Nový pardubický kouč Holaň: Musíme především zvednout hlavy

ČTK ČTK
16. 1. 2017 17:37
Pardubické Dynamo se potácí na hranici baráže, Pro trenéra Miloše Holaně to je velká výzva. Má tři a půl roku na to vytvořit v klubu vlastní koncepci. Musíme hlavně zvednout hlavy. Představit hráčům hlavní cíl sezony a každodenní prací za tím jít, držet jeden za druhého a působit jako tým, ne jako individuality," sdělil Holaň.
Miloš Holaň.
Miloš Holaň. | Foto: Dalibor Sosna

Pardubice - Po necelých šesti letech se vrací do hokejové extraligy trenér Miloš Holaň. A půjde o velmi nelehký návrat, neboť pětačtyřicetiletý bývalý obránce se zkušenostmi z NHL byl vybrán jako ten, kdo má zachránit Pardubice před pádem z extraligy. Věří, že tvrdou prací všech zainteresovaných se to povede.

Holaň přebírá mužstvo na poslední příčce. Sice s pouze jednobodovou ztrátou na třinácté Karlovy Vary, ale nad Energií už je devítibodová mezera. "Toto angažmá je velká výzva. I ta myšlenka toho, že se jedná o smlouvu na tři a půl roku, což mi dává určitý prostor, vizi a koncepci. Nejde o smlouvu udělanou narychlo jen na tři měsíce," řekl Holaň.

Mužstvo je v hodně špatném rozpoložení. Prohrálo posledních šest utkání a mnohdy předvádělo bídné výkony. "Musíme hlavně zvednout hlavy. Představit hráčům hlavní cíl sezony a každodenní prací za tím jít, držet jeden za druhého a působit jako tým, ne jako individuality. Musíme udělat vše proto, aby extraliga v Pardubicích byla i nadále," prohlásil Holaň.

Rozhovory trvaly dva týdny

Přiznal, že v kontaktu s Dušanem Salfickým, který je novým předsedou představenstva a zároveň se stal i generálním manažerem, byl posledních čtrnáct dnů. "Došli jsme k tomu, že do toho jdu. A na tu práci se těším," zdůraznil odhodlaně mistr extraligy (1992) s Trenčínem a držitel bronzu z mistrovství světa v roce 1993 v Německu.

Extraligu, v níž vedl v minulosti z pozice hlavního kouče Vítkovice, Spartu a Mladou Boleslav, opustil v roce 2011. Přesto si udržoval přehled. "Myslím, že asi každý trenér sleduje neustále soutěž v zemi, z níž pochází. I když ne nějak dopodrobna. Ale vidíte některé zápasy na internetu či v televizi. Je jasné, že když jsem byl v těch svých angažmá v zahraničí, tak jsem se staral především o svůj klub a svou práci."

K ruce bude mít Marka a Janeckého

O to intenzivněji se snažil získat co nejvíce informací a poznatků během uplynulých dvou týdnů. "Od té doby, co jsem dostal to první echo, tak jsem si nechal posílat všechny čtyři zápasy, co Pardubice hrály. A určitě využiju velkých zkušeností Pavla Marka i Oty Janeckého, kteří mají velký přehled," jmenoval Holaň své asistenty, z nichž Marek se stane sportovním manažerem Dynama.

"Nechtěl bych jim ale dávat tu nálepku asistentů. Já jsem hlavní trenér, beru zodpovědnost na sebe a jsem na to zvyklý, tak jsem vždy pracoval. Ale jsou to moji kolegové, na jejichž jménech jsme se od začátku jednoznačně shodli. Jde o lidi, k nimž mám respekt. S Otou jsem ještě kdysi hrával v nároďáku, s Pavlem jsem se potkal, když jsem byl dvakrát v hledáčku Třince. Navíc oba pochází z Pardubic, mají k tomu vztah a ta situace jim není lhostejná," uvedl Holaň.

Je přesvědčený, že k úspěchu povede každodenní tvrdá práce. "Budeme tady trávit spoustu času, zejména zezačátku, než si na sebe zvykneme a kdy si všechno bude sedat. Všichni tři jsme ale na tu práci natěšení a věříme, že stejně tu změnu přijmou i hráči," přál si Holaň.

Ve hře jsou i případné posily. Do konce ledna, kdy se přestupový trh uzavře, ještě zbývá nějaký čas. "Je to otázka nejbližších dnů. Teprve dnes se scházíme jako trenérský štáb, budeme o tom diskutovat a každý si k tomu řekne své. Změnám se nebudeme bránit, ale nechci předbíhat," uvedl Holaň.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šahový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy