Litvínov pohrdl dvoubrankovým náskokem, Hradec rozstřílel liberecké Tygry

28. 1. 2022 20:30
Hokejisté Litvínova prohráli v utkání 46. extraligového kola se Zlínem 3:4 v prodloužení. Plné tři body si připsal Hradec, který porazil Liberec 6:2.
Konfrontace mezi Richardem Jarůškem z Litvínova (vlevo) a Jakubem Ferencem ze Zlína | Foto: ČTK

Litvínovští vedli po první třetině 2:0 a i díky dvěma gólům a nahrávce Patrika Zdráhala ještě na začátku 52. minuty 3:1, ale nakonec měl poslední slovo v čase 61:51 hostující Darek Hejcman. Poslední Berani tak bodovali po čtyřech zápasech s nulou a snížili ztrátu na čtrnácté Kladno na třináct bodů.

Domácí potvrzovali od začátku roli favorita a byli aktivnějším týmem na ledě. Úvodní třetinu vyhráli na střely na branku jasně 11:4, důležité pro ně však bylo, že svou převahu dokázali promítnout také do skóre. Vedoucí gól dal v sedmé minutě Balinskis, když zakončil velmi povedenou souhru domácích.

Sám proti Kašíkovi neuspěl vzápětí ani na dva pokusy Kudrna. Ve 14. minutě však zlínský gólman při vlastní přesilovce chyboval, když ho právě Kudrna obral v rohu kluziště o kotouč, ale Severočeši ze slibné situace nakonec nic nevytěžili. Při početní výhodě domácích, která následovala, napálil brankovou konstrukci Irving. Jen 34 sekund před přestávkou ale přece jen přidal precizním blafákem do bekhendu druhý gól Zdráhal.

Seriál velkých šancí pokračoval zprvu v podání hráčů Vervy i ve druhém dějství. Tu největší spálil Zdráhal, když jel s Jarůškem ve dvojici už pouze na Kašíka, vzal na sebe koncovku, ale bez gólové tečky. Sám se vzápětí znovu dostal ke kotouči, nabil Jarůškovi mezi kruhy, Kašík však znovu zasáhl.

Balinskis ještě zazvonil na tyčku, ale pak už začali vystrkovat růžky i Zlínští. Velkým povzbuzením pro ně bylo snížení ve 35. minutě, kdy se po Gazdově střele z otočky dostal ihned k dorážce Zabusovs a uklidil puk za Godlova záda. Krátce před druhou přestávkou úřadoval Claireaux. Nejprve jeho dorážku schoval do lapačky skvělým zákrokem Godla, vzápětí právě Claireaux získal snadno kotouč v útočném pásmu, sám proti strážci domácí branky ale neuspěl.

Když v končící 49. minutě zvýšil po dalším sólu Zdráhal, zdálo se, že domácí už si nenechají cennou výhru vzít. Jenže všechno bylo nakonec jinak. V 52. minutě Mallet zdánlivě nenápadnou střelou překvapil Godlu a snížil. Zdráhal mohl vzápětí vrátit domácím dvougólové vedení, ale Kašík si s pokusem přes obránce dokázal poradit.

Od snížení hostů uteklo pouze 56 sekund a Ferenc ranou bez přípravy zpoza kruhu vyrovnal. Dvě a půl minuty před koncem počkal chytře se střelou Balinskis, z ideální pozice mezi kruhy však Kašíka nepropálil. I proto dospěl zápas nakonec až do prodloužení, v němž rozhodl Hejcman přesnou ranou do horního růžku.

Třikrát a dost

Hokejisté Hradce Králové porazili Liberec 6:2 a vrátili se zpět na druhé místo tabulky. Mountfield uspěl po sérii tří porážek, Bílí Tygři naopak po třech výhrách poprvé prohráli.

Když měl hned po deseti sekundách hry první gólovou šanci liberecký Filippi, málokdo by si pomyslel, jak utkání skončí. Pasivnější Hradec Králové brzy přestál oslabení a po šesti minutách otevřel skóre, když Štohanzl v průniku po křídle vyzval Kellyho Klímu k teprve čtvrté brance v sezóně.

Ještě jednu tutovku Tygři nevyužili, před prázdnou brankou promáchl puk slovenský útočník Faško-Rudáš. Pak už Mountfield zpřesnil hru, zvýšil aktivitu a na ledě začal převládat. Svou druhou přesilovku využil ke druhému gólu, střelecký apetit totiž prokázal tvrdou ranou obránce McCormack. Asistoval mu Nikita Ščerbak, takže ruská posila bodovala i ve třetím zápase po příchodu do extraligy.

Ke třinácti střelám z první třetiny přidali Hradečtí po přestávce dalších osmnáct. Utkání zlomili třetí brankou, kterou jim soupeř naservíroval sám: Rychlovský neopatrně odpálil puk k Jakubu Lvovi, který měl snadnou práci. Hostům nepomáhala zbytečná nervozita, rozhodčí museli domlouvat Vlachovi a kapitána Šmída už za oplácení poslali na trestnou.

Od ještě horšího scénáře chránil Bílé Tygry jen brankář Kváča. V oslabení stopnul krásnou kombinaci zakončenou Pavlíkem, pak chytil blafák volnému Ščerbakovi. Na střelu do růžku v podání Jergla, jemuž zpoza brány nabil Lalancette, už ale hostující gólman nedosáhl.

Na místě musel být dokonce i ve vlastní přesilovce, to když na něj po startu třetí třetiny jeli Pilař s Miškářem. Pátou ránu zasadil Severočechům až aktivní Ščerbak, jemuž stačilo dopravit nezištnou přihrávku Orsavy do prázdné branky.

Hradečtí v tu chvíli vyhlíželi nejvyšší výhru v historii vzájemných zápasů. Nakonec ale "jen" vyrovnali čtyřbrankový rozdíl z února 2016. Gólmana Lukeše totiž devět minut před koncem připravil o čisté konto Filippi a v závěru mířil přesně i zadák Derner, nicméně mezi obě trefy vklínil šestou branku domácích kapitán Smoleňák

Litvínov - Zlín 3:4 v prodl. (2:0, 0:1, 1:2 - 0:1)

Branky a nahrávky: 7. Balinskis (Estephan, P. Zdráhal), 20. P. Zdráhal (Irving), 49. P. Zdráhal (Jarůšek) - 35. Zabusovs (Gazda), 52. Mallet (Honejsek, Claireaux), 53. Ferenc (Kubiš, Zabusovs), 62. Hejcman (Zabusovs). Rozhodčí: Jeřábek, Veselý - Lučan, Kis. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Litvínov: Godla - Irving, Balinskis, Strejček, Hrbas, Stříteský, Demel, D. Kolář - P. Zdráhal, Estephan, Jarůšek - Fronk, V. Hübl, P. Straka - P. Svoboda, M. Sukeľ, A. Kudrna - Havelka, Jurčík, M. Chalupa. Trenér: V. Růžička.

Zlín: Kašík - Gazda, Mamčics, Suhrada, O. Němec, Ferenc, Žižka, M. Novotný - Claireaux, R. Veselý, Mallet - Michasjonok, Honejsek, Makarenko - Okál, Hejcman, Kubiš - Köhler, P. Sedláček, Zabusovs. Trenér: L. Jenáček.

Hradec Králové - Liberec 6:2 (2:0, 2:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 7. Kelly Klíma (Štohanzl), 19. McCormack (Ščerbak, Orsava), 27. Lev, 38. Jergl (Lalancette, Miškář), 44. Ščerbak (Orsava), 58. Smoleňák (Oksanen, F. Pavlík) - 52. Filippi (Birner), 59. Derner (Ordoš). Rozhodčí: Šír, Horák - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 816 (omezený počet).

Hradec Králové: Š. Lukeš - Blain, Jank, F. Pavlík, Pilař, McCormack, Nedomlel - Oksanen, Cingel, Smoleňák - Orsava, Lev, Ščerbak - Jergl, Lalancette, Miškář - Kelly Klíma, Koukal, Štohanzl. Trenér: T. Martinec.

Liberec: Kváča - Štibingr, Šmíd, Ivan, Rosandič, Melancon, Derner - A. Najman, Filippi, Birner - Zachar, Gríger, Ordoš - Klapka, P. Jelínek, J. Vlach - Faško-Rudáš, Šír, Rychlovský - Čederle. Trenér: Augusta.

České Budějovice - Třinec 5:4 v prodl. (2:1, 2:2, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 9. Vondrka (M. Beránek, M. Hanzl), 12. Koláček (Chlubna, Percy), 22. M. Hanzl (Pech, Štencel), 35. M. Hanzl (Percy, Štencel), 65. Valský (Štencel, Pech) - 17. Hrňa (Martin Růžička, M. Doudera), 29. Martin Růžička (M. Doudera, P. Vrána), 31. Chmielewski z trestného střílení, 43. Miloš Roman (Dravecký). Rozhodčí: Hradil, Pilný - Frodl, Bohuněk. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:2. Diváci: 1000 (omezený počet).

České Budějovice: Hrachovina - Bučko, Percy, Vráblík, Štencel, Bindulis, Šenkeřík, Štich - Valský, J. Novotný, J. Ondráček - Karabáček, M. Hanzl, M. Beránek - Gulaš, Pech, Holec - Chlubna, Koláček, Vondrka. Trenér: Modrý.

Třinec: Mazanec - Marinčin, M. Doudera, Kundrátek, D. Musil, M. Adámek, Jaroměřský - Martin Růžička, P. Vrána, Daňo - O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski - Hrňa, Marcinko, A. Nestrašil - Dravecký, Miloš Roman, Hrehorčák - Kofroň. Trenér: Varaďa.

Vítkovice - Kladno 2:1 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)

Branka a nahrávky: 23. J. Hruška (Lakatoš, L. Krenželok), 62. Marosz (R. Polák) - 45. Dotchin (Beran, Zikmund). Rozhodčí: Pražák, Kubičík - Ganger, Klouček. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:0. Diváci: 1000 (omezený počet).

Vítkovice: Dolejš - R. Polák, Solovjov, Stehlík, Galvinš, L. Kovář, Koch, Plášil - Lakatoš, J. Hruška, L. Krenželok - Bukarts, Lindberg, Marosz - Kalus, Flick, Lednický - Fridrich, Chlán, Bernovský. Trenér: Holaň.

Kladno: Bow - Kehar, Dotchin, Ticháček, Wood, Baránek, Suchánek, Arzamascev - Kubík, Plekanec, Hlava - Melka, Zikmund, Pytlík - Kadlec, Filip, Indrák - Beran, Kuťák, Babka. Trenér: Čermák.

Mladá Boleslav - Olomouc 2:3 (0:2, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 32. Kotala (D. Šťastný, Pospíšil), 43. P. Kousal (Hanousek) - 3. Rašner, 13. Nahodil (Ondrušek, J. Knotek), 37. Navrátil (Olesz, Kusko). Rozhodčí: Pešina, Ondráček - Brejcha, Votrubec. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:2. Diváci: 909 (omezený počet).

Boleslav: Krošelj - Ševc, Pýcha, Pláněk, Moravec, Hanousek, Bernad, Fillman - D. Šťastný, Fořt, Lunter - Kelemen, Kotala, Pospíšil - P. Kousal, O. Najman, Flynn - J. Stránský, Bičevskis, Kantner. Trenéři: Rulík a Patera.

Olomouc: Konrád - Rašner, Ondrušek, Dujsík, Švrček, Škůrek, Řezníček, Rutar- Bambula, Krejčí, J. Káňa - Navrátil, Lichanec, Olesz - Kunc, J. Knotek, Kusko - Nahodil, Burian. Trenér: Tomajko.

Brno - Karlovy Vary 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0).

Branky a nahrávky: 31. A. Zbořil (Ďaloga, Ostřížek) - 33. Pulpán (T. Mikúš, Flek), rozhodující nájezd Rymon. Rozhodčí: Kika, Vrba - Axman, Kajínek. Vyloučení 2:3. Bez využit. Diváci: 1000 (omezený počet).

Brno: Čiliak - Bartejs, Ďaloga, Holland, Kučeřík, Roth, Gulaši, Tansey - Mueller, P. Holík, Ostřížek - L. Horký, Krištof, Kollár - Vincour, Rákos, R. Pavlík - Meluzín, A. Zbořil, Šik. Trenéři: Zábranský a Kalous.

K. Vary: F. Novotný - M. Rohan, D. Mikyska, T. Havlín, Parkkonen, Tureček, Pulpán, Vodička - Flek, T. Mikúš, T. Rachůnek - Kohout, Černoch, Koblasa - Rymon, Jiskra, Hladonik - Křehlík, Osmík, Redlich. Trenér: Pešout.

1. Třinec 42 26 4 5 7 138:90 91
2. Hradec Králové 42 23 6 4 9 137:94 85
3. Pardubice 42 20 10 4 8 141:104 84
4. Plzeň 43 18 4 7 14 136:124 69
5. Vítkovice 41 17 6 4 14 106:108 67
6. České Budějovice 41 18 3 3 17 122:116 63
7. Liberec 41 17 2 7 15 103:114 62
8. Brno 41 13 8 5 15 114:118 60