Kladno odskočilo poslednímu Zlínu díky hattricku Plekance, Oceláři přemohli Olomouc

21. 1. 2022 19:47
Třinečtí hokejisté porazili v předehrávce 57. kola extraligy na svém ledě Olomouc 3:1 a s Hanáky neztratili bod ani ve třetím utkání v sezoně.
Petr Vrána slaví gól v extraligovém zápase Třince proti Spartě.
Petr Vrána slaví gól v extraligovém zápase Třince proti Spartě. | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Hosté vedli po úvodní třetině díky gólu Petra Strapáče a ve 23. minutě vyrovnal Petr Vrána. Zápas rozhodl Aron Chmielewski v čase 46:59 a v poslední sekundě pojistil výhru Tomáš Marcinko. Obhájce titulu odskočil v čele soutěže Hradci Králové na rozdíl tří bodů, Olomouc zůstala dvanáctá.

Oba týmy se rychle domluvily na předehrávce, protože jejich soupeři jsou v karanténě a museli si odložit zápas. Třinec nastoupil přesně po týdnu, kdy porazil Zlín i bez téměř poloviny základní sestavy. Oceláři už hráli v kompletním složení.

Olomouc, která měla zápasovou pauzu ještě o pět dní delší, působila v úvodní třetině živějším dojmem a ujala se vedení, byť se štěstím. Strapáč nahazoval puk zleva před branku, kde si jej Dravecký srazil hokejkou do vlastní sítě. Zvýšit mohl třetí hostující útok. Bambula se obtočil kolem Kundrátka a po jeho střele vznikl v brankovišti závar, ale dorážka Navrátila ani Olesze v brance neskončila. Hanáci i dobře bránili, Oceláře nepouštěli do gólových šancí.

Olomouci vyšel draze trest pro příliš mnoho hráčů na ledě a domácí vyrovnali z první přesilové hry v zápase. Už po 13 sekundách zakončil rychlou souhru na jeden dotek kapitán Vrána.

Hostům mohl vrátit vedení vzápětí Klimek, ale zblízka nevyzrál na Mazance. Za Třinec kontroval Růžička a po jeho bekhendovém pokusu ležel puk v brankovišti, ale dobře zasáhl Ondrušek. V podobné situaci se nedostal na druhé k dorážce Knotek. Jeho spoluhráč Káňa se ještě v závěru prostřední části dostal před Mazance, který opět domácí podržel.

Stav 1:1 platil po dvou třetinách v obou předchozích vzájemných zápasech v této sezoně, ale Třinec v poslední části strhl výhru na svou stranu. Tentokrát rozhodl Chmielewski, který měl po přihrávkách bratří Kovařčíkových před Konrádem dost času. Polský útočník rychle zamíchal s pukem a poslal jej nad Konrádovu lapačku.

Olomouc se nevzdala, měla několik slušných akcí, ale ani jednu nedotáhla. Necelou minutu před koncem se připravila o power play, když hrála v sedmi, ale i v oslabení málem v posledních sekundách vyrovnala. Krejčí ale nedosáhl na Švrčkovu přihrávku před prázdnou branku. Vzápětí se prosadil Marcinko střelou od vlastní střídačky v čase 59:59.

Kladno porazilo Budějovice

Hokejisté Kladna porazili v předehrávaném zápase 47. kola extraligy České Budějovice 5:3 a vzdálili se poslednímu Zlínu na rozdíl jedenácti bodů. Velkou zásluhu na tom měl kapitán Tomáš Plekanec, který vstřelil tři branky a přidal asistenci. Rytíři bodovali počtvrté v řadě, jen dva zápasy z toho ale vyhráli.

Kladno, v jehož sestavě tentokrát chyběl hrající majitel Jágr, bylo v úvodu mírně aktivnější. Hosté si však v rozmezí 44 sekund vypracovali dvoubrankový náskok a pomohl jim k tomu nejistý Bow.

Kanadskému gólmanovi nejprve prošla mezi betony lehká Karabáčkova střela, poté nedokázal zastavit Ondráčkův pokus. Následně měl Bow, jemuž ze střídačky poprvé kryla záda nová akvizice Rytířů Janus, štěstí při Pechově šanci. Po Percyho střele mu pomohla tyč.

Domácí se oklepali a v přesilové hře snížili. Plekanec připravil ideální přihrávkou Kubíkovi šanci a nejlepší střelec týmu si připsal čtrnáctý gól v sezoně. Ještě v první třetině mělo Kladno několik slibných šancí k vyrovnání, Hrachovina ale chytal spolehlivě.

Ve 22. minutě si gólman Motoru poradil i s Plekancovým brejkem, o pět minut později ho již kladenský kapitán z podobné akce překonal.

Jihočeši, kteří se po karanténě představili v soutěžním zápase poprvé od 11. ledna, se snažili získat vedení zpět na svou stranu, aktivnější ale byli domácí. V 38. minutě byli odměněni, když třiatřicetiletý Kadlec bez větších problémů přebruslil o sedm let mladšího lotyšského obránce Bindulise a prvním extraligovým gólem v kariéře posunul Rytíře do vedení.

Ve 45. minutě mohl domácí přiblížit výhře Kristo, ve velké šanci však ideálně netrefil puk a o několik sekund později toho Středočeši litovali. Po Gulašově přihrávce vyrovnal Vondrka, jenž si připsal jubilejní desátou trefu v sezoně.

Hosté měli v Chomutově problém s vysokým počtem vyloučení a v 56. minutě v oslabení inkasovali počtvrté. Do horního rohu Hrachovinovy branky se trefil nejlepší hráč utkání Plekanec. Bývalý reprezentant nakonec při power play hostů zkompletoval hattrick, když z obranného pásma trefil prázdnou branku Českých Budějovic.

Vary zdolaly Plzeň

Hokejisté Karlových Varů porazili ve 44. kole extraligy Plzeň 5:4 a v západočeském derby uspěli doma počtvrté za sebou. O třetí výhře Energie z posledních čtyř zápasů rozhodl v 57. minutě svým druhým gólem v utkání Jan Hladonik. Plzeň prohrála pátý z uplynulých šesti duelů.

Předehrávka 57. kola hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - HC Olomouc 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 23. P. Vrána (Marcinko, Martin Růžička), 47. Chmielewski (O. Kovařčík, M. Kovařčík), 60. Marcinko - 6. Strapáč (Ondrušek, Škůrek). Rozhodčí: Hejduk, Sýkora - Ganger, Klouček. Vyloučení: 2:3. Využití: 2:0. Diváci: 1000 (omezený počet).

Sestavy:

Třinec: Mazanec - Marinčin, M. Doudera, Kundrátek, D. Musil, M. Adámek, Jaroměřský - Martin Růžička, P. Vrána, Daňo - O. Kovařčík, M. Kovařčík, A. Nestrašil - Dravecký, Miloš Roman, Hrehorčák - Hrňa, Marcinko, Chmielewski. Trenér: Varaďa.

Olomouc: Konrád - T. Černý, Ondrušek, Dujsík, Švrček, Škůrek, Řezníček - Kucsera, Krejčí, J. Káňa II - Klimek, J. Knotek, Kusko - Bambula, Navrátil, Olesz - Kunc, Nahodil, Strapáč. Trenéři: Moták a J. Tomajko.

Předehrávka 47. kola hokejové extraligy:

Rytíři Kladno - Motor České Budějovice 5:3 (1:2, 2:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 13. Kubík (Plekanec, Baránek), 27. Plekanec, 38. M. Kadlec (M. Indrák, Ticháček), 56. Plekanec (Baránek, M. Indrák), 60. Plekanec - 6. Karabáček (M. Hanzl, Piskáček), 7. J. Ondráček (Valský, Šenkeřík), 45. Vondrka (Gulaš, Pech). Rozhodčí: Šindel, Kika - Lederer, Gerát. Vyloučení: 3:6. Využití: 2:0. Diváci: 1000 (omezený počet).

Sestavy:

Kladno: Bow - Baránek, Kehar, Wood, Ticháček, Babka, J. Suchánek - Pytlík, Zikmund, Melka - Hlava, Plekanec, Kubík - M. Kadlec, M. Filip, M. Procházka - Kristo, M. Indrák, M. Beran. Trenér: D. Čermák.

České Budějovice: Hrachovina - Vráblík, Štencel, Percy, Bindulis, Piskáček, Šenkeřík, Bučko - Z. Doležal, Pech, Vondrka - Gulaš, J. Novotný, Abdul - Valský, Koláček, J. Ondráček - Karabáček, M. Hanzl, M. Beránek. Trenér: Modrý.

44. kolo hokejové extraligy:

HC Energie Karlovy Vary - HC Škoda Plzeň 5:4 (1:0, 2:1, 2:3)

Branky a nahrávky: 6. Dlapa, 33. O. Beránek, 36. Koblasa (Kohout, M. Rohan), 44. Hladonik, 54. Hladonik (Vondráček, T. Mikúš) - 27. Blomstrand (Čerešňák, Bulíř), 41. Schleiss (Budík,Čerešňák), 47. F. Suchý (F. Přikryl, Bulíř), 48. Bulíř (Čerešňák, Mertl). Rozhodčí: Jeřábek, Veselý - Pešek, Malý. Vyloučení: 8:5. Využití: 0:2. Diváci: 1000 (omezený počet).

Sestavy:

Karlovy Vary: F. Novotný (48. Habal) - Plutnar, M. Rohan, Dlapa, Parkkonen, T. Havlín, Pulpán, Weinhold - Flek, Černoch, T. Rachůnek - Vondráček, T. Mikúš, Hladonik - Kohout, Kulich, Koblasa - O.Beránek, Osmík, Redlich. Trenér: Pešout.

Plzeň: Miroslav Svoboda (44. Pavlát) - Čerešňák, Budík, Holý, Graňák, J. Kindl, L. Kaňák, Kremláček - V. Lang, Mertl, Dzierkals - F. Přikryl, Bulíř, Blomstrand - Schleiss, Kodýtek, F. Suchý - Dufek, G.Thorell, M. Marcel. Trenéři: Baďouček a M. Říha ml.