Jágr překonal světový rekord Gretzkyho. Sparta přehrála vedoucí Pardubice

Aktualizováno 5. 2. 2023 17:44
Hokejisté Sparty zdolali v 45. kole extraligy vedoucí Pardubice 4:2. Pražané díky dvěma gólům kapitána Michala Řepíka a třem využitým přesilovkám bodovali jedenácté kolo po sobě. Dynamo prohrálo po sérii devíti výher poprvé od 10. ledna, kdy doma podlehlo právě Spartě. Utkání v O2 areně sledovala nejvyšší návštěvnost v sezoně: 16 653 diváků.

Třinečtí hokejisté zdolali ve 45. kole extraligy na svém ledě Kladno 5:4. Obhájce titulu vedl 3:1, ale po rekordním gólu Jaromíra Jágra prohrával ve 45. minutě 3:4. Kladenský šéf vstřelil 1099. branku v součtu tref ze světových soutěží a národního mužstva a osamostatnil se v čele tabulky, které doposud vládl společně s Waynem Gretzkym.

Výhru Ocelářů řídil nejlepší střelec extraligy Marko Daňo, který nasbíral celkem čtyři body za dvě branky a dvě asistence.

Sparta doma září

Pardubice potřebovaly na ledě Sparty na první trefu pouhých 22 vteřin. Hyka přihrál Ciencialovi a ten našel ještě lépe postaveného Sedláka, který zakončil do prázdné branky. Hyka bodoval v sedmém zápase v řadě.

Domácí odpověděli za pět minut. Tomášek nahrál od hrazení před branku na Buchteleho a sparťanský útočník šikovným usměrněním puku pod horní tyč překonal Willa. Mezi střelce se zapsal ve třetím utkání za sebou.

Svižný hokej pokračoval i nadále. Hosté si málem vzali vedení okamžitě zpátky, gólman Pražanů Kovář ale Radila vychytal, na druhé straně neuspěl Řepík.

Dynamu vyšel i úvod druhé třetiny a 87 sekund po jejím začátku opět domácím odskočilo. Košťálek si najel mezi dva sparťany na Zohornovu přihrávku a bekhendem vyzrál na Kováře. Bývalý bek Sparty skóroval v O2 areně i v listopadovém vzájemném utkání.

Pražané svého soupeře zatlačili a díky početním výhodám nepříznivý stav otočili. V 27. minutě při 92 vteřin trvající přesilovce pět na tři Kempný nabil Řepíkovi a domácí kapitán ranou z první vyrovnal. Český reprezentant jako pátý hráč v extraligové sezoně pokořil hranici 20 branek.

Za dalších pět minut Tomášek střelou z kruhu při hře pět na čtyři dokonal obrat. V polovině třetí části Sparta udeřila opět z přesilovky a znovu zásluhou Řepíka, jehož tentokrát vybídl k pohotovému zakončení Safin.

Hosté více než dvě minuty před koncem zkusili power play, snížit se jim však nepodařilo. Sparta doma triumfovala posedmé v řadě, naopak Východočeši nenavázali na sérii sedmi venkovních vítězství.

Vítkovice přerušily černou sérii

Hokejisté druhých Vítkovic vyhráli na ledě Mladé Boleslavi 3:2 a zabrali po sérii čtyř porážek. Rozhodl o tom v čase 45:03 svou premiérovou brankou v nejvyšší soutěži osmnáctiletý obránce Matěj Prčík. Tři body za gól a dvě asistence si připsal lotyšský útočník Roberts Bukarts. Bruslařský klub prohrál počtvrté za sebou a zůstává jedenáctý.

Hradec Králové porazil v souboji dvou "rozjetých" týmů brněnskou Kometu a vyhrál popáté za sebou. Utkání 45. kola extraligy rozhodl gól Christophe Lalancetta ve 12. minutě, brankář Henri Kiviaho si připsal páté čisté konto v sezoně. Kouč Tomáš Martinec tak i na druhý pokus přemohl bratra Patrika.

Liberec vyhrál na ledě Plzně 4:2 a připsal si třetí výhru z posledních čtyř zápasů. Domácí si v první třetině vypracovali dvougólové vedení, ale hosté stihli díky využité přesilové hře ještě do pauzy snížit a nakonec i zásluhou tří využitých početních výhod dokonali obrat. Dvěma góly včetně vítězné trefy se v dresu Bílých Tygrů blýskl útočník Tomáš Filippi.

Litvínov prohrál doma s Karlovými Vary 1:2 v prodloužení a komplikuje si boj o předkolo play off. Z posledních pěti utkání čtyři prohrál. Podkrušnohorské derby rozhodl třicet vteřin po startu prodloužení obránce Dalimil Mikyska svým prvním gólem v sezoně. Hostující Energie je devátá, Litvínov dvanáctý.

Hokejisté Olomouce otočili zápas proti Českých Budějovicím, vyhráli 3:2 a uspěli po předešlých třech prohrách. Motor vedl na Hané 2:0, ale nakonec si připsal třetí prohru za sebou a i nadále je třináctý. Olomouc je sedmá. Zápas rozhodl v 55. minutě v přesilové hře Jan Bambula.

45. kolo hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Dynamo Pardubice 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 6. Buchtele (Tomášek, Moravčík), 27. Řepík (Kempný, Sobotka), 32. Tomášek (M. Jandus, D. Kaše), 50. Řepík (Safin, Kempný) - 1. Sedlák (Cienciala, Hyka), 22. Košťálek (T. Zohorna, R. Kousal). Rozhodčí: Šír, Stano (SR) - J. Svoboda, Šimánek. Vyloučení: 3:6. Využití: 3:0. Diváci: 16.653.

Sparta: Jakub Kovář - M. Jandus, Němeček, Mikliš, Kempný, Polášek, Moravčík, Krutil - Buchtele, Horák, Tomášek - Safin, D. Vitouch, Vauhkonen - Řepík, Sobotka, P. Kousal - D. Kaše, G. Thorell, Konečný. Trenéři: Hořava a Wallson.

Pardubice: Will - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, J. Kolář, Vála - Hyka, Sedlák, Cienciala - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - T. Zeman, Poulíček, Paulovič - Vondráček, A. Musil, Mandát. Trenér: Rulík.

HC Oceláři Třinec - Rytíři Kladno 5:4 (2:1, 1:2, 2:1)

Branky a nahrávky: 9. Daňo (Nestrašil, Marcinko), 20. Daňo (M. Růžička, Marcinko), 24. Hrňa (Chmielewski), 47. M. Růžička (Daňo), 52. Marcinko (Daňo) - 11. Plekanec (Jágr, Kubík), 32. Kubík (Plekanec, M. Procházka), 39. Indrák (Sotnieks, Klepiš), 45. Jágr (Kubík, Plekanec). Rozhodčí: Hribik, Pilný - Axman, Rožánek. Vyloučení: 2:3. Využití: 2:1. Diváci: 5268.

Třinec: Mazanec - Marinčin, M. Doudera, Adámek, J. Jeřábek, Roth, Čukste, Kaňák - M. Růžička, Marcinko, Daňo - L. Hudáček, Voženílek, Nestrašil - Hrňa, Dravecký, Chmielewski - Hrehorčák, M. Roman, Buček. Trenér: Moták.

Kladno: Brízgala - Dotchin, Kehar, Sotnieks, Slováček, Ticháček, Cibulskis, Veber - Jágr, Plekanec, Kubík - Indrák, Klepiš, M. Procházka - Zikmund, Filip, Beran - O. Bláha, Pytlík, Babka. Trenér: Vejvoda.

BK Mladá Boleslav - HC Vítkovice Ridera 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 15. Dvořáček (J. Stránský, Čech), 27. Lantoši z trestného střílení - 24. Roberts Bukarts (Raskob), 29. Chlán (Roberts Bukarts, Gewiese), 46. Prčík (Mueller, Roberts Bukarts). Rozhodčí: Pražák, Sýkora - Ondráček, Zíka. Vyloučení: 2:6. Využití: 0:1. Diváci: 3222.

Mladá Boleslav: Novotný - Lintuniemi, Čech, Pláněk, Pýcha, Bernad, R. Jeřábek, Štich - Lantoši, O. Najman, Söderlund - Šťastný, Fořt, Lunter - Šmerha, Malát, Přibyl - Dvořáček, Bičevskis, J. Stránský. Trenér: Kalous.

Vítkovice: Stezka - Raskob, Mikuš, Grman, Koch, Gewiese, L. Kovář, Prčík - Mueller, Krieger, Roberts Bukarts - Jarůšek, Marosz, L. Krenželok - Kalus, Lindberg, Kotala - Fridrich, Chlán, Dej. Trenér: Holaň.

Mountfield Hradec Králové - HC Kometa Brno 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Branka a nahrávky: 12. Lalancette (Rosandič, Werek). Rozhodčí: Hejduk, Obadal - Lhotský, Hynek. Vyloučení: 1:4. Bez využití. Diváci: 4478.

Hradec Králové: Kiviaho - McCormack, Jank, Blain, Kalina, F. Pavlík, Rosandič, Marcel - Lev, Cingeľ, Eberle - Werek, Lalancette, R. Pavlík - Jergl, Kevin Klíma, Perret - K. Lang, Štohanzl, Chalupa. Trenér: T. Martinec.

Brno: Furch - Kundrátek, Ďaloga, Holland, Kučeřík, Ščotka, Hrbas - Horký, Holík, Ondráček - Pospíšil, Kollár, Flek - Koblížek, Strömberg, Vincour - Šalé, A. Zbořil, Zaťovič. Trenér: P. Martinec.

HC Škoda Plzeň - Bílí Tygři Liberec 2:4 (2:1, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 8. Rekonen (Baránek, Zámorský), 18. Hrabík (Blomstrand, Baránek) - 20. Flynn (Balinskis, A. Najman), 26. Filippi (Melancon, Birner), 49. Filippi (Ordoš), 53. Ordoš (Rychlovský, P. Jelínek). Rozhodčí: Hradil, Jaroš - Brejcha, Malý. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:3. Diváci: 4237.

Plzeň: M. Svoboda - Zámorský, Baránek, Piskáček, Jaroměřský, Kvasnička, Houdek - Pour, Suchý, Hrabík - Rekonen, Honejsek, Schleiss - Holešinský, Mertl, M. Beránek - Blomstrand, Bitten, A. Dvořák Trenér: Kořínek.

Liberec: Kváča - Nedomlel, Balinskis, Melancon, Derner, Kolmann, M. Ivan - Faško-Rudáš, Filippi, Birner - Flynn, A. Najman, Frolík - Rychlovský, P. Jelínek, Ordoš - Dlouhý, Šír, J. Vlach. Trenér: Augusta.

HC Verva Litvínov - HC Energie Karlovy Vary 1:2 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 31. Hlava (Jaks, Estephan) - 21. Hladonik (Rachůnek, Gríger), 61. D. Mikyska (Černoch, O. Beránek). Rozhodčí: Úlehla, Šindel - Špůr, Frodl. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:1. Diváci: 4011.

Litvínov: Tomek - D. Zeman, Zile, Jaks, Strejček, Freibergs, Demel, Šalda -Válek, Sukeľ, Kudrna - P. Zdráhal, Estephan, Jícha - Hlava, Gut, P. Straka - Helt, Jurčík, Havelka. Trenér: Mlejnek.

Karlovy Vary: Lukeš - D. Mikyska, Huttula, Stříteský, Dlapa, Havlín, M. Rohan, A. Rulík - O. Beránek, Černoch, Koblasa - Kofroň, Gríger, Rachůnek - Koffer, Hladonik, Kružík - Kohout, Jiskra, Redlich. Trenér: Bruk.

HC Olomouc - HC Motor České Budějovice 3:2 (0:2, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 34. Nahodil (J. Knotek, J. Káňa), 53. Klimek (Kusko, P. Musil), 55. Bambula (Plášek, Navrátil) - 2. Valský (Čachotský, Štencel), 20. Doležal (Pech, Percy). Rozhodčí: Jeřábek, Ondráček - Lederer, Rampír. Vyloučení: 1:3. Využití: 1:1. Diváci: 3863.

Olomouc: Lukáš (21. Konrád) - Dujsík, Rašner, Škůrek, Mareš, Švrček, Řezníček, T. Černý - Bambula, J. Knotek, J. Káňa - P. Musil, Nahodil, Klimek - Navrátil, Kusko, Plášek - A. Rutar, Anděl, Olesz. Trenér: Tomajko.

České Budějovice: Hrachovina - Vráblík, Štencel, Percy, Šenkeřík, Kachyňa, Bindulis - Gulaš, Pech, Čachotský - Valský, M. Hanzl, Vondrka - Doležal, Toman, Dzierkals - Tomeček, Raška. Trenér: Čermák.

1. Pardubice 45 27 8 4 6 141:89 101
2. Vítkovice 45 23 4 9 9 137:110 86
3. Sparta Praha 44 24 5 2 13 130:100 84
4. Třinec 44 20 4 5 15 126:97 73
5. Liberec 45 15 7 10 13 133:116 69
6. Hradec Králové 44 17 7 4 16 118:111 69