Lídři nezaváhali. Liberec zničil Plzeň čtyřmi góly v závěru, Třinec udolal těsně Zlín

30. 1. 2019 21:00
Dva nejlepší celky hokejové extraligy zvládly své dohrávky 40. kola. Vedoucí Liberec porazil Plzeň díky drtivé závěrečné třetině, v níž zlomil bezbrankový stav čtyřmi trefami, Třinec zvítězil nad Zlínem 2:1.
Marek Kvapil pomohl Liberci k výhře dvěma góly
Marek Kvapil pomohl Liberci k výhře dvěma góly | Foto: Dalibor Sosna

Pod Ještědem Západočeši nedokázali ani podruhé v sezoně skórovat a po teprve druhé porážce z posledních jedenácti zápasů zůstali pátí. Dvěma góly se na vítězství Liberce podílel Marek Kvapil. Roman Will vychytal čtvrté čisté konto v sezoně.

V první šanci se ocitl plzeňský Straka, jeho pokus ale mířil těsně vedle. Na opačné straně Birner nabil Šmídovi, Frodl jeho střelu vyrazil betonem. První přesilovou hru si zahráli Bílí Tygři, Krenželokovu střelu bez přípravy ale pokryl připravený Frodl.

Do vedení tak mohla jít v závěru první třetiny plzeňská Škoda. K Ševcovi usedl na trestnou lavici také kapitán Jelínek a hosté měli k dispozici 62 sekund přesilovku pěti proti třem. Proti střelám Gulaše a Vráblíka ale výborně zasáhl Will a Liberec se zejména jeho zásluhou ubránil.

Na začátku druhé části hráli Severočeši početní výhodu a gólovou šanci měl Valský, ani nadvakrát ale Frodla nepřekonal. Hned z protiútoku zahrozili Plzeňští, Gulaše však vychytal Will. Oba týmy výrazně přidaly na agresivitě a nedarovaly si ani metr ledu. K vidění byla spousta drobných potyček a hra také trpěla častými vyloučeními.

V jedné z dalších přesilovek mohl skóre otevřít domácí Ševc, jeho střela ale orazítkovala pouze tyč. Na druhé straně to šikovně zkoušel Denis Kindl, jeho střela jen těsně minula cíl.

V úvodu třetí části se po chybné rozehrávce domácích dostal ke střele z ideální pozice Kovář, Will byl ale připraven. Do vedení tak šel ve 47. minutě Liberec. Skóre otevřel po nezištné přihrávce Dernera dobře postavený Hudáček.

Domácí vedoucí gól nabudil a po dalších čtyřech minutách šli do dvoubrankového vedení. Derner vyslal do úniku Kvapila a nejproduktivnější hráč soutěže nedal střelou pod horní tyč Frodlovi šanci. V aréně ještě neutichla radost z druhého gólu a Bílí Tygři se radovali potřetí. Vlach přenechal kotouč Krenželokovi, který se z mezikruží nemýlil.

Ani to nebylo ze strany domácích vše. V přečíslení dvou na jednoho Frodl sice vyrazil střelu Filippiho, odražený kotouč ale poslal za jeho záda Kvapil. Hned vzápětí mohl přidat pátou branku Šmíd, Frodl tentokrát sklapl betony včas.

Třinec porazil Zlín doma po téměř dvou letech

Třinec neoblíbeného soupeře porazil doma po téměř dvou letech. Vítězný gól dal ve 23. minutě útočník Erik Hrňa. Hosté nebodovali potřetí za sebou a na desátý Litvínov ztrácí tři body.

Nejnebezpečnějším hráčem první třetiny byl domácí Polanský. Nejdříve střílel v přečíslení dva na jednoho jen do hrudi Kašíka, ale v dalším střídaní efektně zakončil křížnou přihrávku Gernáta. Tu zachytil asi metr od levé tyče, přehodil si puk na bekhend a zasunul ho do odkryté branky. Třinecký útočník pak v dalším brejku dvou na jednoho trefil horní tyčku.

V 10. minutě poklepal asistent zlínského trenéra Hamrlík na záda svého osmnáctiletého syna Matyáše, který o chvíli později naskočil k prvnímu extraligovému startu. Hosté brzy poté s velkou dávkou štěstí vyrovnali. Střelu Gazdy vyrazil Hrubec betonem do strany, ale od chráničů Kovařčíka se kotouč odrazil do branky. Otočit skóre mohl v oslabení Kubiš, který se po chybě Gernáta dostal úniku, jenže třinecký gólman jeho střelu kryl.

Zlín nasbíral v prostřední třetině osm trestných minut a Třinec hned první přesilovou hru využil. Růžička nabil Hrňovi, který dělovkou propálil Kašíka, byť ten si konečkem lapačky na puk sáhl. U gólu si připsal díky asistenci premiérový bod v dresu Ocelářů útočník Vrána, nedávná posila ze Sparty.

V dalších početních výhodách domácí soupeře svírali a vytvořili si několik dalších gólových šancí. Skóre se už ale ve druhé třetině nezměnilo ani na druhé straně po úniku Hermana - Hrubec jeho pokus ztlumil lapačkou.

Třinec byl ve třetí třetině aktivnější a při pokusu Vrány domácí fanoušci už zvedali ruce nad hlavu, ale Kulda puk vyškrábl z brankové čáry. Vzápětí zastavila Vránu tyč.

Největší šance na vyrovnání se Zlínu naskytla v 57. minutě, kdy fauloval Werek, přesilovou hru navíc Berani umocnili šestým hráčem v poli. Pojistku měl na holi Vrána, jemuž střelu do prázdné branky bravurně zblokoval obránce. O další nápor se hosté připravili sami, když hráli po špatném střídání v sedmi.

Dohrávky 40. kola hokejové extraligy:

Bílí Tygři Liberec - HC Škoda Plzeň 4:0 (0:0, 0:0, 4:0)

Branky a nahrávky: 47. L. Hudáček (Derner, P. Jelínek), 51. M. Kvapil (Derner), 52. L. Krenželok (J. Vlach, Hanousek), 56. M. Kvapil (Filippi). Rozhodčí: Hribik, Kika - Jindra, Zíka. Vyloučení: 8:6, navíc P. Jelínek, Birner - P. Straka všichni 10 min. Bez využití. Diváci: 6156.

Liberec: Will - Stříteský, Derner, Hanousek, Šmíd, Doherty, Ševc, Kolmann - Lenc, L. Hudáček, Birner - Valský, Filippi, M. Kvapil - Ordoš, P. Jelínek, L. Krenželok - M. Zachar, Redenbach, J. Vlach. Trenéři: Pešán a P. Augusta.

Plzeň: D. Frodl - Čerešňák, Kvasnička, Kaňák, Allen, Vráblík - Gulaš, Jan Kovář, Pour - Eberle, Kodýtek, P. Straka - D. Kindl, Kracík, V. Němec - Indrák, Preisinger, Kantner. Trenéři: Čihák, Jiří Hanzlík a Pejchar.

HC Oceláři Třinec - PSG Berani Zlín 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Polanský (Gernát, M. Kovařčík), 23. Hrňa (Martin Růžička, P. Vrána) - 14. Gazda (Herman, Honejsek). Rozhodčí: Hradil, Úlehla - Polák, Tošenovjan. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 4205.

Třinec: Hrubec - Roth, M. Doudera, Matyáš, Gernát, D. Musil, Galvinš - Hrňa, Marcinko, Werek - Martin Růžička, P. Vrána, Dravecký - O. Kovařčík, Polanský, M. Kovařčík - Svačina, Hladonik, Chmielewski. Trenéři: Varaďa, M. Zadina a Raszka.

Zlín: Kašík - Freibergs, Žižka, Gazda, Řezníček, Ferenc, Valenta, Matyáš Hamrlík - J. Ondráček, Fořt, Kubiš - Šlahař, P. Sedláček, Lakatoš - Honejsek, Fryšara, Herman - Werbik, Popelka, E. Kulda. Trenéři: R. Svoboda a Martin Hamrlík.