Extraligu rozšířit a uzavřít, navrhuje Paleček. Klubům vyčítá neetický postup

jzp jzp
24. 12. 2019 11:01
Hokejovým klubům, které chtějí uzavřít extraligu, česká veřejnost vesměs spílá. Jejich záměr však podporuje Josef Paleček, jenž v nejvyšší tuzemské soutěži trénoval tři kluby. Úspěšnou kariéru před lety ukončil coby asistent kouče české reprezentace. "Do uzavřené soutěže by se víc zapojovali sponzoři," argumentuje Paleček.
Kladno v čele se svým majitelem Jaromírem Jágrem je jedním z klubů, které podporují uzavření extraligy.
Kladno v čele se svým majitelem Jaromírem Jágrem je jedním z klubů, které podporují uzavření extraligy. | Foto: ČTK

Chápete postoj části extraligových klubů, které chtějí už pro stávající sezonu zrušit sestup?

Myslím, že uzavření extraligy, respektive její rozšíření ještě o dva kluby by českému hokeji pomohlo. Mladí hráči by dostávali víc příležitostí, což je pro mě priorita, protože tam vězí budoucnost našeho hokeje. Na druhou stranu se hovoří o uzavření během rozběhnuté soutěže, což je neetické, nesportovní. Jednou přece byla daná pravidla, že jeden přímo sestoupí a jeden postoupí.

Dá se říct, že by šlo o podvod na fanoušky?

Kluby by neměly dělat změny v polovině soutěže jen proto, že se jim to zdá výhodnější. Na druhou stranu ty kluby někdo vlastní. Pokud se majitelé pro něco rozhodnou, sportovní stránka s tím asi nic neudělá.

Kdy by mělo k uzavření dojít ideálně?

Pokud veškeré pravomoci převezme Asociace profesionálních klubů, jak se píše (mělo by k tomu dojít v lednu, pozn. red.), tak její právo je pravidla změnit. A myslím, že by bylo vhodné udělat tuhle změnu hned od příští sezony.

Zmínil jste, že uzavřenou soutěž byste si představoval s šestnácti účastníky…

Ano, pokud se extraliga uzavře, ať se doplní ještě o dva kluby. Pak se může rozdělit na dvě skupiny - Západ a Východ. Nechci tedy přímo určovat model, jakým by se měla hrát, ale šestnáct mužstev je podle mě ideální počet.

Může si Česko dovolit tolik klubů na elitní úrovni? Nepůjde kvalita dolů?

Myslím, že úroveň určitě nebude horší, než je teď, pokud budeme pracovat s mladými a dávat jim příležitost. Také je důležité, aby brzy neodcházeli do Ameriky a zahraničních lig obecně a zůstávali tady. Aby cítili, že v naší nejvyšší soutěži najdou uplatnění.

Podle Jaromíra Jágra, majitele Kladna, kluby díky uzavření extraligy ušetří. Současné fungování soutěže považuje za ekonomickou bublinu, která dříve či později splaskne. Souhlasíte?

Klubům by to pomohlo v tom, že sponzoři by byli více aktivní. Víc by se do extraligy zapojovali, protože by neměli strach, že do toho dají peníze a jimi podporované mužstvo spadne. Navíc by se daly snížit platové stropy a víc prostoru by dostali mladí hráči, jak už jsem řekl.

Opravdu by k tomu došlo? V nižší první lize se po jejím dočasném uzavření nasazování mladých moc neosvědčilo.

Otázkou je, proč se to neosvědčilo. Jsou mužstva, která chtějí mermomocí postoupit do extraligy, což nebudou zkoušet s mladými. Dají prostor těm, kteří už mají něco za sebou.

Musela by uzavření elity doprovázet změna systému mládežnického hokeje? Nedávalo by smysl, aby například složení juniorské extraligy kopírovalo nejvyšší soutěž mužů?

V mládežnických soutěžích by bylo hlavně dobré snížit počty účastníků a vytvořit daleko větší konkurenci (svaz tuto redukci naplánoval, pozn. red.). Pokud pak budou hráči sportovně růst, samozřejmě po nich častěji než teď sáhnou dospělá mužstva. Je to řetěz, který na sebe navazuje.

Argumentem proti uzavření je spodek tabulky, kde v určité části sezony o nic nepůjde. Neklesne atraktivita ligy? Nezvýší se korupční potenciál?

Nemyslím si. I když extraliga bude uzavřená, kluby v ní pořád budou chtít získat mistrovský titul. Některé samozřejmě budou nahoře, některé dole. Ty zkrátka musí pracovat, aby se do horní poloviny tabulky dostaly. Už kvůli divákům, kteří nebudou chtít, aby jejich mužstvo hrálo několik let u dna. Soutěživost určitě nevymizí.

A co úroveň první ligy, z níž nepůjde postoupit výš? Stane se z ní farmářská soutěž?

Ano, jedna možnost je, že extraligové kluby si vytvoří své farmy. Také si myslím, že v tomto případě by první ligu už nehrálo tolik starších hráčů, kteří tam teď hrají a - zase jsme u toho - zabírají místo mladým a vlastně i střední generaci.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy