Vztek Boleslavi byl namístě, Třinci pomohli rozhodčí. Zásadní chyba, uznal Šindler

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
16. 4. 2021 13:01
Třinečtí hokejisté v sedmém semifinále play-off odvalili těžký mladoboleslavský balvan a potřetí v řadě si v extralize zahrají o titul. Neobešlo se to však bez kontroverzí. Vítězné trefě Ocelářů předcházel neodpískaný faul na soupeřova hráče a trenér Pavel Patera, později vykázaný na tribunu, se tak na sudího Oldřicha Hejduka zlobil oprávněně.
Oldřich Hejduk ovlivnil rozhodující duel mezi Oceláři a Bruslaři zásadní chybou.
Oldřich Hejduk ovlivnil rozhodující duel mezi Oceláři a Bruslaři zásadní chybou. | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Hořká pachuť zůstala za vyřazením Mladé Boleslavi. Bruslaři už totiž i podle vyjádření Komise rozhodčích vědí, že byli v rozhodujícím duelu semifinálové série na ledě Třince poškozeni.

"Všichni víme, že to nebylo fér. Zápas rozhodl úplně někdo jiný. Tohle je hnus, tomu se člověk musí jen smát," hřímal na tiskové konferenci po zápase jeden z boleslavských trenérů Pavel Patera.

Jeho týmu se nelíbilo rozhodnutí z 47. minuty, kdy hrála Boleslav oslabení ve třech proti pěti. Po chybě Matěje Stránského ujížděl sám na třineckou bránu Maris Bičevskis, stíhán třemi Oceláři. Na gólmana Ondřeje Kacetla v neobvyklé situaci nevyzrál, nicméně při zakončení byl faulován.

Bránící Tomáš Marcinko sekl Lotyše přes ruce, ale rozhodčí Oldřich Hejduk, jenž měl v tu chvíli hlavní dění před sebou, faul neodpískal.

"Bohužel, jednalo se o zásadní pochybení, které ovlivnilo průběh utkání," uvedl k tomu dnes předseda Komise rozhodčích Vladimír Šindler. Mladá Boleslav měla v dvojnásobném oslabení dostat výhodu trestného střílení, místo toho pro ni mělo celé pochybení o chvilku později ještě mnohem horší následky.

Třinec se v nepřerušené hře po úniku Bičevskise vrátil do útočné třetiny a Martin Růžička zanedlouho střelou pod horní tyč otevřel skóre. Jednalo se zároveň o klíčový gól, postup Slezanů po výhře 2:0 pak Marcinko jen potvrdil trefou do prázdné branky.

Naštvaná střídačka Bruslařů hned po gólu Růžičky reagovala a trenér Patera si nechal zavolat sudího Hejduka. Kouč Boleslavi se ptal, proč rozhodčí nepískali zákrok na Bičevskise, ale Hejduk se k tomu vracet nechtěl. "Teď se bavíme o tom, jestli si chcete vzít trenérskou výzvu," odpověděl Paterovi stručně.

"Na co? Na tu sekyru?" vracel se trenér zase zpátky v čase. Proti brance Ocelářů jako takové protestovat nehodlal, ostatně "coach challenge" by mu v této situaci nebyla ani nic platná. Nevztahuje se na přezkoumání faulu před gólem, což Patera dobře věděl.

Když však Hejduk zakroutil hlavou a chystal se od střídačky odjet, zatáhl ho Patera za dres se slovy: "Pojď sem! Kam jedeš, ty vole?" Rozhodčí mu nejdříve ukázal dvouminutový trest, ale poté, co vzteky třískl vrátky, a po domluvě s druhým hlavním arbitrem Pavlem Hodkem byl boleslavský trenér nakonec vykázán na tribunu.

To už Paterovi přijel oznámit Hodek. "Proč se nepískala ta sekera?" ptal se znovu kouč. "Pavle, jen ti jedu říct… Bohužel jsi na toho rozhodčího sáhl a dostal jsi trest do konce utkání," odvětil Hodek.

"Já se na něco ptám a on odjíždí. Takže já mám jít pryč? Neměli byste jít pryč spíš vy? Vy normálně rozhodnete zápas, ty vole," ukončil rozpravu Patera, opustil střídačku a zamířil mezi prázdné sedačky.

Gól Boleslavi v první třetině Hejduk neuznal správně.
Gól Boleslavi v první třetině Hejduk neuznal správně. | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Jeho svěřenci se v posledních třinácti minutách na obrat nezmohli, byť měli několik dobrých příležitostí k vyrovnání a dvakrát nastřelili tyč.

Na historicky nejlepší základní část navázali Boleslavští v play-off jasným postupem přes Pardubice. Úřadující mistry trápili do posledního zápasu, na rozdíl od předchozí jediné účasti v semifinále 2016, kdy nestačili na Liberec 0:4. Přesto teď převažuje smutek, smíchaný s pocitem křivdy.

Play-off skončilo i pro sudího Hejduka. "Komise mu zastavila delegace k dalším utkáním a uložila finanční trest v maximální možné výši podle profesionální smlouvy rozhodčího," řekl šéf rozhodčích Šindler.

Patera si na tiskové konferenci stěžoval ještě na jeden okamžik z první části. Ve 13. minutě to byl zase agilní Bičevskis, kdo ve skrumáži dostal kotouč za domácího brankáře Kacetla.

Třinecký trenér Václav Varaďa si vzal trenérskou výzvu, chtěl zkoumat atak útočícího Jana Stránského na gólmana. Uspěl. Hejduk s Hodkem se dlouhé minuty dívali na video, načež první jmenovaný rozpažil.

"Dali jsme regulérní branku a měli jsme vést," byl po zápase přesvědčený Patera. Nelíbilo se mu ani to, že podobný gól Oceláře Ralfse Freibergse v šestém duelu v Mladé Boleslavi platil. Byť tehdy Třinci k výhře nepomohl.

Podle Šindlera strčil Stránský před dosažením Bičevskiskova gólu rukou do helmy brankáře, který tak nemohl plnohodnotně zakročit. Boleslavští sice reklamovali, že Stránského natlačil před gólmana třinecký útočník Petr Vrána, ale marně.

"Rozhodující bylo, že ke kontaktu došlo v prostoru brankoviště, nikoli skutečnost, že útočící hráč se bruslemi nacházel mimo něj," okomentoval situaci Šindler s tím, že rozhodčí v tomto případě postupovali v souladu s výkladem pravidel a gól správně neuznali.

"Třinec za to nemůže, dnes rozhodl někdo jiný a vidí to celá republika," kroutil hlavou olympijský vítěz a čtyřnásobný mistr světa Patera. Mladá Boleslav skončila v celkovém pořadí extraligy čtvrtá, Oceláři vyzvou v repríze předloňského finále Liberec.

Trenéři Václav Varaďa a Pavel Patera po skončení zápasu.
Trenéři Václav Varaďa a Pavel Patera po skončení zápasu. | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec