Krejčí dotáhl Olomouc k vítězství, Sparta podlehla poslednímu Zlínu

3. 12. 2021 20:17
Hokejisté Olomouce vyhráli v zápase 29. kola extraligy na ledě Litvínova 4:3 a ukončili sérii tří porážek. Vítkovice podlehly v Hradci Králové 1:2 po prodloužení, i přes prohru si ale připsaly už sedmý zápas v řadě s bodovým ziskem. Sparta podlehla Zlínu 4:6 a nenavázala tak na předchozí sérii tří vítězství.
David Krejčí (uprostřed)
David Krejčí (uprostřed) | Foto: ČTK

Gólem a asistencí se na výhře Hanáků v Litvínově podílel útočník David Krejčí, Olomouc porazila Litvínov i ve druhém souboji v sezoně.

Trenéři obou týmů udělali po sérii nezdarů změny v sestavách, prvním zajímavým momentem ale bylo až v sedmé minutě Řezníčkovo vyloučení. Litvínov si však v přesilovce výraznější šanci nevypracoval. Naopak hosté se hned v první početní výhodě prosadili, když faul Hübla potrestal ve 12. minutě Krejčí a svým 14. gólem v sezoně otevřel skóre zápasu.

Na přelomu první a druhé třetiny měli Severočeši druhou početní výhodu, sehráli ji však ještě hůře než první. Ve 22. minutě se do první velké litvínovské šance dostal Kudrna, Lukáše v olomoucké brance ale neprostřelil.

Verva se následně začala více tlačit do útoku, jenže místo vyrovnání přišel druhý gól hostů. Zakrytý výhled Godly využil Kucsera. Zaskočené domácí mohl zlomit Krejčí, podruhé se však mezi střelce nezapsal.

Následně dostal čtyřminutový trest Švrček a Litvínov přece jen zásluhou Chalupy snížil. O 55 sekund později bylo navíc vyrovnáno, když se Kudrnova střela odrazila přímo k Balážovi a devatenáctiletý bek si připsal první branku v extralize.

Hosté však ještě ve druhé části dokázali získat vedení zpět. Po zaváhání v litvínovské rozehrávce vrátil Hanákům vedení Kunc. Ve 40. minutě byl navíc vyloučený Gerhát a i druhou přesilovku hosté využili. Zpoza brankové čáry odrazil puk o Godlu Nahodil. Slovenský gólman následně zlikvidoval šance Koloucha s Navrátilem a udržel pro svůj tým šanci na bodový zisk.

V 56. minutě navíc tečoval střelu Kudrny od modré čáry Sukeľ, snížil na 3:4 a připsal si první gól v litvínovském dresu. Vyrovnat se ale domácím nepodařilo ani v závěrečné power play. Olomouc tak potvrdila, že se jí proti Litvínovu daří. Hanáci bodovali ve dvanácti z posledních 13 vzájemných zápasů.

Rozhodl Jergl

Vítkovice podlehly v Hradci Králové 1:2 v prodloužení. O vítězství druhého týmu tabulky rozhodl v 64. minutě svým osmým gólem v sezoně Aleš Jergl. Domácí si přes porážku připsali už sedmý zápas v řadě s bodovým ziskem. Východočeši na venkovním ledě bodovali pošesté za sebou.

Bitva dvou týmů s dobrou aktuální formou příliš rozruchu nenabídla. Oba celky se k úspěchu chtěly dobrat především bezchybnou defenzivou a velkých šancí bylo poskrovnu.

Vítkovičtí sice zkraje zápasu hráli dvakrát v pěti proti čtyřem, ale bez větší šance, a při přesilovce hostů na Stezku v závěru první dvacetiminutovky opakovaně nevyzrál ani Oksanen.

První možnost změnit bezgólový stav si vytvořil až domácí Bukarts, ale po jeho ráně ve 23. minutě zachránila Hradec tyčka. Lotyšský útočník se neprosadil ani vzápětí v přesilovce při Gasparově vyloučení.

Urputnou a vyrovnanou bitvu naklonil na vítkovickou stranu v třetí části Lednický, který brzy po startu zapracoval na brankovišti a nadvakrát puk dostal za Kiviaha.

Hradečtí pak zvýšili intenzitu hry, ale udeřili až v přesilovce. Kochův faul už za šest sekund potrestal Smoleňák, jenž ve 49. minutě za Stezkova záda tečoval McCormackovo nahození od modré čáry.

Zápas došel do prodloužení, ve kterém hosté potrestali vítkovické zaváhání v defenzivě a Jergl po Klímově přihrávce pohotovým zakončením zajistil Hradci bonusový bod.

Gazdův hattrick

Sparta se na vlastním ledě představila z posledních 12 zápasů teprve podruhé a začala aktivně. I přes herní převahu domácích si však první vážnější šanci vypracovali Berani. Flynn ujel v šesté minutě sparťanské obraně, jeho bekhendový pokus se ale mezi tři tyče branky střežené Salákem nevešel.

Nevyužitou šanci hostů potrestal o dvě minuty později Sobotka, jenž z dorážky nadvakrát překonal Hufa v brance Zlína. Vedení Spartě nevydrželo dlouho, sympaticky hrající hosté srovnali v 11. minutě, kdy se puk odrazil od brusle clonícího Honejska a skončil za Salákem.

V závěru třetiny Sparta zatlačila na zlínskou defenzivu a dostala se do několika zajímavých příležitostí. V 17. minutě se po obrovské chybě v hostující rozehrávce dostal do stoprocentní příležitosti Přibyl, s jehož střelou z mezikruží si ale Huf poradil. Z další šance již Pražané udeřili: Chlapík dostal na pravém křídle spoustu prostoru a prudkou ranou zápěstím vrátil Spartě vedení.

První velkou šanci druhé části měl ve 24. minutě nejproduktivnější hráč extraligy Erik Thorell. Švédský hokejista se objevil sám před Hufovou branku, namísto zakončení ale volil nahrávku, kterou obrana dokázala zblokovat. Ve 28. minutě Zlín z nenápadné akce srovnal. Mamčicsovo nahození od modré čáry se po několika odrazech dostalo k Veselému, který neměl problém překonat dezorientovaného Saláka.

Ve 34. minutě mohli jít Berani poprvé do vedení, ale z obrovského závaru před Salákovou brankou nastřelili pouze tyč a prakticky z protiútoku inkasovali. Konečný i přes faul dojíždějícího obránce využil sólový únik a potřetí poslal Spartu do vedení.

Ani to však Sparta nedržela dlouho. Zlín v přesilovce zatlačil domácí do obranného pásma a po několika slibných střeleckých příležitostech se dostal puk ke Gazdovi, jenž z pravého kruhu potřetí propálil Saláka.

Nedisciplinovanost hokejistů Sparty vedla i ke čtvrté brance Zlína. Sparťané v úvodu třetí části nabídli hostům dvě na sebe navazující početní výhody a po 28 sekundách té druhé inkasovali. V čase 44:31 z dorážky vstřelil svůj první gól v extralize dvacetiletý Lotyš Zabusovs a poprvé v zápase poslal Zlín do vedení.

Sparta v závěru stupňovala svůj tlak a tři minuty před koncem základní hrací doby po úniku Řepíka se Sobotkou slavila vyrovnání na 4:4. Jenže závěr patřil hostům, jmenovitě Gazdovi, který nejprve vrátil Zlínu vedení a poté završil hattrick.

Litvínov - Olomouc 3:4 (0:1, 2:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 36. Chalupa (Stříteský, Hrbas), 37. Baláž (Kudrna), 56. Sukeľ (Kudrna, Balinskis) - 12. D. Krejčí (J. Knotek, J. Káňa), 25. Kucsera (Dujsík, Klimek), 39. Kunc (Kusko), 42. Nahodil (D. Krejčí). Rozhodčí: Pešina, Hodek - Zíka, Šimánek. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:2. Diváci: 1000 (omezený počet).

Litvínov: Godla - Irving, Baláž, Balinskis, Hrbas, Stříteský, Demel, Strejček - P. Zdráhal, Estephan, Chalupa - F. Lukeš, V. Hübl, P. Straka - Jarůšek, Sukeľ, Kudrna - Zygmunt, Gerhát Jurčík. Trenér: V. Růžička.

Olomouc: Lukáš - T. Černý, Ondrušek, Švrček, Rašner, Dujsík, Řezníček, Škůrek - Nahodil, D. Krejčí, J. Káňa - Kucsera, J. Knotek, Klimek - Navrátil, Kolouch, Burian - Bambula, Kusko, Kunc. Trenéři: Moták a Tomajko.

Vítkovice - Hradec Králové 1:2 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 44. Lednický (Chlán) - 49. Smoleňák (McCormack, Kevin Klíma), 64. Jergl (Kevin Klíma, Lalancette). Rozhodčí: R. Svoboda, Obadal - Frodl, Komárek. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. Diváci: 1000 (omezený počet).

Vítkovice: Stezka - R. Polák, Galvinš, J. Stehlík, Gewiese, L. Kovář, Koch - Lakatoš, J. Hruška, L. Krenželok - M. Kalus, Lindberg, R. Bondra - Roberts Bukarts, Marosz, Dej - Fridrich, Chlán, Lednický. Trenér: Holaň.

Hradec Králové: Kiviaho - Blain, Nedomlel, F. Pavlík, Gaspar, McCormack, Jank, Šalda - Oksanen, Lev, Smoleňák - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Kelly Klíma, Lalancette, Orsava - Lamper, Koukal, Pilař. Trenér: T. Martinec.

Kometa Brno - Rytíři Kladno 5:2 (2:0, 0:2, 3:0)

Branky a nahrávky: 4.Šoustal (Kučeřík, Meluzín), 11. Ďaloga (Krištof, Holland), 43. Vincour (Bartejs, Krištof), 44. Mueller (Krištof, Vincour), 57. Mueller (Bartejs, Krištof) - 31. Plekanec (Račuk, Wood), 34. Zikmund (Dotchin, Wood). Rozhodčí: Šír, Vrba - Axman, Kajínek. Vyloučení: 3:5. Využití: 3:1. Diváci: 1000 (omezený počet).

Brno: J. Sedláček - Holland, Ďaloga, Bartejs, Kučeřík, L. Forman, Gulaši, Mikyska - Mueller, Krištof, Zaťovič - L. Horký, A. Zbořil, R. Pavlík - Vincour, Rákos, Ostřížek - Šoustal, Süss, Meluzín. Trenéři: Zábranský a Kalous.

Kladno: Bow - Dotchin, Kehar, Wood, Ticháček, Baránek, J. Suchánek, Donaghey - Jágr, Plekanec, Zikmund - Indrák, M. Filip, Hlava - M. Beran, Kubík, O. Machala - Melka, Račuk, Kristo. Trenér: D. Čermák.

Pardubice - Třinec 6:3 (1:0, 2:1, 3:2)

Branky a nahrávky: 12. Camara (Košťálek, R. Kousal), 21. Camara (Říčka, Košťálek), 38. Říčka (Košťálek, Cienciala), 41. A. Musil (Košťálek), 50. A. Musil (Košťálek, Camara), 59. Cienciala (Hecl) - 26. Kundrátek (M. Kovařčík), 41. Martin Růžička (M. Doudera, Hrňa), 59. P. Vrána (Adámek). Rozhodčí: Kika, Šindel - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 4:4. Využití: 2:1. Diváci: 1000 (omezený počet).

Pardubice: Frodl - Nakládal, J. Mikuš, Košťálek, Robertson, Hrádek, J. Kolář, J. Zdráhal - Blümel, Poulíček, Paulovič - Camara, A. Musil, R. Kousal - Hecl, Cienciala, Říčka - O. Rohlík, Anděl, Pochobradský. Trenér: R. Král.

Třinec: Mazanec - Marinčin, M. Doudera, Kundrátek, D. Musil, M. Adámek, Zahradníček - Martin Růžička, P. Vrána, Daňo - O. Kovařčík, Miloš Roman, Nestrašil - Hrňa, Marcinko, Hrehorčák - Dravecký, M. Kovařčík, Šedivý - Kofroň. Trenér: Varaďa.

Sparta - Zlín 4:6 (2:1, 1:2, 1:3)

Branky a nahrávky: 8. Sobotka (Chlapík), 17. Chlapík (T. Pavelka), 34. Konečný (Mikliš), 58. Sobotka (Řepík, T. Pavelka) - 11. Honejsek (Okál, Mallet), 28. R. Veselý (Mamčics, Vopelka), 39. Gazda (Zabusovs, Michasenjok), 45. Zabusovs (Gazda, Hejcman), 59. Gazda (Michasenjok), 59. Gazda. Rozhodčí: Hejduk, Pilný - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:2. Diváci: 1000 (omezený počet).

Sparta: Salák - Mikliš, Matuškin, T. Pavelka, R. Jeřábek, Poizl, Polášek - Řepík, R. Horák, D. Kaše - Chlapík, Sobotka, E. Thorell - Dvořáček, D. Vitouch, J. Strnad - Přibyl, Konečný, Buchtele. Trenéři: Jandač a Hořava.

Zlín: Huf - Mamčics, Gazda, Suhrada, O. Němec, M. Novotný, Hanousek, Ferenc - Mallet, Honejsek, Okál - Kubiš, P. Sedláček, Flynn - Zabusovs, Hejcman, Michasenjok - Vopelka, R. Veselý, Fryšara. Trenér: Jenáček.

Plzeň - Karlovy Vary 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 20. Jiříček, 21. Dzierkals (Mertl, Dufek), 48. Schleiss (Čerešňák, Bulíř) - 33. Kulich (Flek), 52. Černoch (Immo, T. Rachůnek). Rozhodčí: Úlehla, Pražák - Brejcha, Votrubec. Vyloučení: 3:4, navíc Kodýtek (Plzeň) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 1000 (omezený počet).

Plzeň: Miroslav Svoboda - Čerešňák, L. Kaňák, Jiříček, Kremláček, Budík, Kvasnička, Graňák - Dufek, Mertl, Dzierkals - Bulíř, G. Thorell, Blomstrand - Schleiss, Kodýtek, F. Suchý - F. Přikryl, M. Lang. Trenéři: Baďouček a M. Říha ml.

Karlovy Vary: F. Novotný - Plutnar, M. Rohan, Dlapa, L. Doudera, Pulpán, T. Havlín, Weinhold - Flek, Kulich, T. Rachůnek - O. Beránek, T. Mikúš, Immo - Kohout, Černoch, Koblasa - Vondráček, Osmík, Redlich. Trenér: Pešout.

1. Třinec 27 18 2 4 3 87:52 62
2. Hradec Králové 27 16 5 1 5 88:57 59
3. Plzeň 29 14 2 4 9 92:80 50
4. Pardubice 26 12 5 3 6 83:65 49
5. Mladá Boleslav 27 12 3 2 10 63:62 44
6. Vítkovice 27 11 3 2 11 57:66 41
7. Sparta Praha 27 9 4 4 10 95:87 39
8. Brno 27 9 5 2 11 79:79 39