Tlačenice v čele. Na vedoucí Liberec se bodově dotáhli hokejisté Třince i Vítkovice

20. 11. 2018 20:05
Hned tři mužstva mají v čele hokejové extraligy 37 bodů. Na vedoucí Liberec se po dohrávkách 18. kola dotáhli Oceláři z Třince, kteří zdolali Hradec Králové 3:1, i Vítkovice po vítězství 4:1 nad Olomoucí.
Ondřej Kovařčík, autor vítězné trefy do sítě Hradce Králové
Ondřej Kovařčík, autor vítězné trefy do sítě Hradce Králové | Foto: Lukáš Filipec

Oceláři, kteří si připsali šestou výhru v řadě, vedli gólem Milana Doudery. Hosté vyrovnali v oslabení trefou Michala Dragouna. Zápas rozhodl ve 27. minutě Ondřej Kovařčík a pojistku přidal při power play Martin Adamský.

Třinec v předchozím vzájemném utkání nepřekonal Pavelku, ale tentokrát gólman Hradce přišel o čisté konto už ve druhé minutě. Doudera ho překvapil střelou zpoza kruhu na vyrážečku.

O vedení se domácí připravili sami. V přesilovce nezpracoval Bukarts ve vlastním pásmu přihrávku Krajíčka, o puk ho obral Rákos, který vyřešil situaci dva na gólmana ideálně: naznačil zakončení bekhendem a přihrál kotouč Dragounovi, na něhož zívala prázdná branka.

Třinec měl poté štěstí, Vincour i Chalupa trefili shodně pravou tyč. Odčinit své zaváhání mohl v závěru úvodní třetiny Bukarts, který si položil Pavelku na led, ale bekhendový blafák zakončil mimo odkrytou branku.

Prostřední část patřila Ocelářům. Zblízka si nejdříve na Pavelku nepřišli Krajíček ani Adamský. Ondřej Kovařčík ale oprášil vzpomínky na jarní semifinále play off, ve kterém vstřelil v prodloužení postupový gól Ocelářů, a prostřelil hostujícího gólmana.

Třinci zatrnulo v úvodu třetí třetiny. Hrubec po kiksu Krajíčka šel za pukem z branky, odehrál ho před dotírajícím Pavlíkem, ale přímo na hokejku Smoleňáka. Ten pohotově trefil odkrytou klec, ale ke smůle hostí už střílel zpoza modré čáry a byl v ofsajdu. Snahu Hradce uťal Adamský gólem do prázdné branky.

Hokejisté Vítkovice porazili Olomouc 4:1. Domácí vyrovnané derby rozhodli výrazně lepší produktivitou, tři body za asistence si připsal jejich nejproduktivnější hráč Ondřej Roman. Vítkovice vyhrály šestý z posledních sedmi zápasů.

"Nikdy jsem nebyl na těch horních příčkách, takže to určitě motivace byla. Jsme za to rádi, že jsme v čele," pochvaloval si Roman.

Ještě bez vytrejdovaného obránce Gregorce odehrály Vítkovice utkání s výtečnou efektivitou v ofenzívě. Olomouc byla v úvodní dvacetiminutovce aktivnější i střelecky pilnější, ale od gólů dnes na ledě byli hlavně domácí.

Ostravané si zápas ulehčili využitou přesilovkou a Lev v deváté minutě otevřel skóre. Pak dostali šanci hrát v pěti proti čtyřem i Kohouti, ale Tybor se v oslabení protáhl středem, poslednímu obránci udělal kličku a zaskočil Konráda střelou na lapačku.

Kohouti byli nadále domácím přinejmenším rovnocenným sokem, ale dopláceli na menší důraz v koncovce. Naopak Vítkovicím šla naopak střelba od ruky. Jednoduché řešení ve 29. minutě předvedli Zdráhal s Kucserou, který prostřelil Konráda.

To už gólman Olomouce odjel na střídačku a přepustil místo Lukášovi, jenže ani brankářská rošáda vývojem zápasu nezamíchala. Čtvrtý gól mohl naopak přidat Kucsera, ale jeho střelu z otočky zastavila tyčka. Ač byl poměr střel na bránu po dvou třetinách 13:30, hosté byli o tři góly pozadu.

Třetí část už byla demonstrací precizní vítkovické defenzívy, v přesilovce navíc zvýšil Baranka. Olomouc se za aktivní výkon dočkala alespoň gólu, kterým Holec zmírnil porážku na 1:4.  "Umělecký dojem 5,9, avšak bodů nula. Dostali jsme lekci z produktivity," posteskl si kouč Hanáků Zdeněk Moták.

Dohrávky 18. kola hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - Mountfield Hradec Králové 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. M. Doudera (Werek), 27. O. Kovařčík (Cienciala), 60. Adamský (Marcinko, Hrubec) - 6. Dragoun (Rákos). Rozhodčí: Hodek, Pražák - Gerát, Hynek. Vyloučení: 5:7. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 3992.

Třinec: Hrubec - Krajíček, Gernát, D. Musil, Galvinš, Roth, M. Doudera - Martin Růžička, Marcinko, Hrňa - Svačina, Polanský, Adamský - Dravecký, Werek, Roberts Bukarts - O. Kovařčík, Cienciala, Chmielewski. Trenéři: Varaďa, M. Zadina a Raszka.

Hradec Králové: J. Pavelka - Zámorský, Linhart, Graňák, Piché, F. Pavlík, Rosandič, Nedomlel - Smoleňák, Koukal, Rákos - Vincour, Cingel, R. Pavlík - Paulovič, Bičevskis, Lessio - Vopelka, Dragoun, M. Chalupa. Trenéři: T. Martinec, Krátoška a P. Svoboda.

HC Vítkovice Ridera - HC Olomouc 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 11. Lev (O. Roman), 14. Tybor (O. Roman), 29. Kucsera (P. Zdráhal), 53. Baranka (O. Roman, Tybor) - 57. Holec. Rozhodčí: Kika, Pešina - Bryška, Rampír. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 4003.

Vítkovice: Bartošák - D. Krenželok, Výtisk, Baranka, Hrbas, T. Černý, Šidlík - Schleiss, Lev, Dej - Tybor, O. Roman, D. Květoň - P. Zdráhal, Š. Stránský, Kucsera - Baláž, Pytlík, Toman. Trenéři: Petr a Trnka.

Olomouc: Konrád (29. Lukáš) - J. Galvas, Ondrušek, Vyrůbalík, Švrček, Dujsík, Jaroměřský, Staněk - Irgl, Strapáč, B. Mráz - V. Tomeček, J. Knotek, Ostřížek - Jergl, Nahodil, Burian - Holec, Skladaný, Laš. Trenéři: Tomajko a Moták.