Karlovy Vary vedly v Praze o dvě branky, ale po velkém obratu bere tři body Sparta

Aktualizováno 9. 10. 2018 21:23
Sparťané odčinili nedělní porážku se Zlínem a v předehrávce 10. kola hokejové extraligy porazili Karlovy Vary 5:2. Na začátku druhé třetiny Pražané prohrávali 0:2, ale ve zbytku utkání proti nováčkovi dominovali.
Sparťané museli proti Energii otáčet a o výhře 5:2 rozhodli ve třetí části.
Sparťané museli proti Energii otáčet a o výhře 5:2 rozhodli ve třetí části. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Hokejisté Sparty porazili v předehrávce 10. kola extraligy Karlovy Vary 5:2. Energie vedla v druhé třetině 2:0, přesto utrpěla sedmou porážku za sebou a zůstává předposlední s pouhými čtyřmi body. Sparta po třetí výhře z posledních čtyř zápasů poskočila na třetí příčku.

Domácí se museli už v třetí minutě bránit v oslabení po faulu Kumstáta a vůbec se jim to nepodařilo. Rachůnek po osmi sekundách zaskočil Machovského povedenou ranou na bližší tyč. Další možnost měl Vlach, který jel sám, jenže neměl potřebnou rychlost a domácí gólman byl tentokrát bezchybný.

Sparta pak hrála přesilovku, v níž mohl svůj prohřešek odčinit Kumstát, sám proti Novotnému volil blafák do bekhendu, jenže lapačka karlovarského gólmana byla dostatečně rychlá. V další početní výhodě domácích měl vyrovnání na holi Blain, jenže Novotný měl i tentokrát navrch.

"Chtěli jsme do utkání dobře vstoupit a hrát aktivně, což se nám povedlo. Na začátku jsme měli dobrý pohyb, dokázali jsme si vytvořit nějaké příležitosti a vstřelili i první branku, což nám hodně pomohlo. V některých situacích nás podržel gólman," uvedl asistent karlovarského kouče Tomáš Mariška.

Ve 25. minutě Forman zbytečně fauloval na polovině kluziště a Západočeši znovu trestali. Vlach fotbalově usměrnil přihrávku bruslí a sudí po konzultaci s kolegou u videa potvrdili dvoubrankové vedení hostů. Rozčarované domácí jakoby tenhle moment probudil a už o 40 sekund později Kudrna překvapil Novotného rychlým zakončením po výjezdu zpoza branky.

"Z mého pohledu tam byl jednoznačně úmyslný pohyb nohou," komentoval spornou situaci asistent domácího kouče Jaroslav Nedvěd. "Ale postavili jsme se k tomu jako chlapi. Přijali jsme to rozhodnutí, šli jsme makat a otočit to," pochválil přístup týmu.

Podle všeho si uznáním Vlachovy trefy nebyli při konzultaci s videem jistí ani hosté. "Souhlasím s tím, že ta situace sporná byla. Zůstalo to jednoznačně na posouzení rozhodčího," připustil Mariška.

Blain pak v končící 27. minutě trefil parádně horní růžek a bylo vyrovnáno. Šance se pak střídaly na obou stranách. Vrána se ve 37. minutě protáhl až před Novotného, ale tváří v tváří ho nepřekonal. Ještě před druhou přestávkou měli Karlovarští k dispozici 105 sekund přesilovky pět na tři, jenže po necelé půlminutě fauloval Podlipnik a při hře čtyři na tři hosté nic nevymysleli.

Zkraje třetí dvacetiminutovky nejprve zahrozil po pěkné individuální akci Říčka, s jehož zakončením si ještě Novotný poradil, ale pár vteřin poté neměl šanci zareagovat na Vránovu teč a Pražané dovršili obrat.

Sparta navíc hrála záhy přesilovku, během níž hledal Pech ostrou přihrávkou před brankovištěm najíždějícího Kumstáta a Novotný si ve snaze narušit tuto souhru srazil holí puk za svá záda - 4:2. Gestem fair play, jež ocenilo hlediště bouřlivým potleskem, se posléze blýskl Balán, když odvolal vyloučení na straně Pražanů. Skuhravý mohl ještě snížit, ve velké příležitosti ho však vychytal Machovský.

Dvě a čtvrt minuty před koncem se zranil domácí útočník Jarůšek, jenž zůstal ležet na ledě po bruslařském souboji s Rohanem a tvrdém nárazu do mantinelu. Led opouštěl na nosítkách. Myšlenky na nepříjemný moment rozehnal alespoň trošku Forman pátou trefou.

"Ríša má pohmožděnou krční páteř. Mluví, hýbe rukama, zdá se být relativně v pořádku, ale s těmito věcmi není radno si zahrávat. Proto raději zamířil do nemocnice na CT vyšetření," uvedl asistent Nedvěd.

Předehrávka 10. kola hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Energie Karlovy Vary 5:2 (0:1, 2:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 26. A. Kudrna (P. Vrána), 27. Blain (M. Beran, Sill), 41. P. Vrána (T. Pavelka, Gregorc), 46. Pech, 59. Forman (Pech, Kumstát) - 3. T. Rachůnek (Sičák), 25. Roman Vlach. Rozhodčí: Pešina, R. Svoboda - D. Jelínek, Komárek. Vyloučení: 8:5. Využití: 1:2. Diváci: 5 307.

Sestavy:

Sparta: Machovský - Blain, Kalina, Gregorc, T. Pavelka, Piskáček, Dvořák, Delisle - A. Kudrna, P. Vrána, Říčka - Jarůšek, Klimek, Buchtele - Forman, Pech, Kumstát - M. Beran, Sill, Smejkal. Trenéři: Krupp a J. Nedvěd.

Karlovy Vary: F. Novotný - Kovačevič, Šenkeřík, Podlipnik, M. Rohan, Sičák, Vágner, Šafář - Flek, Balán, T. Rachůnek - O. Beránek, Roman Vlach, T. Mikúš - Gorčík, Skuhravý, Lapšanský - Kohout, Kverka, Stloukal. Trenéři: Pešout a Mariška.