Liberec zlomil odpor Chomutova až ve třetí třetině a je v čele, Sparta přetlačila Kometu

Aktualizováno 29. 11. 2016 21:03
Dohrávkou 18. a 22. kola dnes pokračovala hokejová extraliga. Liberec v minulém kole přerušil svou dvanácti zápasovou vítěznou sérii, ale proti Chomutovu započal novou. Piráti úřadujícím mistrům vzdorovali dvě třetiny, ale na začátku třetího dějství o vítězství Liberce 2:0 rozhodl Vitásek a Bulíř. Sparta na domácím ledě sice přišla o dvoubrankové vedení, ale vítězství 3:2 ve třetí třetině vystřelil Dominik Uher.
Roman Will vychytal čisté konto
Roman Will vychytal čisté konto | Foto: Milan Kammermayer

Liberec - Hokejisté mistrovského Liberce porazili v dohrávce 18. kola extraligy Chomutov 2:0 a vyhráli třináctý z posledních čtrnácti zápasů. O branky se postarali na začátku třetí třetiny obránce Ondřej Vitásek a útočník Michal Bulíř. Brankář Bílých Tygrů Roman Will vychytal popáté v sezoně čisté konto.

Sparta porazila v dohrávce 22. kola extraligy Brno 3:2. Pražané před nejvyšší návštěvou sezony 12.025 diváků vedli po první třetině už 2:0, ale po druhé části bylo srovnáno. O páté výhře Sparty v řadě rozhodl v 55. minutě útočník Dominik Uher. Kometa prohrála popáté z posledních sedmi utkání.

Zadělal Liberec na novou sérii?

Liberec, který v neděli po sérii 12 výher prohrál doma s Litvínovem 1:2, byl od prvních minut aktivnější. Laca postupně prověřili Lakatoš, Radivojevič a Šimek. Pak hráli Bílí Tygři první početní výhodu v utkání, ale až na Bulířovu šanci nic nevymysleli.

Naopak těsně po skončení přesilovky mohli sami inkasovat. Za domácí obranou se objevil zcela osamocený Vondrka, tváří v tvář Willovi ale s blafákem neuspěl. V polovině první třetiny nadělala Lacovi značné problémy Krenželokova střela, chomutovský brankář si poradil i s Bartovičovým pokusem. Také Chomutovští dostali po faulu Jánošíka možnost početní výhody, Willa ale prakticky neohrozili.

Liberec sehrál špatně i další přesilovou hru na začátku druhé části. Poté se hra přelévala z jedné strany na druhou, ani jedno z mužstev si ale nevypracovalo větší šanci. Až ve 28. minutě nebezpečně vystřelil Poletín a hosté již zvedali radostně ruce. Rozhodčí ale po konzultaci s kolegou u videa gól neuznal, jelikož kotouč nepřešel celým objemem brankovou čáru.

Na straně Libereckých se ocitl v nadějné pozici Bartovič, Laco však po jeho dělovce stačil na poslední chvíli sklapnout betony. V závěru druhého dějství hráli přesilovku Piráti a do vedení je mohl poslat kapitán Vondrka. Will ale proti jeho střele z mezikruží vytáhl skvělý zákrok.

Do vedení se dostali po 65 vteřinách třetí třetiny domácí. Po Bulířově pasu protlačil kotouč za Laca Vitásek. Bílé Tygry branka povzbudila a za necelé tři minuty se radovali znovu. V přesilové hře dorazil Jelínkovu střelu Bulíř.

Třetí gól měl na hokejce Špaček, Laco ale udržel hosty ve hře. Snížit mohl Skinner, jeho střela ale jen těsně minula Willovu branku. Piráti se ještě pokusili o závěrečný nápor, Liberečtí se však v poklidu ubránili.

Proti Kometě nejvyšší návštěva sezony

První možnost měl po dobré přesilovkové souhře ve třetí minutě Hlinka, Vejmelka ale uchránil brněnskou branku od brzké pohromy. Za hosty odpověděl obránce Štencel, ani domácí gólman Pöpperle se ale nenechal zahanbit. V polovině deváté minutě posunul Hlinka puk Kudrnovi, jenž z kruhu pro vhazování zamířil parádně do horního růžku a Sparta vedla.

Ve 14. minutě se proti pravidlům provinil Kováčik, ale na trestné lavici pobyl jen polovinu ze svého trestu: Mikuš si vyměnil kotouč s Vránou, vypálil ostře zápěstím a jeho projektil zastavila až síť za Vejmelkou, jemuž precizně clonil ve výhledu obrovitý Kumstát. Přesilovku si brzy poté zahráli i hosté, ale nevydařila se jim.

Do druhé třetiny vstoupila s dvoubrankovým náskokem v zádech mnohem aktivněji Sparta. Martin Procházka však třetí trefu nepřidal a jen do konstrukce branky pálil kapitán Hlinka. Naopak přesně po 26 odehraných minutách měli Brňané k dispozici 47 vteřin početní výhody čtyři na tři a Kováčik už po 12 sekundách nechytatelně snížil.

Kometa díky tomu hodně ožila a sparťané jako kdyby začínali trošku ztrácet do té doby pevnou půdu pod nohama. Na začátku 32. minuty navíc Nedomlel trefil na útočné modré čáře jen Vojtěcha Němce, jemuž se kotouč odrazil ideálně do jízdy a když měl před sebou už pouze osamoceného Pöpperleho, překonal ho rychlým blafákem do bekhendu.

Na začátku 36. minuty mohl po rychlé kombinaci na malém prostoru vrátit vedení na stranu Pražanů Kumstát, jenže ztroskotal na Vejmelkovi.

Třetí dějství plynulo dlouho bez větších příležitostí. Sparta se krátce po jeho polovině ubránila s přehledem v oslabení, ale ve chvíli, kdy už naskakoval hříšník Kumstát na led, měla obrovské štěstí, když se puk od Vojtěcha Němce odrazil vedle Pöpperleho levé tyče.

V 54. minutě odmítl vítězný gól Čermák, když z mezikruží přestřelil. A musel litovat, když se brněnská rozehrávka zanedlouho zastavila na Cingelově holi, právě Cingel dostal puk do jízdy a při přečíslení dvou na jednoho ho nádherně předložil Uhrovi, který měl snadný úkol. Risk se závěrečnou hrou bez gólmana pokazil Jihomoravanům faulující Miklík.

Dohrávka 18. kola hokejové extraligy:

Bílí Tygři Liberec - Piráti Chomutov 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 42. Vitásek (Bulíř), 44. Bulíř (P. Jelínek, Šimek). Rozhodčí: Hribik, Pražák - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. Diváci: 3730.

Liberec: Will - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Jánošík, Vitásek, od 41. navíc Pyrochta - Lakatoš, P. Jelínek, L. Krenželok - Svačina, Bulíř, Radivojevič - Bartovič, Vantuch, J. Stránský - D. Špaček, Mikyska, Hrabík. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Chomutov: Laco - Flemming, Kudělka, Valach, Skinner, J. Mrázek, Dlapa, Buchtela, Chalupa - Vondrka, Huml, Tomica - Skokan, Kämpf, Sklenář - Lauko, Chlouba, Poletín - Koblasa, Šťovíček, Chrpa. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

Dohrávka 22. kola hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Kometa Brno 3:2 (2:0, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 9. A. Kudrna (J. Hlinka), 15. J. Mikuš (P. Vrána), 55. Uher (Cingel, A. Kudrna) - 27. Kováčik (Štencel), 32. V. Němec. Rozhodčí: Hradil, Šír - Frodl, Zavřel. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. Diváci: 12.025.

Sparta: Pöpperle - Piskáček, J. Mikuš, Švrček, Barinka, Gernát, Nedomlel - Klimek, P. Vrána, J. Hlinka - Uher, Cingel, A. Kudrna - Forman, Pech, Kumstát - M. Procházka, Černoch, O. Procházka. Trenéři: Kalous a Moták.

Brno: Vejmelka - Kováčik, Gulaši, F. Král, Štencel, Trška, Malec, L. Zábranský ml. - H. Zohorna, V. Němec, Zaťovič - Miklík, Vincour, M. Kvapil - Dočekal, L. Čermák, J. Káňa II - Dostálek, Nečas, F. Dvořák - Dymáček. Trenéři: L. Zábranský st., Pešout, Pokorný a Haken.