Liberec vstoupil do semifinále úspěšně, porazil Chomutov 4:1

31. 3. 2017 20:05
Obhájce extraligového titulu vstoupil do semifinále play off výhrou. Liberec vyhrál v prvním zápase na domácím ledě nad Chomutovem 4:1.
Radost hokejistů Liberce
Radost hokejistů Liberce | Foto: Tomáš Liška

Liberec - Hokejisté Liberce vstoupili vítězně do semifinálové série play off extraligy, když porazili na domácím ledě Chomutov 4:1. Obhájce titulu vedl 2:0 už na začátku druhé třetiny po trefách Lukáše Dernera a Petra Jelínka, Piráti se gólem Petra Koblasy ve třetí části vrátili do hry, ale brzy přišla odpověď Vladimíra Svačiny. Výhru pojistil v samém závěru Dominik Lakatoš. Druhé utkání je na programu v sobotu opět v Liberci od 17:20.

Liberec začal náporem a hned v úvodních vteřinách musel hostující gólman Laco řešit šance Jelínka a následně i Ordoše, ale vše ustál bez úhony. A stejně dobře si vedl i během první přesilovky domácích, kdy znovu sebral radost Ordošovi. Domácího gólmana Lašáka poprvé výrazněji prověřil až v sedmé minutě Valach.

Další šanci na straně Bílých Tygrů si připsal aktivní Ordoš, jenž i v tomto případě ztroskotal na Lacovi. V 11. minutě už se domácí dočkali, když nepříliš povedený pokus Radivojeviče změnil směr o brusli bránícího Kämpfa a dojíždějícímu Dernerovi stačilo snadno doklepnout do branky. Zvýšit mohl zanedlouho Jelínek, jenže přestřelil. V 15. minutě měl dobře připravený kotouč mezi kruhy Valský, ale zakončil pouze do Laca.

Na začátku druhého dějství dopadl po klinči s Poletínem, při němž ztratil helmu, hlavou tvrdě na led Derner. Ačkoliv byl značně otřesen, do hry se v dalším průběhu vrátil. Ve 23. minutě měli Bílí Tygři k dispozici 39 vteřin přesilovky čtyři na tři a poté dalších 45 sekund dvojnásobné přesilovky, čehož dokázali využít.

Krenželok okamžitě po návratu z trestné lavice trefil tyč, vzápětí ho napodobil Radivojevič, po chvilce přišla Svačinova rána bez přípravy a úspěšná Jelínkova dorážka - 2:0. Liberečtí byli i nadále aktivní. Ve 36. minutě se ocitl v ideální pozici Lakatoš, ale hodně povyjetý Laco udržel svůj tým skvělým zákrokem v naději na případný zvrat.

Na začátku třetího dějství se do zakončení prokličkoval ve výborné formě hrající Svačina, Laco však čaroval a jako kdyby tím dodal spoluhráčům novou chuť do hry. Zanedlouho přišla odměna v podobě snížení Koblasy, jenž se blýskl baseballovým kouskem a dorazil vysoko vyražený kotouč. Sudí si nechali ještě posvětit své rozhodnutí kolegou u videa.

Dvoubrankový náskok mohl Liberci vrátil Lakatoš, ale svou teč namířil těsně vedle. Po chvilce však Svačina do přizvednuté - ale jinak nevychýlené - branky korunoval svůj výkon gólem. V akci bylo opět video, ale Svačinův zásah platil. Hosté to zkusili s hrou bez gólmana, Lakatoš však do prázdné branky zpečetil výhru šampiona.

Chomutovský Dávid Skokan byl v rámci Radegast indexu odměněn zelenou helmou, ve které odehrál svůj první semifinálový zápas a ze které pořídil tyto záběry:

David Skokan s kamerou na helmě
David Skokan s kamerou na helmě | Video: youtube.com

Vary v baráži poprvé vyhrály, Jihlava přetlačila Pardubice

Karlovy Vary slaví první výhru v baráži o extraligu. Po porážce s Jihlavou v prvním kole dnes zvítězili na ledě Českých Budějovic 4:3. Domácím nepomohla ani úspěšnost při přesilových hrách, z nichž vstřelili všechny své góly. Zápas rozhodla branky Henriho Tuominena v 52. minutě.

Hokejisté Jihlavy vyhráli i druhé utkání baráže o extraligu, když po výhře na ledě Karlových Varů porazili doma Pardubice 4:3 v prodloužení. Utkání rozhodl svým druhým gólem v 63. minutě Filip Seman. Dukla tak vede s pěti body tabulku. Pardubice získaly první bod a jsou poslední, k výhře Dynamu nepomohly ani dvě branky Lukáše Nahodila.

Semifinále play off hokejové extraligy - 1. zápas:

Bílí Tygři Liberec - Piráti Chomutov 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 11. Derner (Radivojevič), 24. P. Jelínek (Svačina, Radivojevič), 52. Svačina (Lakatoš), 60. Lakatoš (Mojžíš) - 51. Koblasa. Rozhodčí: Pešina, Pražák - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. Diváci: 7500 (vyprodáno). Stav série: 1:0.

Liberec: Lašák - R. Šimek, Ševc, Jánošík, Vitásek, Mojžíš, Derner, Pyrochta - Lakatoš, P. Jelínek, L. Krenželok - Ordoš, Bližňák, Radivojevič - Valský, Vantuch, Svačina - A. Dlouhý, J. Stránský, Bartovič. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Chomutov: J. Laco - Rutta, L. Chalupa, Flemming, Skinner, Valach, Dlapa, J. Mrázek - Skokan, Huml, Tomica - Vondrka, V. Růžička ml., Sklenář - Raška, Kämpf, Koblasa - Račuk, Lauko, Poletín. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

2. kolo baráže o hokejovou extraligu:

Motor České Budějovice - HC Energie Karlovy Vary 3:4 (1:2, 2:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 12. Fronk (Pavlin), 35. Fillman (Pajič, Chovan), 36. Fillman (Pajič, Chovan) - 4. Baránek (Dušek), 5. Mikulík (Flek, T. Rachůnek), 32. Gríger (Kindl), 52. Tuominen (Stloukal, V. Tomeček) . Rozhodčí: Lacina, Hribik - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:5. Využití: 3:2. Diváci: 6421 (vyprodáno).

České Budějovice: Kváča - Fillman, F. Novák, Pavlin, Pýcha, Vráblík, Mucha, Žovinec - M. Čermák, Pajič, Chovan - Fronk, Rob, Dostálek - Vlček, Vak, Hřebejk - Babka, Škoda, Šulek. Trenéři: Stavjaňa, Štrba a R. Turek.

Karlovy Vary: Závorka - Sičák, M. Rohan, Baránek, Harant, Rýgl, T. Dvořák - Mikulík, Dušek, T. Rachůnek - Kindl, Skuhravý, Vachovec - V. Tomeček, Tuominen, Stloukal - Flek, Gríger, O. Beránek. Trenéři: Tlačil a Antonik.

HC Dukla Jihlava - HC Dynamo Pardubice 4:3 v prodl. (2:1, 0:1, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 13. R. Hubáček (Kajínek), 15. Zeman (F. Seman, Kaláb), 41. F. Seman (Čachotský), 63. F. Seman (Kaláb) - 20. D. Tomášek, 34. Nahodil (P. Sýkora, Trončinský), 57. Nahodil (M. Kaut, Čáslava). Rozhodčí: Hodek, R. Čech - Frodl, Zavřel. Vyloučení: 6:8. Využití: 2:2. Diváci: 6200.

Jihlava: Škarek - Kajínek, J. Říha, Dundáček, Bilčík, Šidlík, Kaláb, Půža - Diviš, J. Skořepa, Důras - Anděl, R. Hubáček, Jiránek - A. Zeman, F. Seman, Čachotský - Jergl, Březina, Danišovský. Trenéři: Vlk, F. Zeman a Ujčík.

Pardubice: M. Růžička - Schaus, Čáslava, Trončinský, Chaloupka, Ovčačík, Zajíc - P. Sýkora, Nahodil, Rolinek - J. Sýkora, D. Tomášek, P. Hubáček - Bárta, Špirko, M. Kaut - F. Zadina, T. Kaut, Starý. Trenéři: Holaň, P. Marek a Janecký.

před 29 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

před 31 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.