Raketou zpět na zem. Jak může Kometa hrát takhle? nechápe bídu exmistrů Farda

Daniel Poláček Daniel Poláček
20. 12. 2020 7:06
"Raketou na Mars poletíme zas," znělo kabinou Komety na jaře 2018 při oslavách druhého extraligového titulu v řadě. Teď jsou brněnští hokejisté zpátky na zemi a k dalšímu zlatému letu mají hodně daleko.
Tomáš Šoustal v dresu Komety Brno.
Tomáš Šoustal v dresu Komety Brno. | Foto: ČTK

Pohled na tabulku při další reprezentační přestávce skýtá pár překvapení. Zatímco chudé Karlovy Vary atakují z páté příčky špičku, ještě nedávno opěvovaná Kometa je až desátá.

Kdyby pokračovala v současném tempu, na konci kompletní základní části by měla asi 60 bodů. S touto skromnou sbírkou v minulém ročníku sestoupilo Jágrovo Kladno.

"Není možné, aby Kometa hrála takhle. Vždyť podle jmen má dobrý mančaft," nechápe bývalý reprezentant a brněnská legenda Richard Farda.

Chabé výsledky nejsou dílem náhody. Kometa nevyniká prakticky v ničem, snad jen v disciplinovanosti. Což je přínosné, neboť má druhé nejhorší oslabení v lize.

"Celková hra je špatná," všímá si Farda. "Když nehrají první dvě lajny, tak… Ti ostatní jsou akorát na ledě. Obránci špatně brání, góly dostávají z dorážek. Někdy mám pocit, že chtějí víc útočit než bránit. Ale to je jen můj názor."

Ještě v letech 2017 a 2018 přitom Kometa vládla českému hokeji. V základní části sice nedominovala, ale jakmile přišlo play off, nikdo na ni neměl. Po druhém titulu ji někteří připodobňovali ke Vsetínu, který kdysi také neměl konkurenci.

O rok později ale prošla "jen" do semifinále. Další play off zrušila pandemie koronaviru.

Teď by Kometa za normálních okolností přemýšlela, jestli se do vyřazovacích bojů vůbec dostane a jestli jí nehrozí spíš sestup. Stávající sezona extraligy je ale směrem dolů uzavřená a alespoň předkolo má jisté hned dvanáct celků místo obvyklých deseti.

Brněnský klub se tak bát nemusí.

Ve hře je ale jeho prestiž, kterou mimo jiné nahlodaly drtivé prohry 3:7 s Plzní, 2:6 v Hradci a 1:6 na Spartě.

Kometa byla na vrcholu v roce 2018, kdy získala druhý titul v řadě.
Kometa byla na vrcholu v roce 2018, kdy získala druhý titul v řadě. | Foto: Lukáš Filipec

Problémy Komety odstartovaly už před sezonou. Mužstvo opustil Tomáš Plekanec, aby se mohl věnovat nemocné mamince. "Měl svoje důvody, takže se to těžko komentuje," vykládá Farda. "Kuba Klepiš, který přišel místo něj, je ale velice dobrý útočník. Znám ho ještě ze Slavie. Klidně ho může nahradit."

Právě kolem Klepiše a dalšího centra Petra Holíka se točí dvě klíčové lajny. Možná ještě důležitější jsou křídelníci Peter Schneider a Peter Mueller, kteří nasázeli zhruba polovinu gólů mančaftu.

"Za posledních pět zápasů ale dali jen dva góly, to je strašně málo," upozorňuje Farda. "A když nerozhodnou tihle dva, není tam nikdo další. Ti mladí jsou dobří hokejisté, ale neumí dát gól. Nedá se říct, že by nebojovali, ale koncovka jim momentálně nevychází."

Neexceluje ani obrana. Dostává přes tři góly na zápas a je pátá nejhorší v lize. Navíc může být ještě hůř. Jakub Zbořil a Libor Hájek, dva ze čtyř nejvytěžovanějších beků, odcházejí do NHL, která v lednu začne, aby zabojovali o hlavní mužstvo. 

Více prostoru by tak mohl dostat zkušený Michal Barinka, který přišel zkraje prosince po konci ve Vítkovicích. "V každém mužstvu je nějaký Brňák, dobrý obránce. A oni si vezmou Barinku, který už v Brně hrál a moc nepřesvědčil," zamýšlí se Farda.

Kometa loví dostupné posily pravidelně. S vírou, že najde další poklad, jakým je Schneider. Častější jsou však omyly: Brandon DeFazio, Jack Glover, Nicholas Schaus…

S radikálními řezy je majitel Libor Zábranský opatrný. Proto také krizi neřešil odstoupením z pozice hlavního trenéra. Ani nikoho nevyhodil. Asistenty akorát přeskupil. Ponechal si pouze Jiřího Horáčka. Kamila Pokorného poslal sbírat poznatky na tribunu a Radka Bělohlava přiřadil k juniorce, odkud povýšil Jan Zachrla se zkušenostmi z Kontinentální ligy.

Listopadová škatulata však zatím nezabírají. Kometa nezáří ani venku, ani doma.

Naposledy na vlastní půdě podlehla Třinci 1:3. Některé momenty zápasu Fardu naštvaly. "Dvě minuty se hrálo jen v brněnské třetině a vypadalo to jako bago. Hráči u mantinelu nikoho nezmazali, nešli do těla. Prostě nic," vzpomíná. "Chtěl bych vidět, co by diváci dělali, kdyby před nimi Kometa takhle prohrávala. V hledišti by se něco dělo."

Teď je ale prázdné. A kvůli pandemii koronaviru ještě nějaký čas bude.

Kometa se tak musí zvednout bez fanoušků. První krok udělala před reprezentační pauzou, kdy vyhrála v Olomouci, přičemž tři ze čtyř gólů vstřelili mladíci Filip Král a Luboš Horký. "Nechci moc kritizovat. Doufám, že se zvednou," dodává Farda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Česku loni ubylo 1300 živnostníků, v předchozích letech jich naopak přibývalo

V loňském roce ubylo v ČR 1300 živnostníků, v předchozích letech se přitom jejich počet zvyšoval. V Česku začalo v roce 2022 podnikat na živnostenský list 7 000 lidí, o 10 600 více než o rok dříve. Zároveň podnikání ukončilo asi 78 300 podnikatelů, o 36.000 více než v roce 2021. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

"Paradoxem této situace je, že celkový počet živnostníků se sice snížil, ale zároveň začalo v loňském roce podnikat 77 000 živnostníků, což je nejvíce od roku 2011. Úbytek je tak dán počtem podnikatelů, kteří se rozhodli s podnikáním skončit," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Právě živnostníci, kteří na rozdíl od firem ručí za podnikání celým svým majetkem, podnikání podle ní v případě problémů raději ukončí, než by riskovali bankrot.

Měsícem, který nejvíce zahýbal počty živnostníků, byl prosinec. Během něj začalo podnikat 4700 lidí. To je ve srovnání se stejným obdobím v předchozích letech spíše nadprůměr. Zároveň se ale 16.700 podnikatelů rozhodlo podnikání ukončit, což je zhruba čtyřikrát více než v prosinci 2021, vyplývá z dat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman se Šarapatkovi za výrok o neschopnosti zatím omlouvat nemusí, rozhodl Nejvyšší soud

Prezident Miloš Zeman se zatím nemusí omlouvat svému bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi za výrok, že ho z úřadu vlády před lety vyhodil pro neschopnost. Nejvyšší soud vyhověl prezidentovu návrhu na odklad vykonatelnosti verdiktu, podle kterého se má Zeman Šarapatkovi omluvit. Novinářům to dnes řekl Zemanův advokát Marek Nespala.

Omluvu Zemanovi pravomocně nařídil soud. Ve stanovené lhůtě se ale prezident neomluvil a Nespala podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Současně se na soud obrátil se žádostí, aby odložil vykonatelnost rozhodnutí o omluvě, dokud sám verdikt nepřezkoumá. Šarapatka kvůli vymáhání omluvy podal na prezidenta exekuční návrh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy