Třináctiletý Jaškin, klenot Detroitu či olympionik Olesz. To jsou nejmladší debutanti

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
19. 9. 2018 13:58
Jednou z událostí začátku letošního extraligového ročníku se stal debut šestnáctiletého litvínovského útočníka Jana Myšáka. Hned při svém druhém startu pak přidal premiérovou asistenci. Historie nejvyšší soutěže ovšem pamatuje hráče, kteří vlétli mezi dospělé ještě v mladším věku. Projděte si přehled hokejových bažantů.
Kapitán vsetínského týmu Alexej Jaškin s pohárem\fs9\ pro vítěze letošního ročníku hokejové extraligy po vítězství nad Třincem v pondělním třetím finálovém utkání. 1998
Kapitán vsetínského týmu Alexej Jaškin s pohárem\fs9\ pro vítěze letošního ročníku hokejové extraligy po vítězství nad Třincem v pondělním třetím finálovém utkání. 1998 | Foto: ČTK

MICHAIL JAŠKIN, VSETÍN

13 let, 3 měsíce, 5 dní

Teď už ale pojďme k těm nejmladším debutantům. Prvenství v této statistice drží syn vsetínské ikony Alexeje Jaškina (na fotografii) Michail. V roce 2005 naskočil na jediné střídání do rozlučkového utkání svého otce v zápase Vsetína proti Karlovým Varům.

V tomto případě nešlo o vymykající se výkonnost mladého Jaškina, ale spíše o symboliku. Michail měl převzít žezlo otce, který vyhrál pro valašský klub šest titulů. Rodinný pár při společném střídání v první minutě inkasoval gól na 0:1 a Vsetín v zápase prohrál 1:5.

Michail už potom další extraligový start nepřidal a kariéru uzavřel již před sedmi lety. Větší jméno si udělal jeho mladší bratr Dmitrij, hráč St. Louis Blues v NHL a opora české reprezentace.

 

Právě se děje

před 9 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy