Kladno vyhrálo na poctivé, špinavé góly. Plekanec v závěru málem dostal infarkt

Aktualizováno 26. 12. 2022 20:22
Hokejisté posledního Kladna vyhráli v 31. kole extraligy v Litvínově 3:2 a připsali si teprve druhé vítězství z posledních osmi duelů. Vervu porazili Rytíři i potřetí v sezoně. Litvínov neuspěl poprvé po sérii čtyř výher. V 51. minutě rozhodl kladenský kapitán Tomáš Plekanec.
Tomáš Plekanec se raduje z vítězné branky Kladna
Tomáš Plekanec se raduje z vítězné branky Kladna | Foto: ČTK

"Dneska vyhrálo mužstvo, které dalo černé, poctivé, špinavé góly. Všechny tři z brankoviště. My jsme takové góly nedali. Zkrátka vyhrálo mužstvo, které asi do toho utkání víc dalo. Dnešní zápas nám dal jasnou zpětnou vazbu, kam se extraliga bude uchylovat dál. Bude to opravdu bitva o každý vstřelený a inkasovaný gól do konce sezony," řekl kouč Litvínova Karel Mlejnek.

Oba týmy si při aktivní hře v úvodu šance nevytvořily, až ve 4. minutě se ocitl před Brízgalou domácí Zdráhal, ale neuspěl stejně jako vzápětí po Gutově přihrávce exkladenský Hlava. V polovině úvodní části při Indrákově vyloučení nejdříve pálili Estephan a Zdráhal, největší šanci měl však v oslabení Filip. V úniku Zajíčka neprostřelil.

V 13. minutě otevřeli skóre domácí. Jurčík od levého mantinelu uvolnil rozjetého Chalupu, který bekhendovou střelou zamířil k levé tyči. Oslavil tak gólem návrat do litvínovského dresu po dvou měsících po hostování v Karlových Varech a v extralize se prosadil poprvé v sezoně. Za 86 sekund bylo vyrovnáno, když si Indrákovu střelu z levého kruhu srazil do vlastní branky Jaks.

V úvodu druhé části kryl Brízgala Hlavovu střelu po Zdráhalově přihrávce při brejku Vervy. Ve 24. minutě už Severočechům vrátil vedení Abdul, který po rychlém protiútoku po Zygmuntově přihrávce nadvakrát překonal kladenského gólmana. Odpovědět mohl osamocený Zikmund, ale Zajíček zasáhl vyrážečkou.

Rytíři se ubránili při Beranově vyloučení. Potom ohrozil Brízgalu po kladenské ztrátě Abdul. Ve 30. minutě po Jaksově střele od modré čáry zůstal puk ležet za kladenským gólmanem, který jej pak stihl přikrýt. Kladno se neprosadilo při Havelkově pobytu na trestné lavici.

Litvínov nevyužil přesilovku při Zikmundově trestu a v oslabení znovu zahrozil Filip. Kladno se dočkalo vyrovnání v 37. minutě, kdy po Indrákově střele dorazil puk z brankoviště Procházka.

V úvodu třetí třetiny si Brízgala poradil s Estephanovou střelou, Zajíčka zase nepřekonal po průniku Pytlík. V 45. minutě zlikvidoval kladenský gólman levým betonem Hlavovu šanci. V čase 50:38 otočil stav Plekanec, který na pravém kruhu trefil skákavý puk, který se odrazil od horní tyče a kapitán Rytířů jej ale pohotově dorazil do odkryté branky.

"Náhodně jsem do toho plácnul. Nevím, jestli byl gól už to první, ale naštěstí jsem to tam ještě dojel a dorazil. Určitě to bereme," pochvaloval si Plekanec zisk tří bodů.

Litvínov se marně tlačil za vyrovnáním. V 58. minutě mohl naopak pojistit náskok hostů Filip a 129 sekund před koncem se nechal vyloučit domácí Estephan. V oslabení mohl vyrovnat Kudrna, který se po chybě v kladenské defenzívě dostal do šance, ale Dotchin před odkrytou brankou zasáhl.

"Málem jsem dostal infarkt. Taková chyba se stane, ale nejsme schopní jiné zápasy dotáhnout do konce. Tak jsme rádi, že se k nám dneska trochu přiklonilo štěstí," komentoval Plekanec šanci Litvínova, kterou odstartoval nepodařená rozehrávka Matěje Berana dozadu. V úplném závěru měl ještě možnost v power play Estephan.

Třinec zhasil Kometu

Třinečtí hokejisté deklasovali i díky čtyřem využitým přesilovým hrám na svém ledě Kometu 7:2. Obhájce titulu vedl po úvodní třetině 3:0 a ve 40. minutě 6:1. Po třech bodech si připsali Martin Růžička, Andrej Nestrašil a Tomáš Marcinko za shodnou bilanci jednoho gólu a dvou asistencí. Brno nevyhrálo už dvanáct zápasů v základní hrací době a během této série získalo jen pět bodů. Pod novým trenérem Patrikem Martincem vybojovalo ve třech utkáních dva body.

Třinec udeřil poprvé v osmé minutě a gól se ještě prověřoval u videa. Roman zakončoval do posunuté branky a po hvizdu rozhodčího, ale podle aktuálních pravidel i taková trefa může platit, pokud předtím došlo bránícím týmem ke zmaření gólové šance.

Domácí zvýšili vedení v přesilových hrách, obě využili bleskově. V prvním případě skóroval po učebnicové souhře a osmi sekundách Růžička do odkryté branky. Ve druhé se Nestrašil trefil z levého kruhu k bližší tyči nad rameno Furcha v čase 19:59, z trestu uplynulo 25 sekund.

I hosté měli v úvodní třetině šance. Mazanec ale pohotově zasáhl proti Sedláčkovi i Horkému, který zblízka nepřehodil levý beton a poté kroutil hlavou, co zahodil.

Brno nastoupilo od druhé třetiny v brance s Čiliakem, který ale také brzy kapituloval. Ve 24. minutě jej překonal z dorážky Voženílek. Trefu ještě zkoumali rozhodčí u videa, protože si Kometa vyžádala trenérskou výzvu kvůli nedovolenému bránění brankáři.

Neuspěla, ale za chvíli se radovala. Koblížek ranou z pravého kruhu při hře čtyři na čtyři snížil. Za 67 sekund odpověděl v početní převaze Daňo a další gól do šatny dal v přesilové hře Marcinko, od jehož chráničů zamířil puk do sítě.

Hostující Flek trefil v úvodu třetí třetiny v přesilové hře spojnici a po vypršení trestu se dostal do úniku Marcinko, ale neměl patřičnou rychlost a zamířil pod tlakem nepřesně. Prosadil se až individuálním průnikem Buček, který se prosmýkl kolem Kučeříka a zblízka procedil puk za Čiliaka. Ve zbytku zápasu měl více šancí Třince, ale poslední změnu skóre učinilo Brno díky gólu Süsse.

Liberec deklasoval Boleslav

Liberečtí hokejisté vyhráli v pondělí na ledě Mladé Boleslavi 7:3 a uspěli ve třetím z posledních čtyř utkání. Dva góly hostů vstřelil Martin Faško-Rudáš, tři body si připsali Oscar Flynn a Michal Ivan. Bruslaři prohráli šestý z posledních sedmi zápasů.

České Budějovice dnes vyhrály na ledě Hradce Králové 4:1 a nový hlavní kouč Motoru David Čermák tak zažil úspěšnou premiéru ve funkci. Domácí měli výraznou střeleckou převahu, přesto nedokázali navázat na čtyři předešlé výhry. Hosté se dvakrát prosadili v přesilových hrách a dvě branky vstřelili při power play Mountfieldu. Gól a dvě asistence si připsal Lukáš Pech, dvě branky vstřelil Lukáš Vopelka.

Indiánům v derby stačil jediný gól

Plzeň v 31. kole porazila Karlovy Vary 1:0 a ukončili sérii tří porážek. Západočeské derby rozhodla již v 5. minutě branka Petra Kodýtka během přesilové hry, na kterou trápící se hosté přes střeleckou převahu nedokázali zareagovat a připsali si šestou porážku z posledních sedmi utkání. Premiérové čisté konto v sezoně udržel Dominik Pavlát. Plzeň ovládla i třetí západočeské derby v aktuálním extraligovém ročníku.

V posledním utkání dnešního programu extraligy Olomouc udolala Pardubice 3:2 v prodloužení, přesto v tabulce klesla na čtvrté místo. Dynamo si ziskem bodu upevnilo vedení, na druhé Vítkovice mají nyní náskok čtyř bodů. O výhře Hanáků rozhodl v čase 60:58 v přesilové hře Lukáš Nahodil.

31. kolo hokejové extraligy:

HC Verva Litvínov - Rytíři Kladno 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 13. Chalupa (Jurčík, Zygmunt), 24. Abdul (Zygmunt) - 15. Indrák (Dotchin), 37. M. Procházka (Indrák), 51. Plekanec (Sotnieks, Kubík). Rozhodčí: Hribik, Horák - Frodl, Gerát. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 5944.

Sestavy:

Litvínov: Zajíček - D. Zeman, Zile, Šalda, Freibergs, Jaks, Demel, Wesley - Abdul, M. Sukeľ, Kudrna - P. Zdráhal, Estephan, Š. Stránský - Chalupa, Gut, Hlava - Zygmunt, Jurčík, Havelka. Trenér: Mlejnek.

Kladno: Brízgala - Dotchin, Kehar, Slováček, Sotnieks, Babka, Cibulskis - Kubík, Plekanec, Brodecki - Melka, Zikmund, O. Bláha - Jágr, Filip, Michnáč - Pytlík, Indrák, M. Procházka - M. Beran. Trenér: Vejvoda.

BK Mladá Boleslav - Bílí Tygři Liberec 3:7 (1:4, 2:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 15. P. Kousal (Lintuniemi), 23. M. Beránek, 38. Lantoši (P. Kousal, Lintuniemi) - 11. A. Najman (Frolík, Ivan), 13. Birner (Filippi, Ivan), 18. Faško-Rudáš (Flynn, Frolík), 19. Ordoš (Kolmann), 39. Dlouhý, 42. Faško-Rudáš (A. Najman, Flynn), 47. Flynn. Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Ondráček, Šimánek. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 3588.

Sestavy:

Mladá Boleslav: Krošelj (21. Novotný) - R. Jeřábek, Jánošík, Pláněk, Bernad, Křepelka, Lintuniemi, Štich - P. Kousal, Lantoši, M. Beránek - J. Stránský, Fořt, Eberle - Kantner, O. Najman, Hradec - Šmerha, Bičevskis, Kotala. Trenér: Čihák.

Liberec: Kváča - Nedomlel, Balinskis, Melancon, Ivan, Štibingr, Kolmann - Faško-Rudáš, Filippi, Birner - Flynn, A. Najman, Frolík - Rychlovský, Jelínek, Ordoš - Dlouhý, Vlach. Trenér: Augusta.

Mountfield Hradec Králové - HC Motor České Budějovice 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 33. R. Pavlík (Blain, Okuliar) - 23. Percy (Pech, Čachotský), 40. Vopelka (M. Hanzl, Pech), 58. Pech (Dzierkals), 60. Vopelka (Přikryl). Rozhodčí: Jeřábek, Úlehla - Komárek, Lhotský. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:2. Diváci: 4402.

Sestavy:

Hradec Králové: Kiviaho - McCormack, Jank, Blain, Marcel, F. Pavlík, Rosandič, Piegl - Lev, Cingeľ, Doležal - Okuliar, Pilař, R. Pavík - Jergl, Lalancette, Perret - Kelly Klíma, Štohanzl, Moravec. Trenér: T. Martinec.

České Budějovice: Strmeň - Vráblík, Štencel, Percy, Šenkeřík, Hovorka, Bindulis, Kachyňa - Gulaš, Pech, Dzierkals - Valský, M. Hanzl, Čachotský - Přikryl, Toman, Koláček - Tomeček, Vopelka, Karabáček. Trenér: Čermák.

HC Škoda Plzeň - HC Energie Karlovy Vary 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Branka a nahrávka: 5. Kodýtek (Hrabík). Rozhodčí: Hejduk, Ondráček - Brejcha, Malý. Vyloučení: 3:9, navíc Bitten (Plzeň) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 5370.

Sestavy:

Plzeň: Pavlát - Zámorský, Kaňák, Piskáček, Kvasnička, Kremláček, Houdek - Hrabík, Kodýtek, Schleiss - Pour, Holešinský, Suchý - Rekonen, Mertl, Lang - Bitten, Malát, A. Dvořák. Trenér: Kořínek.

Karlovy Vary: Habal - Pulpán, Huttula, Stříteský, Bartejs, Havlín, Dlapa, Rulík - Kohout, Černoch, Koblasa - Koffer, Hladonik, Rachůnek - Kofroň, Gríger, Juusola - Kružík, Jiskra, Redlich. Trenér: Bruk.

HC Oceláři Třinec - HC Kometa Brno 7:2 (3:0, 3:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 8. M. Roman (Hrehorčák, M. Doudera), 15. M. Růžička (Daňo, Nestrašil), 20. Nestrašil (M. Růžička), 24. Voženílek (Marcinko, J. Jeřábek), 29. Daňo (Marcinko, Nestrašil), 39. Marcinko (M. Růžička, J. Jeřábek), 45. Buček (Dravecký, Kurovský) - 28. Koblížek (Kučeřík), 58. Süss (Kratochvíl, Kundrátek). Rozhodčí: Obadal, Šír - Gebauer, Rožánek. Vyloučení: 3:6. Využití: 4:0. Diváci: 4491.

Sestavy:

Třinec: Mazanec - Marinčin, Havránek, J. Jeřábek, Čukste, Zahradníček, M. Doudera - M. Růžička, Marcinko, Voženílek - Daňo, Hudáček, Nestrašil - Hrehorčák, M. Roman, Chmielewski - Kurovský, Dravecký, Buček. Trenér: Moták.

Brno: Furch (21. Čiliak) - Kundrátek, Kučeřík, Holland, Ďaloga, Ščotka, Gulaši, Hrbas - Horký, Holík, Flek - Dufek, Kollár, Zaťovič - Koblížek, Strömberg, I. Sedláček - Kratochvíl, Malý, Süss. Trenér: P. Martinec.

HC Olomouc - HC Dynamo Pardubice 3:2 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 30. Dujsík (Anděl, Olesz), 50. J. Káňa (Ondrušek, J. Knotek), 61. Nahodil (J. Káňa, Ondrušek) - 10. Hyka (Sedlák), 39. Říčka (T. Zeman, Čerešňák). Rozhodčí: Pražák, Kika - Axman, Rampír. Vyloučení: 2:3. Využití: 2:0. Diváci: 5139.

Sestavy:

Olomouc: Lukáš - Rutar, Ondrušek, Švrček, Mareš, Dujsík, Rašner - Bambula, J. Knotek, J. Káňa - Kunc, Nahodil, Klimek - Navrátil, Kusko, Plášek - Olesz, Strapáč, Anděl. Trenér: Tomajko.

Pardubice: Will - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, Bučko, Vála - Vondráček, T. Zohorna, R. Kousal - Hyka, Sedlák, Cienciala - A. Musil, Poulíček, Říčka - T. Zeman, T. Kaut, Kaplan. Trenér: Král.

1. Pardubice 30 15 7 4 4 86:59 63
2. Vítkovice 30 15 4 6 5 98:76 59
3. Třinec 30 15 2 5 8 87:59 54
4. Olomouc 31 15 4 1 11 80:63 54
5. Sparta Praha 31 14 4 1 12 78:71 51
6. Plzeň 31 12 3 6 10 80:79 48