Kometa si poradila se Zlínem, řádil Erat. Vítkovice přehrály Spartu, Plzeň schytala debakl

Aktualizováno 21. 10. 2016 20:27
V pátek bylo na programu kompletní 14. kolo hokejové extraligy.
Další brněnská radost, Kometa doma porazila Zlín.
Další brněnská radost, Kometa doma porazila Zlín. | Foto: Lukáš Caha

Praha - I ve čtrnáctém kole hokejové extraligy ukázala svou sílu Kometa Brno, která na domácím ledě přehrála Zlín 4:2. Hlavní zásluhu na vítězství Brňanů měl zkušený útočník Martin Erat, autor jedné branky a dvou asistencí. Do čela tabulky se ovšem o skóre dostal Třinec, který vyhrál vysoko 4:0 v Pardubicích.

V dalších duelech si Vítkovice poradily se Spartou poměrem 3:1, poslední Plzeň doma schytala debakl 0:5 od mistrovského Liberce, Litvínov otočil zápas s Olomoucí a zvítězil 3:2 po samostatných nájezdech, Mladá Boleslav přetlačila Hradec Králové 3:1 a Karlovy Vary zvítězily nad Chomutovem 4:3 po prodloužení.

Sparta po čtyřech letech ve Vítkovicích nebodovala

Hokejisté Vítkovic zdolali doma Spartu 3:1 a i podruhé v sezoně doma Pražany porazili. Plného bodové zisku se ale na vlastním ledě proti Spartě dočkali Ostravané po čtyřech letech.

Na trefu vítkovického Lukáše Kloka ještě odpověděl v závěru úvodní části Štefan Ružička. Po vítězné gólu Petra Koloucha z 22. minuty zpečetil výhru Vítkovic při power play Sparty Patrik Urbanec.

V první třetině oba týmy střelami nešetřily a poměr byl 18:16 pro domácí. Zatímco sparťanský tým si vytvářel šance hlavně v závarech před brankou, domácí hrozili z brejkových situací a byli nebezpečnější. Samostatný únik Stastného ale kryl Pöpperle a gólem neskončilo ani přečíslení Vítkovic, neboť Balán pálil vedle.

Paradoxně se domácí ujali vedení z nenápadné akce, kdy se obránce Klok trefil od modré čáry. Zvýšit mohl vzápětí Olesz, ale jeho pokus z bezprostřední blízkosti ukryl Pöpperle v lapačce. A tak udeřili Pražané. Ružička si v přesilové hře poradil se skákavým kotoučem a z ostrého úhlu vyrovnal.

Domácí odpověděli stejnou mincí. Přestože jim početní výhody v utkání příliš nešly, po rychlé akci skóroval Kolouch. Pražané sbírali následně tresty jak na běžícím páse, v krátkém sledu zamířili pykat postupně čtyři hráči. Se štěstím se vyhnuli 96 sekund dlouhému oslabení tří proti pěti, protože brankář Vítkovic Bartošák se při signalizovaném vyloučení dopustil přestupku, za který dostal menší trest.

Sparta v polovině zápasu slavila druhý gól, který ale rozhodčí neuznali. Mohl být kuriózní. Bartošák se usadil na střídačce poté, kdy hlavní sudí zvedl ruku na znamení dalšího trestu pro Spartu a domácí se v šesti usadili v útočném pásmu. Střela Výtiska se od chumlu hráčů odrazila do prázdné klece Vítkovic, ale posledním, kdo se puku dotknul, byl hostující hráč.

Ve druhé půlce zápasu převzali iniciativu Pražané a svírali soupeře v jeho útočném pásmu. Šance Pecha, Kumstáta i Kudrny ale skončily na chráničích domácího gólmana. Hosté pokračovali i ve třetí části v tlaku a po ráně Cingela dokonce zazvonila tyč.

Sparta byla herně lepší a Vítkovice se před branku soupeře dostávaly ojediněle, ale obětavostí výhru uhájily, přestože hosté hráli téměř dvě minuty power play. V čase 59:41 trefou do prázdné branky pojistil výhru Urbanec.

Kometa vyhrála, přesto klesla na druhé místo

Hokejisté Komety Brno zdolali ve 14. kole extraligy Zlín 4:2, popáté za sebou na domácím ledě naplno bodovali, přesto klesli na druhé místo o skóre za Třinec. Brňané stejně jako nový lídr zatím nevyšli naprázdno ani v jednom ze 14 duelů sezony. Zlín venku prohrál páté z posledních šesti utkání.

Začátek zápasu nabídl svižný hokej na obou stranách. Derby mezi Kometou a Zlínem má vždycky náboj a dnes se to opět plnilo do puntíku. Domácí spustili festival šancí již ve třetí minutě. Do první akce se dostal Dočekal, ale minul. Poté střílel do Kašíka Erat. Zlínský brankář odolával do páté minuty, kdy na trestné lavici seděl za vyhození puku mimo hřiště Matějíček. Po necelé minutě ho vyhnal z boxu trestoměřičů obránce Ondřej Němec, který si od modré sjel mezi kruhy a propálil hostujícího gólmana.

Na druhé straně zahrozili svěřenci Rostislava Vlacha tutovkou Honejska, který brněnské prostředí dobře zná. Šikovný útočník si najel až před slovenského brankáře a trefil břevno. Další dobrou šanci měli hosté po střelách Holíka a Kotvan, ale Čiliak svůj tým podržel.

Stejně tak se zaskvěl Kašík po nahození Haščáka, kterému navíc střela příliš nesedla. Zlín se dočkal vyrovnání tři minuty před koncem první třetiny. V přesilovce se prosadil Holík, který střelou z pravého kruhu překonal Čiliaka střelou nad vyrážečku.

Z druhé dvacetiminutovky uběhlo pět minut a pět vteřin, Kometa hrála v pořadí třetí přesilovku a dokázala z ní vytěžit gólovou akci. Kvapilovu ránu z voleje tečoval před Kašíkem Zaťovič a Kometa šla do vedení 2:1. Přesilovky hrály v utkání prim, doposud všechny góly padly v početních výhodách, a pokud se domácí dostali k této možnost, byli velmi nebezpeční. Například Tomáš Vincour měl solidní šanci, stejně tak Haščák, ale Kašík chytal výborně.

Hosté se ve druhé třetině do dobrých šancí nedostávali. Z ojedinělé akce se však prosadili. Matějíček nahodil puk, jeho střelu Čiliak vyrazil pouze před Romana Vlacha, který puk zasunul do branky. Hosté se z vyrovnání dlouho neradovali. Kometa přepnula na vyšší rychlostní stupeň a za 29 vteřin od vyrovnání dokázala udeřit. Kvapil přihrál před bránu Eratovi a pro něj už to nebyl problém zakončit do takřka prázdné branky.

Za 24 vteřin bylo ve vyprodané DRFG Areně ještě veseleji. Poprvé v české extralize se prosadil Vincour. Ten měl sice těžký střelecký úhel, ale puk do sítě propasíroval. Hosté na tuto gólovou smršť ihned reagovali oddechovým časem. A poté mohli vstřelit kontaktní gól. Žižka perfektním pasem vyslal Bukartse do samostatného úniku, ale lotyšský reprezentant neprostřelil slovenského brankáře.

Ve třetí části se hrál vyrovnaný hokej. Hostující tým projevil velkou snahu něco udělat s výsledkem, v přesilovce si najížděl před bránu Goiš, ale těsně minul puk. I Bukarts nestřílel špatně, ale domácí brankář podržel Brnu dvoubrankový náskok. Kometa se soustředila převážně na bránění, kontrolovala výsledek a nakonec se výsledek zápasu nezměnil.

14. kolo hokejové extraligy:

HC Vítkovice Ridera - HC Sparta Praha 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 14. Klok (Olesz, Szturc), 22. Kolouch (Vandas), 60. Urbanec (Y. Stastny) - 19. Ružička (Pech, P. Vrána). Rozhodčí: Hejduk, Mrkva - Kotlík, Lederer. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváci: 5467.

Vítkovice: Bartošák - Urbanec, Výtisk, Hrbas, Klok, Sedlák, D. Krenželok, L. Kovář - Olesz, Y. Stastny, Szturc - D. Květoň, O. Roman, P. Zdráhal - Vandas, Balán, Kolouch - Tomi, Hudeček, Illéš. Trenéři: Petr a Trnka.

Sparta Praha: Pöpperle - Čajkovský, Nedomlel, Kalina, J. Mikuš, Eminger, Gernát, Barinka - Ihnacak, P. Vrána, Ružička - Forman, J. Hlinka, Klimek - M. Procházka, Pech, Kumstát - A. Kudrna, Cingel, Uher. Trenéři: Kalous, Moták a Veber.

HC Kometa Brno - PSG Zlín 4:2 (1:1, 3:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 5. O. Němec (M. Erat), 26. Zaťovič (M. Kvapil, M. Erat), 31. M. Erat (M. Kvapil, Štencel), 32. Vincour (Gulaši) - 18. P. Holík (Bukarts, Kotvan), 31. Roman Vlach (Matějíček). Rozhodčí: Pešina, Čech - Frodl, Zavřel. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:1. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Kometa Brno: Čiliak - Štencel, O. Němec, Gulaši, Kováčik, Malec, Trška, F. Král - M. Kvapil, Nečas, M. Erat - Zaťovič, L. Čermák, Vincour - J. Hruška, V. Němec, Haščák - J. Káňa II, T. Havránek, Dočekal. Trenéři: L. Zábranský st., Pešout, Pokorný a Haken.

Zlín: Kašík - Kotvan, Marušák, Blaťák, Bořuta, Žižka, Matějíček - Říčka, P. Holík, Bukarts - Chytil, Roman Vlach, Honejsek - Goiš, Podešva, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a R. Hrazdira.

HC Škoda Plzeň - Bílí Tygři Liberec 0:5 (0:1, 0:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 20. Bartovič (Svačina, Bližňák), 26. Radivojevič (P. Jelínek, Bulíř), 27. J. Stránský (J. Vlach, Vantuch), 32. Bartovič (Derner), 49. Derner (P. Jelínek). Rozhodčí: R. Polák, R. Svoboda - D. Jelínek, Komárek. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:2. Diváci: 3743.

Plzeň: Hylák (32. Sochůrek) - Čerešňák, Kvasnička, D. Sklenička, Moravčík (41. M. Špaček), Slovák, Němeček - Indrák, Kracík, D. Kubalík - Kratěna, Kodýtek, Johnson - Vondráček, Lev, T. Svoboda - Yellow Horn, Hrnka, Vracovský. Trenéři: Martin Straka, Vlasák, Čihák a Jiří Hanzlík.

Liberec: Lašák - Šimek, Derner, Jánošík, Vitásek, Mojžíš, Pyrochta - Lakatoš, P. Jelínek, L. Krenželok - Ordoš, Bulíř, Radivojevič - Svačina, Bližňák, Bartovič - J. Stránský, Vantuch, J. Vlach - od 41. navíc D. Špaček. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

BK Mladá Boleslav - Mountfield Hradec Králové 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 12. Klepiš (Musil), 26. Jonák (Hyka, Pastor), 60. Vampola - 30. Dragoun (Šimánek). Rozhodčí: Šír, Lacina - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 1:3. Využití: 1:0. Diváci: 3683.

Mladá Boleslav: Lukáš - Stříteský, Voráček, Jan Hanzlík, Kurka, Kučný, Trončinský, Pastor - M. Látal, Vampola, Lenc - Hyka, Klepiš, Jiránek - Musil, Urban, L. Pabiška - Žejdl, Jonák. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Hradec: Rybár - Newton, Dietz, Štajnoch, Gregorc, Pláněk, Vydarený, Pavlas, Čáp - Jarůšek, Dragoun, Šimánek - Bednář, Potulny, Köhler - R. Pavlík, T. Knotek, Bulík - J. Veselý, Nedvídek, J. Dvořák. Trenéři: V. Sýkora, Hynek a T. Martinec.

HC Verva Litvínov - HC Olomouc 3:2 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 35. T. Pavelka (Lukeš, V. Hübl), 59. Sörvik (Lukeš, V. Hübl), rozhodující sam. nájezd Válek - 13. J. Mikúš (Laš), 15. J. Knotek (J. Mikúš). Rozhodčí: Souček, Pražák - Barvíř, Kokrment. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:1. Diváci: 4785.

Litvínov: Janus - Gula, Kubát, T. Pavelka, Sörvik, Kokeš, Z. Sklenička, F. Pavlík - Stříbrný, V. Hübl, Lukeš - M. Hanzl, R. Hanzl, J. Černý - Jurčík, K. Reichel, Trávníček - I. Řehoř, Válek, Gerhát. Trenéři: Rulík, D. Stránský a Šlégr.

Olomouc: Konrád - Matai, Vyrůbalík, Houdek, Staněk, Jaroměřský, Ondrušek - J. Mikúš, J. Knotek, Laš - Eberle, Ostřížek, Burian - Fořt, Herman, Skladaný - Jergl, Rác, Holec. Trenéři: Venera a Tomajko.

HC Energie Karlovy Vary - Piráti Chomutov 4:3 v prodl. (1:1, 2:0, 0:2 - 1:0)

Branky a nahrávky: 20. Dujsík (D. Kindl), 23. D. Kindl (Mikulík), 25. T. Rachůnek (V. Tomeček), 65. Skuhravý (Mikulík) - 14. Vondrka (Huml, Rutta), 53. Flemming (Kämpf), 54. Huml (J. Mrázek). Rozhodčí: Hribik, Pavlovič - Hynek, Gerát. Vyloučení: 5:6. Využití: 2:1. Diváci: 3417.

Karlovy Vary: Závorka - Dujsík, Harant, M. Rohan, Sičák, Rýgl, T. Dvořák - V. Tomeček, Skuhravý, T. Rachůnek - Mikulík, Tuominen, Mullane - Gorčík, Stloukal, D. Kindl - Flek, Gríger, Harkabus. Trenéři: Tlačil a Antonik.

Chomutov: Laco - Rutta, Kudělka, Flemming, Dlapa, Valach, Skinner, Buchtela, J. Mrázek - Skokan, Huml, Vondrka - D. Kaše, V.Růžička ml., Tomica - Koblasa, Kämpf, Sklenář - Hřebejk, Račuk, Poletín. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

HC Dynamo Pardubice - HC Oceláři Třinec 0:4 (0:1, 0:0, 0:3)

Branka a nahrávky: 5. Polanský (Hrabal, Hrňa), 46. Rákos (Martin Růžička, J. Petružálek), 49. Adamský, 60 Kreps (Dravecký). Rozhodčí: Hradil, Úlehla - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 4:6, navíc Jank (Třinec) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6758.

Pardubice: Maxwell (60. Klouček) - Ščotka, Čáslava, F. Novák, Bokroš, Leduc, Ovčačík - P. Sýkora, Redebach, Hubáček - Mallet, Nahodil, Rolinek - Bárta, D. Tomášek, H. Zohorna - Panna, T. Kaut, Poulíček. Trenéři: P. Rohlík, V. Martinec, Mikeska a K. Beran.

Třinec: Hrubec - Roth, Linhart, Hrabal, M. Doudera, Nosek, L. Galvas, Jank - Martin Růžička, Marosz, J. Petružálek - Dravecký, Kreps, Rákos - Irgl, Polanský, Adamský - Hrňa, Špirko, Jašek. Trenéři: Kýhos, Mucha, B. Kopřiva.