Litvínov se chytil. To sparťané požadovali konec Patery a Kempný musel do nemocnice

28. 10. 2022 21:20
Hokejisté posledního Litvínova porazili v utkání 15. extraligového kola Spartu 4:0. Domácí pod vedením nově sestaveného trenérského týmu v čele s Karlem Mlejnkem, jenž na pozici hlavního kouče nahradil odvolaného Vladimíra Růžičku, utnuli sérii sedmi porážek.
Radost hokejistů Litvínova.
Radost hokejistů Litvínova. | Foto: Edvard Beneš / HC Verva Litvínov

Severočeši se prosadili třikrát v přesilovce, tři body za dvě góly a nahrávku zaznamenal útočník Giorgio Estephan. Druhé čisté konto v sezoně udržel díky 29 zásahům Matej Tomek.

"Potřebovali jsme body a dnes jsme si pro ně poctivými výkonem došli. Jsme rádi, že jsme využili tři přesilovky. Byl to z naší strany poctivý výkon a hráči v něm odevzdali maximum," ocenil přístup celého mužstva trenér Mlejnek.

Souboji tradičních extraligových soků předcházela na ledě gratulace k 70. narozeninám dlouholetého trenéra Litvínova Václava Sýkory. Hned od úvodu utkání to vypadalo, že hráči Vervy chtějí bývalému kouči k narozeninám věnovat i výhru nad Spartou. Hosté mohli v první dvacetiminutovce děkovat především svému brankáři, že neprohrávali s domácím celkem výraznějším rozdílem. Kovář dováděl litvínovské střelce k zoufalství a několikrát čelil nebezpečným šancím domácích útočníků z gólových pozic.

Nepříjemná událost pro Pražany nastala po polovině úvodní třetiny. Obránce Kempný, poslední velká posila mužstva z metropole, utrpěl tržnou ránu na noze, zimní stadion opustil na nosítkách a utkání pro něj předčasně skončilo. Podle informací z klubu by však měl být brzy v pořádku.

Dvaatřicetiletý Kempný utrpěl nepříjemné zranění, po němž z nohy hodně krvácel, patrně po zásahu kotoučem do nechráněného místa těsně nad bruslí. "Diagnózu nevím, ale Michal přijel zpátky na zimní stadion před třetí třetinou a chtěl ještě hrát. Doufám, že bude zítra na tréninku. I kdyby nebyl, tak hlavně, aby byl brzy v pořádku. Zřejmě dostal pukem, ale na videu jsme nic neviděli a s Michalem jsem ještě nemluvil," přiblížil hostující trenér Pavel Patera.

Druhá část pokračovala náporem Vervy. Opět to byl Litvínov, který na ledě dominoval. Až čtvrté vyloučení Sparty dokázali domácí využít. Zileho střelu doklepl za záda brankáře Kováře útočník Gut. Sparťané byli nadále nedisciplinovaní. O dvě minuty později využil další přesilovku po odraženém puku nejproduktivnější hráč Vervy Estephan, který zamířil přesně za záda hostujícího brankáře.

Sparta se do vážnějších šancí příliš nedostávala a Litvínov vůbec nevypadal jako tým, který se nachází na posledním místě extraligové tabulky. Před třetí třetinou odcházeli do kabiny svěřenci trenéra Mlejnka s dvoubrankovým vedením.

Vstup do závěrečné třetiny si domácí zkomplikovali vyloučením. Nový kapitán Litvínova Sukel' se provinil hákování. Početní výhodu však Sparta využít nedokázala, Verva tak stále držela dvoubrankový náskok. V 51. minutě se zapotil i domácí brankář Tomek. Střela obránce Němečka ale orazítkovala jen tyčku jeho branky.

V 54. minutě bylo se Spartou ještě hůře. Estephan vyhrál vhazování na Zdráhala, který potvrdil střeleckou formu z předchozích utkání a poslal svůj tým do třígólového vedení. V závěru zápasu hosté místo tlaku opět faulovali a přesnou ranou překonal Kováře počtvrté kanadský útočník Estephan.

Sparta už pošesté za sebou nedosáhla na plný zisk a nastřádala za tuto dobu pouze čtyři body. Diváci z hostujícího sektoru i proto žádali odvolání hlavního trenéra Patery.

"Vůbec se jim nedivím. Co jsme tady předvedli, to bylo hodně špatný. Dnes jsme neměli vůbec nic a smrděla nám černá práce. Litvínov byl ve všem lepší. Naštvání fanoušků si zasloužíme. Sám hledám odpovědi, proč to nejde. Není to otázka jednoho zápasu. Po dvou výhrách v prodloužení jsme si mysleli, že se zase nastartujeme. Namísto toho jsme ale spadli na dno," prohlásil Patera.

15. kolo hokejové extraligy:

HC Verva Litvínov - HC Sparta Praha 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 30. Gut (Zile, Kudrna), 33. Estephan (Hlava, Š. Stránský), 54. P. Zdráhal (Estephan), 59. Estephan (Jaks, D. Zeman). Rozhodčí: Šír, Kubičík - Frodl, Klouček. Vyloučení: 2:6. Využití: 3:0. Diváci: 5107.

Sestavy:

Litvínov: Tomek - D. Zeman, Zile, Jaks, Strejček, Wesley, Demel, Šalda - Abdul, M. Sukeľ, Kudrna - P. Zdráhal, Estephan, Š. Stránský - Hlava, Gut, P. Straka - Havelka, Helt, Zygmunt. Trenér: Mlejnek.

Sparta: J. Kovář - Moravčík, Krejčík, Mikliš, Kempný, M. Jandus, Němeček, Polášek - Řepík, R. Horák, Sobotka - Tomášek, D. Vitouch, E. Thorell - Hauser, G. Thorell, D. Simon - Konečný, M. Vitouch, Safin. Trenér: Patera.

1. Pardubice 15 7 4 3 1 48:31 32
2. Vítkovice 16 8 1 4 3 53:43 30
3. Brno 15 7 4 0 4 47:36 29
4. Olomouc 13 6 3 0 4 35:27 24
5. Mladá Boleslav 15 5 3 3 4 34:30 24
6. Karlovy Vary 14 6 2 1 5 39:44 23