Z hrobu hokeje do extraligy. Ostrý hoch Nedomlel si pro restart vybral Spartu

Petr Havlíček
20. 7. 2016 13:53
Richard Nedomlel nepatří v Česku mezi známá hokejová jména. Možná se to změní už v následující sezoně extraligy, kterou tento obránce odehraje v pražské Spartě. Po šesti letech v nižších amerických soutěžích se těší na nový start kariéry.
Obránce Richard Nedomlel poprvé se Spartou na ledě
Obránce Richard Nedomlel poprvé se Spartou na ledě | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Ve slunném červencovém počasí se hokejisté Sparty poprvé před novou sezonou extraligy vydali na led a nechyběly u toho ani nové posily. Jednou z nich je obránce Richard Nedomlel, který by měl zacelit díru v defenzivě po Adamu Poláškovi.

Třiadvacetiletý Nedomlel poprvé v kariéře okusí českou nejvyšší soutěž. Od roku 2010 totiž působil za mořem. Tři roky nastupoval za juniorský celek Swift Current Broncos, poté stejnou dobu pendloval mezi třetí a druhou nejvyšší americkou soutěží.

"Potřeboval jsem nový start, v Americe to bylo neustále z AHL do ECHL, samé cestování. Už mě to táhlo domů. Extraliga je hodně kvalitní, takže se na to určitě těším," vysvětluje své důvody k návratu.

Český bek byl před pěti lety draftován v šestém kole Detroitem, letos v lednu jeho hráčská práva převzalo St. Louis. Ke startu v NHL to ovšem měl Nedomlel daleko, na farmách v Grand Rapids a Chicagu odehrál pouze 17 zápasů. A právě neustálá nejistota a nekonečné čekání jej přinutily kývnout Spartě.

"Když jsem šel z Detroitu do St. Louis a šance nepřicházela, řekl jsem si, že se vrátím a zkusím pomoct Spartě. Neváhal jsem, protože taková nabídka se neodmítá," říká.

Hrob hokeje? To povídají internetoví chytráci

Za americkým angažmá se však ohlíží pozitivně. "Každý, kdo může odejít, by to měl zkusit. Vidět, jak hráči dřou, trénují, připravují se na zápasy, je výborná zkušenost. Ta morálka a chování k trenérům je úplně na špici," zjistil během šesti let, jak to chodí v nejlepším hokejovém světě.

Richard Nedomlel na prvním sparťanském tréninku
Richard Nedomlel na prvním sparťanském tréninku | Foto: Milan Kammermayer

Hanobit nemůže ani soutěž ECHL, v níž sehrál 128 utkání a kterou někteří označují za "hrob hokeje". "To říkají takoví ti internetoví chytráci, kteří rádi povídají a nikdy tam nebyli," popírá hanlivé označení. "Liga se zvedá, špatná není, ale všichni ji nazývají hrobem. Ale i odsud se hráči dostali do NHL, jen se nesmíte vzdávat," doplňuje.

Sparťan, slávista. Na tom nezáleží

Richard Nedomlel svůj boj vzdal a už vyhlíží duely ve sparťanském dresu. Coby slávistický odchovanec si za svou volbu vysloužil dobírání od kamarádů a spoluhráčů a ani otázka od novinářů na toto téma jej nepřekvapila.

"Čekal jsem, kdy to přijde," směje se a pak už vážně dodává: "Nezáleží, kde kdo hrál. Slavia tehdy byla na špici, teď je situace jiná a já jsem byl volný hráč. Sparta po mně sáhla a já to neberu tak, že jsem někoho zradil."

Kromě změny dresu se Nedomlel bude muset přizpůsobit i dalším odlišnostem. Zatímco návratu na velké kluziště se nebojí, jako známý rváč, který v sezoně 2009-10 za slávistický dorost nasbíral 221 trestných minut, bude pod přísným dohledem rozhodčích. "V Česku se porvete a jste vyloučen do konce utkání," uvědomuje si. Úplně stranou ale zůstávat nebude: "Když bude ostrý faul, nebojím se do toho skočit."  

Přítelkyni nechal doma

Přestože si Richard Nedomlel pochvaluje návrat domů, mosty přes oceán nepálí. "Americkou přítelkyni jsem tam nechal, moje rozhodnutí se jí moc nelíbilo. V létě tam určitě zamířím, během sezony zase ona přiletí sem," plánuje.

A nevylučuje, že by se ve Spojených státech jednou objevil opět pracovně. "Sparta je kvalitní klub, jezdí ven na zápasy a hraje hokejovou Ligu mistrů. Může se mi otevřít cesta zpátky nebo třeba do Ruska," touží zůstat na očích. "Šance je vždycky, člověk musí hrát dobře, nekoukat kolem sebe a jít za svým."

 

Právě se děje

Další zprávy