Rok bez hokeje, nedůvěra klubu. Češi si sen o NHL protrpěli, teď mají pozvednout Spartu

jzp jzp
23. 5. 2018 8:02
Sen o NHL jim zhořkl natolik, že zpoza oceánu prchli. Teď mají Matěj Machovský a Daniel Přibyl táhnout nahoru pražskou Spartu.
Matěj Machovský a Daniel Přibyl před sezonou 2018-19
Matěj Machovský a Daniel Přibyl před sezonou 2018-19 | Foto: ČTK

Praha - Zámořská hokejová stezka je zrádná. Někteří se na ní zorientují až nečekaně brzy, třeba chicagský Jan Rutta, jiní vinou okolností bloudí tak dlouho, až raději zamíří zpět do známého prostředí.

Do druhé skupiny patří 24letý brankář Matěj Machovský a o rok starší útočník Daniel Přibyl, jejichž cesty se protnuly v pražské Spartě.

Pražský klub chce zahnat chmury po nepovedené sezoně, a tak sáhl po osvědčených jménech. Přibyl opouštěl Spartu před dvěma roky s průměrem bod na zápas, Machovský dal rok nazpět sbohem Plzni coby jeden z nejlepších extraligových gólmanů.

Oba měli konkrétní sen - zahrát si NHL. K jeho naplnění však byli z různých důvodů tuze daleko.

Hned jak Machovský dorazil do přípravného kempu Detroitu, zjistil, že v pořadí brankářů je až pátý: "To si pak spočítáte rychle, že jdete do ECHL (druhá farma s nevalnou kvalitou, pozn. red.)."

"Připadalo mi, že v hlavním týmu mám dveře zavřené, ještě než jsem přiletěl," pokračuje Machovský. "Přitom při podpisu smlouvy to tak úplně nevypadalo."

Aby toho nebyl málo, na kempu prodělal český gólman zranění. "Proto jsem začal nastupovat až v polovině listopadu," vysvětluje. "A než jsem se do toho dostal, byly Vánoce."

Rozčarovaný muž měl v Toledu (ECHL) slušné statistiky: 21 zápasů, procentuální úspěšnost zákroků 92,8. Pozvánku o patro výš - do Grand Rapids (AHL) - ale jen tak nedostal. "Myslím, že jsem chytal výborně," vzpomíná. "Mrzelo mě, že mi nedali šanci. Přes sezonu jsem zjistil, že jediný člověk z celé organizace, který mě tam chce, je trenér gólmanů na farmě. Pak se těžko probíjíte skrz, ať už chytáte jakkoliv."

Machovský chtěl svoji situaci řešit s Jiřím Fischerem, jenž v Detroitu zodpovídá za hodnocení hráčů, ale nepochodil. Nedostal jedinou kladnou odpověď. 

Do Grand Rapids nakonec přeci jen povýšil, ale až ve chvíli, kdy klub vyměnil jiného českého brankáře Petra Mrázka. Na záchranu protrpěného ročníku bylo v tu chvíli pozdě.

Jakmile začala dovolená, Machovský měl jasno, že v Detroitu nezůstane: "Nikdo mi tam nikdy neřekl narovinu, jak to bude, což mě mrzelo. Beru to jako ztracený rok."

Přibyl ztratil v Calgary dokonce dva roky: "Bylo to těžké, ale věřím, že mě to posílilo. Život jde dál."

V první sezoně nastupoval urostlý forvard na farmě ve Stocktonu, městě hyzděném vysokou kriminalitou. Nastřádal jen 15 bodů a nastoupil 33krát. Větší porci nezvládl kvůli otřesu mozku a pochroumané kyčli. V dalším ročníku chtěl zabrat, ale už během přípravy si vážně poranil kolenní vazy a musel na operaci. Od té doby nehrál.

Další návrat ze zámoří

Sen o NHL prozatím vzdává rovněž 22letý útočník Jan Mandát. Po absolvování kanadské juniorky strávil dva roky na farmě New Jersey, ale příliš se neprosazoval. Od nové sezony bude hrát za Pardubice.

"A tak jsem se zabavoval věcmi, které nemůžu dělat, když hraju," vypráví. "S přítelkyní jsme dost cestovali. Líbilo se mi ve Švýcarsku, na Maledivách."

Přibyl také poctivě rehabilitoval. S kolenem měl potíže už před odchodem za Atlantik, a tak je opatrný: "V letní přípravě tolik neběhám, ale jinak jedu naplno. Byl jsem na ledě a vypadá to dobře. Doufám, že brzy získám sebevědomí, abych noze věřil."

O návratu do Sparty měl produktivní útočník jasno. "Stvrdilo se to, když jsme podepsali sponzorskou smlouvu s pojišťovnou (Merkur)," vtipkuje s odkazem na své zdravotní lapálie. 

Teď zbývá, aby fanoušky bavil i na ledě svými výkony. Stejně jako Machovský přitahuje velká očekávání.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 2 hodinami

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy