Jágrovo Kladno před nabitou halou překvapivě porazilo Spartu, která nezvládla závěr

17. 10. 2021 19:17
Hokejisté Kladna zvítězili v utkání 15. extraligového kola na ledě Sparty 4:3 po samostatných nájezdech a ukončili sérii pěti porážek, během níž zaznamenali jen dva body. V dalších utkáních slavili vesměs domácí: České Budějovice zdolaly Hradec, Brno si poradilo s Olomoucí, Vítkovice vyzrály na Liberec, Litvínov se radoval v duely s Karlovými Vary a Třinec porazil Mladou Boleslav.
Jaromír Jágr
Jaromír Jágr | Foto: Roman Mareš, Rytíři Kladno

Kladno na Spartě před nejvyšší návštěvou sezony 14.126 diváků ještě v 58. minutě prohrávalo 1:3. Hosté však dvěma góly při hře bez gólmana vyrovnali, nájezdy pak rozhodl dvacetiletý útočník Matyáš Filip. U všech gólů vítězů v základní hrací době byli obránce Jake Dotchin a útočník Tomáš Plekanec (oba 1+2).

Pražané nevyužili v úvodu duelu přesilovku, když pykal Dotchin. V 11. minutě se strážce domácího brankoviště Salák vyznamenal proti Melkovi. Brzy poté, však museli hosté znovu do čtyř po Kubíkově prohřešku a tentokrát už pykali. Už po půl minutě v početní výhodě se prosadil povedenou ranou z kruhu již osmým gólem v sezoně Chlapík. Kašeho vychytal před přestávkou Bow a oba celky tak dělil jediný gól.

V úvodu druhé části nevyužil dobrou možnost Pitule, jen krátce poté se ale Kladenští dočkali své první přesilovky v utkání a na její využití jim stačilo 20 sekund: Plekanec ideálně nabil Kubíkovi, který prostřelil ranou bez přípravy Saláka. O půl minuty později však bylo zase všechno jinak, když se rovněž z kruhu zapsal mezi střelce Kaše. Šlo o jeho první branku v sezoně a zároveň i premiérovou v dresu Sparty. Příležitost ke zvýšení náskoku nevyužil Sobotka a hosté tak zůstávali nadále ve hře o body.

Když na začátku třetího dějství nevyužili Rytíři přesilovku a Moravčíkův pokus usměrnil ve 44. minutě do branky domácí kapitán Řepík, jenž tak zvýšil na 3:1, zdálo se, že favorit si podle očekávání dojde pro plný bodový zisk. Opak byl ale pravdou, přestože stav zůstal stejný až do 58. minuty. V čase 57:56 snížil při power play prvním gólem v extralize Dotchin. V závěru navíc fauloval Sobotka a Plekanec 21 sekund před koncem využil situaci šest na čtyři. Asistenci si připsal i Jágr.

Zaskočené sparťany mohl dorazit v končící 63. minutě Kubík, zazvonil však jen na brankovou konstrukci. Přes několik šancí na obou stranách se muselo rozhodnout až v nájezdech. Z devíti exekutorů byl úspěšný jen jediný. Filip uspěl na konci čtvrté sérii, Chlapík vzápětí musel proměnit, jenže brankář Bow byl proti.

Skvělý večer na jihu

Letos vyprodaná Budvar aréna v Českých Budějovicích zažila nadstandardní extraligový večer, ve kterém si Motor vyšlápl na Hradec Králové. Při absenci čtyř zraněných útočníků oblékl dres domácích po devatenácti letech mistr světa z roku 2010 Jiří Novotný. Trenéři jej posílali na přesilovky i oslabení, jako centr si úspěšně počínal na buly.

Utkání mělo nevídaný start. Po 28 vteřinách se prosadil u levé tyčky Karabáček prvním gólem v sezoně. Za pouhých 24 sekund odpověděl kapitán hostů Smoleňák přesnou střelou z levého kruhu.

Domácím vrátil vedení v v 6. minutě Valský, který objel hradeckou branku, změnil směr na pravém kruhu a švihem prostřelil Lukeše. Východočeši srovnali v 10. minutě z přesilovky, trefil se Jergl z levého kruhu. Domácí získali vedení i do třetice. V početní výhodě skóroval Pech nápřahem z pravé strany.

Druhá třetina byla o poznání klidnější. Hra se začala kouskovat, ubylo dramatických situací. Českobudějovičtí přečkali oslabení po faulu Vráblíka a před polovinou základní hrací doby si vypracovali v rychlém sledu několik příležitostí.

Pech po dlouhé přihrávce jel sám na Lukáše, ale nezakončil, stejně jako Gulaš u levé tyčky nebo Hanzl dorážející před brankovištěm. Na hokejky domácích se přestěhovala aktivita i na zbytek třetiny, ale do větší šance se dostal už jenom Karabáček, jenž trefil po Hanzlově zpětné přihrávce hradeckého gólmana.

Třetí část otevřeli hráči Motoru několika střeleckými pokusy a aktivní byli především Šenkeřík a Pech, ale Hradec ve snaze o vyrovnání zvyšoval tlak a zaměstnával českobudějovickou obranu. Domácím pomohlo vyloučení příliš důrazného Lva. Usadili se v soupeřově pásmu a po více než minutovém obléhání zajistil čtvrtou trefu Percy, jenž vypálil z pozice ve středu kluziště dva metry před modrou čárou.

Čtyři minuty před sirénou zkusili hosté power play. Novotný místo střely do prázdné branky zvolil přihrávku na Slováčka, který netrefil, stejně jako o chvíli později Gulaš. Na druhé straně snížil zblízka Lev a Mountfield pokračoval v power play, ale skóre se již nezměnilo.

Radost pro domácí

Brno zvítězilo doma nad Olomoucí 4:1 a uspělo potřetí za sebou. Kometa vedla po polovině utkání 3:0 a komplikace nepřipustila ani poté, co hosté v závěru druhé části snížili.

Litvínov porazil Karlovy Vary 4:3 a zabral po dvou prohrách za sebou. Pod teprve třetí vítězství Vervy z posledních 12 zápasů se podepsal dvěma trefami útočník Richard Jarůšek. Energie si připsala šestou porážku z uplynulých sedmi duelů. Zápas začal s dvacetiminutovým zpožděním kvůli úpravě díry v ledu.

Vítkovicím stačila k vydřené výhře nad Libercem jediná trefa. Utkání rozhodl svým pátým gólem sezony Petr Fridrich už po 21 vteřinách prodloužení. Domácí gólman Aleš Stezka vychytal svou první nulu a i on tak prodloužil trápení Bílých Tygrů, kteří z posledních devíti utkání vyhráli jediné. Vítkovický Lukáš Krenželok odehrál v extralize tisící zápas.

Třinec porazil na svém ledě Mladou Boleslav jednoznačně 5:0. Oceláři vedli v prvním vzájemném duelu obou týmů od jarního semifinále už ve 22. minutě třígólovým rozdílem. Úvodní dvě branky vstřelil Miloš Roman, třetí přidal Erik Hrňa, čtvrtou Tomáš Marcinko a pátou Roman Szturc. Marek Mazanec udržel podruhé v této sezoně čisté konto.

15. kolo hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - Rytíři Kladno 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 1:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 13. F. Chlapík (Moravčík, E. Thorell), 25. D. Kaše (F. Chlapík, Z. Doležal), 44. Řepík (Moravčík, M. Jandus) - 24. Kubík (Plekanec, Dotchin), 58. Dotchin (Plekanec), 60. Plekanec (Jágr, Dotchin), rozhodující sam. nájezd M. Filip. Rozhodčí: Hodek, Pilný - Brejcha, Votrubec. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:2. Diváci: 14.126.

Sparta: Salák - Moravčík, T. Pavelka, Polášek, Tomáš Dvořák, Jurčina, Mikliš, od 21. navíc M. Jandus - Řepík, Sobotka, E. Thorell - D. Kaše, Chlapík, Z. Doležal - M. Forman, Zikmund, Buchtele - Konečný, P. Hašek, Prymula. Trenér: Jandač.

Kladno: Bow - Dotchin, Kehar, Nilsen, Wood, Ticháček, Donaghey - Jágr, Plekanec, Hlava - M. Beran, Kubík, Dvořáček - Melka, M. Filip, Račuk - Kristo, Pitule, Hajný. Trenér: D. Čermák.

Motor České Budějovice - Mountfield Hradec Králové 4:3 (3:2, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 1. Karabáček, 6. Valský (Štencel, D. Voženílek), 13. Pech (Gulaš, Šenkeřík), 52. Percy (Štencel, Abdul) - 1. Smoleňák (Oksanen, Koukal), 10. Jergl (McCormack, Kevin Klíma), 58. Lev (Oksanen, Kevin Klíma). Rozhodčí:Pešina, Horák - Kajínek, Axman. Vyloučení: 2:4. Využití: 2:1. Diváci: 6421 (vyprodáno).

České Budějovice: Hrachovina - Percy, Bindulis, Šenkeřík, Piskáček, R. Vráblík, Štencel, Štich - Karabáček, M. Hanzl, Slováček - Gulaš, Pech, J. Ondráček - Chlubna, J. Novotný, Abdul - Valský, D. Voženílek, Holec. Trenér: Modrý.

Hradec Králové: Š. Lukeš - F. Pavlík, Gaspar, Blain, Nedomlel, McCormack, Kalina, Šalda - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Oksanen, Koukal, Smoleňák - Orsava, Lalancette, Lev - Kelly Klíma, Štohanzl, Pilař. Trenér: T. Martinec.

HC Kometa Brno - HC Olomouc 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 12. Kollár (Krištof), 16. Zaťovič (Haščák, P. Holík), 31. Kučeřík (Krištof, Kollár), 59. L. Horký (P. Holík, Mueller) - 38. J. Káňa II (Rašner). Rozhodčí: Hejduk, Veselý - Hynek, Ganger. Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0. Diváci: 6756.

Brno: Tomek - Holland, Ďaloga, Roth, Kučeřík, Bartejs, Gulaši, D. Mikyska - Mueller, Krištof, Kollár - L. Horký, P. Holík, Zaťovič - R. Pavlík, T. Šoustal, M. Haščák - Vincour, Rákos, Mallet. Trenér: Kalous.

Olomouc: J. Sedláček - T. Černý, Ondrušek, Škůrek, Švrček, Dujsík, Řezníček, Rašner - Kucsera, Krejčí, J. Káňa II - Navrátil, J. Knotek, Olesz - Kunc, Nahodil, Klimek - Bambula, P. Kolouch, Strapáč. Trenéři: Moták a J. Tomajko.

HC Oceláři Třinec - BK Mladá Boleslav 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 4. Miloš Roman (Daňo, Marinčin), 22. Miloš Roman (A. Nestrašil, O. Kovařčík), 22. Hrňa (Marcinko, O. Šedivý), 48. Marcinko (P. Vrána), 60. R. Szturc (O. Šedivý, D. Musil). Rozhodčí: Jeřábek, Ondráček - Lederer, Rožánek. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:0. Diváci: 3464.

Třinec: Mazanec - Kundrátek, D. Musil, Marinčin, M. Doudera, M. Adámek, Jaroměřský - Martin Růžička, P. Vrána, Daňo - O. Kovařčík, Miloš Roman, A. Nestrašil - Hrňa, Marcinko, O. Šedivý - Dravecký, R. Szturc, Kofroň - Hrehorčák. Trenér: Varaďa.

Mladá Boleslav: Krošelj - Ševc, Pýcha, Pláněk, D. Moravec, Šidlík, Jánošík - Dufek, Fořt, Kelemen - P. Kousal, O. Najman, Lunter - Claireaux, A. Raška, Kotala - J. Stránský, Bičevskis, Bernad. Trenéři: R. Rulík a Patera.

HC Vítkovice Ridera - Bílí Tygři Liberec 1:0 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)

Branka a nahrávka: 61. Fridrich (Dej). Rozhodčí: Obadal, Stano (SR) - Rampír, Bohuněk. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 3684.

Vítkovice: Stezka - R. Polák, Plášil, Gewiese, Galvinš, J. Stehlík, P. Koch, L. Kovář - Svačina, Marosz, L. Krenželok - Fridrich, J. Hruška, Afanasjev - M. Kalus, Dej, R. Bondra - Bernovský, Chlán, J. Krejsa. Trenér: Philipp.

Liberec: Kváča - Vitásek, Šmíd, Melancon, Rosandič, M. Ivan, Derner - Ordoš, Gríger, Birner - Zachar, Filippi, J. Vlach - Faško-Rudáš, Klepiš, A. Najman - J. Šír, P. Jelínek, Rychlovský. Trenér: P. Augusta.

HC Verva Litvínov - HC Energie Karlovy Vary 4:3 (0:0, 1:1, 3:2)

Branky a nahrávky: 25. Jarůšek (D. Zeman, P. Svoboda), 43. Zygmunt (Irving, P. Svoboda), 44. Jarůšek (P. Zdráhal, Estephan), 53. P. Zdráhal (Estephan, Irving) - 28. Koblasa (Kohout), 56. Koblasa (T. Hanousek, Plutnar), 60. Kulich (Plutnar, Flek). Rozhodčí: Lacina, Micka - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:2. Diváci: 2574.

Litvínov: Godla - Irving, Hrbas, Stříteský, Balinskis, Demel, D. Zeman, Strejček - P. Zdráhal, Estephan, Jarůšek - F. Lukeš, V. Hübl, Pospíšil - P. Svoboda, Gerhát, P. Straka - Havelka, Latta, Zygmunt. Trenér: Országh.

Karlovy Vary: F. Novotný - Plutnar, M. Rohan, T. Hanousek, Dlapa, Pulpán,T. Havlín, Parkkonen - Flek, Hladonik, T. Rachůnek - O. Beránek, Kracík, Průžek - Kohout, Kulich, Koblasa - Vondráček, Osmík, Redlich. Trenér: Pešout.

1. Pardubice 14 8 2 1 3 48:33 29
2. Třinec 13 7 2 3 1 46:28 28
3. Hradec Králové 14 8 2 0 4 40:27 28
4. Mladá Boleslav 14 8 1 1 4 40:26 27
5. Sparta Praha 13 6 3 2 2 50:39 26
6. České Budějovice 14 7 0 2 5 43:44 23
7. Plzeň 13 6 1 2 4 42:37 22
8. Olomouc 12 5 3 0 4 28:24 21