Dukla drží krok. Nelíbí se mi, že se s námi počítá do baráže, říká teenager Škarek

Daniel Poláček Daniel Poláček
11. 9. 2017 6:22
Kdo čekal, že Duklu Jihlava přiková ke dnu tabulky už první extraligový víkend, zmýlil se. Nováček, který operuje se skromným rozpočtem, má dva body a především ukázal sympatické výkony. "Myslím, že máme na to, abychom všem, co nás odepisují, ukázali, že je třeba s námi počítat," hlásí mladičký brankář Jakub Škarek.
Brankář Jihlavy Jakub Škarek.
Brankář Jihlavy Jakub Škarek. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Vítězství 4:3 po prodloužení proti Mladé Boleslavi a těsná porážka 3:4 na Spartě. Hokejová Dukla se po 12 letech ukázala české nejvyšší soutěži v dobrém světle.

V neděli zaujala v pražské O2 areně. Přestože nastoupila venku proti jednomu z největších favoritů na titul, chvíli držela vedení 2:1 a v závěru bojovala o vyrovnání. Hra kočky s myší - avizovaná předzápasovými kurzy - nenastala. "Za to, co tady kluci předvedli, si zasloužili bod," prohlásil jihlavský trenér Petr Vlk.

Jakub Škarek je přesvědčený, že překvapivě těsnou bitvu nezapříčinila pouze nováčkovská euforie: "Hráče máme výborné. Nejsou to třeba tak zvučná jména jako Hlinka nebo Zámorský, ale kvalita tam je. Také máme skvělou partu. Bojujeme jeden za druhého."

Teprve 17letý gólman prožíval na Spartě zvláštní pocity. Právě v dresu Pražanů loni poprvé okusil extraligu. Vedl si tak dobře, že rozpoutal spekulace o přestupu. Ty utichly, když Dukla vybojovala postup z první ligy.

Škarek tak může chytat mezi českou elitou i bez stěhování. V obří libeňské hale cítil zvláštní motivaci: "Spartu jsem chtěl hodně porazit, protože jsem si v jejím dresu odbyl premiéru. Mám k ní ale jenom kladný vztah, všichni se ke mně tehdy chovali hezky."

Podporu měl i tentokrát - od jihlavských fanoušků. "Byl jsem překvapený, že jich přijelo tolik. Fandili výborně. Chvílemi byli slyšet víc než místní," ušklíbl se s dodatkem, že sparťany nechce urazit.

Zatím odchytal oba letošní soutěžní zápasy, přestože jeho norský kolega Lars Volden má víc zkušeností. Pokud jde o procentuální úspěšnost zákroků, číslo 88,7 ho nejspíš moc netěší. Z první ligy je zvyklý na lepší statistiky.

Po nedělním klání měl výčitky: "Myslím, že dva góly šly chytit, kdybych udělal něco jinak. Musím kouknout na video a z chyb se poučit."

Potenciál ke zlepšení nepochybně má, jinak by nepatřil mezi kandidáty na první kolo příštího draftu zámořské NHL.

Černé prognózy se mu nelíbí

Zatímco u sebe hledá rezervy, s výkony mužstva je spokojený: "Musím se přiznat, že jsem docela překvapený. Zvládáme to i proti takovým týmům, jako je Sparta. Držíme s nimi krok a dokonce je chvíli přehráváme. To je výborné. Doufám, že takhle budeme pokračovat."

Příště Duklu čeká další těžké sousto - třinečtí Oceláři. Favorit je tedy jasný.

"Role outsiderů nám třeba vyhovuje," zamýšlí se Škarek, načež podotýká: "Moc se mi nelíbí, že se s námi automaticky počítá do baráže, i když soutěž pořádně ani nezačala. Trochu mě to mrzí. Myslím, že máme na to, abychom všem, co nás odepisují, ukázali, že je třeba s námi počítat."

Podle kurzů sázkových kanceláří je Jihlava jasným kandidátem na baráž. Boj o záchranu přisoudila nováčkovi i předsezonní prognóza Aktuálně.cz.

"Věřím, že body brát budeme," dodává Škarek. "Nemusí to být vždycky tři, ale třeba i dva nebo jeden. Věřím, že na konci sezony to bude dobré."

 

Právě se děje

před 13 minutami

Dělník v Brně nepřežil pád do 15 metrů hlubokého světlíku

Dělník zemřel v brněnské ulici Zborovská po pádu do světlíku v domě do hloubky asi 15 metrů. Neštěstí vyšetřuje policie. Hasiči k muži slanili, dělník ale zemřel na místě.

Na místě neštěstí zasahovaly kolem 12:30 dvě profesionální hasičské jednotky, hasiči k muži slanili, nejevil ale známky života, uvedl mluvčí Jaroslav Mikoška. "Ve stísněném prostoru světlíku nasadili automatizovaný externí defibrilátor a podali kyslíkovou terapii," uvedl mluvčí.

Další skupina hasičů vybourala světlíkové okno v jednom z bytů, aby se k muži dostala i posádka záchranné služby. Dělník byl ale na místě mrtev.

Další zprávy