Kladno se udrželo v extralize. Jihlavě nasázelo šest gólů, zářil Plekanec

25. 4. 2022 20:35
Hokejisté Kladna porazili v pátém utkání baráže o extraligu ve svém azylu v Chomutově Jihlavu 6:3, ovládli sérii 4:1 na zápasy a slaví udržení v nejvyšší soutěži.
Hokejisté Kladna.
Hokejisté Kladna. | Foto: Roman Mareš / Rytíři Kladno

Třemi body k tomu pomohli Adam Kubík (2+1) a kapitán Tomáš Plekanec (1+2). Dukla, která vyhrála první ligu, v boji o extraligu neuspěla stejně jako loni, kdy ve finále druhé nejvyšší soutěže ve hře o přímý postup podlehla také Kladnu 3:4 na utkání.

Na rozdíl od loňska tak mezi elitu z první ligy nikdo nepostoupil. Extraligu, která se po ročním modelu s patnácti týmy vrací ke složení se čtrnácti celky, opustil poslední tým tabulky Zlín.

Čtrnácté Kladno se poprvé od sestupu v roce 2014 může těšit na pokračování v extralize, kde od té doby byl tým padesátiletého hrajícího majitele Jaromíra Jágra jen v sezoně 2019/20 a v této končící.

Jihlava při absencích v útoku nasadila poprvé v baráži šestnáctiletého Hynka Peše, který už nastoupil za Duklu v šesti duelech první ligy, z toho v pěti v play off. Kladno začalo ve snaze co nejdříve pojistit účast mezi elitou aktivně a vytvářelo si šance. Nejdříve Indrák přestřelil, Machalovu střelu z pozice mezi kruhy kryl Žukov a v přečíslení trefil po Kubíkově přihrávce Plekanec pravou tyč branky, kterou při zákroku vychýlil jihlavský gólman.

V 6. minutě při Pešově trestu se Rytíři už radovali. Po průniku se trefil z pozice mezi kruhy bekhendem Zikmund. Další šanci měl Dotchin a ve 12. minutě Plekancovo nahození přes stínícího Hlavu minul Žukov lapačkou a puk se odrazil od levé tyče. V čase 11:59 z ojedinělé akce Dukly po Heltově přihrávce zamířil Seman z levého kruhu k protější tyči a vyrovnal.

V 16. minutě při Dotchinově vyloučení otočila Dukla stav. Osmnáctiletý Menšík se uvolnil přes Ticháčka, ztroskotal sice na Bowovi, ale z dorážky skóroval čtyřicetiletý veterán Čachotský. Kladno odpovědělo za 91 sekund. Po Baránkově střele se puk odrazil mezi kruhy ke Kubíkovi, který zamířil k pravé tyči.

V úvodu druhé části po objetí branky Jágr bekhendovým pokusem minul. Po vyloučení Harkabuse a Semana se naskytla Rytířům na 78 sekund výhoda přesilové hry pěti proti třem a čtyři vteřiny před jejím možným koncem po Plekancově přihrávce zblízka skóroval Beran. Ten potom prověřil Žukova po spolupráci s Jágrem, který se později také dostal do šance.

Kladno se ubránilo při Machalově trestu, po němž zůstala Jihlava v náporu, ale velkou šanci si nevytvořila. Při Indrákově vyloučení už to bylo jinak. Kachyňův pokus od modré čáře zamířil do horní tyče a v čase 38:58 už se prosadil před brankovištěm Seman a svým druhým gólem v utkání smazal ztrátu.

Na přelomu druhé a třetí třetiny hosté odolali při Bilčíkově pobytu na trestné lavici. Jihlava byla stále nebezpečnější, snažila se o častou střelbu na Bowa a v 51. minutě byla blízko vedoucí branky. Havránek bekhendem zpoza branky uvolnil Čachotského, který trefil levou tyč.

V čase 54:10 při vyloučení Patrika Čermáka se radovalo Kladno, když se podruhé v zápase prosadil osamocený Beran po Zikmundově práci za brankou. Za 42 sekund se dostal před Žukova Plekanec a forhendovým blafákem pečetil výhru. V závěrečné power play trefil ještě Harkabus tyč. Nakonec ještě dvě sekundy před koncem trefil prázdnou branku Kubík a a v pátém utkání série skóroval poosmé.

Baráž o hokejovou extraligu v Chomutově - 5. zápas:

Rytíři Kladno - HC Dukla Jihlava 6:3 (2:2, 1:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 6. Zikmund (Dotchin, Bow), 18. Kubík (Baránek, Hlava), 26. M. Beran (Plekanec, Kubík), 55. M. Beran (Zikmund, Plekanec), 54. Plekanec (Hlava), 60. Kubík - 12. F. Seman (Helt, Kachyňa), 16. Čachotský (Menšík), 39. F. Seman. Rozhodčí: Kika, Mrkva - Brejcha, Ondráček. Vyloučení: 3:5. Využití: 3:2. Diváci: 4500 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:1.

Kladno: Bow - Dotchin, Kehar, Wood, Ticháček, Baránek, Arzamascev, J. Suchánek - Hlava, Plekanec, Kubík - Jágr, Zikmund, Pytlík - Melka, M. Indrák, M. Beran - Babka, Kuťák, O. Machala. Trenér: D. Čermák.

Jihlava: Žukov - L. Mareš, Bilčík, Dundáček, Kachyňa, Eliáš, Kowalczyk - T. Havránek, Menšík, Čachotský - Helt, M. Zadražil, T. Harkabus - V. Brož, F. Seman, Peš - P. Čermák, M. Juda, Cachnín. Trenér: Ujčík.