Konec dlouhých sérií. Sparta padla po devíti výhrách, Karlovy Vary konečně zabraly

15. 2. 2021 20:01
Hokejisté Karlových Varů vyhráli v dohrávaném 16. kole extraligy na ledě vedoucí Sparty 4:3 po samostatných nájezdech a ukončili tak sérii pěti porážek. Třinec naopak zvítězil v moravskoslezském derby na ledě Vítkovic 4:3 a vedoucí Spartě se přiblížil na rozdíl dvou bodů.
Střídačka Sparty
Střídačka Sparty | Foto: Milan Kammermayer

Pražané nenavázali na svých devět výher v řadě, bodovali však v šestnáctém utkání za sebou. Dvěma góly se na výhře Energie podílel Tomáš Vondráček, jenž v 59. minutě poslal utkání brankou v oslabení do prodloužení. Nájezdy rozhodl bývalý hráč Sparty Jiří Černoch.

Oba celky nastoupily bez reprezentantů, kteří se v neděli vrátili ze Švédských her. Zatímco ale Spartě se do sestavy vrátili uzdravení Sobotka a Jurčina, Karlovy Vary v O2 areně postrádaly řadu dalších hráčů. Nenastoupil Rachůnek, Pulpán, Mikúš, v brance chyběla jednička Novotný. I proto se do hry poprvé dostali šestnáctiletí útočníci Kulich a Rymon.

"Oba si svoji prací zasloužili šanci a myslím si, že ji dnes vzali za správný konec. Odpracovali velmi dobré utkání. Ještě jim trošku chybí pár kil a lepší svalová připravenost. Proti tak silovému mančaftu jako je Sparta to bylo vidět, ale herně si myslím, že rozhodně nepropadli. Nebáli se hrát, což je důležité," řekl trenér hostů Tomáš Mariška.

Kulich se postavil dokonce do středu prvního útoku a hned při svém prvním střídání si připsal plusový bod, byl totiž na ledě u vedoucí branky Koblasy po 38 sekundách hry.

Pražané ale ještě v první třetině dokázali zásluhou Poláška vyrovnat a poté, co přežili tři oslabení, se ve druhé třetině dostali do vedení. Rousek ještě ve 25. minutě svůj brejk nevyužil, o pár sekund později ale přihrál Formanovi na druhý gól Sparty. "Jsem rád, že boduju, jsme útočník. Byl bych ale radši, kdybychom vyhráli," řekl Miroslav Forman, jenž se proti Energii prosadil i v předešlém vzájemném utkání.

Ve 27. minutě překonal Habala potřetí Kudrna, ale rozhodčí jeho gól v signalizované početní výhodě po chvilce pro předcházející ofsajd odvolali. Domácí to ale dlouho mrzet nemuselo. Následnou přesilovku využil již po 14 sekundách Košťálek.

V polovině zápasu sice Salák zlikvidoval brejk Redlicha, v pokračující akci jej ale překonal na brankovišti důrazný Vondráček. "Byl to šťastný gól. Puk se zjevil pod gólmanem a já jsem ho jen zametl," řekl Vondráček. Blízko vyrovnání byl dokonce v oslabení Kohout, z rychlého protiútoku ale trefil jen tyč, což potvrdil i videorozhodčí.

Ve třetí třetině byla Sparta aktivnější, hosté hrozili z brejků. Jeden z nich jim vyšel v samotném závěru a dokonce v oslabení. Když byl v 59. minutě vyloučen Šenkeřík, zdálo se, že domácí v klidu zápas dohrají. Vondráček se však dostal do samostatného nájezdu a prostřelil Saláka. "Říkali jsme si s Vencou (Skuhravým), že to zkusíme otevřít a budeme se tlačit do útoku. Že nebudeme na nic čekat a vyšlo nám to," uvedl Vondráček.

V nastavené pětiminutovce se ani jeden z týmů neprosadil, vítěze tak určily nájezdy. Jako jediný se v nich v šesté sérii prosadil Černoch, Karlovy Vary tak vyhrály v Praze poprvé od října 2015. "Od prvního do posledního střídání to dnes nebylo ono. I když jsme dokázali utkání ve druhé třetině otočit, tak pořád nebyl výkon ideální. A chybami a svojí hrou jsme nakonec o dva body přišli," řekl Forman.

Třinec stáhl náskok

Utkání zvratů hosté převrátili na svoji stranu dvěma góly na začátku druhé části, dvě trefy si připsal Martin Růžička. Oceláři vyhráli poosmé z posledních devíti kol a vedoucí Spartě se po jejím zaváhání s Karlovými Vary přiblížili na rozdíl dvou bodů.

"Ve druhé a třetí třetině jsme najeli na náš styl hokeje a zápas jsme zvládli. Celkově to bylo vyrovnané utkání, které rozhodly detaily," mínil třinecký trenér Václav Varaďa.

Hosté vletěli do derby hodně zostra a už za 213 sekund měli dva góly navrch. Hned první střídání skončilo brankou, když v čase 0:48 se nadvakrát dorážkou prosadil Růžička a současně po 125 minutách ukončil neprůstřelnost Svobody. Ve čtvrté minutě nahodil puk směrem k domácí bráně od modré čáry Adámek, a protože Svobodovi v ose střely projelo několik hráčů, Adámkův pokus doplachtil až do síťky.

"Měli jsme skvělý start do utkání, kdy jsme v podstatě z prvních dvou střel dali dva góly. Pak jsme si ale nechali protéct vedení mezi prsty," řekl Varaďa.

Divoký začátek ale přiživili i domácí. Z hostujícího tlaku se vysmekl obránce Koch, který se drze protáhl až před gólmana a zblízka zavěsil pod horní tyč. I díky rychlé kontaktní trefě se Vítkovice z hrozivého úvodu sebraly a po vyhraném vhazování se ve 14. minutě příklepem od modré čáry trefil Kovář.

Domácí v závěru první části stihli skóre v přesilovce dokonce otočit, když Lakatošovu vyraženou střelu v přesilovce si do vlastní brány srazil Doudera. "Jen jsem vystřelil a koukal jsem, jak se tam puk někde snášel a pak spadl do brány. Ani nevím, jestli si to srazili hokejkou nebo rukou," popsal vítkovický útočník Dominik Lakatoš.

Třinec do druhé části sáhl ke změně gólmanů a nasazení Kacetla místo Štěpánka mělo rychlý efekt a impulz. Ocelářům stačilo pouze 169 vteřin k obratu. Kofroň doklepl za Svobodova záda ránu Martina Kovařčíka a vzápětí podnikli hosté další brejk, jenž precizním švihem zakončil kanonýr Růžička a zaznamenal už svůj sedmnáctý gól ročníku.

"Nástupy do třetin, v tomhle nás trochu tlačí bota. Máme vždycky hluché místo v zápase, ať už v úvodu nebo v průběhu. Pak nás to stojí výsledek, provází nás to celou sezonu," řekl Lakatoš.

Brankostroj pak přece jen ustal, ale góly padnout mohly na obou stranách. Kacetlovi při Krenželokově ráně pomohla tyč a domácí nevyrovnali ani ve 48. minutě z trestného střílení, které po faulu na Hrušku neproměnil Irgl. Ostravané tak už necelé tři minuty před koncem odvážně sáhli ke hře bez gólmana a soupeře zatlačili, ale Lakatošova teč se mezi tyče nevešla a v tísni se neprosadil rovněž Mallet. Třinec tak derby vyhrál potřetí v sezoně.

"Nebylo to špatné utkání. Hráli jsme dobře, aktivně. Měli jsme spoustu šancí i samostatný nájezd. Bohužel jsme to nedokázali proměnit," doplnil Lakatoš.

BK Mladá Boleslav - HC Škoda Plzeň 4:2 (0:0, 0:1, 4:1)

Branky a nahrávky: 46. Claireaux (Cienciala, Allen), 49. Jääskeläinen, 57. Allen (Claireaux, Cienciala), 59. Fillman - 37. Budík (Kodýtek, Eberle), 58. Čerešňák. Rozhodčí: Pešina, Kika - Gerát, Hynek. Vyloučení: 4:2. Bez využití. Bez diváků.

Mladá Boleslav: Krošelj - Ševc, Allen, Šidlík, Dlapa, Fillman, Bernad - J. Stránský, Bičevskis, J. Strnad - D. Šťastný, A. Zbořil, Kotala - Jääskeläinen, Claireaux, Cienciala - P. Kousal, O. Najman, Flynn. Trenéři: R. Rulík a P. Patera.

Plzeň: Frodl - Čerešňák, L. Kaňák, Stříteský, Budík, Jiříček, Kvasnička, V. Lang - Gulaš, P. Musil, F. Suchý - Eberle, Kodýtek, P. Straka - Pour, Kracík, M. Lang - Dočekal, F. Přikryl, Michnáč. Trenér: Čihák.

Sparta - Karlovy Vary 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 8. Polášek (Řepík), 26. M. Forman (Rousek, Pech), 27. Košťálek (R. Horák, Rousek) - 1. Koblasa (Weinhold, O. Beránek), 29. Vondráček (Osmík, Redlich), 59. Vondráček (Skuhravý), rozhodující sam. nájezd Černoch. Rozhodčí: Jeřábek, Vrba - Rampír, Špringl. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Bez diváků.

Sparta: Salák - Jurčina, Tomáš Dvořák, Polášek, Košťálek, O. Němec, M. Jandus, Kalina - Řepík, R. Horák, Sobotka - Říčka, M. Sukeľ, A. Kudrna - M. Forman, Pech, Rousek - Dvořáček, D. Vitouch, Zikmund. Trenéři: Hořava a Jandač.

Karlovy Vary: Habal - Weinhold, Šenkeřík, Plutnar, D. Mikyska, Kowalczyk, L. Zábranský ml., Klejna - O. Beránek, Kulich, Hladonik - Kohout, Černoch, Koblasa - Vondráček, Skuhravý, Rymon - M. Zabloudil, Osmík, Redlich. Trenér: Pešout.

Mountfield Hradec Králové - PSG Berani Zlín 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka: 47. Zachar. Rozhodčí: Hradil, Kubičík - Bryška, Axman. Vyloučení: 4:2. Bez využití. Bez diváků.

Hradec Králové: Mazanec - Graňák, Blain, F. Pavlík, Šalda, Gaspar, Čáp, Váchal - Kevin Klíma, Koukal, Perret - Orsava, V. Růžička ml., J. Sklenář - Lev, Cingel, Smoleňák - Jergl, Zachar, Pilař. Trenér: V. Růžička st.

Zlín: Huf - Žižka, Řezníček, D. Nosek, M. Novotný, Ferenc, Gazda, Suhrada - Vopelka, Fořt, Kubiš - Šlahař, Honejsek, Sebera - Dobiáš, Köhler, Dufek - J. Ondráček, Karafiát, Václavek. Trenér: R. Svoboda.

HC Vítkovice Ridera - HC Oceláři Třinec 3:4 (3:2, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 6. Koch (Lakatoš), 14. L. Kovář (J. Hruška), 20. Lakatoš - 1. Martin Růžička (Hrehorčák, Kundrátek), 4. M. Adámek (Marcinko, Kurovský), 22. Kofroň (M. Kovařčík, O. Kovařčík), 23. Martin Růžička (Hrehorčák, P. Vrána). Rozhodčí: Hejduk, Mrkva - Frodl, Komárek. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Bez diváků.

Vítkovice: Miroslav Svoboda - Gewiese, Galvinš, L. Kovář, Pyrochta, L. Doudera, Koch, R. Černý - Lakatoš, J. Hruška, L. Krenželok - Irgl, Dej, Svačina - M. Kalus, Flick, Mallet - Schleiss, Werbik, Fridrich. Trenér: Holaň.

Třinec: J. Štěpánek (21. Kacetl) - M. Doudera, Gernát, Kundrátek, Freibergs, M. Adámek, D. Musil - Hrehorčák, P. Vrána, Martin Růžička - Rodewald, Marcinko, Kurovský - Kofroň, M. Kovařčík, O. Kovařčík - Hrňa, Miloš Roman, Dravecký - Chmielewski. Trenér: Varaďa.

HC Verva Litvínov - Bílí Tygři Liberec 1:2 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 59. Jarůšek (Ščotka) - 38. Derner (T. Hanousek, A. Musil), 62. Gríger (Vitásek). Rozhodčí: R. Šír, Pilný - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Bez diváků.

Litvínov: Godla - Balinskis, Cibulskis, Demel, D. Zeman, Irving, Ščotka - Pospíšil, V. Hübl, F. Lukeš - Žejdl, Gerhát, M. Látal - P. Zdráhal, M. Hanzl, Jarůšek - Havelka, Helt, Zygmunt. Trenér: Országh.

Liberec: Kváča - Knot, Vitásek, Kolmann, Rosandič, T. Hanousek, Derner - Lenc, Bulíř, Birner - A. Musil, Gríger, A. Najman - Rychlovský, P. Jelínek, J. Vlach - Průžek, J. Šír, D. Špaček. Trenér: P. Augusta.

Madeta Motor České Budějovice - HC Kometa Brno 4:5 (2:0, 1:3, 1:2)

Branky a nahrávky: 14. Z. Doležal (R. Přikryl, Slováček), 17. Holec (Slováček, Z. Doležal), 26. Z. Doležal (R. Přikryl), 59. Štencel (Holec, D. Voženílek) - 22. Klepiš (P. Holík), 29. Klepiš (Mueller, P. Holík), 32. Mueller (P. Holík, Zaťovič), 46. D. Bondra (Mueller, S. Svozil), 50. P. Holík (Mueller). Rozhodčí: Micka, Pražák - Ganger, Klouček. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:2. Bez diváků.

České Budějovice: Strmeň - Š. Kubíček, Vydarený, Slováček, Štencel, Plášil, Lytvynov - Holec, D. Voženílek, Jonák - Z. Doležal, R. Přikryl, Karabáček - G. Ville, Gilbert, Martin Novák - Alderson, M. Toman, M. Beránek. Trenér: Prospal.

Brno: Klimeš - Zámorský, F. Král, Holland, Kučeřík, S. Svozil, Gulaši, P. Trška - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Klepiš, V. Němec, Schneider - Vincour, Rákos, Valský - D. Bondra, Střondala, Kusko. Trenér: L. Zábranský st.

HC Dynamo Pardubice - HC Olomouc 3:2 v prodl. (2:1, 0:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 4. Poulíček (Kusý), 8. J. Zdráhal (Pochobradský, L. Horký), 63. Poulíček (Nakládal) - 7. V. Tomeček (Ostřížek, Strapáč), 47. J. Knotek (A. Rutar, J. Káňa II). Rozhodčí: Hodek, Šindel - Brejcha, Votrubec. Vyloučení: 1:2. Bez využití. Bez diváků.

Pardubice: M. Klouček - J. Zdráhal, J. Mikuš, Nakládal, J. Kolář, Bučko, Ďaloga, Oliva - Camara, T. Zohorna, R. Kousal - Kusý, Poulíček, Paulovič - Tybor, Matýs, A. Kosticyn - Pochobradský, O. Rohlík, L. Horký. Trenér: R. Král.

Olomouc: Konrád - A. Rutar, Ondrušek, Dujsík, Vyrůbalík, Valenta, Švrček, T. Černý - Bambula, J. Knotek, J. Káňa II - Kunc, Nahodil, Klimek - V. Tomeček, Strapáč, Ostřížek - Olesz, Kolouch, Burian. Trenéři: Moták a J. Tomajko.

1. Sparta Praha 44 27 3 6 8 165:99 93
2. Třinec 43 26 4 5 8 158:110 91
3. Mladá Boleslav 43 21 6 7 9 139:102 82
4. Liberec 42 20 7 4 11 124:90 78
5. Hradec Králové 43 22 4 3 14 121:100 77
6. Plzeň 43 20 5 6 12 137:111 76
7. Pardubice 43 18 6 4 15 115:117 70