Jágrovo Kladno si ani neškrtlo, Sparta mu dala šest gólů. Třinec vyzrál na Boleslav

5. 12. 2021 19:34
Hokejisté Sparty zvítězili v utkání 30. extraligového kola v Chomutově nad Kladnem 6:0. S nulou a polovičním počtem nastřílených gólů si poradil lídr z Třince s Mladou Boleslaví. Hradec vyhrál 3:2 v prodloužení nad Motorem, v extra čase pak Liberec 4:3 nad Vítkovicemi. Litvínov si odvezl všechny body za triumf 3:2 z Varů, Brno po vítězství 2:0 z Olomouce a Pardubice ze Zlína, který zdolaly 4:1.
Útočník Kladna Jaromír Jágr v duelu se Spartou
Útočník Kladna Jaromír Jágr v duelu se Spartou | Foto: Roman Mareš/Rytíři Kladno

Pražané rozhodli duel s Kladnem dvěma góly ve druhé třetině, vyhráli čtvrtý z posledních pěti zápasů a vrátili Rytířům domácí porážku 3:4 po nájezdech z poloviny října. Vítězný gól dal útočník David Dvořáček. Předposlední Kladno vyšlo počtvrté za uplynulých pět vystoupení bodově naprázdno. První čisté konto v sezoně vychytal Matěj Machovský.

V kladenské sestavě nechyběl dvacetiletý útočník Jaromír Pytlík, jenž se vrátil do Čech po rozvázání smlouvy s finským Kuopiem, ale místo Vítkovic, odkud odcházel během sezony 2018/19 do zámoří, dal přednost barvám Středočechů.

V úvodu byli o něco aktivnější Rytíři, měli šanci hrát brzy i početní výhodu po prohřešku Buchteleho, ale příliš se jim nepovedla. V šesté minutě se však dostali do šance legendy Jágr s Plekancem, který ale pálil mimo. Sparta přečkala i vyloučení Řepíka, při němž Beran z ideálně pozice jen těsně minul branku. V 18. minutě propálil Melka Machovského, jenže kotouč skončil opět mimo tyčky.

Zkraje druhé třetiny zazvonil Kubíkův pokus v přesilovce na brankovou konstrukci. Klíčové pro vývoj bylo období mezi 30. a 38. minutou. Před polovinou zápasu byl Machala faulovaný Martinem Jandusem, jenže Filip z trestného střílení na Machovského nevyzrál. Skóre tak otevřel ve 34. minutě Dvořáček. Ve 38. minutě navíc zvýšil po dorážce vlastní střely Matuškin.

Ve třetím dějství nejprve neuspěl Chlapík. V končící 52. minutě však vzal na sebe koncovku přečíslení tří na dva hostující kapitán Řepík a přesnou ranou zápěstím dal Pražanům - i s ohledem na obraz hry v celém utkání - takřka definitivu. Zbytek utkání už byl ze strany sparťanů exhibicí, při níž stihli přidat ještě další tři góly. Trefili se Buchtele, Thorell a Chlapík.

Třinec vyhrál v Mladé Boleslavi 3:0 a potřetí v řadě v soubojích se Středočechy neinkasoval. Páté čisté konto v sezoně, druhé proti Mladé Boleslavi, udržel Marek Mazanec.

Hradec Králové potvrdil dobrou formu a připsal si čtvrté vítězství v řadě. Proti Českým Budějovicím ztratil sice vedení 2:0, díky trefě Jakuba Lva ze čtvrté minuty prodloužení však získal dva body za výhru 3:2.

Litvínov triumfoval v Karlových Varech 3:2 a ukončil sérii tří porážek. Naopak domácí Energie si připsala třetí nezdar v řadě. Dvěma asistencemi se na výhře Vervy v podkrušnohorském derby podílel obránce Patrik Demel.

Pardubice vyhrály ve Zlíně 4:1 a potřetí za sebou v soutěži naplno bodovaly. Dvěma góly se na čtvrtém vítězství v řadě nad Berany podílel útočník Ondřej Rohlík. Poslední Zlín tak v domácím prostředí nedokázal navázat na překvapivé páteční vítězství z ledu pražské Sparty.

Liberec porazil Vítkovice 4:3 po prodloužení a po dvou porážkách se radoval z vítězství. Vítkovice prohrály podruhé v řadě, ale natáhly svou šňůru s alespoň jedním bodem na osm zápasů. Ridera pod Ještědem vedla po první třetině 2:0, Liberec ale ještě do druhé přestávky srovnal. Ve třetí třetině nejprve skóroval domácí Dávid Gríger, do prodloužení poslal duel Roberts Bukarts. V čase 64:22 rozhodl o vítězství Bílých Tygrů Jakub Klepiš.

Brno vyhrálo v Olomouci 2:0 a potřetí v řadě naplno bodovalo. Kometa se střelecky prosadila dvakrát ve druhé třetině, velkou zásluhu na její výhře měl brankář Jakub Sedláček. Jednatřicetiletý gólman, jenž začal sezonu právě v Olomouci, si připsal 30 úspěšných zákroků a podruhé v ročníku udržel čisté konto.

30. kolo hokejové extraligy:

Rytíři Kladno - HC Sparta Praha 0:6 (0:0, 0:2, 0:4)

Branky a nahrávky: 34. Dvořáček (D. Vitouch, J. Strnad), 38. Matuškin (T. Pavelka), 52. Řepík (T. Pavelka), 56. Buchtele (Sobotka, Chlapík), 57. E. Thorell (Matuškin, R. Horák), 60. Chlapík (T. Pavelka). Rozhodčí: Hradil, Micka - Ganger, Malý. Vyloučení: 3:5, navíc Dotchin (Kladno) 5 min. Využití: 0:1. Diváci: 1000 (omezený počet).

Kladno: Bow - Dotchin, Kehar, Wood, Ticháček, Baránek, J. Suchánek, Donaghey - Jágr, Plekanec, Hlava - Kristo, Kubík, Indrák - Melka, Račuk, M. Beran - Pytlík, M. Filip, O. Machala. Trenér: D. Čermák.

Sparta: Machovský - Mikliš, Matuškin, M. Jandus, Polášek, T. Pavelka, R. Jeřábek - Chlapík, Sobotka, Buchtele - Řepík, R. Horák, E. Thorell - Přibyl, Konečný, T. Jandus - Dvořáček, D. Vitouch, J. Strnad. Trenéři: Jandač a Hořava.

Mountfield Hradec Králové - Motor České Budějovice 3:2 v prodl. (2:0, 0:2, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Jergl (Perret, Jank), 19. Lamper (Pilař), 64. Lev (Jergl, Blain) - 34. J. Novotný (Holec, Piskáček), 35. Gulaš (Pech, Vráblík). Rozhodčí: Hejduk, Úlehla - Gerát, Hynek. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Hradec Králové: Kiviaho - Blain, Nedomlel, F. Pavlík, Gaspar, McCormack, Jank - Oksanen, Lev, Smoleňák - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Kelly Klíma, Lalancette, Orsava - Lamper, Koukal, Pilař. Trenér: T. Martinec.

České Budějovice: Hrachovina - Percy, Štich, Vráblík, Bindulis, Piskáček, Šenkeřík, Štencel - J. Ondráček, D. Voženílek, Vondrka - Gulaš, Pech, Holec - M. Beránek, J. Novotný, Abdul - Karabáček, M. Hanzl, Venkrbec. Trenér: Modrý.

BK Mladá Boleslav - HC Oceláři Třinec 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 10. Kundrátek (Marinčin, Nestrašil), 38. Hrňa (Chmielewski, Marcinko), 59. Daňo (M. Růžička). Rozhodčí: Šír, Horák - Kis, Šimánek. Vyloučení: 2:1. Využití: 0:1. Diváci: 588 (omezený počet).

Mladá Boleslav: J. Růžička - Ševc, Pýcha, Pláněk, Bernad, Šidlík, Jánošík, Lintuniemi - Pospíšil, Fořt, Kotala - P. Kousal, O. Najman, Kelemen - Kantner, Claireaux, Lunter - J. Stránský, Bicevskis, Eberle. Trenéři: Rulík a Patera.

Třinec: Mazanec - M. Doudera, Marinčin, D. Musil, Kundrátek, Jaroměřský, Adámek - Daňo, P. Vrána, M. Růžička - Nestrašil, M. Kovařčík, O. Kovařčík - Hrňa, Marcinko, Chmielewski - Hrehorčák, M. Roman, Dravecký. Trenér: Varaďa.

HC Energie Karlovy Vary - HC Verva Litvínov 2:3 (1:2, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 14. Koblasa (Kohout), 56. Černoch (O. Beránek, M. Rohan) - 10. Estephan (Baláž), 11. Kudrna (F. Lukeš, Demel), 43. P. Zdráhal (Demel, V. Hübl). Rozhodčí: Kika, M. Sýkora - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 2:7. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Karlovy Vary: Habal - Plutnar, M. Rohan, Dlapa, Parkkonen, Pulpán, T. Havlín, L. Doudera - Flek, T. Mikúš, T. Rachůnek - Immo, Kulich O. Beránek - Kohout, Černoch, Koblasa - Vondráček, Hladonik, Redlich. Trenér: Pešout

Litvínov: Godla - Irving, Demel, Balinskis, Hrbas, Stříteský, Baláž, D. Zeman - Jarůšek, Estephan, P. Straka - P. Zdráhal, V. Hübl, Chalupa - F. Lukeš, M. Sukeľ, Kudrna - Válek, Gerhát, Zygmunt. Trenér: V. Růžička.

PSG Berani Zlín - HC Dynamo Pardubice 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 42. Kubiš (P. Sedláček, Köhler) - 17. Camara (Cienciala, Říčka), 28. Rohlík (Anděl, J. Mikuš), 38. Rohlík (Paulovič, Anděl), 57. Nakládal (Říčka, Blümel). Rozhodčí: Pešina, Obadal - Lederer, Rampír. Vyloučení: 2:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 1000 (omezený počet).

Zlín: Kašík - Gazda, Mamčics, O. Němec, Suhrada, T. Hanousek, M. Novotný, Ferenc - Okál, Honejsek, Mallet - Köhler, P. Sedláček, Kubiš - Michasenok, Hejcman, Zabusovs - Fryšara, R. Veselý, Vopelka. Trenér: Jenáček.

Pardubice: Klouček - Nakládal, J. Mikuš, Košťálek, Robertson, Hrádek, J. Kolář - Blümel, Poulíček, Paulovič - Camara, A. Musil, R. Kousal - Hecl, Cienciala, Říčka - Rohlík, Anděl, Pochobradský. Trenér: R. Král.

Bílí Tygři Liberec - HC Vítkovice Ridera 4:3 v prodl. (0:2, 2:0, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 25. Klapka (Ordoš), 36. Ivan (Kolmann, Filippi), 48. Gríger (Birner, Filippi), 65. Klepiš (Rosandič) - 12. M. Kalus (L. Kovář), 20. L. Krenželok (Gewiese), 58. Roberts Bukarts (Gewiese, Lindberg). Rozhodčí: Jeřábek, Šindel - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. Diváci: 1000 (omezený počet).

Liberec: J. Pavelka (21. Kváča) - Štibingr, Rosandič, Kolmann, Ivan, J. Šedivý, Derner, Aubrecht - Gríger, Filippi, Ordoš - Zachar, Klepiš, Birner - Klapka, P. Jelínek, J. Vlach - Faško-Rudáš, A. Najman, Šír. Trenér: Augusta.

Vítkovice: Stezka - R. Polák, Galvinš, J. Stehlík, Gewiese, L. Kovář, Koch, Plášil - Lakatoš, J. Hruška, L. Krenželok - M. Kalus, Lindberg, R. Bondra - Roberts Bukarts, Marosz, Dej - Fridrich, Chlán, Lednický. Trenér: Holaň.

HC Olomouc - HC Kometa Brno 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 25. Krištof (Mueller, Holland), 32. Dočekal (R. Pavlík, Šoustal). Rozhodčí: Mrkva, Pražák - Klouček, Bohuněk. Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet)

Olomouc: Lukáš - T. Černý, Ondrušek, Švrček, Rašner, Dujsík, Řezníček - Nahodil, D. Krejčí, J. Káňa - Kucsera, J. Knotek, Klimek - Navrátil, Kolouch, Strapáč. Trenéři: Moták a Tomajko.

Brno: J. Sedláček - Bartejs, Ďaloga, Holland, Kučeřík, Roth, Gulaši, D. Mikyska - Mueller, Krištof, Zaťovič - Horký, A. Zbořil, Jenyš - Kratochvíl, Rákos, Ostřížek - Šoustal, Dočekal, R. Pavlík. Trenéři: Zábranský a Kalous.

před 5 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.