"Otočilo se to strašně rychle." Novým trenérem hokejové Sparty se nakonec stal Hořava

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 11. 2022 15:21
Novým trenérem hokejové Sparty se stal Miloslav Hořava, který působil na střídačce pražského klubu s přestávkami v minulých třech sezonách. Jednašedesátiletý kouč, který nahradil Pavla Pateru, podepsal smlouvu do konce příští sezony.
Miloslav Hořava se vrací na střídačku Sparty
Miloslav Hořava se vrací na střídačku Sparty | Foto: Milan Kammermayer

"Máme za sebou hodně náročné vyjednávací období. Ač si to Miloš možná nemyslí, pro nás byl od začátku volbou číslo jedna. Do Sparty patří, k týmu se připojí ve čtvrtek. Dohodu s jeho kolegou právě finalizujeme. Jeho jméno oznámíme hned, jak se domluvíme," uvedl sportovní ředitel Petr Ton na klubovém webu.

"Všechno proběhlo strašně rychle. Měl jsem vše za uzavřené a rozhodnuté, ale nakonec se situace strašně rychle otočila. Dohodli jsme se, že do toho půjdu a do Sparty se vrátím," řekl Hořava.

Na Spartě působil již v částech sezon 2009/10 a 2010/11, poté se vrátil v únoru 2020, kdy tým převzal společně s Josefem Jandačem. Na začátku minulého ročníku opět skončil, ale loni v listopadu se na střídačku k Jandačovi vrátil. Teď by měl bývalý vynikající obránce v klubu působit déle.

"Právě dlouhodobější spolupráce pro nás byla v případě pana Hořavy absolutní priorita. Angažovali jsme trenéra, který zná velice dobře prostředí klubu i kádr, který se oproti loňské sezoně příliš nezměnil. Věříme, že je tou nejlepší volbou," řekla generální manažerka Barbora Snopková Haberová

"Těším se. Bude to zajímavé, zase do toho půjdeme zespodu, tak uvidíme, co dokážeme v dalších týdnech vymyslet. Určitě je výhoda, že většinu hráčů dobře znám," prohlásil Hořava.

Do tandemu chtěl opět Jandače, který ale odmítl. "Řekl, že se vracel už několikrát a chce si odpočinout, což naprosto chápu, protože to dělám stejně," uvedl staronový kouč.

Vedení Sparty jednalo i s Václavem Varaďou a podle některých médií se na spolupráci dohodli. Kouč, který dovedl Třinec ke třem mistrovským titulům za sebou, ale nakonec smlouvu nepodepsal. "Ano, jednali jsme i o této možnosti. Nedohodli jsme se ale na podmínkách," uvedla Snopková Haberová.

Obnovenou premiéru na střídačce Sparty zažije Hořava v pátek v Karlových Varech. Ve středu v Třinci povedou Spartu manažeři Ton, Jaroslav Hlinka a trenér dorostu František Ptáček.

Pražané prohráli v extralize pět zápasů za sebou, tři body za výhru v základní hrací době získali naposledy 14. října na ledě Kladna. V tabulce jsou předposlední, na šestý Hradec Králové ale ztrácejí jen pět bodů.

Případné změny v kádru zatím nejsou aktuální. "Změny a výměny teoreticky mohou přijít až později. Chceme zkusit pracovat s týmem, který aktuálně máme," uvedl Hořava.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Americká prokuratura viní zakladatele burzy FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura dnes vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 26 minutami

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy