Naděje Litvínova na předkolo žije. Sparta vybouchla v Brně, Zlín prohrál v Olomouci

5. 3. 2019 20:10
V předposledním kole hokejové extraligy prohrála Sparta v Brně vysoko 3:7. Zlín nestačil na Olomouc v poměru 1:3 a definitivně tak o postupujících týmech do předkola play off rozhodne až poslední sada zápasů. Aktuálně jedenáctý Litvínov porazil Plzeň 5:1 a má tak stále naději Spartu i Zlín dostihnout.
hokej, extraliga 2018/2019, Sparta - Třinec, smutek hráčů Sparty
hokej, extraliga 2018/2019, Sparta - Třinec, smutek hráčů Sparty | Foto: Milan Kammermayer

Hokejisté Brna deklasovali v předposledním kole základní části extraligy Spartu 7:3 a potvrdili, že se v závěru první části sezony dostávají do herní pohody. Mistrovská Kometa položila základ ke svému vítězství čtyřmi góly v první třetině.

Brno si zajistilo postup do čtvrtfinále, Sparta bude muset o předkolo play off bojovat v pátek proti Liberci. Aktuálně jsou Pražané desátí s dvoubodovým náskokem na Litvínov.

Do sestavy Brna se po pětizápasové absenci kvůli nemoci vrátil nejlepší kanonýr týmu Mueller a hned dal o sobě vědět. První formace zahrála v přesilové hře báječnou kombinaci a americký útočník otevřel skóre a odstartoval tak nejlepší třetinu svého týmu v celé sezoně.

Kometa lépe bruslila, přehrávala soupeře ve všech herních činnostech, hlavně v koncovce a produktivitě. Důraz a rychlost v kombinacích se promítla do dalších tří krásných gólů, které vyhnaly z branky Machovského a poslaly do boje Jakuba Sedláčka.

A to ještě řada příležitostí Brna zůstala nevyužita, činil se zejména znovu obnovený první útok, v němž Zaťovič měl během první třetiny další dvě velmi dobré střelecké příležitosti, ale nedal.

Sparta se po třetině hrůzy přece jen probrala, ale bylo to dáno i tím, že nasazení domácích hokejistů přece jen o něco polevilo. Kometa navíc umožnila soupeři hrát tři přesilové hry.

Když ale hosté svými dvěma góly vykřesali malou naději, tak Brno odpovědělo vždy dalším gólem a drželo si tak čtyřbrankový odstup. Na Pechovu trefu reagoval po buly Orsava, na Kudrnovu využitou přesilovku zase zblízka Dočekal.

Stav 6:2 po druhé třetině určil charakter závěrečného dějství. Brno kontrolovalo hru, ale také nečistě bránilo a dávalo Spartě šance opět v přesilových hrách. Jednu využil obránce Tomáš Pavelka, který prostřelil Vejmelku.

Pražský tým v závěru utkání přece jen ožil, vytvořil si menší tlak, do něhož ale přišla branka domácího obránce Malce z bezprostřední blízkosti, která potvrdila jasné vítězství brněnského týmu.

Olomouc postoupila do čtvrtfinále

Hokejisté Olomouce porazili v 51. kole extraligy Zlín 3:1, vyhráli sedmý zápas v řadě a zajistili si postup do čtvrtfinále play off. Berani naopak jistou účast v předkole stále ještě nemají, před závěrečným zápasem s Brnem jim patří 9. místo s tříbodovým náskokem na jedenáctý Litvínov.

Utkání začalo v ofenzivním duchu a oba brankáři se už od prvních minut rozhodně nenudili. Úvodní desetiminutovka byla bohatá na šance a za bezbrankový stav oba týmy vděčily především skvělým zákrokům brankářů. Z dobré pozice střílel domácí Jergl nad, hostujícího Kuldu s Fořtem zase vychytal Lukáš.

V největší šanci první třetiny nedokázal Kašíka překonat ani Tomeček, který po kličce v samostatném úniku jen těsně minul branku. Ujala se paradoxně až nenápadná střela Jergla 30 sekund před koncem první třetiny, která skončila mezi Kašíkovými betony.

Do druhé třetiny vstoupili lépe hosté, s jejich střelami si však poradil pozorný Lukáš. Nejblíže brance byl z hostů bek Freibergs. Ale neprosadil se a domácí následně své vedení navýšili. V přesilové hře Burian "uklízel" puk po nahrávce Káni do prázdné branky.

Úspěchem skončila málem také další přesilovka Hanáků, ale puk se po Kašíkově zákroku zastavil jen pár centimetrů před brankovou čárou, odkud jej pohotově odehrál do bezpečí Freibergs.

Třetí branku přidala Olomouc na začátku závěrečné dvacetiminutovky, kdy Kolouch ideálním způsobem tečoval Švrčkovo nahození. Zlín se své první branky dočkal o malou chvíli později. Puk do prázdné branky po přihrávce zpoza branky usměrnil Gazda.

