práci a hráči jsou připravení," chválil Bonk.

Bonk odehrál v NHL čtrnáct sezon v týmech Ottawy, Montrealu a Nashvillu. V hlavním městě Kanady si našel manželku, s níž má čtyři děti. "Venca určitě nepočítal s tím, že bych tady trénoval dlouhodoběji. V Kanadě jsme s rodinou spokojeni, teď dokonce trénuju dvanáctiletého syna a desetiletou dceru, takže jsem se zapojil i do dívčího hokeje," prozradil strýc brankáře Patrika Bartošáka.

Karlsson by se Třinci určitě hodil

Jednačtyřicetiletý rodák z Krnova žije v oblasti Kanata na okraji Ottawy, kde mají Senators svůj stadion. "V Kanatě trénuju mládež. Venca říkal, že by potřeboval do týmu beka, že by se mu Erik Karlsson hodil," vtipkoval Bonk. Vzápětí zahrál na vážnější strunu. "Do budoucna jsme se bavili, že bych mohl někoho z Kanady doporučit, ale zatím jsme s Třincem domluveni na krátkodobé spolupráci," zopakoval extraligový šampion z roku 2011, který bude s Oceláři pouze do středy.

Bonk by se v Třinci rád přiučil něčemu, co by se mu do práce s dětmi mohlo hodit. "Myslím si, že jim mám co dát, ale musím se naučit, jak pracovat s dětmi. Je to něco jiného než s dospělými. Baví mě to a chtěl bych v tom pokračovat," naznačil plány do budoucna. Za Oceláře odehrál Bonk šest sezon a v roce 2011 je jako kapitán dovedl k dosud jedinému mistrovskému titulu v historii klubu.

"Třinec pro mě zůstává v republice číslem jedna. Když jsem tady procházel kolem plakátu z mistrovské sezony, okamžitě mi naskočila husí kůže. Jsou to krásné vzpomínky," vrátil se Bonk více než šest let nazpět. Aktuálně se ale z Kanady vrací domů jen na léto. "Pro zámoří jsme se rozhodli hlavně kvůli dětem a jejich budoucnosti. Manželka je z Ottawy, já jsem tam deset let hrál. Nechceme už bydliště měnit," uzavřel majitel 27 reprezentačních startů.

Třinec shání hlavně obránce, řeší jména

Václav Varaďa převzal třinecké mužstvo po trenéru Kýhosovi, který s ambiciózními Oceláři došel pouze do čtvrtfinále. V loňské sezoně vedl Varaďa reprezentační osmnáctku, a sotva mu skončily povinnosti u ní, vrhl se s nadšením do práce v Třinci. "Odpočinul jsem si, strávil jsem čas s rodinou a jsem rád za čas mimo led. Teď už jsem připraven tvrdě pracovat a co nejlépe se nachystat na novou sezonu," řekl trenér vítězů z loňského Hlinkova memoriálu.

S letní přípravou Ocelářů je Varaďa spokojen, jen by ještě uvítal posílení kádru. Oproti minulým sezonám totiž Třinečtí odchod mnoha hráčů nevyvážili příchodem hvězd a spíše chtějí dát šanci mladým. "Pokud se objeví zajímavý hráč, budeme o tom s Markem Zadinou přemýšlet. Chtěl bych posílit tým o jednoho obránce a řešíme jména, která se nabízí. Ale uvažujeme i o posile do útoku," prozradil Varaďa. V Třinci sbíral trenérské zkušenosti už pod vedením Jiřího Kalouse a nyní bude hlavním koučem on.

Třinečtí junioři předváděli v minulých sezonách velmi dobré výkony, přesto se do A-mužstva nedokázali prosadit. To se má změnit. "V tuto chvíli v každé pětce aspoň jeden mladší hráč je, ale je to na nich, jak se s tím popasují. Dostanou příležitost zahrát si se zkušenějšími hráči. Pokud si místo nevybojují, budou pokračovat ve Frýdku-Místku, ale budou nám k dispozici," připomněl Varaďa farmářský celek Ocelářů ve WSM Lize.

Marcinko: V Číně to bylo takové dobrodružství

Vyjma hráčů na hostování posílil Třinec po neúspěšné sezoně jediný útočník Tomáš Marcinko, jenž strávil poslední rok v Kunlunu, čínském mužstvu KHL. "Bylo to skvělé dobrodružství a užitečná zkušenost, ale spousta věcí tam nefungovala až tak dobře. To je však pochopitelné, s hokejem tam začali na zelené louce. V letošní sezoně už to tam bude lepší," vrátil se slovenský útočník k angažmá v exotické destinaci, kde s týmem Red Star postoupil do prvního kola play-off.

Co utkvělo devětadvacetiletému rodákovi z Popradu v paměti? "Je toho více. Co se týče stravy, chodil jsem na čínské nudle, ale spíše mi chyběla naše strava (smích). Dále, když přijde 300 diváků na zápas KHL, je to divné. V Pekingu byly nepříjemné zácpy a smog, přelety byly dlouhé. Čína je obrovská a mají tam neomezené možnosti. Rozhodli se začít podporovat hokej, a když se pro něco nadchnou, jsou schopni dokázat velké věci," přiblížil Marcinko situaci v klubu a zemi, kam odešel od Ocelářů po uplynulém ročníku americký útočník Cory Kane.

Nabídka z Třince byla pro Marcinka velmi zajímavá a s jejím přijetím neváhal. "Třinec měl vždy silné mužstvo a letos to platí také. Sice je tady trochu jiné složení než vloni, ale věřím, že budeme na konci úspěšní. Oceláři mají zvučné jméno i v Evropě a chtějí hrát nahoře, i to mě zlákalo," přiznal Marcinko. První dojmy z nového angažmá jsou pro slovenského útočníka pozitivní. "Jsem rád, že jsme konečně na ledě a můžeme začít novou sezonu," těší se.

 

Právě se děje

Další zprávy