Langhamer po zranění znovu chytal a sní o národním týmu. Jágrův přesun do Arizony neočekává

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
15. 1. 2018 9:07
Marek Langhamer odchytal po návratu ze zámoří a kratším zranění čtvrté utkání za brněnskou Kometu a pomohl jí k výhře 5:2 nad Třincem. Gólman, jenž se v NHL neprotlačil do týmu Arizony, potvrdil reprezentační ambice a řekl, že si nedovede spekulovaný přestup Jaromíra Jágra ke Coyotes představit.
Marek Langhamer pomohl Brnu k výhře nad Třincem 35 úspěšnými zákroky.
Marek Langhamer pomohl Brnu k výhře nad Třincem 35 úspěšnými zákroky. | Foto: Lukáš Filipec

V zápase s Oceláři jste dlouho čekal na první zákrok. Stoupá pak brankářova nervozita? Má strach z první střely?

Ne, já jsem trpělivě čekal, až přijdou. Věděl jsem, že je Třinec silný, že neodehrajeme celou třetinu u nich. To se potvrdilo. Ke konci první části začali víc hrát a potom už jeli naplno. Po inkasovaných gólech se trochu naštvali. Sami jsme je dostali do hry, musíme se z toho poučit.

Třinec snížil z 0:4 na 2:4 a nebyl daleko od dalších branek. Co bylo podle vás špatně? Proč jste dopustili tuto dramatizaci?

Dali jsme jim zbytečně hodně přesilovek. Třetí třetinu už jsme odehráli dobře. Sice měl Třinec nějaké šance, ale kluci hráli zodpovědně dozadu.

V zápase jste měl problém s brankou, kterou jste čtyřikrát posunul. Nedržela tak, jak by správně měla?

Dvakrát tam byla prázdná brána a přesouval jsem se na dorážku. Tam musím být co nejrychleji, jinak by byl gól. Bohužel se brána posunula a ve druhé třetině to rozhodčí posoudil jako úmysl. Já jsem v tom žádný úmysl neviděl.

Možná i proto, že se to stalo vícekrát.

Taky měl Třinec více šancí. Musel jsem tam prostě trošku lítat.

Hlavně ve třetí třetině bylo kolem vaší branky hodně skrumáží. Několikrát vám tam pomohlo i štěstí. Souhlasíte?

Určitě ano, byla tam i výborná práce obránců a všech hráčů. Jednou mi puk vypadl a nevěděl jsem o tom. Myslel jsem, že ho mám, ale neměl jsem. Rozhodčí to neviděl, stál za mnou a pískl. To jsme měli štěstí.

Při třineckém tlaku jste přišel o masku. Co se stalo?

Schytal jsem jednu střelu do hlavy a mně se rozepnuly plíšky, které se automaticky rozepínají. Nic jsem neviděl, a proto jsem ji shodil.

Do Brna jste přišel v prosinci a po třech zápasech jste si poranil třísla. Nebyl jste frustrovaný, že se to stalo skoro hned po příchodu ze zámoří, kde jste moc nechytal?

Už je to naštěstí v pohodě. S tím se nedá nic dělat, soustředil jsem se den za dnem, abych se uzdravil. Nic jiného v této situaci ani nezbývalo.

Bylo těžší se vrátit do vítězné série, kterou teď Kometa má?

Vždycky je těžké po chvilce naskočit. Naštěstí to bylo jen čtrnáct dní.

Chytá se ve větší pohodě s větším náskokem na šesté, sedmé místo? Kometa vyhrála posledních osm zápasů v řadě.

To asi jo, ale ještě před měsícem jsme v takové pohodě nebyli. Vyhráli jsme pár zápasů, daří se nám, tak to teď musíme hlavně držet.

Je i pro brankáře přechod na širší kluziště problematický?

Bylo to těžké hlavně v prvních dvou týdnech, kdy jsem s tím problém měl. Od zápasu na Spartě už je to lepší a lepší.

V čem je hlavní změna pro brankáře? Jsou to střely z jiných úhlů?

Kluci tady mají více času, nehrají to všechno do brány, nenahazují tolik puky. Musím si dávat pozor i na úhly, pro gólmana je to opravdu spoustu věcí. Šest let jsem nebyl doma, musel jsem si zvyknout na český led.

V reprezentaci jste hrál naposled za juniory. Je teď áčkové národní mužstvo vaším snem, když jste v Česku víc na očích?

Určitě je. Také proto jsem přišel do Česka. Olympiáda už je bohužel pryč, uvidíme, co se stane dál. Mistrovství světa je ještě pořád daleko.

Jak vnímáte v Brně konkurenci v podobě Marka Čiliaka, který o olympiádu ještě stále bojuje? Myslíte, že by se mohly natěsnané lednové zápasy více rozložit mezi tak silnou dvojici, kterou tvoříte?

Může nám to jen pomoct, s Markem vycházím v pohodě. Rozložení by mohlo být větší, ale pokud se do toho jeden z nás dostane, chytá se mu líp.

Jste v kontaktu s někým z Arizony? Co říkáte na jejich mizérii?

Ano, oni si na mě ponechali práva, takže mě pořád sledují. Těžko na to něco říct, prostě to tak je. Musí se odrazit, jinak to bohužel nejde.

Spekuluje se o tom, že pokud Jaromír Jágr odejde z Calgary, Arizona je možná jedinou jeho šancí v rámci NHL. Co si o tom myslíte?

Já myslím, že jiné týmy by ho dokázaly využít víc než Arizona. Bylo by to nedůstojné z toho důvodu, že před začátkem sezony nepodepsali Shanea Donea (bývalý kapitán Arizony, kde odehrál 20 sezon, ukončil kariéru v 40 letech - pozn. aut.). A teď by vzali Jardu? To asi ne.