Kometa zdolala Hradec Králové a podruhé naplno bodovala, Sparta zvládla nájezdy

30. 9. 2022 20:51
Hokejisté Brna zvítězili v 6. kole extraligy nad Hradec Králové 4:0 a podruhé v sezoně naplno bodovali. Dvěma góly se na tom podílel Luboš Horký, který je se sedmi brankami nejlepším střelcem soutěže. Olomouc vyhrála na ledě Českých Budějovic 2:1 v prodloužení a dva body si připsala i Sparta, jež zvítězila v Pardubicích 3:2 po samostatných nájezdech.
Luboš Horký
Luboš Horký | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Výraznou zásluhu na výhře Komety měl i brankář Marek Čiliak, který zlikvidoval 52 střel soupeře a vychytal první nulu v sezoně. Kometa přerušila sérii dvou porážek na vlastním ledě, Východočechům skončila šňůra čtyř duelů, v nichž Brňany porazili.

"Před zápasem nás trenéři upozorňovali, že to budou střílet ze všech pozic, budou nahazovat puky. Počítali jsme s tím, hodně mi pomohli kluci přede mnou, kteří nepouštěli Hradecké do dorážek," řekl Čiliak po zápase.

Domácí kouč Pešout přeházel složení prvních dvou formací a poprvé do utkání zařadil i finskou posilu Sallinena. K nastolení pohody po sérii nezdarů mohla Kometě pomoct úvodní branka už ve 3. minutě, kdy se od mantinelu šikovnou střelou trefil sváteční střelec Gulaši.

Iniciativu ovšem převzal Hradec, který si vytvořil velký tlak a Brňany výrazně přestřílel. V 8. minutě byl blízko vyrovnání Moravec, jenže zblízka nedal. Hru pak rozkouskovala častá vyloučení, přesto mohla nová brněnská akvizice Sallinen zvýšit po přečíslení, ale Růžička jeho blafák vytěsnil mimo.

Brňané na nápor hostí, kteří nedali Čiliakovi vydechnout ani ve druhé třetině, zareagovali skvěle, když po osmi vteřinách využili přesilovku. V ní zaznamenal šestý sezonní gól Horký.

Kometa byla pozorná, téměř bezchybná v obraně a také vysoce efektivní v koncovce. V polovině zápasu po vyhraném buly a střele Ščotky tečoval puk kapitán Zaťovič a domácí vedli 3:0.

Hradecký tlak pokračoval jak na konci druhé, tak na začátku třetí třetiny, jenže jeho hráči si stále lámali zuby na Čiliakovi a obranné vozbě před ním. Hosté pokoušeli štěstí sedm minut před koncem při power play, v ní ale ujel Horký, byl faulován a sudí uznali technický gól, který udělal tečku za zápasem.

Sparta znovu uspěla

Hokejisté Sparty vyhráli na ledě Pardubic 3:2 po samostatných nájezdech a uspěli ve třetím utkání v řadě. O výhře Pražanů rozhodl Roman Horák. Dynamo dvakrát prohrávalo, ale vždy dokázalo vyrovnat. Východočeši bodovali i v šestém utkání v sezoně, po druhém nezdaru ale přišli o vedení v tabulce.

Mimo pardubickou sestavu ze zdravotních důvodů zůstali útočníci Poulíček nebo Hyka, a tak domácí nastoupili oproti předchozím zápasům v pozměněném složení.

První větší závar si vytvořili hráči Dynama, o zakončení se snažil Zohorna, ale brankář Kovář puk za svá záda nepustil. Pak se hrálo ve čtyřech na obou stranách, čehož využila Sparta. V 5. minutě si Tomášek najel až před gólmana Frodla a zakončil přesně.

Zanedlouho rozehráli přesilovku Pardubičtí a usadili se na delší dobou v útočném pásmu. Dorážel Radil, střílel Čerešňák, ale Kovář byl připraven. Krátkou početní výhodu si během první třetiny zahráli i hosté, ale skóre se před první pauzou neměnilo.

I ve druhé třetině pokračoval napínavý zápas, který v Pardubicích sledoval i reprezentační trenér Kari Jalonen. Domácí hráči vyslali více střel na soupeřovu branku a ve 28. minutě se dočkali vyrovnání. Puk se od Dvořáka přes Ciencialu dostal až k Říčkovi, jenž zamířil pohodlně do odkryté branky.

I po druhé třetině ovšem vedli hosté. Ve 32. minutě totiž po delším obléhání domácí branky skórovala znovu Sparta. Situaci vyřešil Forman, který poslal puk zpoza branky a dostal ho s pomocí dvojité teče domácího hráče a brankáře do pardubické svatyně. Forman si tak připsal jubilejní stý gól v dresu Sparty.

Dynamo ale i podruhé dokázalo vyrovnat. Střelu Adama Musila z otočky ještě Kovář vyrazil, ale ve 48. minutě se před brankáře Sparty prokličkoval Radil a pohotový Kousal zblízka vyrovnal.

Další šanci měl na domácí straně Koffer, pardubický brankář Frodl pak vytáhl skvělý zákrok při zakončení Poláška. Dramatická koncovka duelu tak vrcholila až v prodloužení.

Více práce měl Kovář, který ale svůj tým podržel i při Tomáškově vyloučení. V závěru prodloužení ujel Řepík, jenže Frodl proti jeho kličce zasáhl. O výhře Sparty rozhodly až nájezdy, kde se na gól čekalo do páté série. V ní se prosadil Horák, pardubičtí hokejisté ani jeden z pěti nájezdů neproměnili.

Rozhodl Ondrušek

Hokejisté Olomouce vyhráli v 6. kole extraligy na ledě Českých Budějovic 2:1 v prodloužení a uspěli tak ve čtvrtém z pěti zápasů, které v sezoně odehráli. Utkání rozhodl v 64. minutě v přesilové hře Jiří Ondrušek. České Budějovice prohrály potřetí za sebou.

Jihočeši se do domácího prostředí vrátili po porážkách v Mladé Boleslavi a v Hradci Králové. Do první slibné šance se dostali hosté, Kuncovi ale ve 4. minutě v zakončení stihl zabránit Vráblík.

Oba týmy mohly otevřít skóre v první třetině v přesilových hrách, Motor ale nedokázal potrestat tři fauly soupeře, Hanáci dva prohřešky proti pravidlům domácích.

Ve druhé části převzali střeleckou aktivitu českobudějovičtí hráči, Konrád v brance Olomouce byl ale stejně jako na druhé straně Hrachovina pozorný. Skóre se mohlo změnit ve 37. minutě, kdy v přesilové hře dostal puk za čáru bruslí Tomeček. Rozhodčí však po kontrole u videa gól neuznali. V pokračující početní výhodě se ale domácí přece jen dočkali. Pech připravil branku pro Gulaše.

V závěrečné dvacetiminutovce si další úspěšný obranný zákrok připsal Vráblík, který zabránil v zakončení Káňovi. Hosté stupňovali tlak, ale jejich akcím chyběla větší hokejovost. Pěknou kličku na útočném modré čáře vymyslel domácí Hovorka, následnou střelou však nezměnil skóre.

Při hře čtyři na čtyři se ocitl v úniku olomoucký Kusko, ale nevyzrál na Hrachovinu. Vyrovnat se hostům podařilo v 51. minutě, kdy se po ataku na českobudějovického Pecha dostal k volnému puku Škůrek a prostřelil brankáře soupeře.

I přes několik šancí se duel dostal do prodloužení, ve kterém byl vyloučen Valský a Olomouc přesilovku v závěru využila. Zápas rozhodl kapitán Ondrušek.

HC Kometa Brno - Mountfield Hradec Králové 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Gulaši (Flek, Holík), 26. Horký (Zaťovič, Holík), 30. Zaťovič (Ščotka, Sallinen), 54. Horký. Rozhodčí: Ondráček, Pražák - Kis, Lučan. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Diváci: 5412.

Brno: Čiliak - Ďaloga, Ščotka, Holland, Kučeřík, Hrbas, Gulaši - Horký, Holík, Flek - Koblížek, Sallinen, Zaťovič - Kollár, A. Zbořil, Dufek - Vincour, Malý, Kratochvíl. Trenér: Pešout.

Hradec Králové: J. Růžička - Blain, Nedomlel, McCormack, Kalina, Čáp, Jank, Piegl - J. Veselý, Lalancette, R. Pavlík - Lev, Cingel, Smoleňák - Jergl, Zachar, Okuliar - Pajer, Štohanzl, Moravec. Trenér: T. Martinec.

Dynamo Pardubice - Sparta Praha 2:3 po sam. náj. (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 28. Říčka (Cienciala, T. Dvořák), 48. R. Kousal (Radil, Vála) - 5. Tomášek (M. Jandus, Řepík), 32. Forman, rozhodující nájezd Horák. Rozhodčí: Jeřábek, Vrba - Šimánek, Synek. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 8963.

Pardubice: Frodl - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, Hrádek, Vála - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - Cienciala, A. Musil, Říčka - Paulovič, Rákos, Koffer - Herčík, Matýs, Urban. Trenér: Rulík.

Sparta Praha: J. Kovář - J. Krejčík, Graňák, Mikliš, Polášek, M. Jandus, Němeček, Jurčina - Řepík, Horák, Sobotka - D. Kaše, Tomášek, Safin - E. Thorell, G. Thorell, Simon - Přibyl, D. Vitouch, Forman. Trenér: Patera.

HC Motor České Budějovice - HC Olomouc 1:2 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1- 0:1)

Branky a nahrávky: 38. Gulaš (Pech, Dzierkals) - 50. Škůrek (Nahodil, Rašner), 64. Ondrušek (Klimek). Rozhodčí: Hejduk, Sýkora - Zíka, Rampír. Vyloučení: 8:9. Využití: 1:1. Diváci: 5628.

České Budějovice: Hrachovina - Štencel, Vráblík, Hovorka, Bindulis, Kachyňa, Šenkeřík - Gulaš, Pech, Přikryl - Karabáček, M. Hanzl, Dzierkals - Valský, Toman, Strnad - Doležal, Koláček, Tomeček. Trenér: Modrý.

Olomouc: Konrád - T. Černý, Ondrušek, Škůrek, Rašner, Švrček, Řezníček, Dujsík - Orsava, P. Musil, J. Káňa - Navrátil, Nahodil, Klimek - Bambula, J. Knotek, Kunc - Strapáč, Anděl, Kusko. Trenér: Tomajko.

1. Vítkovice 6 4 0 1 1 21:15 13
2. Pardubice 6 2 2 2 0 19:15 12
3. Olomouc 5 3 1 0 1 11:5 11
4. Sparta Praha 6 3 1 0 2 16:15 11
5. Mladá Boleslav 6 2 2 0 2 15:12 10
6. České Budějovice 6 3 0 1 2 17:15 10