Kometa otočila úvodní čtvrtfinále v samém závěru, Litvínov získal první bod v Hradci

Aktualizováno 13. 3. 2017 21:09
Kometa Brno prohrávala v O2 Aréně po pěti minutách 0:2, ale dokázala úvodní čtvrtfinále otočit. Jihomoravané uštědřili Spartě dvě těžké rány v samém závěru třetí třetiny. Hradec Králové se pokouší na čtvrtý pokus proniknout do semifinále play off, ale ani letos nezačal ve čtvrtfinále dobře. Mountfield na domácím ledě těsně podlehl Litvínovu.
Radost brněnských hokejistů
Radost brněnských hokejistů | Foto: Milan Kammermayer

Praha/Hradec Králové - Pražané vedli po dvou gólech vstřelených v páté minutě 2:0, ale Kometa ve třetí části duel otočila. Autorem rozhodující branky byl v 57. minutě Alexandre Mallet. Hokejisté Litvínova uspěli v úvodním utkání čtvrtfinálové série na ledě Hradce Králové, kde slavili výhru 3:2. Verva otočila stav z 0:1 na 3:1 a vedení udržela, výsledek už pouze zkorigoval 20 vteřin před koncem Andris Džerinš.

Skvělý nástup sparťanů

Kometa ulehčila Spartě vstup do utkání technickými přestupky, za vystřelení puku do hlediště byli vyloučeni Bartejs a Gulaši a domácí dostali 61 vteřin dlouhou výhodu dvojnásobné přesilové hry. Pětice sparťanských útočníků sice gól vstřelit nedokázala, ale krátce po návratu prvního vyloučeného hráče na led otevřel skóre Hlinka, hrající jubilejní 150. utkání za Spartu v play off.

O 22 vteřin později Pražané vedli již 2:0, když Vrána tečoval Řepíkovu střelu od modré a Čiliak nestihl zareagovat. Do další velké šance se dostal Smejkal, slovenský gólman ve službách Komety však byl pozorný. Do první příležitosti hostů se dostal Hruška, i Pöpperle byl ale připravený. To již na ledě chyběl hlavní rozhodčí Pešina, jehož zasáhl Forman nechtěně hokejkou.

Němcův gól a bitka Nedomlela s Vincourem

Na začátku druhé třetiny si přesilovku pět na tři zahráli i hosté, a přestože byli střelecky aktivnější než v první části Sparta, ani oni ji nevyužili. I oni se ale prosadili v následné klasické početní výhodě, na 1:2 snížil Němec.

Vrátit domácím dvoubrankové vedení mohl Řepík, ale neuspěl stejně jako v další přesilovce Vrána. Centra elitní formace Sparty nejprve vychytal Čiliak, poté jeho pokus skončil na tyči. Velkou šanci vyrovnat měl v polovině duelu Erat, nedokázal však trefit odkrytou domácí branku.

Ve 32. minutě fauloval hned po návratu z trestné lavici Nedomlel obránce Kováčika a za napadení dostal pětiminutový trest. Navíc ihned absolvoval i vítěznou bitku s Vincourem. Dlouhé oslabení však Sparta bez větších problémů přečkala.

Kometa vypálila Spartě rybník v závěru

Do třetí dvacetiminutovky doplnil trojici rozhodčích náhradník Hodek a byl tak svědkem snahy Komety o vyrovnání. Sparta se snažila hlavně neudělat chybu v defenzivě, přesto byl v 54. minutě blízko vyrovnaní Zohorna, rychlý protiútok ale zakončil nepřesnou přihrávkou. Stav tak srovnal až v 56. minutě Nečas, který zužitkoval Krejčíkovu sraženou střelu od modré.

A ze strany hostů to nebylo vše. O minutu později Pražané zaváhali a přečíslení dva na jednoho zakončil třetím gólem Komety Mallet. Vyrovnat se Spartě nepodařilo ani ve více než dvouminutové power play.

Nerozhodná první třetina

Jako první zahrozil domácí Picard, ale Litvínov se ubránil následně i při Gerhátově vyloučení, při kterém nebezpečné vypálil Bednář. V páté minutě mohl otevřít skóre hostující Martynek, který se po buly ocitl sám před Rybárem, ale nepřekonal jej.

Z vedení se radovali o tři minuty později domácí. Bednář po objetí branky uvolnil mezi kruhy Kukumberga, jenž bekhendem prostřelil Januse. Následovala série dalších šancí Mountfieldu, ale Litvínov odolal.

Hradec Králové se pak ubránil při Šimánkově trestu, při kterém tečoval puk těsně mimo Rybárovy branky Jurčík. V 19. minutě už se hosté radovali z vyrovnání, když po Kubátově střele dorazil puk do prázdné branky Válek.

Lukeš vystřelil chemikům vedení

V úvodu druhého dějství domácí odolali při Dejově trestu a Litvínov zase při Kubátově pobytu na trestné lavici. Hrálo se dlouho bez velkých šancí, až v polovině utkání mohl v dobré pozici vystřelit Lukeš, ale zvolil pokus o přihrávku, který nevyšel.

Chuť si ale spravil v 32. minutě. Ve vlastním oslabení se po špatném střídání domácích zmocnil v obranném pásmu puku a přečíslení dvou na jednoho vyřešil sám střelou nad Rybárovu lapačku. Další šanci hostů měl Hübl a při Dietzově trestu čelil Rybár střelám Filipa Pavlíka, Guly a Lukeše.

Zásah Džerinše přišel pozdě

Když domácí v úvodu třetí třetiny přečkali zbytek oslabení, vypálil vzápětí z mezikruží nebezpečně Červený. Po Bednářově akci se nedostal k zakončení před odkrytou brankou Knotek. Na druhé straně se pokoušeli zvýšit Jurčík a Filip Pavlík. Při Skleničkově vyloučení hosté také odolali a tvrdou ránou prověřil Januse Newton.

Pak po Pavlasově přihrávce nepřekonal Januse u levé tyče ani Picard a Litvínov v 51. minutě zvýšil náskok. Rybár vyrazil pokus Karla Pilaře z poloviny hřiště před sebe a Martynek z dorážky upravil na 3:1 pro Severočechy. Snaha Hradce Králové přinesla změnu stavu až 20 vteřin před koncem, ale Džerinšova trefa už prohru domácích neodvrátila.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 1. zápas:

Mountfield Hradec Králové - HC Verva Litvínov 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 8. Kukumberg (Jaroslav Bednář, Gregorc), 60. Džerinš (Köhler, Šimánek) - 19. Válek (Kubát, J. Doležal), 32. Lukeš, 51. Martynek (K. Pilař, Z. Sklenička). Rozhodčí: Hradil, Lacina - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:4. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 6890 (vyprodáno). Stav série: 0:1.

Sestavy:

Hradec Králové: Rybár - Pláněk, Vydarený, Gregorc, Dietz, Štajnoch, Newton, Pavlas - Červený, Džerinš, Šimánek - Jaroslav Bednář, Kukumberg, Dej - Jarůšek, T. Knotek, Picard - Köhler, Dragoun, R. Pavlík. Trenéři: V. Sýkora, P. Hynek a T. Martinec.

Litvínov: Janus - Kubát, Sörvik, Gula, F. Pavlík, K. Pilař, Z. Sklenička - Martynek, V. Hübl, Lukeš - Jurčík, M. Hanzl, J. Černý - M. Hořava, Gerhát, Trávníček - Válek, K. Reichel, J. Doležal. Trenéři: Rulík a D. Stránský.

HC Sparta Praha - HC Kometa Brno 2:3 (2:0, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 5. J. Hlinka (P. Vrána, Kumstát), 5. P. Vrána (Řepík, J. Hlinka) - 23. V. Němec (Vincour, Krejčík), 56. Nečas (Krejčík, M. Erat), 57. Mallet (H. Zohorna, Bartejs). Rozhodčí: Pešina (od 41. Hodek), Pražák - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 6:10, navíc Nedomlel 5 min., 10 min. a do konce utkání - Vincour 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 11.517. Stav série: 0:1.

Sestavy:

Sparta: Pöpperle - Piskáček, J. Mikuš, Gernát, Nedomlel, Eminger, Švrček, Kalina - Řepík, Vrána, J. Hlinka - Klimek, Smejkal, Buchtele - Forman, Pech, Kumstát - A. Kudrna, Cingel, Uher. Trenéři: Kalous, Veber a Moták.

Brno: Čiliak - O. Němec, Krejčík, Kováčik, Gulaši, Bartejs, Malec, F. Král - R. Erat, J. Hruška, M. Kvapil - Vincour, V. Němec, Zaťovič - Mallet, H. Zohorna, Dočekal - Haščák, Nečas, J. Káňa - Vondráček. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný, Haken a Pešout.