Netradiční setkání. Trenér ze zámoří radil českým legendám Eratovi, Čajánkovi a dalším, jak bruslit

Marek Janoš Marek Janoš
25. 6. 2017 10:35
Hokejový útočník Martin Erat podepsal novou smlouvu s Kometou a navrch přivedl do jejího tréninkového centra špičkového profesionála z NHL. Trenér bruslední Shawn Allard má v parádě například hvězdičku Connora McDavida, spolupracuje se Sydneym Crosbym nebo týmem finalisty Stanley Cupu z Nashvillu. Na pozvání právě Erata přijel na týden do Brna, aby dal lekce jak trenérům a hráčům, tak mladým hokejistům.
Kvůli opravám v DRFG Areně našla Kometa azyl v halách za Lužánkami. Na svůj domovský stadion se vrátí 3. srpna.
Kvůli opravám v DRFG Areně našla Kometa azyl v halách za Lužánkami. Na svůj domovský stadion se vrátí 3. srpna. | Foto: Lukáš Caha

Brno - Netradiční hokejový týden probíhá od pondělí v Brně. Kanadský trenér Shawn Allard, který se zabývá především pohybem a bruslením, vedl několik seminářů na ledě i mimo něj. Trénoval mládežníky Komety Brno, radil trenérům i bývalým elitním hráčům, jako jsou Petr Čajánek, Radim Bičánek nebo Jaroslav Balaštík.

Allard mezi léty 2011 a 2014 působil v Nashvillu jako jeden z asistentů trenéra, odtud se s zná s Martinem Eratem. "Jsem rád, že mě Martin do Česka pozval. Skvěle se tu o mě starají," usmíval se po jedné z lekcí dvaačtyřicetiletý bývalý hráč a v současnosti trenér, který si spolupráci s Eratem pochvaluje.

"Jde vidět, že Martin má klub hodně rád. Snažil jsem se tu hráče něco přiučit a předat i některé mé názory na to, jak by se měl hráč celkově pohybovat," popsal náplň seminářů. "S Liborem [Zábranským] se snažíme, aby děti a trenéři měli podporu a vzdělávali se," vysvětluje důvod pozvání kanadského trenéra do Brna Martin Erat.

České veterány Allardova metoda bruslení oslnila. "Člověk skoro zjistí, že neuměl bruslit. Vlastně jsem to do 41 let šolíchal tak nějak bez bruslení, jak vidím," divil se s kapkou nadsázky bývalý hráč Chicaga, Ottawy nebo Komety Radim Bičánek. "Tento styl využívá daleko více hran bruslí a člověk na tom skoro skáče, když to tak řeknu," popsal Bičánek Allardovu metodu.

Bičánek studuje trenérskou B licenci a, podobně jako další veteráni na semináři, plánuje v budoucnu trénovat mládež, i proto ho tréninky s kanadským koučem zaujaly. "Jde o to zachytit nové trendy a naučit to děti. Už nejde o mě, jde o to, aby si děti vzali něco z toho, co jim ukážu. Proto se to musím dobře naučit, abych to mohl předávat. Jsou to super věci," myslí si.

Dobrý pocit ze seminářů měl i Allard. "Líbilo se mi, že jak děti, tak hráči, tak trenéři se opravdu chtěli něco přiučit. Měli skvělý přístup," ocenil. "Klub jde správným směrem a je pro něj skvělé, že se Martin snaží jej posunout dál," všiml si Kanaďan. Pochvaloval si také, že se majitel Komety Libor Zábranský snaží věnovat mládeži. "Česko potřebuje víc Martinů Eratů. Tady se o to snaží," řekl.

Zachytit zámořské trendy se do Brna vydal také Petr Čajánek, který letos spolupořádal projekt Duben na ledě pro mladé hokejisty. "Člověk se musí pořád učit, protože hokej se strašně rychle mění a je potřeba si pořád aktivně vyhledávat informace a tříbit se v tom, co děláte. Je důležité se o takové věci zajímat, takže jsem nabídky od Martina zúčastnit se kempu rád využil," vysvětlil.

Češi v bruslení začínají za elitní špičkou zaostávat, což si uvědomuje Bičánek. "Pořád máme skvělé bruslaře, ale není jich tolik," říká. "Kanada a severské země mají špičkové bruslení a je to jedna z věcí, díky které jsou lepší než my," myslí si. Podobné akce v rámci letní přípravy mohou být cestou, jak Česko ke světové špičce více přiblížit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy