Vlasák: Hokej potřebuje pomoct, jinak hrozí zánik klubů. Roušky snad diváky neodradí

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
25. 8. 2020 6:20
Do konce srpna mohou diváci na hokej do pěti sektorů po pěti stech lidech, od začátku září by měla být kapacita dvojnásobná. Pět stovek fanoušků krát deset oddělených sektorů. Ve Spartě považují i tento limit za drastický, plzeňský sportovní manažer Tomáš Vlasák přijal zprávu s povděkem. Přesto také on věří v ještě větší rozvolnění opatření proti šíření koronaviru.
Plný hokejový stadion Plzně, v momentální situaci spíše zbožné přání nejen Tomáše Vlasáka.
Plný hokejový stadion Plzně, v momentální situaci spíše zbožné přání nejen Tomáše Vlasáka. | Foto: ČTK

Příznivá novinka přišla v minulém týdnu na základě snahy hokejového vedení, Ligové fotbalové asociace (LFA) a Národní sportovní agentury (NSA). Od 1. září mají hokejové kluby možnost rozdělit stadion na deset oddělených částí a do každé vměstnat až pět set lidí.

To ovšem znamená pro každý stadion něco jiného, navíc by mělo i dále platit pravidlo o obsazení každé druhé řady. Nejistá zůstává situace s místy na stání, kterých je například v Litvínově více než sedaček.

"Každou změnu směrem k navýšení počtu diváků kvitujeme, ale detaily se budou teprve řešit. Dneska máme schůzku APK (Asociace profesionálních klubů) a dále budeme dělat maximum pro to, aby se na zimák dostalo co nejvíce diváků," hlásí Tomáš Vlasák, sportovní manažer Plzně.

Stadion indiánů má kapacitu přes 7 500 míst, ale teoretických pět tisíc fanoušků v září do hlediště rozhodně nedostanou. "Zjišťujeme, jak se tady vejdeme do samostatných vchodů pro sektory, řeší se také toalety, aby se tam lidé nepotkávali," odkrývá Vlasák.

Až budou mít kluby v rukách kompletní manuál pravidel, budou se podle něj zařizovat. Čtveřice bude v září bojovat v semifinále a finále (obě fáze na dvě utkání) letního poháru Generali Česká Cup, zbytek bude ladit na start extraligy, jež stále počítá se startem v pátek 18. září.

"Ještě je čas na další jednání, ale už tento posun je znatelný. Podmínky, které platí do konce srpna, povolují v Plzni asi 1 200 lidí. Pokud to od září bude 2 500 nebo tři tisíce, pocítíme to i finančně. Momentální pravidla jsou totiž opravdu likvidační," podotýká trojnásobný mistr světa.

Sparta, která hraje v největší české aréně, vyjádřila v minulém týdnu ústy generální manažerky Barbory Snopkové Haberové svou nespokojenost. "Limit je stále hodně drastický," řekla první žena klubu serveru iDnes.

Pražané by mohli v O2 aréně na rozdíl od jiných klubů vytvořit i více oddělených sektorů a přivést více fanoušků než pět tisíc. "Je to jasné, pro každý stadion platí něco jiného. Každý má spočítané, za jakých podmínek by tratil, a všem hrozí citelná finanční ztráta," tvrdí Vlasák.

"Hokej se teď bez vnější pomoci neobejde, je na lidech závislý, dělá se pro ně, ostatně jako další sporty. Některé kluby by to vůbec nemusely unést," varuje. "Nejlepší by bylo od 1. října pustit plné stadiony jako ve Švýcarsku, ale nikdo neví, co bude," pokračuje bývalý útočník.

Švýcaři mají návštěvnost bez omezení od října garantovanou, v Česku to klubům zřejmě nikdo slíbit nedokáže. Ovšem i bez toho existuje reálná šance, že extraliga neodstartuje podle plánu, nýbrž až později.

"Kdyby se vědělo, že od října budou moct být plné stadiony, dávalo by to smysl. Jenže situace se mění ze dne na den," krčí rameny Vlasák.

Do toho kluby čekají, zda dostanou od státu příspěvek za ušlý zisk, který by se měl počítat nejen podle počtu "zamčených" sedaček, ale i vzhledem k návštěvnosti z minulých sezon. Tak aby se peníze případně rozdělily co nejspravedlivěji. Jinou ztrátu utrpí Kometa, jinou Mladá Boleslav.

Mimo povolený počet diváků však vyvstává ještě jedna důležitá otázka. Přijdou fanoušci na hokej, pokud budou muset mít při sledování roušky a pokud budou muset na stadionu čelit i dalším omezením?

"Raději plný stadion v rouškách než tisíc lidí. Někoho to může odradit, ale já věřím, že převládne chuť vidět zase hokej. Vždyť se přes půl roku nic pořádně nehrálo. Věřím, že se lidé těší a přijdou, pokud budou moct," zůstává optimistický sportovní manažer Západočechů.

Ze čtyř dosavadních domácích zápasů Plzně v Generali Česká Cupu si našlo na stadion cestu nejvíce diváků v prvním případě proti Spartě, kdy jich přišlo 852. Přesto Vlasáka potěšily v tomto směru spíše poslední dva duely, v nichž diváci vytvořili alespoň improvizovaný kotel.

"Už to bylo v lepší atmosféře, povzbuzovalo se. Vypadalo to jinak než v prvních zápasech, ale pořád to zdaleka není to, na co jsme u sportu zvyklí," mrzí vítěze extraligy v dresu Plzně z roku 2013.

Mít dítě ve 105 letech? To půjde, říká Jaromír Jágr | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy