Haló, tady Vary. Energie po sestupu vsadila na mladé, ti teď bodují víc než Sparta

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
8. 12. 2020 11:01
Před třinácti lety měli po sedmnácti zápasech extraligy 32 bodů a na konci ročníku získali stříbro. O rok později při mistrovské jízdě jich po stejné porci utkání měli 26. Letos? 37. Hokejisté Karlových Varů se valí nejvyšší soutěží a nezbrzdil je ani nedávný debakl, ba naopak. Trenér a sportovní manažer Martin Pešout mluví o tom, proč hokej v lázeňském městě kvete.
Trenér a sportovní manažer Energie Martin Pešout může být s výkony svých svěřenců navýsost spokojený.
Trenér a sportovní manažer Energie Martin Pešout může být s výkony svých svěřenců navýsost spokojený. | Foto: ČTK

Nedávno jste říkal, že umístění v nejlepší čtyřce je pro vás nadplán. Teď jste v procentuální úspěšnosti dokonce třetí, čím to je?

Stavíme pořád na tom samém, na důsledné obraně v našem pásmu a co nejrychlejším přechodu do útočného. Mužstvo se buduje čtyři roky a vypadá to, že každý rok se nám daří to posouvat dál. Sestup, který před třemi a půl lety přišel, klubu paradoxně nejvíce pomohl. Mladí hráči, tvořící dnes kostru týmu, si na své role zvykli v první lize, což by v extralize asi nezvládli. Po návratu jsme se zachránili s odřenýma ušima, ale už minulá sezona ukázala, že nemusíme hrát jen o příčky, které by odpovídaly našemu rozpočtu, ale že můžeme být výše.

Před dvěma týdny jste v Mladé Boleslavi prohráli 4:11, ale byla to jediná porážka za posledních jedenáct zápasů. Přesto, viděl jste na hráčích, že od té doby zase přidali? Máte teď šňůru pěti vítězství.

Samozřejmě jsem to viděl. Znovu říkám, kostra mužstva si pamatuje špatné časy a nikdo nechce dopustit, aby opět přišly. Hráči si tím prošli, teď si všeho o to více váží a každé naše zaváhání chtějí okamžitě napravit. Aby se pohoda držela dále. Jsem za hráče rád, že si to užívají, a vyjma jednoho zápasu, kdy nám to ulítlo, předvádějí to, co předvádějí.

Ten debakl jste si vyříkali v klidu?

Tím, že se nám jinak dařilo, vyříkali jsme si to až za dva dny. Hráči po tom zápase v Mladé Boleslavi měli ve středu volno, hlavy pak vždy vychladnou. Nebyl důvod dávat žádné pokuty. Mužstvo šlapalo, jednou to ustřelilo. Vůbec nemělo cenu dělat nějakou dusnou atmosféru, i přes tu prohru jsme drželi čtvrté místo. Nebyl důvod k žádné panice a tlaku, který bychom na sebe vytvořili.

Extraliga podle úspěšnosti

Při nestejném počtu odehraných zápasů jednotlivých týmů pohled na tabulku extraligy trochu zkresluje. Takto vypadá podle procentuální úspěšnosti (tedy počet získaných bodů děleno maximálním možným počtem získaných bodů):

1. Třinec (90 %), 2. Plzeň (75), 3. Karlovy Vary (73), 4. Ml. Boleslav (65), 5. Sparta (62), 6. Hradec Králové (54), 7. Liberec (44), 8. Kometa (42), 9. Vítkovice (40), 10. Zlín, Pardubice a Olomouc (všichni 33), 13. Litvínov (33, ale méně odehraných zápasů než trojice nad ním), 14. České Budějovice (20).

Dalším důvodem, proč jste tak vysoko, může být vyrovnanost kádru. Nejproduktivnější hráč Energie David Kaše (4+9) je až na 27. místě v kanadském bodování extraligy.

V předchozích sezonách to táhla hlavně první lajna, ovšem každý rok se nám daří mužstvo na všech postech vhodně doplnit, vzhledem k systému, který hrajeme. Zlepšují se i ostatní lajny a po odchodu Tomáše Rachůnka s Dávidem Grígerem nám nezbývalo nic jiného než vsadit na to, že to mužstvo bude vyrovnané. V minulosti jsme to tak neměli, proto jsme také hráli dole.

Upřímně, nečekal jste, že díra po odchodu Rachůnka s Grígerem do Liberce bude větší? Byl jste z jejich rozhodnutí docela rozmrzelý.

Čekal to každý, nejen já. I když to mužstvo znám. Nečekal jsem, že by nás to ovlivnilo tak, abychom spadli zase někam dolů, ale to, že to vůbec nebude znát, že dokonce budeme hrát ještě lépe a v tabulce budeme výše, to překvapuje úplně všechny. To si musíme přiznat. Hráčům za to patří velký dík.

A při pohledu na tabulku vás může hřát vaše pozice oproti Liberci.

No… řekli jsme si i před zápasem proti Liberci, že nebudeme hrát proti Grígerovi s Rachůnkem, ale že hrajeme jako Energie proti Liberci. Více to hecují jen média, v hokeji dnes daleko více než dříve hráči přestupují mezi kluby, není to tak, že by dvacet let hráli na jednom místě. S klukama jsme se rozloučili úplně v klidu, a dokonce jsme jim řekli, že se kdykoliv mohou vrátit. A Liberec bych zatím rozhodně neodepisoval.

Je pro vás příjemným překvapením, jakým přínosem jsou Kaše a Jakub Lauko (3+3), kteří jinak teprve bojují o své místo v NHL?

Příjemné překvapení pro mě je to, jak vystupují a jak trénují. Každý hráč, který je draftovaný do NHL, nějakou kvalitu musí mít, ale tito kluci ještě nikdy nebyli v roli, aby táhli dospělé mužstvo. Není jim 25 nebo 30 let. Klobouk dolů před nimi, jak se s tím perou. Jak ta sezona postupuje, zvykají si na tu roli více a více. Mají vysoký ice-time, chodí na led při rozhodujících a krizových momentech. Nejde to ze dne na den.

Je podle vás možné, že zůstanou celou sezonu?

Moc se tím nezabýváme, jsou to věci, které nemůžeme změnit. Podle mě se farmy NHL nerozjedou, takže nějaký předpoklad tady je. Samozřejmě ale klukům za to, jak hrají, jak se chovají v kabině a jak vystupují navenek, přeju, aby NHL hráli.

Výraznou osobností týmu je také dvacetiletý obránce Libor Zábranský mladší (5+2). Liší se svou živelností a tím, jak je na ledě vidět, od svého táty Libora, bývalého obránce a dnes šéfa brněnské Komety?

Je to úplně jiný typ hráče, o tom žádná. Mladý Libor je velmi ofenzivní hráč, na dvacítkách tolik gólů nedáte náhodou, to se žádnému našemu bekovi nepodařilo (Zábranský ml. vstřelil před rokem na domácím MS juniorů v pěti zápasech čtyři branky, pozn. red.). My jsme přesně klub, který by mu mohl sedět, aby tady ve dvaceti letech své přednosti rozvíjel. Něco jiného je hrát za velkoklub, anebo u nás v regionálním klubu, kde když občas něco pokazí, nic se neděje. Má vedle sebe zkušeného Lukáše Pulpána, jenž ho trochu usměrňuje. Prostor u nás má, jsem strašně rád, že Libor na svých přednostech dál pracuje.

Před lety jste si ho jako velmi mladého hráče vytáhl coby kouč do juniorky v Kometě. Teď můžete posoudit, jaký posun udělal.

Hodně mu pomohla Kanada, tam byl stěžejní hráč, měl vysoký ice-time a musel se prát se silnějšími a většími hokejisty. Tam se vyhrál, získal sebedůvěru a bylo otázkou času, kdy se probudí tady. Jsem rád, že to nakonec bylo rychlé, i když musíme si přiznat, že v prvních zápasech nehrál dobře.

Pociťujete teď v nahuštěném programu extraligy výhodu v různém spojování více zápasů z geografického hlediska? Ubylo vám díky tomu cestování?

Je fajn, že mezi kluby teď v tomto panuje solidární atmosféra. Vycházíme si navzájem vstříc a těmi tripy se to snažíme hráčům ulehčovat. Jinak je to cestování pro ně hrozné, když se hraje třikrát v týdnu. Zvlášť my, Třinec, Vítkovice nebo Litvínov to máme šílené.

Bavíme se spolu v pondělí. V neděli jste hráli v Pardubicích, v úterý vás čeká duel ve Zlíně a teď máte po tréninku na ledě v Brně. Takhle to s výpomocí od Komety praktikujete běžně?

Ano. Z Pardubic nemělo cenu jezdit do Karlových Varů. Hráči by byli v posteli někdy v půl druhé, ráno musíte odtrénovat a zase bychom hned jeli do Zlína. Místo toho jsme v neděli už v deset večer byli v Brně, hráči se v klidu vyspali, díky vstřícnosti Komety jsme mohli potrénovat a do Zlína pojedeme až v den zápasu. Máme to založené hodně na tréninku, nechceme tréninky obětovat kvůli cestování.

Kvitují hráči, že se teď skoro pořád hraje?

Je to takový kalup, že hráči o tom už ani nepřemýšlejí. Jsou v kolejích a jedou jako tažní koně. Od příštího úterý bude pauza, už to trochu máme v hlavě, že by hráči dostali dva dny volna. Jinak ale nemáte čas na nic jiného než se připravit na další zápas. Jde to v rychlém sledu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Řecko bojuje s lesními požáry, během jediného dne jich vypuklo padesát

V Řecku za posledních 24 hodin vypuklo přes 50 lesních požárů. Informoval o tom v pondělí večer deník Kathimerini. Během dne se podařilo dostat pod kontrolu požár, který vypukl zhruba 50 kilometrů od Atén a vyžádal si evakuaci jedné menší obce. Mimo kontrolu hasičů je požár u města Delfi ve středním Řecku.

Hasiči za posledních 24 hodin zaznamenali vznik 52 lesních požárů, uvedl jejich mluvčí. Ve velké části země, a to včetně regionu kolem Atén, zůstává velmi vysoké riziko vzniku požárů kvůli vysokým teplotám a silnému větru. Do boje s ohněm dnes řečtí hasiči nasadili také letadla a helikoptéry.

S rozsáhlým požárem u města Dilesi v pondělí bojovalo na 100 hasičů a čtyři letadla. Část obyvatel byla kvůli tomu evakuovaná. Podle večerních informací se ale požár podařilo dostat pod kontrolu. Večer pak vypukl požár u města Delfi, který donutil k odchodu například obyvatele jednoho místního kláštera. Zasahuje tam na 50 hasičů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Na západě Uzbekistánu vyšli lidé do ulic, během protestů zemřelo 18 lidí

Osmnáct lidí přišlo o život a nejméně 243 bylo zraněno při protestech, které se o víkendu odehrály v Karakalpatské autonomní republice v Uzbekistánu. Oznámila to dnes místní generální prokuratura. Úřady také zadržely více než 500 účastníků nepokojů. Agentura Reuters označila události posledních dnů za nejhorší násilnosti v této středoasijské zemi za posledních 17 let.

"Během masových nepokojů v Nukusu ve dnech 1. a 2. července zahynulo 18 lidí, různě závažná zranění utrpělo 243 občanů, včetně 38 příslušníků bezpečnostních složek," řekl uzbecké zpravodajské televizi mluvčí generální prokuratury Abror Mamatov. Nukus je správním střediskem autonomní republiky. Mezi mrtvými je 14 civilistů a čtyři členové bezpečnostních složek, uvedla s odvoláním na úřady agentura AP.

Dva exiloví opoziční politici, kteří jsou v kontaktu s lidmi na místě, se domnívají, že skutečný počet obětí je mnohem vyšší. Agentura Reuters poznamenala, že počet mrtvých nebylo možné nezávisle ověřit. Uzbecký server Daryo.uz citoval šéfa karakalpatského ministerstva zdravotnictví, podle kterého jsou nemocnice v Nukusu plné pacientů zraněných při střetech s policií. "Hospitalizovaných byly tisíce, podstupují léčbu," řekl.

Při nepovolených demonstracích a následných nepokojích v Nukusu úřady zadržely 516 lidí. Z nich některé po správním řízení propustily na svobodu, uvedl velitel národní gardy Uzbekistánu Davron Džumanijazov, kterého citovala agentura Interfax. Ta připomněla dřívější prohlášení úřadů, že zadržely skupinu organizátorů nepokojů a obvinily je z pokusu o převzetí moci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští basketbalisté vyhráli v Litvě 83:72 a jsou v další fázi boje o MS

Čeští basketbalisté porazili v závěrečném kole základní skupiny F v Klajpedě domácí Litvu 83:72 a postoupili do další fáze kvalifikace o mistrovství světa 2023.

Soupeři, který dosud vyhrál všech pět duelů, připravili první porážku a mohou se spolu s ním těšit na další duely s Francií, Černou Horou a Maďarskem. Doplní je ještě Bosna a Hercegovina, která zdolala Bulharsko 76:73. Tomáš Satoranský přispěl k výhře jako nejlepší střelec utkání 21 body.

Češi dokázali proti Litevcům ukončit devítizápasovou šňůru neúspěchu a vyhráli nad nimi poprvé od 27. srpna 2006, kdy v přípravě v Opavě zvítězili 85:79. V soutěžním zápasem je porazili naposledy 21. června 1999 na mistrovství Evropy v Dijonu (78:62).

V kvalifikaci budou Češi pokračovat 24. a 27. srpna, předtím je čekají v Pardubicích a Hamburku přípravné turnaje na zářijový Eurobasket v Praze a případně v Berlíně.

Kvalifikace basketbalistů o postup na mistrovství světa 2023 - skupina F:

Litva - Česko 72:83 (13:23, 32:45, 52:61)

Nejvíce bodů Litvy: Brazdeikis 13, Grigonis 11, Masiulis 10.

Sestava ČR: Satoranský 21, J. Bohačík 9, Balvín 8, Hruban 3, Kříž - Kyzlink 18, Auda 14, Jelínek 10, Peterka, Sehnal.

Fauly: 27:26. Trestné hody: 28/20 - 23/14. Trojky: 8:5. Doskoky: 31:38.

Bosna a Hercegovina - Bulharsko 76:73.

Konečná tabulka:

1. Litva 6 5 1 462:421 11
2. ČR 6 3 3 485:483 9
3. Bosna a Hercegovina 6 3 3 472:486 9
4. Bulharsko 6 1 5 446:475 7

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy