Krize Sparty pokračuje. Pražané neuspěli ani v Litvínově, prohráli už poosmé v řadě

4. 11. 2021 20:16
Hluboká krize hokejové Sparty nekončí. Pražané v předehrávce 22. kola extraligy podlehli 2:3 na ledě třináctého Litvínova.
Litvínov může slavit, puk je za zády sparťanského brankáře Jakuba Neužila
Litvínov může slavit, puk je za zády sparťanského brankáře Jakuba Neužila | Foto: E. Beneš/HC Verva Litvínov - www.hcverva.cz

Severočeši uspěli proti Spartě doma po dlouhých čtyřech letech, naposledy se radovali koncem října 2017. Od té doby zvítězila na severu Čech sedmkrát za sebou Sparta a domácím přenechala za tu dobu jediný bod. Tým Vervy vykročil za vítězstvím již v první třetině, kterou vyhrál 2:0.

Sparťané přitom začali velmi dobře. Dvě velké šance si hned v úvodu vypracovali Horák a po něm i kapitán Řepík, ale Godla v obou případech podržel domácí mužstvo. Litvínov pak sice nevyužil přesilovku, ale dostal se díky ní více do hry a nápor Pražanů slábl. Tím spíš, když v 11. minutě otevřel skóre z dorážky první brankou v extralize zkušený americký útočník Latta.

Hrbas v další početní výhodě Severočechů orazítkoval brankovou konstrukci. V polovině 15. minuty se hosté opět provinili proti pravidlům a tentokrát už za nedisciplinovanost pykali: Horáka poslal předčasně zpět do hry po 65 sekundách bývalý sparťan Kudrna, poté co těsně před brankovištěm přesměroval skvělou Irvingovu nabídku. Godla pak vychytal Doležala a domácí odcházeli do kabin s dvoubrankovým vedením.

Trápící se Pražané měli velkou možnost vrátit se zpět do hry hned ve 23. minutě, kdy měli k dispozici téměř minutovou přesilovku pět na tři. Sehráli ji ale bídně a Godlu vůbec neohrozili. Následovaly však další prohřešky na straně domácích a těsně před polovinou základní hrací doby už se hosté dočkali. Chlapíkův pokus byl sice ještě zablokován, ale k puku se ihned dostal Horák a snížil.

Litvínovští vzápětí špatně vystřídali a Sparta byla blízko vyrovnání, jenže Řepíkův pokus skončil na tyčce. Ve 35. minutě fauloval Jurčina, hosté sice přestáli oslabení bez úhony, jenže v pokračujícím náporu Severočechů skvěle přidržel kotouč Hübl, počkal si na rozjetého Jarůška a další bývalý sparťan vrátil týmu Vervy dvoubrankový náskok.

Na začátku třetí části vychytal Neužil pohotovým zákrokem Estephana a i v dalším průběhu držel hosty v naději na zvrat. Domácí ale drželi slibné vedení až do závěru. Střídačka Sparty sáhla už tři a půl minuty před koncem ke hře bez gólmana. Gerhát minul bekhendem prázdnou branku a v čase 57:40 snížil ranou bez přípravy z kruhu Řepík. V posledních sekundách navíc jeli Pražané tři na jednoho, jenže Řepík nedokázal nahrát přes obětavě bránícího Hrbase.

Předehrávka 22. kola hokejové extraligy:

HC Verva Litvínov - HC Sparta Praha 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 11. Latta (P. Svoboda), 16. A. Kudrna (Irving, Estephan), 37. Jarůšek (V. Hübl, F. Lukeš) - 30. R. Horák (Chlapík, E. Thorell), 58. Řepík (Polášek, D. Kaše). Rozhodčí: Hodek, R. Svoboda - Gerát, Hynek. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:1. Diváci: 2630.

Litvínov: Godla - Irving, Hrbas, Stříteský, Balinskis, D. Zeman, Demel, Baláž - P. Zdráhal, Estephan, Jarůšek - F. Lukeš, V. Hübl, P. Straka - Chalupa, Latta, A. Kudrna - P. Svoboda, Gerhát, Zygmunt. Trenér: Országh.

Sparta: Neužil - Moravčík, Mikliš, Polášek, T. Pavelka, Jurčina, Tomáš Dvořák, od 41. navíc R. Jeřábek - Řepík, R. Horák, E. Thorell - Z. Doležal, D. Kaše, Konečný - M. Forman, Chlapík, Prymula - T. Jandus, P. Hašek, Šmerha. Trenér: Jandač.

1. Třinec 20 13 2 3 2 65:38 46
2. Hradec Králové 19 12 3 0 4 58:33 42
3. Pardubice 20 9 5 1 5 64:48 38
4. Mladá Boleslav 20 10 2 2 6 52:43 36
5. Plzeň 20 10 1 3 6 67:55 35
6. České Budějovice 19 9 1 2 7 59:56 31