Jágrovo Kladno musí znovu do baráže. Motor mu nastřílel pět gólů a zachránil se

Aktualizováno 3. 3. 2023 22:16
Hokejisté Kladna v předposledním 51. kole základní části extraligy prohráli v Českých Budějovicích 2:5, už nemohou opustit poslední místo v tabulce a po roce je znovu čeká baráž o udržení s vítězem první ligy. Motor rozhodl přímý souboj dvou nejhorších týmů soutěže o záchranu ve vyprodané Budvar aréně ve druhé třetině, kdy dal čtyři góly.
Tomáš Plekanec a Jaromír Jágr v zápase Kladna na ledě Českých Budějovic.
Tomáš Plekanec a Jaromír Jágr v zápase Kladna na ledě Českých Budějovic. | Foto: ČTK

Postupně se trefili Jakub Valský, Zdeněk Doležal, Petr Šenkeřík a Filip Přikryl. Za Rytíře snížili Matyáš Filip a Jakub Klepiš, ale poslední slovo měl Roman Vráblík.

Na lavičce Českých Budějovic proti svému bývalému klubu ve speciálním duelu uspěl trenér David Čermák, který ještě v minulé sezoně vedl Kladno. Rytíři si na svého soupeře v boji o udržení počkají, baráž začne až v polovině dubna. Jihočeši po loňském nečekaném bronzu mají jistotu, že obsadí předposlední 13. místo a sezona pro ně po základní části skončí.

"Díky soupeřům jsme ještě v dnešním zápase dostali šanci napravit nevydařenou sezonu. Bohužel jsme utkání nezvládli a čeká nás baráž. Zlomilo se to ve druhé třetině, kdy jsme asi za sedm minut dostali čtyři góly. Plán na další týdny zatím nemáme, jeli jsme sem s tím, že vyhrajeme," řekl na tiskové konferenci asistent kladenského trenéra Pavel Skrbek.

Do českobudějovické sestavy se po nemoci vrátili klíčový útočník Pech, který je nejproduktivnějším hráčem Motoru v sezoně, a další veterán Čachotský. Asistent trenéra a sportovní manažer jihočeského klubu Novotný na rozdíl od minulých duelů tentokrát do hry nezasáhl.

Poprvé od 46. kola dostal mezi tyčemi Motoru od začátku přednost Hrachovina před Strmeněm a hned v úvodu musel zasahovat proti Jágrovi. Na opačné straně stále ještě v první minutě zastavil Dzierkalsovu dorážku Brízgala.

Po svižném začátku a nepovedené kladenské přesilovce se pak v úvodní třetině hrál hodně opatrný a nervózní hokej. Jihočeši měli před utkáním na soupeře bod k dobru a rozjížděli se pomaleji.

V deváté minutě Gulaš při přečíslení dva na jednoho mířil jen do brankáře. Na opačné straně v úniku vystřelil vedle Kubík, který podle spekulací zamíří od příští sezony do Motoru, a Jágra znovu vychytal Hrachovina. "Adam Kubík střílel dobře, ale bohužel se nám celou sezonu nedaří dávat první góly," litoval Filip.

Domácí hráče na počátku druhé třetiny paradoxně nastartovalo vlastní oslabení, ve kterém se v 23. minutě dostal do velké šance obránce Štencel, po kličce však už nezakončil. Po dalším úniku a kladenském faulu nevyužil Motor přesilovku, ale v 27. minutě už otevřel skóre. Šenkeřík se na modré čáře elegantně zbavil protihráče, našel Vondrku a ten ještě vyšperkoval akci přihrávkou na Valského, který nemohl minout prázdnou branku.

"Vyšťourali jsme nějak puk, došlo to až k Šenkymu na modrou. Já si odjel na stranu a celou dobu jsem věděl o Valdovi. Čekal jsem, že mi to tam Šenky dá. Jen jsem se pak bál, abych netrefil hráče, kterého jsem prohazoval," uvedl Vondrka.

Za necelé dvě minuty už po 10 sekundách potrestal Kubíkův faul využitou přesilovkou Doležal, který z kruhů zamířil přesně k tyči a připsal si teprve třetí gól v sezoně. "Branek jsem v téhle sezoně nedal moc. Jsem rád, že jsem dnes mohl gólem pomoci, že byl dost důležitý a udrželi jsme to," řekl Doležal.

Na ledě v tu chvíli jako by bylo jen jedno mužstvo. Na konci 33. minuty ještě Brízgala se štěstím ramenem vyrazil Vondrkovu šanci, následně ale napřáhl od modré Šenkeřík a Indrák tečoval puk za brankáře hostů. Za minutu přidali rozjetí domácí čtvrtou trefu. Před Přikrylem se rozestoupila kladenská obrana a člen čtvrté formace vypálil přesně k tyči.

V 38. minutě Rytíři vykřesali drobnou naději, když se zblízka mezi Hrachovinovy betony prosadil Filip. Stejný hráč měl poté v přesilovce šanci na další trefu, ale těsně minul. "Rozhodující byly ty slepené góly. Přestali jsme hrát a během necelých deseti minut to bylo 4:0 pro domácí," konstatoval Filip.

V kladenské brance do třetí třetiny nastoupil místo Brízgaly Bow a hned se předvedl při domácí přesilovce. Kladenští chvíli po jejím vypršení snížili na rozdíl dvou gólů. Po sporné situaci se trefil Klepiš, domácí předtím marně reklamovali, že se hosté už dostali z útočného pásma do ofsajdu.

Na větší zdramatizování duelu už ale Středočeši neměli, naopak na Bowovu branku se valil jeden útok za druhým. Vondrka nevyužil samostatný únik, neuspěli ani Pech a následně Gulaš, jenž trefil břevno. Pátý gól dal Motor až v přesilovce při obrovském tlaku, který v 56. minutě zakončil ranou od modré Vráblík.

"První dvě pětky obou týmů hrály na sebe, zápas rozhodlo, že se prosadili i hráči z dalších lajn," uvedl kouč Čermák, který vloni zažil baráž s Kladnem. "Vyšlo to zrovna na Kladno, ale takovéhle utkání by bylo emoční proti jakémukoliv soupeři. Určitě je jednodušší hrát o titul než o to, kdo se vyhne baráži. Samozřejmě jsme chtěli hrát play off. Ale teď jsme rádi, že jsme se v tomhle zápase vůbec vyhnuli baráži, " doplnil.

Boj o druhé a čtvrté místo

Vítkovice zdolaly Brno 5:2, ačkoli už prohrávaly 0:2. Rozhodující obrat obstaraly čtyřmi góly v třetí třetině, vítěznou trefu si v 51. minutě v přesilové hře připsal Dominik Lakatoš. Tři body za asistence zaznamenal domácí Marek Kalus a Vítkovice poprvé v historii pokořily hranici sta získaných bodů v dlouhodobé části nejvyšší soutěže.

Hokejisté třetí Sparty porazili Hradec Králové 3:2 a po deváté domácí výhře z posledních deseti duelů si udrželi naději na posun na druhé místo. Na Vítkovice ztrácejí dva body. V čase 52:35 rozhodl v přesilové hře pěti proti třem 25. gólem v sezoně kapitán Pražanů Michal Řepík a Sparta uspěla ve vzájemných zápasech potřetí za sebou.

Mountfield po sérii deseti vítězství prohrál podruhé za sebou a klesl v boji o přímý postup do čtvrtfinále ze čtvrtého na páté místo o skóre za Liberec.

Mladá Boleslav porazila Plzeň 4:2 a uspěla ve třetím z posledních čtyř zápasů. Plzeň si naopak připsala osmou porážku za sebou, v tabulce je ale i nadále desátá. Bruslaři jsou s jednobodovou ztrátou dvanáctí. Gólem a asistencí se na výhře domácích podílel útočník Ondřej Roman.

Liberec uspěl na ledě Karlových Varů 4:3 v prodloužení. Bílí Tygři tak využili zaváhání Hradce Králové v duelu na Spartě a na úkor týmu Mountfieldu poskočili na čtvrté místo. Severočeši měli blízko i k plnému zisku, když během třetí třetiny ztratili vedení 3:1, nakonec ale v čase 63:22 rozhodl útočník Jaroslav Vlach.

Třinec zvítězil v Olomouci 5:0, když už po první třetině měli tříbrankový náskok. Obhájci titulu porazili Hanáky poprvé v sezoně a skončí po základní části šestí. Dva góly Ocelářů dal nejlepší střelec soutěže Marko Daňo, jenž navíc přidal i asistenci. Čtvrté čisté konto v sezoně vychytal díky 22 zákrokům Marek Mazanec.

Pardubice doma nestačily na Litvínov, kterému podlehly 2:3 po samostatných nájezdech. Vedoucí Východočeši dlouho prohrávali, až ve třetí třetině dokázali během 39 sekund vyrovnat, přesto si nakonec připsali třetí prohru za sebou. Hosté naproti tomu uspěli popáté v řadě. Rozhodl útočník Patrik Zdráhal.

51. kolo hokejové extraligy:

HC Motor České Budějovice - Rytíři Kladno 5:2 (0:0, 4:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 27. Valský (Vondrka, Šenkeřík), 29. Z. Doležal (M. Hanzl, Percy), 33. Šenkeřík (Vondrka), 34. Přikryl (Kachyňa, Percy), 56. Vráblík (Štencel, Valský) - 38. Filip (Slováček, Kubík), 45. Klepiš (M. Procházka, Ticháček). Rozhodčí: Jeřábek, Šír - Lederer, Lhotský. Vyloučení: 3:4. Využití: 2:0. Diváci: 6421 (vyprodáno).

Sestavy:

České Budějovice: Hrachovina - Vráblík, Štencel, Percy, Bindulis, Kachyňa, Šenkeřík - Gulaš, Pech, Dzierkals - Valský, M. Hanzl, Vondrka - Z. Doležal, Toman, Čachotský - Přikryl, Raška, Strnad. Trenér: Čermák.

Kladno: Brízgala (41. Bow) - Dotchin, Kehar, Cibulskis, Sotnieks, Ticháček, Slováček, Veber - Jágr, Plekanec, Kubík - Indrák, Klepiš, Babka - Zikmund, Filip, M. Procházka - Michnáč, Pytlík, O. Bláha. Trenér: O. Vejvoda ml.

HC Vítkovice Ridera - HC Kometa Brno 5:2 (0:1, 1:1, 4:0)

Branky a nahrávky: 38. Jarůšek (Kalus, Raskob), 46. Grman (Lakatoš, Chlán), 51. Lakatoš (Mikuš), 58. Fridrich (Kalus, Kotala), 60. Jarůšek (Kotala, Kalus) - 17. Pospíšil (Kučeřík, Šalé), 27. Šalé (Kollár, Holík). Rozhodčí: Hradil, Pražák - Brejcha, Frodl. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1. Diváci: 7925.

Sestavy:

Vítkovice: Stezka - Grman, Mikuš, Raskob, Koch, Gewiese, Prčík, Stehlík - Mueller, Lindberg, Roberts Bukarts - Lakatoš, Chlán, Fridrich - Kalus, Kotala, Jarůšek - Lednický, M. Přibyl, Dej. Trenér: Holaň.

Brno: Furch - Kundrátek, Ďaloga, Holland, Kučeřík, Ščotka, Hrbas - Horký, Holík, J. Ondráček - Šalé, Strömberg, Zaťovič - Pospíšil, Kollár, Flek - I. Sedláček, A. Zbořil, Vincour. Trenér: P. Martinec.

HC Sparta Praha - Mountfield Hradec Králové 3:2 (0:1, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 28. D. Kaše (M. Jandus, Sobotka), 33. Tomášek (R. Horák, E. Thorell), 53. Řepík (Sobotka, Kempný) - 3. R. Pavlík (Zachar), 30. Kevin Klíma (Cingeľ, Blain). Rozhodčí: Kika, Šindel - Ondráček, Zíka. Vyloučení: 5:8, navíc Mikliš - Perret oba 5 min. Využití: 1:1. Diváci: 10.645.

Sestavy:

Sparta: Jakub Kovář - Kempný, Mikliš, Němeček, Krutil, Polášek, M. Jandus - Řepík, Sobotka, D. Kaše - Tomášek, R. Horák, E. Thorell - P. Kousal, D. Vitouch, Buchtele - Konečný, G. Thorell, Safin. Trenéři: Hořava a Wallson.

Hradec Králové: Machovský - McCormack, P. Marcel, Blain, Kalina, F. Pavlík, Rosandič - Okuliar, Zachar, R. Pavlík - Lev, Cingeľ, Smoleňák - Jergl, Lalancette, Perret - M. Chalupa, Werek, Kevin Klíma - Pilař. Trenér: T. Martinec.

BK Mladá Boleslav - HC Škoda Plzeň 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 15. O. Roman (Malát, Lantoši), 22. Fořt (Söderlund), 29. Bernad (O. Roman, Malát), 59. J. Stránský (Lunter) - 22. Pour (Blomstrand, Kremláček), 53. Hrabík (Zámorský, Holešinský). Rozhodčí: Úlehla, Veselý - Klouček, Šimánek. Vyloučení: 5:3, navíc Šmerha (Ml. Boleslav) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 2863.

Sestavy:

Mladá Boleslav: Krošelj - Lintuniemi, Pýcha, Pláněk, Jánošík, Bernad, R. Jeřábek, Štich - Lantoši, O. Roman, Malát - Šťastný, Fořt, Söderlund - Kelly Klíma, Bičevskis, Šmerha - J. Stránský, O. Najman, Lunter. Trenér: Kalous.

Plzeň: M. Svoboda - Zámorský, Skok, A. Jiříček, Houdek, Jaroměřský, Kremláček - Rekonen, Holešinský, Schleiss - Hrabík, Honejsek, Suchý - Pour, Mertl, Blomstrand - Adamec, Bitten, M. Beránek - A. Dvořák. Trenér: Kořínek.

HC Energie Karlovy Vary - Bílí Tygři Liberec 3:4 v prodl. (0:1, 1:2, 2:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 25. Havlín (Černoch, Jiskra), 51. Havlín (Dlapa, O. Beránek), 58. Gríger (Havlín, Dlapa) - 7. Ordoš (P. Jelínek, Rychlovský), 33. Dlouhý (A. Najman, Šír), 38. Flynn (A. Najman, Balinskis), 64. J. Vlach (Balinskis). Rozhodčí: Hejduk, Květoň - Gerát, Hynek. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:1. Diváci: 3386.

Sestavy:

Karlovy Vary: Lukeš - Huttula, Mikyska, Stříteský, Kočí, Havlín, Dlapa, M. Rohan - O. Beránek, Černoch, Koblasa - Hladonik, Gríger, T. Rachůnek - Kohout, Jiskra, Redlich - Kofroň, Koffer, Kružík. Trenér: Bruk.

Liberec : Kváča - Nedomlel, Balinskis, Melancon, Derner, Kolmann, Ivan, Štibingr - Faško-Rudáš, Filippi, Birner - Flynn, A. Najman, Frolík - Rychlovský, P. Jelínek, Ordoš - Dlouhý, J. Šír, J. Vlach. Trenér: P. Augusta.

HC Olomouc - HC Oceláři Třinec 0:5 (0:3, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 14. Nestrašil (Daňo, Marcinko), 18. Daňo (M. Růžička, Smith), 20. J. Jeřábek (Kaňák), 56. Daňo (M. Růžička), 59. Chmielewski (Dravecký). Rozhodčí: Hribik, J. Ondráček I - Rampír, Rožánek. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Diváci: 4611.

Sestavy:

Olomouc: Lukáš - Dujsík, Rašner, Švrček, Řezníček, A. Rutar, Mareš, T. Galvas - J. Navrátil, Kusko, Plášek - Bambula, J. Knotek, Olesz - Strapáč, Menšík, Klimek - Kucsera, Kučera, Anděl. Trenér: J. Tomajko.

Třinec: Mazanec - Zahradníček, Smith, L. Kaňák, J. Jeřábek, M. Adámek, M. Doudera, Roth - M. Růžička, Marcinko, Daňo - Hrňa, D. Voženílek, Nestrašil - Dravecký, Holinka, Chmielewski - Kurovský, M. Roman, Buček. Trenér: Moták.

HC Dynamo Pardubice - HC Verva Litvínov 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 0:1, 2:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 45. T. Zohorna (Říčka, Vála), 46. Paulovič (Čerešňák) - 2. Freibergs (Š. Stránský, P. Zdráhal), 23. Hlava (Kudrna, Demel), rozhodující sam. nájezd P. Zdráhal. Rozhodčí: Mrkva, Obadal - Hlavatý, Axman. Vyloučení: 4:6. Bez využití. Diváci: 9309.

Sestavy:

Pardubice: Will - Čerešňák, J. Kolář, D. Musil, T. Dvořák, Košťálek, Vála - Radil, L. Sedlák, Cienciala - Hyka, T. Zohorna, Říčka - Vondráček, Poulíček, Paulovič - T. Zeman, Mandát, A. Musil. Trenér: R. Rulík.

Litvínov: Zajíček - Jaks, Demel, D. Zeman, Freibergs, Strejček, Šalda, Wesley - Hlava, Sukeľ, Kudrna - P. Zdráhal, Estephan, Š. Stránský - Fronk, Gut, P. Straka - Zygmunt, Jurčík, Havelka. Trenér: Mlejnek.

1. Pardubice 51 29 8 5 9 158:107 108
2. Vítkovice 51 28 4 9 10 158:120 101
3. Sparta Praha 51 28 6 3 14 153:117 99
4. Liberec 51 19 9 10 13 154:128 85
5. Hradec Králové 51 22 7 5 17 138:123 85
6. Třinec 51 21 5 7 18 147:118 80