Nervozita ve třetí třetině na obou stranách stoupala a výsledkem byla šarvátka osm minut před koncem. Spustila ji střela Jergla po odpískání. Zdramatizovat duel se snažil zejména Honejsek, Herman ani Šlahař však jeho nabídky nevyužili. Zlín se pak rozhodl ke hře bez brankáře už čtyři minuty před koncem základní hrací dobry, snížit se mu ale nepodařilo.

Litvínov má naději

Hokejisté Litvínova porazili v 51. extraligovém kole Plzeň 5:1 a udrželi tak naději na postup do předkola play off. Verva udeřila dvakrát v první třetině, kdy se v rozmezí 62 vteřin prosadili Lukáš Kašpar a Lukáš Doudera. Kašpar si navrch připsal i dvě nahrávky. Hosté se prosadili až za stavu 0:4.

Při porážce Sparty v Brně a Zlína v Olomouci mohou Severočeši v páteční závěrečné části dlouhodobé fáze při výhře v základní době na ledě Vítkovic stále přeskočit Pražany, na něž ztrácí dva body, ale i Berany, s nimiž mají při tříbodovém manku lepší vzájemné zápasy. Sparta přivítá Liberec, Zlín se utká s Brnem. Škoda přišla o možnost obhájit Prezidentský pohár pro vítěze základní části.

51. kolo hokejové extraligy:

HC Kometa Brno - HC Sparta Praha 7:3 (4:0, 2:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 3. Mueller (P. Holík, Zaťovič), 13. L. Čermák (Vondráček, Bartejs), 14. Orsava (J. Hruška, Plášek), 18. Vondráček (Barinka), 30. Orsava (J. Hruška), 35. Dočekal (Gulaši, Vondráček), 54. Malec (J. Hruška) - 24. Pech (A. Kudrna, Blain), 31. A. Kudrna (J. Hlinka), 47. T. Pavelka (Roberts Bukarts, Rousek). Rozhodčí: Hodek, A. Jeřábek - J. Ondráček, Špůr. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:2. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Brno: Vejmelka - O. Němec, Štencel, Z. Michálek, Gulaši, Bartejs, Malec, Barinka - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Orsava, J. Hruška, Plášek - Vondráček, L. Čermák, Dočekal - Köhler, Süss, Mallet. Trenéři: L. Zábranský, Horáček, Pokorný a Oslizlo.

Sparta: Machovský (18. J. Sedláček) - T. Pavelka, Piskáček, Blain, Kalina, Košťálek, Tomáš Dvořák, T. Voráček - A. Kudrna, Pech, Jarůšek - Roberts Bukarts, J. Hlinka, Klimek - Černoch, Sill, Smejkal - Rousek, Kevin Klíma, M. Beran. Trenéři: Krupp a J. Nedvěd.

HC Olomouc - PSG Berani Zlín 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 20. Jergl, 26. Burian (J. Káňa, Strapáč), 43. Kolouch (Švrček) - 45. Gazda (E. Kulda). Rozhodčí: Šír, Bejček - Frodl, Rampír. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. Diváci: 5121.

Olomouc: Lukáš - Škůrek, Vyrůbalík, Dujsík, Švrček, L. Rutar, Ondrušek - Jergl, Kolouch, Ostřížek - Irgl, Strapáč, Burian - Holec, Skladaný, Laš - V. Tomeček, Mráz, J. Káňa. Trenéři: Tomajko a Moták.

Zlín: Kašík - Nosek, Freibergs, Řezníček, Gazda, Ferenc, Valenta, Padrnos - Dufek, Fořt, Kubiš - Šlahař, Honejsek, Herman - Okál, P. Sedláček, E. Kulda - L. Krejčík, Popelka, Václavek. Trenéři: Robert Svoboda a M. Hamrlík.

HC Oceláři Třinec - Piráti Chomutov 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 6. Marcinko (M. Růžička, Hrňa), 25. Marcinko, 35. Werek (Galvinš, Polanský), 60. Werek (Polanský) - 36. V. Růžička ml. (J. Stránský). Rozhodčí: Kubičík, Pavlovič - Bryška, Lučan. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:1. Diváci: 4487.

Třinec: Hrubec - M. Doudera, Gernát, D. Musil, Galvinš, Matyáš, Adámek - M. Růžička, P. Vrána, Svačina - Hrňa, Marcinko, Dravecký - Š. Novotný, Polanský, Werek - Cienciala, O. Kovařčík, Chmielewski - Raška II. Trenéři: Varaďa, Zadina a Raszka.

Chomutov: Peters - Flemming, Jank, Knot, Trefný, Blaha, Dietz, Valach - T. Svoboda, V. Růžička ml., Tomica - J. Havel, Raška I, Sklenář - J. Stránský, Vantuch, Marjamäki - Gut, Klhůfek, Koblasa. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

HC Verva Litvínov - HC Škoda Plzeň 5:1 (2:0, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 8. L. Kašpar (J. Mikúš, Válek), 9. L. Doudera (Myšák), 37. M. Hanzl (L. Kašpar), 48. Trončinský (Válek), 55. Strejček (J. Petružálek, Trončinský) - 51. Eberle (Gulaš, Pulpán). Rozhodčí: Úlehla, Pešina - Hynek, D. Klouček. Vyloučení: 6:4. Bez využití. Diváci: 3879.

Litvínov: Janus - Trončinský, Ščotka, L. Doudera, Strejček, Graborenko, Březák - Myšák, V. Hübl, F. Lukeš - L. Kašpar, J. Mikúš, Válek - J. Petružálek, M. Hanzl, Jícha - Jurčík, Havelka, Trávníček. Trenéři: Šlégr, Skuhrovec a J. Beránek ml.

Plzeň: D. Frodl - Vráblík, Pulpán, Allen, Jones, L. Kaňák, Moravčík - Gulaš, Stach, Pour - Eberle, V. Nedorost, Kodýtek - Indrák, Kracík, Kantner - D. Kindl, Preisinger, Kolda. Trenéři: Čihák, Jiří Hanzlík a Pejchar.

HC Energie Karlovy Vary - HC Dynamo Pardubice 4:2 (2:1, 0:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 8. T. Mikúš (T. Rachůnek), 13. M. Rohan (Kohout, Sičák), 44. Gríger (O. Beránek, T. Rachůnek), 59. O. Beránek - 12. Hovorka (Rolinek, J. Mikuš), 40. Rolinek. Rozhodčí: Rozhodčí: Hejduk, Obadal - Pešek, Ganger. Vyloučení: 3:5. Bez využití Diváci: 2962.

Karlovy Vary: J. Bednář - Šenkeřík, Plutnar, Kozák, Eminger, M. Rohan, Sičák, Šafář - O. Beránek, Gríger, T. Rachůnek - T. Mikúš, Roman Vlach, J. Černý - Gorčík, Skuhravý, Balán - Kohout, Kverka, Stloukal. Trenéři: Pešout a Mariška.

Pardubice: M. Klouček - Holland, Eklund, Nedbal, J. Mikuš, J. Zdráhal, Budík, Porseland - P. Sýkora, Ihnacak, M. Kratochvil - Hovorka, Marosz, Rolinek - Horký, Poulíček, Machala - J. Kloz, Bubela, Perret. Trenéři: Lubina, Čáslava a R. Král.

Bílí Tygři Liberec - HC Vítkovice Ridera 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 25. Hanousek (Birner), 58. P. Jelínek (J. Vlach, Ševc), 60. J. Vlach - 52. Lev (Schleiss, Gregorc). Rozhodčí: Mrkva, Kika - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 9:6. Využití: 0:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 5991.

Liberec: Will - Derner, Kolmann, Hanousek, Šmíd, Ševc, Havlín - Ordoš, L. Hudáček, Birner - Lenc, Filippi, M. Kvapil - M. Zachar, P. Jelínek, L. Krenželok - Valský, Redenbach, J. Vlach - od 30. navíc Lakatoš. Trenéři: Pešán a P. Augusta.

Vítkovice: Bartošák - Trška, Hrabal, Šidlík, D. Krenželok, J. Mrázek, Výtisk, Gregorc - Dej, Lev, Olesz - Tybor, O. Roman, Schleiss - D. Květoň, Poletín, Szturc - Guman, Š. Stránský, Kucsera. Trenéři: Petr a Trnka.

Mountfield Hradec Králové - BK Mladá Boleslav 1:2 po sam. náj. (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 34. Rákos (Štindl) - 48. P. Musil (T. Knotek, D. Šťastný), rozhodující nájezd Bernad. Rozhodčí: Hribik, Pražák - Komárek, Špringl. Vyloučení: 5:3, navíc J. Dvořák (Hradec Kr.) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 4259.

Hradec Králové: J. Pavelka - Zámorský, Linhart, Nedomlel, Cibulskis, F. Pavlík, Graňák, Štindl - Smoleňák, Rákos, M. Chalupa - Vincour, Cingel, R. Pavlík - Vopelka, Kukumberg, Miškář - Paulovič, Nedvídek, J. Dvořák. Trenéři: T. Martinec, Krátoška a P. Svoboda.

Mladá Boleslav: J. Růžička - Pláněk, Bernad, Kurka, Němeček, Kovačevič, Kotvan, Dlapa - Vondrka, T. Knotek, Skalický - D. Šťastný, Žejdl, L. Pabiška - M. Látal, P. Musil, R. Zohorna - P. Kousal, Najman, Flynn. Trenéři: M. Hořava, Rulík a Patera.