Potyčky a šarvátky, to je hra Sparty, usmívá se Daňo. Cestou k poháru je aktivita

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
27. 4. 2022 19:31
Jeho otec Jozef prožil v Třinci jako hráč výborné časy, ale v hokejové extralize dosáhl maximálně na stříbro před 24 lety. To Marko Daňo nyní stojí s Oceláři jediný krok od titulu, vedení 3:2 v sérii proti Spartě pomohl v pátém zápase (7:3) získat dvěma trefami. Slovenský útočník věří, že zvýšená útočná aktivita dovede třinecký tým k úspěchu i ve čtvrtek v Praze.
Marko Daňo načal Spartu v pátém finále dvěma góly v první třetině
Marko Daňo načal Spartu v pátém finále dvěma góly v první třetině | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Na gól jste čekal déle než měsíc od konce čtvrtfinálové série s Vítkovicemi. Šetřil jste si formu na klíčové duely finále?

Věřím, že to tak bylo, a věřím, že jsem střeleckou formu ještě pošetřil na další zápasy. Snad bude už jen jeden a v Praze to zvládneme. Páté utkání bylo skvělé od všech kluků, Mazi (Marek Mazanec) přišel do branky a podržel nás. Klobouk dolů před všemi.

V Ostravě vám na zmiňovaný gól přihrával Martin Růžička, v pátém finále se Spartou na obě trefy také on. Jste sehraná dvojice?

S Růžou spolu hrajeme v podstatě celou sezonu, takže ano. Dvakrát mě parádně našel a jsem rád, že mi to tam padlo. Hlavně mě ale těší, jak jsme zápas zvládli jako mužstvo. Dali jsme hodně branek a udělali si ten průběh o něco jednodušší.

Výhra v pátém zápase finále za stavu 2:2 znamenala v extraligové historii dosud ve všech pěti případech pak i celkové vítězství v sérii. Vnímali jste tento duel jako klíčový?

Věděli jsme, že je to hodně důležité, a věřili jsme, že to zvládneme. Byl to nakonec výborný zápas, na který jsme čekali celou sérii. Neměli jsme dobré úvody, ale teď nám to od začátku fungovalo. Hráli jsme jako mužstvo celých šedesát minut. Pokud budeme hrát v Praze stejně, zvládneme to a pocestujeme domů s pohárem.

Bylo těžké ustát dva góly Sparty v první třetině po dvou tečích? Především první byl hodně kuriózní a šel na vrub brankáře Ondřeje Kacetla.

To se stane. Káca nás držel celou sezonu i v play off, takže mu nemáme co zazlívat. Takové góly padají. Jako mužstvo jsme se ale semkli, Mazimu jsme po střídání pomohli, on zase nám. Pozitivní bylo, že jsme dali další góly a dotahovat museli oni. Protože v předchozích zápasech nám to moc nešlo, když jsme na Spartu ztráceli.

Chtěli jste hrát útočněji než v předchozích zápasech finále?

Šli jsme do toho s tím, že před našimi fanoušky chceme diktovat tempo. To se dařilo, od začátku jsme drželi iniciativu, dali jsme gól. Pak jsme dvakrát smolně inkasovali, ale nepoložilo nás to. Nesklonili jsme hlavu, dál jsme se tlačili dopředu, byli jsme aktivní, nezůstávali jsme ve středním pásmu. Když v této taktice vytrváme, budeme úspěšní.

Zlomily pátý zápas dva rychlé góly na startu druhé třetiny? Vstřelili jste je v rozmezí 33 sekund a odskočili na 4:2.

Čím víc gólů dáme, tím větší šanci na výhru máme. (smích) Oni pak byli frustrovaní, což bylo vidět. Chtěli vyvolávat potyčky a šarvátky, ale zvládli jsme to v hlavách a od soubojů jsme odcházeli. Je to jejich hra, na kterou jsme připraveni.

Mohli jste v třetí třetině za rozhodnutého stavu ušetřit nějaké síly? Hokej už nebyl tak intenzivní jako v předchozím průběhu.

Za toho stavu už se nám hrálo dobře a s lehkostí. Stále jsme hráli aktivně, ale sil nám moc neubývalo. Pevně věřím, že jsme dobře připraveni na pokračování série.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy